IPPP1-443-174/10-2/JL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-174/10-2/JL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2010 r. (data wpływu 15 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania ustanowienia nieodpłatnej służebności gruntowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lutego 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania ustanowienia nieodpłatnej służebności gruntowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółdzielnia Mieszkaniowa "U" w W posiada działkę gruntu w wieczystym użytkowaniu, na której posadowione są garaże z własnościowym prawem do lokalu. W celu realizacji zapisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych tj. dokonania przeniesienia prawa własności do garaży na pisemne wnioski użytkowników, Spółdzielnia zmuszona była nabyć od Miasta działkę gruntu z prawem własności w celu zapewnienia możliwości wyjazdu z garaży części garażowiczów. W związku z różnymi prawami ww. działek gruntu - działki te nie mogą być scalone i stanowić będą dwie nieruchomości. Dla potrzeb zapewnienia prawidłowego funkcjonowania niezbędne jest ustalenie służebności przejazdu, a mianowicie:

1.

obciążenie służebnością przejazdu działki nabytej przez Spółdzielnię na własność i nie podlegającej uwłaszczeniu na rzecz każdoczesnego użytkownika garaży położonych na granicy działek,

2.

obciążenie służebnością przejazdu działki będącej w wieczystym użytkowaniu, na której posadowione są garaże na rzecz Spółdzielni aby zapewnić możliwość wyjazdu najemcom miejsc postojowych jakie mają być urządzone na części działki nabytej przez Spółdzielnię na własność.

Za działkę gruntu nabytą przez Spółdzielnię na własność - Spółdzielnia zapłaciła należność z podatkiem VAT i w związku z tym, że nabyty grunt służy działalności opodatkowanej - podatek ten został odliczony. Obciążenie służebnością ma być ustanowione jako nieodpłatne w związku z koniecznością wzajemnego korzystania z tych działek przez użytkowników garaży jak również przez Spółdzielnię.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy nieodpłatna służebność podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

2.

Jeśli tak to czy opodatkowanie jest jednokrotne za cały okres obowiązywania służebności.

Zdaniem Wnioskodawcy - nieodpłatna służebność przejazdu wynikająca z konieczności realizacji przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w zakresie uwłaszczania użytkowników występujących z takim wnioskiem do Spółdzielni nie podlega obowiązkowi podatkowemu VAT. Tym bardziej, że współwłaścicielami działki w wieczystym użytkowaniu, na której posadowione są garaże będą osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej i nie podlegające obowiązkowi podatkowemu VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 285 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93), nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa). Natomiast z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa powyżej, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Do czynności stanowiących świadczenie usług z tytułu zobowiązania do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji można zaliczyć m.in. służebności gruntowe bierne i czynne, które mogą powstać np. w wyniku umowy, orzeczenia sądu, zasiedzenia lub orzeczenia administracyjnego. Ustanowienie służebności czynnej (zobowiązanie do tolerowania czynności lub sytuacji) lub biernej (zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności) za wynagrodzeniem podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli świadczący usługę posiada status podatnika w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Należy zaznaczyć, iż nie każde zaniechanie czynności lub znoszenie stanów uważane jest za usługę w myśl cytowanego powyżej przepisu. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega tylko takie powstrzymanie się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji, które wynika z wyraźnego stosunku zobowiązaniowego, istnieje konkretny podmiot będący bezpośrednim konsumentem tego zobowiązania, a zobowiązanie to jest odpłatne. W przypadku, gdy którykolwiek z wymienionych warunków nie zostanie spełniony, przedmiotowe zobowiązanie nie będzie podlegało opodatkowaniu. Niezależnie od powyższego wskazać przy tym należy, iż na mocy art. 8 ust. 2 ustawy, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Z przedmiotowego wniosku wynika, iż Spółdzielnia posiada działkę gruntu w wieczystym użytkowaniu, na której posadowione są garaże z własnościowym prawem do lokalu. W celu realizacji zapisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych tj. dokonania przeniesienia prawa własności do garaży na pisemne wnioski użytkowników i w celu zapewnienia możliwości wyjazdu z garaży części garażowiczów, Spółdzielnia nabyła również od Miasta W działkę gruntu z prawem własności. Dla potrzeb zapewnienia prawidłowego funkcjonowania niezbędne jest ustalenie służebności przejazdu, a mianowicie:

1.

obciążenie służebnością przejazdu działki nabytej przez Spółdzielnię na własność,

2.

obciążenie służebnością przejazdu działki będącej w wieczystym użytkowaniu aby zapewnić możliwość wyjazdu najemcom miejsc postojowych jakie mają być urządzone na części działki nabytej przez Spółdzielnię na własność.

Za działkę gruntu nabytą przez Spółdzielnię na własność - Spółdzielnia zapłaciła należność z podatkiem VAT i w związku z tym, że nabyty grunt służy działalności opodatkowanej - podatek ten został odliczony. Obciążenie służebnością ma być ustanowione jako nieodpłatne w związku z koniecznością wzajemnego korzystania z tych działek przez użytkowników garaży jak również przez Spółdzielnię. Ustanowiona przez Spółdzielnię służebność gruntowa stanowi świadczenie usługi o charakterze nieodpłatnym, a więc zgodnie z przepisem art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, aby świadczenia te podlegały opodatkowaniu muszą zostać łącznie spełnione, określone w tym przepisie trzy warunki:

1.

świadczenia muszą być wykonane na potrzeby osobiste (i jedynie takie) podatnika lub jego pracownika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług,

2.

usługi te nie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,

3.

podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

W przedmiotowej sprawie ustanowienie nieodpłatnej służebności przejazdu na działkach należących do Spółdzielni - dokonane w celu umożliwienia wyjazdu z garaży części garażowiczów oraz umożliwienia wyjazdu najemcom miejsc postojowych - ma związek z działalnością gospodarczą Spółdzielni. Wskazany powyżej warunek nr 2 określony w przepisie art. 8 ust. 2 nie został więc spełniony. W związku z powyższym opisana we wniosku nieodpłatna służebność stanowiąca nieodpłatne świadczenie usług związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, w myśl art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ponieważ, jak stwierdzono powyżej - opisana we wniosku nieodpłatna służebność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - odpowiedź na pytanie nr 2 zadane we wniosku stała się bezprzedmiotowa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl