IPPP1-443-1669/08-2/AK - Czy podatnik ma prawo do stosowania zwolnienia z VAT i zastosowania PKWiU ex 80 do świadczonych usług w zakresie szkolenia nauczycieli i studentów na rzecz zleceniodawcy którym jest fundacja szkoła lub inny podmiot?

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 28 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-1669/08-2/AK Czy podatnik ma prawo do stosowania zwolnienia z VAT i zastosowania PKWiU ex 80 do świadczonych usług w zakresie szkolenia nauczycieli i studentów na rzecz zleceniodawcy którym jest fundacja szkoła lub inny podmiot?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o. D., przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2008 r. (data wpływu 8 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT usług szkoleniowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 września 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT usług szkoleniowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą od....2005 r. i jest podatnikiem podatku VAT. Prowadzi działalności w zakresie świadczenia usług sprzedaży hurtowej i usług budowlanych. Podatnik do ww. usług stosuje 22% stawkę VAT.

Podatnik planuje od dnia ... 2008 r. rozszerzenie działalności gospodarczej o usługi szkoleniowe. Będzie prowadził na rzecz i zlecenie klientów będących fundacjami, szkołami lub innymi podmiotami szkolenia uczniów, studentów i nauczycieli w zakresie obsługi programów komputerowych. Podatnik będzie stosował do sprzedaży tych usług stawkę "ZW" i PKWiU ex 80.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy podatnik wg aktualnie obowiązującego stanu prawnego ma prawo do stosowania zwolnienia z VAT tj. stawki "ZW" i zastosowania PKWiU ex 80 do świadczonych przez Spółkę usług w zakresie szkolenia nauczycieli i studentów na rzecz zleceniodawcy którym jest fundacja szkoła lub inny podmiot.

Zdaniem Wnioskodawcy, bezspornie istnieje podstawa prawna do zastosowania zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 pkt 1 pod pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwana dalej VAT) Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. w związku z załącznikiem Nr 4 poz. 7 do niniejszej ustawy do planowanych przez podatnika świadczenia usług szkoleniowych.

Zastosowanie zwolnienia o którym mowa dotyczy świadczenia usług edukacyjnych w szerokim zakresie, a w tym takich jakie będzie świadczył podatnik.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 cyt. ustawy. Jak stanowi art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Na podstawie art. 8 ust. 3 cyt. ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

W myśl ogólnej zasady, zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Ponadto ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych towarów i czynności stawkami innymi niż podstawowa, określona w art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, a także zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W poz. 7 przedmiotowego załącznika, zawierającym "Wykaz usług zwolnionych od podatku" wymienione zostały usługi o symbolu PKWiU ex 80 - usługi w zakresie edukacji. Zgodnie z objaśnieniami zawartymi w załączniku - ʼexʼ dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie ʼexʼ przy konkretnym symbolu PKWiU powoduje zawężenie stosowania zwolnienia od podatku tylko do usług należących do danego grupowania statystycznego (w tym przypadku PKWiU 80), które spełniają określone przez ustawodawcę warunki, wskazane w obowiązujących przepisach. Podkreślić również należy, iż ustawodawca nie wyszczególnił żadnych usług w zakresie edukacji, dla których zwolnienie to nie miałoby zastosowania.

Z okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, iż planuje od dnia... rozszerzenie działalności gospodarczej o usługi szkoleniowe, które będzie prowadził na rzecz i zlecenie klientów będących fundacjami, szkołami lub innymi podmiotami szkolenia uczniów, studentów i nauczycieli w zakresie obsługi programów komputerowych. Podatnik będzie stosował do sprzedaży tych usług stawkę PKWiU ex 80.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi sposób opodatkowania czynności polegających na świadczeniu usług w zakresie szkolenia nauczycieli i studentów na rzecz zleceniodawcy, którym jest fundacja, szkoła lub inny podmiot, zaklasyfikowanych wg PKWiU do grupy ex 80.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.) do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), stanowiącą załącznik do rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.). Zgodnie z przedmiotową PKWiU w dziale 80 zostały wymienione m.in. usługi o symbolach 80.1, 80.2, 80.3 i 80.4 do których zaklasyfikowana następujące czynności: 80.1 - "usługi przedszkoli i szkolnictwa podstawowego"; 80.2 - "usługi szkolnictwa na poziomie wyższym niż podstawowy"; 80.3 - "usługi szkolnictwa na poziomie wyższym niż średni"; 80.4 - "usługi kształcenia ustawicznego dla dorosłych i pozostałych form kształcenia".

Ponadto zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wskazanymi w pkt 7.3 przedmiotowego załącznika do ww. rozporządzenia Rady Ministrów, zaliczenie określonego produktu do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków producenta (względnie usługodawcy) tego produktu (tej usługi). Wynika to z faktu, że właśnie producent (usługodawca) posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu (usługi) do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi. W przypadkach trudności w ustaleniu właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć produkt, producent (usługodawca) może zwrócić się o pomoc do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego.

Biorąc powyższe pod uwagę udzielając interpretacji odniesiono się do klasyfikacji statystycznej podanej przez podatnika.

Biorąc zatem pod uwagę powyższe wyjaśnienia wskazane w PKWiU stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.) oraz przywołane przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w okolicznościach przedstawionych przez Wnioskodawcę stwierdzić należy, iż z uwagi na fakt, że Wnioskodawca świadczyć będzie usługi w zakresie edukacji polegające na szkoleniu nauczycieli i studentów na rzecz zleceniodawcy, którym będzie fundacja, szkoła lub inny podmiot i usługi te zostaną sklasyfikowane wg PKWiU w dziale 80, to będzie miał on prawo do zastosowania zwolnienia z podatku od towarów i usług, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl