IPPP1/443-1610/11-4/EK - Odliczenie podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia przedmiotu leasingu.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 lutego 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1610/11-4/EK Odliczenie podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia przedmiotu leasingu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2011 r. (data wpływu 9 listopada 2011 r.) uzupełnione pismem z dnia 25 stycznia 2012 r. (data wpływu 30 stycznia 2012 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 19 stycznia 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia przedmiotu leasingu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia przedmiotu leasingu. Wnioskodawca uzupełnił wniosek pismem z dnia 25 stycznia 2012 r. (data wpływu 30 stycznia 2012 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 12 stycznia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w ramach swojej działalności gospodarczej, ma zamiar zawrzeć umowę leasingu (dalej: "umowa leasingu operacyjnego") o której mowa w art. 17b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: "Ustawa CIT"). Przedmiotem umowy leasingu operacyjnego będą środki trwałe zaliczone, zgodnie z odpowiednimi przepisami Ustawy CIT, do środków trwałych podlegających amortyzacji (dalej: Składniki Majątkowe").

Powyższe Składniki Majątkowe będą w okresie trwania umowy leasingowej wykorzystywane do działalności operacyjnej Wnioskodawcy zwolnionej z VAT, w konsekwencji, Wnioskodawca nie będzie uprawniony do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z rat leasingowych wypłacanych finansującemu w podstawowym okresie umowy leasingu. Zgodnie z przedmiotową umową leasingu operacyjnego, Wnioskodawca, po jej zakończeniu, będzie uprawniony do nabycia Składnika Majątkowego stanowiącego przedmiot leasingu za ustaloną w umowie cenę wykupu. Następnie w zależności od bieżących i przewidywanych potrzeb Wnioskodawcy oraz stanu technicznego tak nabytego Składnika Majątku, nastąpi bądź to jego definitywne zbycie, bądź to zbycie - celem zawarcia kolejnej umowy dającej Wnioskodawcy Prawo jego dalszego użytkowania (leasingowej, najmu, etc.).

Wykup przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy i w jej wykonaniu, następuje zatem celem dalszej jego odsprzedaży. Wnioskodawca, niezwłocznie po nabyciu przedmiotu leasingu od finansującego (tj. nie później niż w ciągu pół roku od jego nabycia, w zależności od możliwości znalezienia potencjalnego nabywcy) sprzeda leasingowany wcześniej Składnik Majątkowy do podmiotu trzeciego.

Wnioskodawca nie wyklucza dokonania odsprzedaży Składnika Majątkowego, po cenie odzwierciedlającej jego wartość rynkową, na rzecz kontrahenta będącego podmiotem powiązanym z Wnioskodawcą kapitałowo lub spółki leasingowej. Nie wykluczone jest także, iż w części przypadków Wnioskodawca zawrze z podmiotem nabywającym przedmiot leasingu nową umowę dającą prawo do użytkowania tego Składnika Majątkowego (leasingu, najmu, etc.).

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą w szczególności prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia powyższego przedmiotu leasingu oraz jego dalszej sprzedaży. Ponadto w uzupełnieniu do wniosku, Wnioskodawca wskazał, iż przedmiotem nabycia po zakończeniu umowy leasingu będą leasingowane uprzednio przez wnioskodawcę środki trwałe, zdefiniowane w art. 16a ustawy z dnia 15 lutego 1992 t. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), w tym między innymi:

* komputery,

* serwery,

* meble,

* zasilacze awaryjne UPS,

* drukarki,

* oznaczenie placówki Wnioskodawcy w postaci szyldów,

* meble, etc.

Innymi słowy, przedmiotem nabycia po zakończeniu umowy leasingu będą leasingowane uprzednio przez wnioskodawcę środki trwałe, w odniesieniu do których przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT, w zakresie w jakim nabyte składniki majątkowe będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).

Zapytanie zawarte we wniosku nie obejmuje natomiast środków trwałych, w odniesieniu do których, co do zasady, nie przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego. W szczególności, przedmiotem nabycia nie będą samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, w stosunku do których, co do zasady, prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT jest ograniczone przepisami ustawy. Innymi słowy, przedmiotem nabycia nie będą składniki majątkowe, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym z 16 grudnia 2010 r. (Dz. U. z 2010 r. Nr 247, poz. 1652 z późn. zm.) tj. samochody osobowe lub inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 3 ust. 2 powyższej ustawy, przykładowo: pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków, czy pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjne oddzielne elementy pojazdu).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego, w przypadku nabycia przez Wnioskodawcę przedmiotu leasingu od finansującego, wyłącznie w celu jego sprzedaży, Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia przedmiotu leasingu przez Wnioskodawcę.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z przedstawioną w opisie zdarzenia przyszłego transakcją nabycia od finansującego przedmiotu leasingu w celu jego sprzedaży, Wnioskodawca będzie miał prawo do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia przedmiotu leasingu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, co do zasady, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z uwagi na fakt, iż sprzedaż Składników Majątkowych nie będzie stanowić żadnej z czynności wymienionych w katalogu czynności zwolnionych określonym w art. 43 ust. 1 ustawy VAT, sprzedaż przedmiotu leasingu będzie stanowić czynność opodatkowaną stawką podstawową.

W konsekwencji, nabycie przedmiotu leasingu będzie można przypisać bezpośrednio do jego sprzedaży, stanowiącej czynność opodatkowaną VAT. W rezultacie, Wnioskodawca uzyska prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wykupu przedmiotu leasingu, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy VAT.

Powyższe stanowisko potwierdzenie potwierdzają organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, w interpretacji indywidualnej z 29 października 2009 r. sygn. IPPPI-443-752/09-4/BS, dotyczącej podatnika prowadzącego działalność w zakresie m.in. sprzedaży pojazdów samochodowych, wskazał, iż: "opisana we wniosku dostawa samochodu osobowego po wykupie z leasingu operacyjnego nie będzie podlegała zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Wnioskodawca do przedmiotowej dostawy winien zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22%, (...) Z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca, jak wykazano powyżej, nie dokona zakupu samochodu będącego przedmiotem zapytania w związku z wykonywaniem czynności zwolnionej z podatku od towarów i usług Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a)."

Analogiczne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, w interpretacji indywidualnej z 19 grudnia 2008 r., sygn. IBPP2/443-943/08/ICz.

Reasumując biorąc pod uwagę fakt, iż po zakończeniu umowy Leasingu operacyjnego Wnioskodawca nabędzie przedmiot leasingu od finansującego w celu jego sprzedaży oraz to, że powyższa sprzedaż będzie stanowiła dostawę towarów opodatkowaną VAT stawką podstawową, Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia przedmiotu leasingu od finansującego.

Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka wnosi o uznanie jej stanowiska za prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej "ustawą", w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego, na podstawie zapisu art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jak wynika z powyższego, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku świadczenia czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Jednocześnie z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części (w takim zakresie), w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony, są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku, w jakiej te towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu.

Z okoliczności sprawy wynika, iż Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę leasingu. Przedmiotem tej umowy będą środki trwałe, zdefiniowane w art. 16a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, m.in. komputery, serwery, meble, zasilanie awaryjne UPS, drukarki, oznaczenie placówek Wnioskodawcy w postaci szyldów. Wnioskodawca po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego zamierza nabyć Składniki Majątkowe stanowiące przedmiot leasingu. Następnie w zależności od bieżących i przewidywanych potrzeb Wnioskodawcy oraz stanu technicznego tak nabytego Składnika Majątku, nastąpi bądź to jego definitywne zbycie, bądź to zbycie - celem zawarcia kolejnej umowy dającej Wnioskodawcy prawo jego dalszego użytkowania (leasingowej, najmu, etc.). Wykup przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy i w jej wykonaniu, następuje celem dalszej jego odsprzedaży, tj. nie później niż w ciągu pół roku od ich nabycia.

Odnosząc się do powyższej kwestii należy wskazać, że leasing operacyjny jest umową, na podstawie której leasingobiorca nabywa jedynie prawo do korzystania z przedmiotu leasingu, a formą wynagrodzenia za powyższą usługę jest rata leasingowa. W świetle ustawy o podatku od towarów i usług leasing operacyjny jest usługą. Po zakończeniu podstawowego okresu trwania umowy leasingu operacyjnego - jednym z wariantów jest sprzedaż przedmiotu umowy leasingobiorcy. Opcja wykupu środków trwałych będących przedmiotem umowy leasingu operacyjnego jest uprawnieniem, z którego leasingobiorca może skorzystać, ale nie musi. Zatem należy przyjąć, że wykup przedmiotu leasingu jest odrębną czynnością - dostawą towaru - niezwiązaną z samą umową leasingu.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przedmiotowej sprawie warunek ten zostanie spełniony, gdyż nabywane przez Spółkę od firmy leasingowej środki trwałe służyć będą czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT, tj. będą nabyte z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży, zatem Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu ich zakupu, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy.

Tym samum stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl