IPPP1/443-1660/11-5/AW - Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją szkoleń w ramach projektu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1660/11-5/AW Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją szkoleń w ramach projektu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2011 r. (data wpływu 24 listopada 2011 r.), uzupełnione pismem nadanym w dniu 05.01.2012 (data wpływu 9 stycznia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją szkoleń w ramach projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 listopada 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacja szkoleń w ramach projektu.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem nadanym w dniu 5 stycznia 2012 r. (data wpływu 9 stycznia 2012 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie Organu z dnia 14 grudnia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług edukacyjnych nr PKWiU 85.59.19.0. Działalność ta jest objęta podatkiem od towarów i usług ze stawką "zw", wg załącznika nr 4 do ustawy o podatku VAT. W marcu 2010 r. Wnioskodawca złożył wniosek do Lokalnej Grupy Działania o dofinansowanie zajęć dydaktycznych dla placówek oświatowych, znajdujących się w rejonie działania Stowarzyszenia. Zajęcia te wymagają zakupienia materiałów i pomocy dydaktycznych niezbędnych do ich przeprowadzenia. Projekt ten zakłada refundowanie tylko kosztów kwalifikowanych poniesionych przez beneficjenta.

W nadesłanym uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, iż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług edukacyjnych nr PKWiU 85.59.19.0. Działalność ta jest objęta podatkiem od towarów i usług ze stawką "Zw" wg art. 43 ust. 1 pkt 27. Jako nauczyciel prowadzi zajęcia edukacyjne na poziomie przedszkolnym, szkolnym gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym. W marcu 2010 r. Wnioskodawca złożył wniosek do Lokalnej Grupy Działania o dofinansowanie zajęć dydaktycznych dla placówek oświatowych, znajdujących się w rejonie działania stowarzyszenia. Zajęcia te wymagają zakupienia materiałów i pomocy dydaktycznych, niezbędnych do ich prowadzenia. Wszystkie nabywane w ramach projektu towary i usługi mają związek z działalnością edukacyjną objętą stawką VAT "zw". Projekt ten zakłada refundowanie tylko kosztów kwalifikowanych poniesionych przez beneficjenta.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku zawartego w zakupach, które będą poczynione podczas realizacji zajęć dydaktycznych ujętych we wniosku o dofinansowanie, złożonym do Lokalnej Grupy Działania.

Stanowisko Wnioskodawcy

Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o wartość podatku naliczonego. Wg załącznika nr 4 do ustawy działalność edukacyjna należy do grupy usług zwolnionych z podatku VAT. Wszelkie koszty ponoszone przez przedsiębiorcę, świadczącego usług z zakresu edukacji wykazane na podstawie faktur zakupu są kosztami rzeczywistymi, ponieważ ustawa nie przewiduje dla tej grupy usług odliczenia podatku VAT.

W nadesłanym uzupełnieniu do wniosku Spółka ostatecznie sformułowała własne stanowisko, zdaniem Wnioskodawcy ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o wartość podatku naliczonego. Wg art. 43 ust. 1 pkt 27 "zwalnia się od podatku usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym, świadczone przez nauczycieli".

Wszelkie koszty ponoszone przez przedsiębiorcę, świadczącego usługi z zakresu edukacji, wykazane na podstawie faktur są kosztami rzeczywistymi, ponieważ ustawa nie przewiduje dla tej grupy usług odliczenia podatku VAT. Wszystkie nabywane towary w ramach przedstawionego projektu mają związek z działalnością opodatkowaną stawką "zw" wynikającą z art. 43 ust. 1 pkt 27.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z podstawową zasadą dotyczącą prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług, wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 - zwana dalej ustawą), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z powyższego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z opisu przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług edukacyjnych. Ponadto Wnioskodawca wskazał, że prowadzona działalność korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy. W marcu 2010 r. Wnioskodawca złożył wniosek do Lokalnej Grupy Działania o dofinansowanie zajęć dydaktycznych dla placówek oświatowych znajdujących się w rejonie działania Stowarzyszenia. Prowadzone zajęcia będą wymagały zakupu materiałów i pomocy dydaktycznych niezbędnych do przeprowadzenia projektu. Wszystkie nabywane w ramach projektu towary i usługi mają związek z działalnością edukacyjną objętą stawką zwolnioną. Wnioskodawca powziął wątpliwość czy przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących zakup towarów i usług związanych z prowadzoną działalnością edukacyjną w ramach projektu.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego należy wskazać, iż z uwagi na niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawca nie będzie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją ww. projektu.

Jednocześnie należy wskazać, iż przedmiotowa interpretacja nie rozstrzyga kwestii zwolnienia do podatku od towarów i usług świadczonych przez Wnioskodawcę usług edukacyjnych., gdyż powyższe zagadnienie nie było przedmiotem zapytania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl