IPPP1/443-1711/11-2/ISZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 lutego 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1711/11-2/ISZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2011 r. (data wpływu 8 grudnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie zastosowania zwolnienia dla usług pośrednictwa ubezpieczeniowego świadczonych na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie zastosowania zwolnienia dla usług pośrednictwa ubezpieczeniowego świadczonych na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wykonuje usługi montażu systemów alarmowych oraz usługi ochrony fizycznej. W ostatnich dniach dokonano wpisu do ewidencji działalności Gospodarczej. Pozostała działalność wspomagająca ubezpieczenia i fundusze emerytalne. Zainteresowany planuje zawrzeć umowę ubezpieczenia z Towarzystwem Ubezpieczeniowym na rachunek klientów z którymi jest powiązany umową o ochronę fizyczną oraz na rzecz klientów, którzy nie korzystają z usług świadczonych przez Wnioskodawcę, ale korzystają z usługi monitorowania elektrycznego wykonywanego przez inną firmą, z którą Zainteresowany ma podpisaną umowę o współpracy. Firma Wnioskodawcy, jako ubezpieczający podpisze umowę z Towarzystwem Ubezpieczeniowym oraz będzie otrzymywała co miesiąc polisę obejmującą wszystkich, którzy podpiszą deklarację zgody przystąpienia do ubezpieczenia oraz uiszczą opłatę.

Wnioskodawca, jako ubezpieczający będzie przedstawiał klientom:

* informację o zakresie ubezpieczenia, warunkach ubezpieczenia oraz postanowieniach uregulowanych w umowie,

* przyjmować od ubezpieczonych składki ubezpieczeniowe,

* przekazywać TU wykaz ubezpieczonych, wnioski o przystąpieniu bądź rezygnacji z ubezpieczenia,

* przekazywać składki na konto TU.

Zamysł opłacania miesięcznej składki ubezpieczeniowej ma na celu zminimalizowanie jednorazowego wydatku, co będzie zachętą do ubezpieczenia się. Ubezpieczenie będzie obejmowało kradzież z włamaniem w kilku wariantach, co jest związane z działalnością Wnioskodawcy, tj. ochroną. Firma Wnioskodawcy na koniec miesiąca będzie wystawiała Towarzystwu Ubezpieczeniowemu fakturę VAT na 10% prowizji od wartości uzyskanych miesięcznych składek ubezpieczeniowych. Faktura będzie wystawiana ze stawką zwolnioną z VAT o treści: usługa wykonywana przez ubezpieczającego w zakresie umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy usługa wykonywana w czasie przyszłym przez Wnioskodawcę, prawidłowo będzie zakwalifikowana jako zwolniona z VAT i czy procedura zastosowana przy tej usłudze jest prawidłowa.

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie postępował on prawidłowo, gdyż będzie ubezpieczającym i jako strona umowy wykonująca czynności w zakresie umowy ubezpieczenia zawartej przez Wnioskodawcę na cudzy rachunek, tj. na rzecz klientów Zainteresowanego oraz klientów firmy z którą Zainteresowany ma podpisaną umowę o współpracy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...) (art. 7 ust. 1 ustawy).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Według art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Stosownie do art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w jej treści, jak i przepisów wykonawczych do ustawy, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienia od podatku. Zakres i zasady zastosowania zwolnienia od podatku VAT, dotyczące zarówno dostawy towarów jak i świadczenia usług, zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy, zwalnia się od podatku usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji.

Z treści art. 43 ust. 1 pkt 37 cyt. ustawy wynika, iż ustawodawca zwolnił z opodatkowania podatkiem od towarów i usług nie tylko usługi ubezpieczeniowe, reasekuracyjne i pośrednictwa ubezpieczeniowego ale również usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek. Podkreślić należy, iż zwolnienie z podatku od towarów i usług pewnych czynności stanowi wyjątek od ogólnej zasady, zgodnie z którą dostawa towarów i świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej. Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 43 ust. 1 pkt 37 cyt. ustawy, winien być on interpretowany ściśle, co oznacza, że przywołany powyżej fragment przepisu art. 43 ust. 1 pkt 37 ma zastosowanie wyłącznie do zawarcia umowy ubezpieczenia przez Ubezpieczającego, a nie do wykonywania innych czynności mających jedynie pośredni związek z zawartą umową ubezpieczenia.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca planuje zawrzeć umowę ubezpieczenia z Towarzystwem Ubezpieczeniowym na rachunek klientów z którymi jest powiązany umową o ochronę fizyczną oraz na rzecz klientów, którzy nie korzystają z usług świadczonych przez Wnioskodawcę, ale korzystają z usługi monitorowania elektrycznego wykonywanego przez inną firmą, z którą Zainteresowany ma podpisaną umowę o współpracy. Na podstawie zawartej umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym Wnioskodawca będzie zawierać jako ubezpieczający umowy ubezpieczenia obejmujące kradzież z włamaniem w kilku wariantach. Z tytułu wyświadczonych usług otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne od Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Z powyższego wynika, iż wykonywane przez Wnioskodawcę czynności stanowią usługi w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek. W przedstawionych okolicznościach Zainteresowany nie jest podmiotem Ubezpieczającym, który świadczy usługi ubezpieczeniowe, lecz występuje w charakterze ubezpieczającego, który zawierając z Towarzystwem Ubezpieczeniowym umowy ubezpieczenia działa na cudzy rachunek tj. na rachunek klientów swoich i innej firmy, z którą Zainteresowany ma podpisaną umowę o współpracy. Czynności wymienione w treści wniosku (tj. informacja o zakresie ubezpieczenia, warunkach ubezpieczenia oraz postanowieniach uregulowanych w umowie, przyjmowanie od ubezpieczonych składki ubezpieczeniowej, przekazywanie TU wykazu ubezpieczonych, wniosków o przystąpieniu bądź rezygnacji z ubezpieczenia, przekazywanie składki na konto TU), należy uznać za czynności związane z zawieraną przez Wnioskodawcę, jako podmiot ubezpieczający, umową ubezpieczenia na cudzy rachunek, bowiem powyższe czynności są bezpośrednio związane z zawartymi umowami ubezpieczenia, a do ich wykonania zobowiązany jest Wnioskodawca, nie zaś inny podmiot. Należy zatem uznać, że Wnioskodawca wykonuje czynności które mieszczą się w zakresie "zawarcia umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek".

Reasumując, czynności wykonane przez Wnioskodawcę na podstawie zawartej umowy będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy, jako czynności świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek.

Przedmiotowa interpretacja rozstrzyga kwestię wyłącznie podatku od towarów i usług w zastosowania zwolnienia dla usług świadczonych przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek. Nie odnosi się do ewentualnego przenoszenia kosztów tych usług na podmioty korzystające z ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem w różnych wariantach, gdyż nie było to przedmiotem zapytania Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl