IPPP1/443-1702/08-4/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1702/08-4/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2008 r. (doręczonym osobiście 11 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT przy sprzedaży 5 nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 września 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT przy sprzedaży 5 nieruchomości.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony na wezwanie tut. organu z dnia 29 października 2008 r. znak IPPP1/443-1702/08-2/AP (data doręczenia 30 października 2008 r.) pismem z dnia 4 listopada 2008 r. (data wpływu 13 listopada 2008 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Z... S.A. są w posiadaniu następujących nieruchomości i praw:

1.

Własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego położne w S... przy ul. J... o powierzchni 189,00 m.kw. Ww. prawo Spółka nabyła w 1990 r. - umowa z 6 kwietnia 1990 r. - z przeznaczeniem na sklep mięsny.

Wydatkowane nakłady na przystosowanie lokalu do handlu nie przekroczyły 30% wartości budynku.

Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od poniesionych ww. wydatków.

Spółka użytkowała nieruchomość w celu wykonywania czynności opodatkowanych powyżej 5 lat.

2.

Własnościowe prawo do lokalu użytkowego położne w P... przy ul. K... o powierzchni 153,40 m.kw. Ww. prawo Spółka nabyła w 1994 r. - decyzja z 28 kwietnia 1994 r. przyjęcia w poczet członków Spółdzielni. Wartość lokalu wg ceny z 14 kwietnia 1995 r. wynosiła 100.630,40 zł.

Wydatkowane nakłady na przystosowanie lokalu do handlu nie przekroczyły 30% wartości budynku.

Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od poniesionych ww. wydatków.

Spółka użytkowała nieruchomość w celu wykonywania czynności opodatkowanych powyżej 5 lat.

3.

Prawo użytkowania wieczystego zabudowanej nieruchomości położonej w P... przy ul. KO..., obręb 5 - KO... P... o powierzchni 0,4892 ha. Budynki magazynowe znajdujące się na nieruchomości położonej w P przy ul. KO... zostały wybudowane w 1952 r., od ich budowy minęło 56 lat.

Na wniosek Przedsiębiorstwa R... w P... (dawna nazwa Z...) nr XXX/0/00/91 Wojewoda wydał w dniu 5 lutego 1992 r. decyzję YYYY.0000-0/000/00/92 na podstawie art. 2 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości, na mocy której upadły nabył nieodpłatnie prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz prawo własności budynków i urządzeń znajdujących się na ww. gruncie.

W trakcie użytkowania w magazynie przeprowadzano modernizację w 1975 r., w 1990 r. W okresie tym wartość nakładów na modernizację przekroczyła 30% wartości początkowej budynku. Spółce przysługiwało do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od poniesionych ww. wydatków.

Spółka użytkowała pomieszczenia w celu wykonywania czynności opodatkowanych powyżej 5 lat.

4.

Prawo użytkowania wieczystego zabudowanej nieruchomości - działki 93 i 94 położonej w P przy ul. B... (siedziba Spółki Z...), o powierzchni 3,5123 ha.

Budynki znajdujące się na nieruchomości zostały wybudowane w latach:

* hala uboju w 1934 r.,

* budynek smalcowni w 1934 r.,

* budynek administracyjny w 1962 r.,

* budynek wędliniarni w 1985 r.,

* magazyny żywca w 1953 - 1956 r.,

* budynek chłodni w 1992 r.

Ww. nieruchomości Spółka Z... nabyła w drodze uwłaszczenia. W trakcie użytkowania przeprowadzano modernizację budynków. Wartość nakładów na modernizację nie przekroczyła 30% wartości początkowej budynków. Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od poniesionych ww. wydatków.

Spółka użytkowała nieruchomość w celu wykonywania czynności opodatkowanych powyżej 5 lat.

5.

Prawo własności w części 2/4 działki o powierzchni 1373 m.kw. położonej w P przy ul. T. Spółka nabyła 13 września 1994 r.

Nieruchomość zabudowana zabytkową kamienicą pochodzącą z początków XX wieku. Jest to budynek mieszkalno - usługowy. Parter budynku stanowi lokal usługowy, w którym do marca 2008 r. Spółka prowadziła sklep firmowy. Na wyższych kondygnacjach znajdują się lokale mieszkalne.

Przeprowadzone remonty oraz modernizacje części usługowej nie przekroczyły 30% wartości budynku.

Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od poniesionych ww. wydatków.

Spółka użytkowała nieruchomość w celu wykonywania czynności opodatkowanych powyżej 5 lat.

Spółka nie prowadzi statutowej działalności gospodarczej, nieruchomości w pkt 1, 2, 3 i 5 są przedmiotem najmu.

Zgodnie z przepisami Prawa Upadłościowego i Naprawczego, a mianowicie art. 311 Syndyk obowiązany jest w pierwszej kolejności dokonać sprzedaży przedsiębiorstwa upadłego w całości lub jego zorganizowanych częściach.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż w opisanych wyżej przypadkach - odrębnie - pięciu zorganizowanych części przedsiębiorstwa, w skład których wchodzą głównie nieruchomości, syndyk może sprzedać z zastosowaniem stawki zwolnionej z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o VAT jako zbycie towarów używanych.

Zdaniem Wnioskodawcy

Zorganizowana część przedsiębiorstwa zgodnie z art. 4a pkt 4 p.d.o.p. oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące to zadanie.

W przypadku Spółki w związku z upadłością zgodnie z art. 313 puin, nastąpi sprzedaż aktywów, bez zobowiązań, a należności przypisane będą do zorganizowanej części zlokalizowanej przy ul. B.... Po dokonaniu sprzedaży syndyk dokona podziału sum uzyskanych i po zatwierdzeniu wypłaci wierzycielom należne sumy zgodnie z listą wierzytelności. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa odnośnie lokali sklepowych i hurtowni (tj. nieruchomości przy ul. T..., KO..., K... w P... i J... w S...) stanowią w zdecydowanej części nieruchomości i tylko w niewielkim zakresie obejmą rzeczy ruchome Spółki tam zlokalizowane. Nieruchomości powyższe są bowiem przedmiotem najmu i tylko w niewielkim zakresie pozostał tam majątek ruchomy Z... (również będący przedmiotem najmu na rzecz najemców sklepów). Inna sytuacja jawi się w odniesieniu do siedziby Spółki przy ul. B.... Na terenie tej nieruchomości zlokalizowany jest w zdecydowanej części majątek ruchomy Spółki.

Zważywszy na powyższe, spółka uważa, iż sprzedaż odrębnie tych pięciu zorganizowanych części będzie zwolniona z VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 w oparciu o art. 43 ust. 2.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami zaś, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Czynność zbycia prawa użytkowania wieczystego nie została przez ustawodawcę literalnie sklasyfikowana jako dostawa towaru lub świadczenie usługi. Mając na względzie szerokie ekonomiczne, a nie cywilistyczne rozumienie pojęcia przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a także uwzględniając fakt, że definicja towaru (zawarta w cyt. powyżej art. 2 pkt 6) obejmuje grunty, należy stwierdzić, że zbycie prawa użytkowania wieczystego stanowi dostawę, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. W wyniku sprzedaży prawa użytkowania wieczystego dochodzi bowiem do ekonomicznego przeniesienia władztwa nad gruntem na rzecz nabywcy, co pozwala mu rozporządzać nim jak właściciel.

Podstawowa stawka podatku, w myśl art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, a także możliwość zastosowania zwolnienia podatkowego. Zwolnienie od podatku może mieć charakter przedmiotowy, kiedy odnosi się do dostawy określonego towaru lub usługi oraz podmiotowy, kiedy dotyczy podatnika.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane, o których mowa powyżej, stosownie do ust. 2 powołanego art. 43, rozumie się:

1.

budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;

2.

pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Stosowanie powyższego zwolnienia ustawodawca ograniczył jednak przepisem art. 43 ust. 6 ustawy o VAT, który stanowi, że zwolnienia nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1.

miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2.

użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Aby cytowany powyżej przepis art. 43 ust. 6, wyłączający zwolnienie od podatku znalazł zastosowanie, wszystkie trzy ww. warunki muszą zostać spełnione łącznie. Niewystąpienie jednego z nich oznacza prawo do zastosowania zwolnienia przy sprzedaży używanych budynków, budowli i ich części.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, iż Spółka zamierza dokonać sprzedaży nieruchomości - budynków, w których prowadziła działalność gospodarczą.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego zlokalizowanego w S... przy ul. J... w 1990 r. Spełniona zostaje tym samym definicja towaru używanego, o której mowa w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT. Ponadto, wskazany lokal użytkowy został nabyty w okresie przed wejściem w życie ustawy o podatku od towarów i usług, zatem spełnione są również warunki zwolnienia dostawy tego lokalu, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy (z tytułu nabycia lokalu Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego). Jednocześnie zaznaczyć należy, iż w tym przypadku nie zachodzą łącznie przesłanki art. 43 ust. 6 ustawy o VAT. Wydatkowane nakłady na przystosowanie lokalu do handlu nie przekroczyły 30% wartości początkowej, od poniesionych nakładów przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT, a Spółka użytkowała przedmiotowy lokal w działalności gospodarczej przez okres przekraczający 5 lat.

Podobna sytuacja kształtuje się odnośnie lokalu użytkowego położonego przy ul. K.... Spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu nabyte zostało w 1994 r. (w 1994 r. czynności nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług). Z tytułu nabycia lokalu Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, spełnione są zatem warunki do uznania zwolnienia dostawy tego lokalu, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy. Lokal ten spełnia także definicję towaru używanego zawartą w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT. Ponadto, również w tym przypadku nie zachodzą łącznie przesłanki art. 43 ust. 6 ustawy o VAT. Wydatkowane nakłady na przystosowanie lokalu do handlu nie przekroczyły 30% wartości początkowej, od poniesionych nakładów przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT, a Spółka użytkowała przedmiotowy lokal w działalności gospodarczej przez okres przekraczający 5 lat.

Trzecia nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży znajduje się przy ul. KO... w P.... Są to budynki magazynowe wybudowane w 1952 r. Prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz prawo własności budynków i urządzeń znajdujących się na ww. gruncie Spółka nabyła nieodpłatnie na mocy decyzji Wojewody P... z 1992 r. Spełniony zostaje warunek zawarty w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT do uznania dostawy tych budynków za dostawę zwolnioną, bowiem z tytułu nabycia Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Przedmiotowe budynki magazynowe można uznać za towar używany zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT. Spółka przeprowadzała modernizacje magazynów w 1975 r. i w 1990 r. Wartość ponoszonych nakładów na modernizację przekroczyła 30% wartości początkowej budynku. W celu adaptacji pomieszczeń magazynowych na hurtownię firmową przeprowadzono remont budynku. Wartość wydatków nie przekroczyła 30% wartości początkowej budynku. Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu tych wydatków. Ww. pomieszczenia użytkowane były w celu wykonywania czynności opodatkowanych powyżej 5 lat. Zatem nie został spełniony warunek wykluczający opodatkowanie zawarty w art. 43 ust. 6 ustawy o VAT.

Na kolejnej nieruchomości należącej do Spółki położonej w P... przy ul. B... znajduje się 6 budynków. Wszystkie wybudowane zostały w latach 1934-1992, a nabyte przez Spółkę w drodze uwłaszczenia. Zatem Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem tej nieruchomości - spełniony został tym samym warunek zawarty w art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o VAT. Wszystkie te budynki spełniają także definicję towaru używanego, o której mowa w art. 43 ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy, bowiem od końca roku, w którym zakończono ich budowę minęło ponad 5 lat. W trakcie użytkowania przeprowadzana była modernizacja budynków, jednak nakłady na nią poniesione nie przekroczyły 30% wartości początkowej budynków. Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu tych wydatków. Ww. nieruchomość była użytkowana w celu wykonywania czynności opodatkowanych powyżej 5 lat. Nie został tym samym spełniony warunek wykluczający opodatkowanie zawarty w art. 43 ust. 6 ustawy o VAT.

W 1994 r. Wnioskodawca zakupił #189; nieruchomości położonej przy ul. T... w P.... Nieruchomość ta zabudowana jest zabytkową kamienicą pochodzącą z początków XX wieku. Parter budynku stanowi lokal usługowy, w którym do marca 2008 r. Spółka prowadziła sklep firmowy. Należy stwierdzić, iż również w tym przypadku spełniona została przesłanka art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, kwalifikująca lokal do sprzedaży zwolnionej. Przedmiotowy lokal uznać należy również za towar używany (zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT). W części usługowej lokalu przeprowadzono remonty i modernizacje, nie przekroczyły one jednak 30% wartości początkowej. Od poniesionych ww. wydatków Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Spółka użytkowała nieruchomość w celu wykonywania czynności opodatkowanych powyżej 5 lat.

W przedmiotowej sprawie należy mieć również na względzie treść art. 29 ust. 5 powołanej ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Reasumując, powołane przepisy prawa podatkowego w konfrontacji z przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym prowadzą do stwierdzenia, iż wszystkie nieruchomości będące przedmiotem zapytania spełniają definicję towarów używanych (art. 43 ust. 2 pkt 1), podlegają wyłączeniu z opodatkowania, o którym mowa w art. 43 ust. 6 ustawy o VAT, a zatem do ich dostawy winno być zastosowane zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl