IPPP1/443-1545/11-2/JL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1545/11-2/JL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2011 r. (data wpływu 24 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży zespołu składników majątkowych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 października 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży zespołu składników majątkowych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka ("Spółka") zamierza nabyć działki gruntu (łącznie 8 działek) położone w M. Wspomniane działki zostały opisane w dwóch księgach wieczystych o numerach: Kw. x (działki gruntu nr 1058/4, 1058/5, 1058/10 i 1058/35) oraz Kw. y (działki gruntu nr 1058/11, 1058/12,1058/13 i 1058/27). W najbliższym czasie zostanie złożony wniosek o połączenie wszystkich powyższych działek w jednej księdze wieczystej. Obecnym właścicielem wszystkich ww. działek (dalej jako: "Grunt") jest I (dalej jako: "Sprzedający"). Sprzedający nie posiada innych nieruchomości poza Gruntem. Grunt zabudowany został budynkiem centrum handlowego "G" (dalej jako: "Budynek"). Budynek jest przedmiotem umów najmu (umowy dotyczą pomieszczeń w tym budynku). Poza Budynkiem, na Gruncie znajdują się towarzyszące mu budowle, w szczególności parkingi, chodniki, place i drogi dojazdowe (dalej jako: "Budowle"). Budynek i Budowle zostały zbudowane i oddane do użytkowania w roku 2011. Wszelkie naniesienia uprzednio posadowione na Gruncie zostały w całości wyburzone przed rozpoczęciem budowy Budynku i Budowli. Planowany jest zakup przez Spółkę od Sprzedającego Gruntu wraz z Budynkiem "G" i Budowlami oraz prawami autorskimi do dokumentacji projektowej dotyczącej ww. obiektów. Ponadto, Spółka nabędzie od Sprzedającego określone ruchomości zamontowane w Budynku, w tym reklamę świetlną, system alarmowy, system telewizji przemysłowej, system zliczania klientów, witrynę dla najemcy, witrynę w postaci kraty żaluzjowej (dalej jako: "Ruchomości"). Spółka zawrze ze Sprzedającym odpowiednie umowy dotyczące powyższej transakcji w formie aktu notarialnego: umowę przedwstępną ("Umowa przedwstępna") oraz przyrzeczoną umowę sprzedaży ("Umowa sprzedaży"). Każda z ww. umów będzie dotyczyła łącznie wszystkich przedmiotów sprzedaży: Gruntu wraz Budynkiem i Budowlami oraz Ruchomości - dalej jako: "Przedmiot transakcji". Wskutek wykonania Umowy sprzedaży, na Spółkę, jako nowego właściciela Budynku, przejdą z mocy prawa umowy najmu zawarte przez Sprzedającego w odniesieniu do pomieszczeń w Budynku. Ponieważ Sprzedający nie zatrudnia pracowników, realizacji Umowy sprzedaży nie będzie towarzyszyło przejście do Spółki pracowników Sprzedającego. Przy Sprzedającym pozostaną wszelkie jego zobowiązania, w tym zobowiązania z tytułu kredytu uzyskanego przez Sprzedającego na budowę Budynku i Budowli (przy czym spłata kredytu nastąpi z ceny sprzedaży uzyskanej od Spółki), jak również pozostałe zobowiązania Sprzedającego powstałe przed dniem zawarcia Umowy sprzedaży.

Zarówno Sprzedający jak i Spółka są zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku VAT.

W związku z powyższym Spółka zwraca się o potwierdzenie, że w okolicznościach opisanego zdarzenia przyszłego:

1.

Zbycie Przedmiotu transakcji opisanego w stanie faktycznym będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach określonych w Ustawie o VAT (nie będzie wyłączone z zakresu podatku VAT na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT) - z tego względu, że Przedmiot transakcji nie będzie stanowił przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55#185; k.c. ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT.

2.

Dostawa Gruntu wraz posadowionymi na nim Budynkiem i Budowlami będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT i nie będzie zwolniona z tego podatku, w szczególności na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz pkt 10a Ustawy o VAT.

3.

Przy założeniu, że Sprzedający miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zapłaconego przy nabyciu Ruchomości opisanych w stanie faktycznym, dostawa Ruchomości na rzecz Spółki będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT i nie będzie zwolniona z tego podatku.

4.

Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony zawarty w fakturze (lub fakturach) wystawionej przez Sprzedającego, dokumentującej dostawę Gruntu wraz z Budynkiem i Budowlami oraz dostawę Ruchomości, oraz do zwrotu ewentualnej nadwyżki podatku VAT naliczonego nad podatkiem należnym.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedmiot transakcji nie stanowi przedsiębiorstwa opisanego w art. 55#185; k.c. ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT. W związku z powyższym, zbycie Przedmiotu transakcji będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach zawartych w Ustawie o VAT. Dostawa Gruntu wraz posadowionymi na nim Budynkiem i Budowlami będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT i nie będzie podlegała zwolnieniu z tego podatku. O ile Sprzedający miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zapłaconego przy nabyciu Ruchomości, dostawa Ruchomości na podstawie Umowy sprzedaży będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT i nie będzie podlegała zwolnieniu z tego podatku. Sprzedający wystawi na rzecz Spółki fakturę VAT (lub więcej niż jedną fakturę) dokumentującą dostawę Gruntu wraz z Budynkiem i Budowlami oraz dostawę Ruchomości. Spółce, jako nabywcy Przedmiotu transakcji, będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony zawarty w ww. fakturze (lub fakturach) wystawionej przez Sprzedającego oraz do zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym.

UZASADNIENIE WNIOSKODAWCY

W ZAKRESIE PYTANIA 1

1.

ZASADY OPODATKOWANIA PODATKIEM VAT NA PODSTAWIE OBOWIĄZUJĄCYCH PRZEPISÓW

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 Ustawy o VAT, towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Jednakże, na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT, przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W kontekście brzmienia powyższego przepisu, kluczowe znaczenie ma określenie, czy Przedmiot transakcji ma charakter przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. O ile odpowiedź na powyższe pytanie byłaby twierdząca zbycie takiego przedmiotu nie podlegałoby przepisom Ustawy o VAT. W przeciwnym razie, dostawa Przedmiotu transakcji będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach określonych w Ustawie o VAT.

2.

POJĘCIE PRZEDSIĘBIORSTWA

Przepisy Ustawy o VAT nie definiują terminu "przedsiębiorstwo". Z tej przyczyny dla celów określenia zakresu pojęcia "przedsiębiorstwo", wykorzystuje się regulację zawartą w art. 55#185; ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) - dalej "k.c.", który to przepis stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

* oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa), własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości

* prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych

* wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

* koncesje, licencje i zezwolenia,

* patenty i inne prawa własności przemysłowej

* majątkowe prawa autrskie i majątkowe prawa pokrewne,

* tajemnice przedsiębiorstwa,

* księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 55#178; k.c., czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

3.

POJĘCIE ZORGANIZOWANEJ CZĘŚCI PRZEDSIĘBIORSTWA

k.

c. nie definiuje pojęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Pojęcie to zostało natomiast zdefiniowane w art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT, zgodnie z którym zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest "organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (rozumianej jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Jak wskazuje Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 31 marca 2010 r., sygn. ITPP2/443-108/10/EŁ), "przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową". Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład lecz zorganizowanym zespołem tych składników przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość)".

4.

ZASTOSOWANIE DO PRZEDMIOTU TRANSAKCJI

Wyodrębnienie organizacyjne

Wyodrębnienie organizacyjne rozumiane jest jako odpowiednie umiejscowienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w strukturze organizacyjnej podatnika - jako działu, wydziału, oddziału. Zdaniem Spółki, powyższy warunek nie zostanie spełniony w przypadku opisanego w niniejszym wniosku zbycia Przedmiotu transakcji. Przedmiot transakcji bowiem w żadnym razie nie stanowi odrębnej jednostki w strukturze przedsiębiorstwa Sprzedającego - w sensie jego odrębnego zorganizowania czy struktury. Przedmiot transakcji obejmuje określone aktywa Sprzedającego, które Sprzedający zamierza zbyć na rzecz innego podmiotu tj. Spółki. W konsekwencji, stopień "zorganizowania" Przedmiotu transakcji absolutnie nie może zostać uznany za "wystarczający dla samodzielnej realizacji zadań gospodarczych".

Tym samym, w opinii Spółki, Przedmiot transakcji nie spełnia przesłanki wyodrębnienia o charakterze organizacyjnym, określonej w definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zawartej w art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT, ani też nie stanowi zorganizowanego zespołu składników niematerialnych i materialnych, działającego pod wspólnym oznaczeniem indywidualizującym przedsiębiorstwo, o jakim mowa w art. 55#185; k.c.

Wyodrębnienie finansowe

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów, oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Jakkolwiek istnieje możliwość wyodrębnienia strumieni przychodów i kosztów związanych z wynajmem powierzchni w Budynku, to nie ulega wątpliwości, że Przedmiot transakcji nie będzie posiadał przymiotu samodzielności finansowej i nie będzie w stanie prowadzić działalności gospodarczej oraz rozliczeń finansowych w niezależny sposób. W szczególności, do Przedmiotu transakcji nie zostanie przypisany (ani wraz z nim przeniesiony) zespół ludzi podejmujących decyzje o charakterze finansowym, których działania umożliwiałyby funkcjonowanie Przedmiotu transakcji jako odrębnego źródła przychodów i centrum kosztów oraz zarządzanie ww. strumieniami z myślą o generowaniu zysku w sposób zaplanowany, zorganizowany i efektywny, przy uwzględnieniu uwarunkowań ekonomicznych i rynkowych. Przedmiot transakcji nie będzie obejmował zobowiązań istniejącego przedsiębiorstwa Sprzedającego, wynikających z umowy kredytu zawartej przez Sprzedającego z bankiem finansującym - podmiotem zobowiązanym do spłaty ww. zobowiązań pozostanie Sprzedający. W konsekwencji, Przedmiot transakcji nie spełni kolejnego z warunków określonych w art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT, decydujących o kwalifikacji jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Należy także wskazać, że dostawie Przedmiotu transakcji nie będzie towarzyszyło przeniesienie ksiąg i dokumentów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej Sprzedającego, co stanowi istotną przesłankę kwalifikacji jako przedsiębiorstwa" w rozumieniu art. 55#185; k.c.

Wyodrębnienie funkcjonalne (możliwość stanowienia samodzielnego przedsiębiorstwa) Z wyodrębnieniem funkcjonalnym danej jednostki mamy do czynienia, gdy jest ona w stanie przejąć określone zadania gospodarcze oraz samodzielnie funkcjonować na rynku. Oznacza to, iż aby wydzielona część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, musi ona posiadać potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego, jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe, materialne i niematerialne, wchodzące w skład danej jednostki (tu: Przedmiotu transakcji) muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa (tak m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 27 marca 2009 r., sygn. ILPP2/443-68/09-2/AD).

Zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna więc stanowić zespół składników materialnych i niematerialnych, który zarazem (w momencie transakcji) mógłby funkcjonować jako niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze. Oznacza to, że nie jest wystarczające jakiekolwiek zaistnienie lub zorganizowanie masy majątkowej, ale musi ona odznaczać się odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Stanowisko takie prezentuje m.in. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 23 lipca 2009 r., ITPP1/443-396/09/8K oraz interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 27 sierpnia 2009 r., ILPP2/443-720/09-2/EN. Organy podatkowe podnoszą również, że zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna posiadać własnych pracowników, co nie ma miejsca w przypadku Przedmiotu transakcji. Jak zaznaczono powyżej, zbyciu Przedmiotu transakcji nie będzie towarzyszyło przeniesienie odpowiednich zasobów (w tym, ludzkich, materialnych, niematerialnych), które pozwoliłyby na generowanie "własnych" przychodów i podejmowanie decyzji gospodarczych z uwzględnieniem odpowiednich czynników wewnętrznych i zewnętrznych, a tym samym funkcjonowanie Przedmiotu transakcji niezależnie od przedsiębiorstwa Sprzedającego lub Spółki jako nabywcy. Uwzględniając powyższe, należy podsumować, że Przedmiot transakcji nie jest wyodrębniony funkcjonalnie i nie realizuje żadnych celowych zadań gospodarczych. Brak jest także przypisanych do niego pracowników. Tym samym, Przedmiot transakcji nie spełnia ostatniego z warunków określonych w art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT i nie może być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Nie stanowi także przedsiębiorstwa z art. 55#185; k.c., od którego oczekuje się zorganizowania w stopniu umożliwiającym samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej.

PODSUMOWANIE

Na podstawie powyższej analizy należy podsumować, że:

Nabywany przez Spółkę Przedmiot transakcji nie będzie stanowił zorganizowanej części przedsiębiorstwa, ponieważ nie spełni wymogów wyodrębnienia w sensie organizacyjnym i finansowym, a zarazem nie będzie miał zdolności działania jako niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze. W szczególności, do Przedmiotu transakcji nie jest przypisany, ani nie jest wraz z nim przenoszony, zespół ludzi podejmujących decyzje o charakterze gospodarczym. W konsekwencji, brak jest odpowiedniego "zaplecza" dla funkcjonowania Przedmiotu transakcji jako odrębnego i samodzielnego źródła przychodów i centrum kosztów, prowadzącego celowe działania z myślą o generowaniu zysku w zaplanowany, zorganizowany i efektywny sposób, przy uwzględnieniu uwarunkowań ekonomicznych i rynkowych. Ze względu na jego charakter oraz zakres przedmiotowy, Przedmiotu transakcji nie można także uznać za całe przedsiębiorstwo Sprzedającego. Co więcej, należy wskazać, że uznanie, iż Sprzedający zbywa całe swoje przedsiębiorstwo, oznaczałoby w istocie, że w ten sposób kończy swoją działalność, "przekazując" jej prowadzenie innemu podmiotowi - Spółce.

W opisanym zdarzeniu przyszłym nie jest to oczywiście wniosek słuszny - zarówno określone aktywa materialne, jak i niematerialne, w tym nazwa przedsiębiorstwa Sprzedającego, jego księgi, know-how i doświadczenie związane z jego prowadzeniem, jak również wszelkie zobowiązania dotyczące przedsiębiorstwa Sprzedającego pozostaną w spółce Sprzedającego. Wobec powyższego należy uznać, że przedmiotem rozważanej transakcji nie będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55#185; k.c., ani zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT. Tym samym, przedmiot ww. transakcji będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach określonych w Ustawie o VAT.

PRAKTYKA PODATKOWA

Przedstawione przez Spółkę wnioski znajdują potwierdzenie w praktyce organów podatkowych, jak również w doktrynie. Przykładowo, w interpretacji z dnia 7 września 2010 r., sygn. ITPP2/443-606/10/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy podkreśla: "Ww. nieruchomość nie posiada odrębności organizacyjnej, gdyż nie jest wyodrębniona w działalności Spółki jako dział, wydział, czy oddział. Nie został również wyodrębniony system księgowo-finansowy dotyczący ww. nieruchomości. Przedmiotem transakcji - jak wskazała Spółka we wniosku - nie będą wierzytelności, czy kredyt zaciągnięty na zakup tej nieruchomości. Istniejąca nieruchomość nie ma możliwości samodzielnie realizować zadań gospodarczych. W wyniku nabycia nieruchomości z mocy prawa na przyszłego nabywcę przejdzie jedynie umowa najmu powierzchni biurowej. Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że przedmiotu zbycia nie można uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż zbywana nieruchomość nie stanowi organizacyjnie i finansowo wyodrębnionego w istniejącym przedsiębiorstwie zespołu składników majątkowych. Ponadto przedmiotem zbycia nie są zobowiązania (kredyt) pomimo, że one występują. Wobec powyższego należy stwierdzić, że przedmiotem dostawy będą składniki majątkowe wchodzące w skład majątku przedsiębiorstwa podlegające opodatkowaniu wg zasad i stawek określonych w art. 41 i art. 43 ustawy."

W opinii m.in. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (interpretacja z dnia 17 marca 2010 r., sygn. IPPP1/443-134/10-2/AW): "z punktu widzenia przepisów podatkowych istotne jest czy dany zbiór składników majątkowych ma charakter przedsiębiorstwa z punktu widzenia zbywcy na moment dokonania transakcji."

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 11 marca 2011 r. (nr IPPP1/443-15/11-4/ISz) potwierdza stanowisko wnioskodawcy, który przytoczył tezę wyrażaną w orzecznictwie sądów powszechnych, iż: "o tym, czy doszło do zbycia przedsiębiorstwa, decyduje pełen zakres przekazanego majątku, praw i zobowiązań, przy czym zbycie przedsiębiorstwa musi dotyczyć przedsiębiorstwa jako całości, a nie tylko niektórych jego składników, nawet o znacznej wartości. Istotne jest również, czy na kupującego przejdą pracownicy sprzedającego. Brak przejścia pracowników świadczy o tym, że nie doszło do przeniesienia całości przedsiębiorstwa. Ponadto ważne jest czy po dokonaniu transakcji sprzedawca będzie kontynuował prowadzenie działalności gospodarczej (z wykorzystaniem składników majątkowych które nie zostaną objęte transakcją). Kontynuacja działalności przez sprzedającego oznacza, że nie doszło do przeniesienia przedsiębiorstwa."

W ZAKRESIE PYTANIA 2

SPOSÓB OPODATKOWANIA DOSTAWY GRUNTU Z BUDYNKIEM

Zgodnie z cytowanym wyżej art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, przy czym towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6). W myśl art. 29 ust. 5 Ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się zasady opodatkowania takie, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, to na takich samych zasadach opodatkowana jest dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Jeżeli natomiast dostawa budynków albo budowli lub ich części podlega zwolnieniu z opodatkowania, to na takich samych zasadach zwolniona jest dostawa przedmiotowego gruntu.

ZWOLNIENIE Z OPODATKOWANIA - ZASTOSOWANIE DO SYTUACJI SPÓŁKI

Przepis art. 43 Ustawy o VAT przewiduje szereg zwolnień z opodatkowania dla określonych w nim transakcji dostawy towarów oraz świadczenia usług. W szczególności, od podatku zwalnia się:

a.

na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 - dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

* dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

* pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;

b.

na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a - dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

* w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, oraz

* dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów. Zgodnie z treścią art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Jak to opisano w stanie faktycznym, Grunt został zabudowany Budynkiem i Budowlami oddanymi do używania w roku 2011 i w tymże roku zawarto umowy najmu dotyczące pomieszczeń w Budynku (czynność podlegająca opodatkowaniu) oraz wykorzystania Budowli. Wszelkie naniesienia, uprzednio posadowione na Gruncie, zostały w całości wyburzone przed rozpoczęciem budowy Budynku i Budowli. W konsekwencji, pierwsze zasiedlenie Budynku miało miejsce w roku 2011.

Tym samym, należy uznać, że dostawa Budynku oraz Budowli posadowionych na Gruncie nie skorzysta ze zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10. Odnosząc się do warunków określonych w art. 43 ust. 1 pkt 10a, Spółka stwierdza, że zgodnie z informacjami uzyskanymi od Sprzedającego, Sprzedający był uprawniony do odliczenia podatku VAT poniesionego na kosztach budowy Budynku i Budowli posadowionych na Gruncie. Uwzględniając powyższe, dostawa Budynku i Budowli w ramach Przedmiotu transakcji nie będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT; będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych, z uwzględnieniem podstawowej stawki tego podatku (23% w 2011 r.). Wobec dyspozycji przepisu z art. 29 ust. 5 Ustawy o VAT, w opisanych okolicznościach, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W konsekwencji, opodatkowaniu podatkiem VAT będzie podlegała dostawa Gruntu zabudowanego Budynkiem centrum handlowego "G" oraz Budowlami (zwolnienie z opodatkowania nie znajdzie zastosowania).

W ZAKRESIE PYTANIA 3

OPODATKOWANIE DOSTAWY RUCHOMOŚCI

Jak wskazano powyżej, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, przy czym w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 Ustawy o VAT, towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Artykuł 43 ust. 1 pkt 2 zwalnia od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Uwzględniając brzmienie powyższych przepisów, w opinii Spółki, o ile Sprzedający miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zapłaconego przy nabyciu Ruchomości opisanych w Stanie faktycznym, sprzedaż ww. Ruchomości w ramach Przedmiotu transakcji będzie podlegała podatkowi VAT na zasadach ogólnych.

W ZAKRESIE PYTANIA 4

ODLICZENIE PRZEZ SPÓŁKĘ PODATKU VAT NALICZONEGO ZAPŁACONEGO W ZWIĄZKU Z NABYCIEM TOWARÓW OBJĘTYCH PRZEDMIOTEM TRANSAKCJI

W opinii Spółki, Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów objętych Przedmiotem transakcji.

Nabycie Przedmiotu transakcji, w postaci Gruntu wraz z posadowionym na nim Budynkiem i Budowlami, jak również Ruchomości, nastąpi w wykonaniu odpłatnej dostawy towarów przez Sprzedającego, podlegającej opodatkowaniu podstawową stawką VAT. Następnie, Przedmiot transakcji będzie wykorzystywany przez Spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych - w szczególności, w postaci świadczenia usługi najmu lokali komercyjnych, podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zatem, jeżeli dane towary lub usługi są wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego przy ich zakupie w całości, o ile nie znajdą zastosowania inne ograniczenia. Jedno z takich ograniczeń zostało określone w art. 88 ust. 3a pkt 2 Ustawy o VAT, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku. Jednakże, uwzględniając analizę przeprowadzoną przez Spółkę w zakresie Pytań 1, 2 i 3, dostawa towarów objętych Przedmiotem transakcji podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i nie jest z tego podatku zwolniona. Z tego względu, przepis art. 88 ust. 3a pkt 2 Ustawy o VAT nie będzie miał zastosowania.

Jak zostało wskazane, w momencie dokonywania transakcji, Spółka będzie zarejestrowanym w Polsce czynnym podatnikiem VAT. Po zawarciu Umowy sprzedaży i nabyciu Przedmiotu transakcji, Spółka będzie prowadziła działalność opodatkowaną (wynajem powierzchni w Budynku). W konsekwencji, Przedmiot transakcji będzie wykorzystywany przez Spółkę, będącą podatnikiem, wyłącznie do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Zatem, po dokonaniu transakcji nabycia Przedmiotu transakcji i otrzymaniu od Sprzedającego faktury VAT, Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej faktury VAT, gdyż spełnione będą warunki niezbędne do dokonania takiego obniżenia. Natomiast ewentualna nadwyżka podatku naliczonego nad należnym będzie podlegać zwrotowi na rachunek Spółki w trybie przewidzianym w art. 87 Ustawy VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl