IPPP1/443-1781/08-2/AW - Wydatki związane z rozbudową biblioteki wojewódzkiej a możliwość odliczenia VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 października 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1781/08-2/AW Wydatki związane z rozbudową biblioteki wojewódzkiej a możliwość odliczenia VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2008 r. (data wpływu 22 września 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków ponoszonych w ramach realizacji projektu pn. "Rozbudowa W Biblioteki Publicznej w X- II etap"- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków ponoszonych w ramach realizacji projektu pn. "Rozbudowa W Biblioteki Publicznej w X- II etap".

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W ramach programu Zintegrowanego Projektu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w latach 2005-2006 Biblioteka otrzymała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację projektu pn. "Rozbudowa W Biblioteki Publicznej w X- II etap". Realizując powyższy projekt Wnioskodawca nie odliczał podatku VAT od całości usług i zakupów związanych z wyżej wymienioną budową. W nowopowstałym obiekcie świadczone są wyłącznie usługi biblioteczne i kulturalne zwolnione od podatku VAT - PKWiU 92.51.11-00.00 - Usługi Biblioteczne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Bibliotece przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku VAT od wydatków ponoszonych w związku z realizacją przedmiotowego projektu...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. W Biblioteka Publiczna w X jako samorządowa instytucja kultury realizuje zadania w zakresie usług bibliotecznych i kulturalnych zwolnionych od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 - załącznik Nr 4 poz. 11. W ramach Zintegrowanego Projektu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego powstał nowy obiekt, w którym usytuowane są pomieszczenia gromadzenia książek, pomieszczenia na gromadzenie zbiorów specjalnych z czytelnią, czytelnia czasopism, czytelnia internetowa, sala wielofunkcyjna, w której organizowane są spotkania autorskie, szkolenia dla bibliotekarzy z terenu województwa. Wszystkie usługi, które realizuje Wnioskodawca w tym obiekcie są biblioteczne i kulturalne oraz nieodpłatne. Biblioteka nie prowadzi działalności gospodarczej. Realizując projekt ZPORP Biblioteka nie odliczała podatku naliczonego za usługi budowlane i zakup wyposażenia, gdyż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego następuje w zakresie, w którym towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych a usługi biblioteczne takimi nie są. W związku z powyższym do realizacji w ramach ZPORP projektu "Rozbudowa W Biblioteki Publicznej w X - II etap" w latach 2005-2006 brak było możliwości odliczenia podatku naliczonego od zakupów materiałów i usług i odliczenia nie dokonano.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124, natomiast art. 86 ust. 2 pkt 1 precyzuje, iż kwotę podatku naliczonego stanowi z zastrzeżeniem ust. 3 - 7 tego artykułu, suma kwot podatku określona w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Powyższe regulacje oznaczają, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jedynie w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Aby zatem podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wystawionych faktur VAT, zakupy dokumentowane tymi fakturami muszą być związane (w sposób bezpośredni i bezsporny) z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych (czynności zwolnione od podatku VAT, czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT).

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W poz. 11 tego załącznika wyszczególnione zostały m.in. usługi związane z kulturą, zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 92. Jednakże niektóre z usług mieszczących się we wskazanym grupowaniu zostały wyłączone z przedmiotowego zwolnienia, w tym m.in. wstęp oraz wypożyczanie wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5) - pkt 5 z poz. 11 załącznika.

Czynności te, tj. usługi świadczone przez biblioteki, archiwa, muzea i inne usługi związane z kulturą - wyłącznie w zakresie wstępu oraz wypożyczania wydawnictw wymienionych w poz. 48 i 49 wyszczególnione zostały w poz. 157 załącznika Nr 3 do ustawy - jako podlegające opodatkowaniu wg stawki 7%.

W złożonym wniosku Wnioskodawca poinformował, że wszystkie usługi, które realizuje w nowo wybudowanym obiekcie są usługami bibliotecznymi i związanymi z kulturą oraz, że są świadczone nieodpłatnie. Ponadto, Wnioskodawca sklasyfikował świadczone usługi do grupowania PKWiU 92.51.11-00.00. Czynności te nie stanowią zatem odpłatnego świadczenia usług wymienionych w poz. 157 załącznika Nr 3 do ustawy.

Z uwagi iż, w nowo powstałym obiekcie świadczone są wyłącznie nieodpłatne usługi biblioteczne i kulturalne zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zatem Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z dokonanymi zakupami w zakresie zrealizowanego projektu.

Reasumując przedstawiony we wniosku stan faktyczny i biorąc pod uwagę powołane przepisy, Wnioskodawca właściwie wskazał, iż nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług nabywanych w ramach zrealizowanej inwestycji.

Należy ponadto zauważyć, że Minister Finansów nie jest uprawniony do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości przyporządkowania formalnego towarów lub usług do grupowania klasyfikacyjnego, w związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o grupowanie wskazane przez Wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M. C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl