IPPP1/443-1489/11-2/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1489/11-2/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2011 r. (data wpływu 7 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia obowiązku podatkowego oraz stawki podatku właściwej do wykonanej usługi projektowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 października 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia obowiązku podatkowego oraz stawki podatku właściwej do wykonanej usługi projektowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka opracowuje projekt budowlany (dla uzyskania pozwolenia na budowę) oraz dokumentację uzupełniającą (projekt wykonawczy) na potrzeby budowy drogi. Zamawiającym jest podmiot krajowy. Czas realizacji usługi projektowej przekracza #189; roku (kontrakt długoterminowy).

Zgodnie z umową dokumentacja projektowa sprzedawana jest Zamawiającemu etapowo. Umowa określa terminy oraz wartości dla poszczególnych etapów projektu. Zapisy umowy pozwalają na wystawienie faktury Zamawiającemu po odebraniu przez niego konkretnego opracowania projektowego.

Wykonaną dokumentację dla poszczególnych etapów projektu Spółka przekazuje Zamawiającemu do weryfikacji i odbioru protokołami zdawczo - odbiorczymi. Data przekazania i podpis przekazującego (reprezentanta Spółki) potwierdza moment przekazania dokumentacji do weryfikacji. Data odbioru i podpis zatwierdzającego (kierownik projektu - reprezentujący Zamawiającego) oznacza odbiór dokumentacji.

W okresie pomiędzy przekazaniem dokumentacji, a dokonaniem jej odbioru dokumentacja podlega korektom, uzupełnieniom i modyfikacji. Zatwierdzenie oznacza, że Zamawiający nie ma już więcej życzeń i zastrzeżeń do konkretnego etapu projektu i przyjmuje go do realizacji. Po dokonaniu odbioru Spółka uznaje usługę za wykonaną i wystawia fakturę VAT dla Zamawiającego, przyjmując jako datę sprzedaży, datę zatwierdzenia dokumentacji.

Na przełomie roku 2010 i 2011 zdarzyła się sytuacja, w której dokumentacje do poszczególnych etapów projektu Spółka przekazała do weryfikacji w 2010 r., zaś korekty, zmiany i uzupełnienia dokonywane były w tych dokumentacjach zarówno w 2010 r. jak i w roku 2011. Ostateczny kształt dokumentacje uzyskały dopiero w 2011 r. i w tymże roku (luty, kwiecień, czerwiec) Zamawiający dokonał ich odbioru.

W związku ze zmianą od 1 stycznia 2011 r. przepisów w zakresie podatku VAT (w tym dotyczących zmiany stawki podatku) Spółka przyjęła, że przy sprzedaży przedmiotowych dokumentacji stosuje dla całej usługi stawkę VAT 23% właściwą dla okresu, w którym usługa została wykonana. Jako datę sprzedaży Spółka uznaje dzień zatwierdzenia dokumentacji (tu 2011 rok).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka postępuje prawidłowo uznając, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zatwierdzenia przez Kontrahenta usługi projektowej i w odniesieniu do czynności wykonywanych na przełomie roku 2010/2011 stosuje stawkę podatku VAT w wysokości 23%.

Zdaniem Wnioskodawcy

Spółka uważa, że postępuje prawidłowo uznając, iż usługa jest wykonana w roku 2011 i właściwie stosuje w fakturach stawkę 23% VAT.

Zgodnie z art. 146a ustawy o VAT w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%.

W ocenie Spółki nie ma znaczenia faktyczne prowadzenie prac w toku realizacji usługi przed zmianą stawki podatku VAT lecz moment wyświadczenia tej usługi, który nastąpił po zmianie stawki VAT poprzez jej odebranie w 2011 r. Zapisy umowy uzależniają wystawienie faktury od zatwierdzenia usługi.

Spółka uważa, że nie ma tu zastosowania obowiązujący od 1 stycznia 2011 r. art. 41 ust. 14a, gdyż odnosi się on do czynności wykonanej przed dniem zmiany stawki. Gdyby Zamawiający zatwierdził usługę przed dniem zmiany stawki (do końca 2010 r.), czyli usługa byłaby wyświadczona przed dniem zmiany stawki, a Spółka wystawiłaby fakturę w 2011 r. czyli po dniu zmiany stawki wówczas należałoby zastosować stawkę VAT 22%.

Nie mają tu także zastosowania przepisy art. 41 ust. 14b-f.

Wobec powyższego, nawet gdyby większość prac realizowana była w 2010 r., lecz jej wykonanie nastąpiło w 2011 r., całą usługę należy opodatkować według stawki obowiązującej w 2011 r. (tu 23%).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności sformułowany został odpowiednio w art. 7 oraz art. 8 ww. ustawy. I tak, na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 tej ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Podstawowa stawka podatku - stosownie do art. 41 ust. 1 cyt. ustawy - wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże, na podstawie art. 146a pkt 1 ww. ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%, z zastrzeżeniem art. 146f.

Zasady dotyczące powstania obowiązku podatkowego uregulowane zostały w art. 19 ustawy o VAT. Zgodnie z podstawową zasadą określoną w art. 19 ust. 1 tej ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT).

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, iż podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego.

Z okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, iż Spółka opracowuje projekt budowlany (dla uzyskania pozwolenia na budowę) oraz dokumentację uzupełniającą (projekt wykonawczy) na potrzeby budowy drogi. Zgodnie z umową dokumentacja projektowa sprzedawana jest Zamawiającemu etapowo. Umowa określa terminy oraz wartości dla poszczególnych etapów projektu. Zapisy umowy pozwalają na wystawienie faktury Zamawiającemu po odebraniu przez niego konkretnego opracowania projektowego. Wykonaną dokumentację dla poszczególnych etapów projektu Spółka przekazuje Zamawiającemu do weryfikacji i odbioru protokołami zdawczo - odbiorczymi. Data przekazania i podpis przekazującego (reprezentanta Spółki) potwierdza moment przekazania dokumentacji do weryfikacji. Data odbioru i podpis zatwierdzającego (kierownik projektu - reprezentujący Zamawiającego) oznacza odbiór dokumentacji. W okresie pomiędzy przekazaniem dokumentacji, a dokonaniem jej odbioru dokumentacja podlega korektom, uzupełnieniom i modyfikacji. Zatwierdzenie oznacza, że Zamawiający nie ma już więcej życzeń i zastrzeżeń do konkretnego etapu projektu i przyjmuje go do realizacji. Po dokonaniu odbioru Spółka uznaje usługę za wykonaną i wystawia fakturę VAT dla Zamawiającego, przyjmując jako datę sprzedaży, datę zatwierdzenia dokumentacji. Spółka wskazała, iż na przełomie roku 2010 i 2011 zdarzyła się sytuacja, w której dokumentacje do poszczególnych etapów projektu Spółka przekazała do weryfikacji w 2010 r., zaś korekty, zmiany i uzupełnienia dokonywane były w tych dokumentacjach zarówno w 2010 r. jak i w roku 2011. Ostateczny kształt dokumentacje uzyskały dopiero w 2011 r. i w tymże roku Zamawiający dokonał ich odbioru. Spółka przyjęła, że przy sprzedaży przedmiotowych dokumentacji stosuje dla całej usługi stawkę VAT 23% właściwą dla okresu, w którym usługa została wykonana. Jako datę sprzedaży Spółka uznaje dzień zatwierdzenia dokumentacji (2011 rok).

W tym miejscu wskazać należy, iż świadczone przez Wnioskodawcę usługi polegające na wykonaniu projektu budowlanego oraz dokumentacji uzupełniającej na potrzeby budowy drogi nie zostały wymienione jako usługi, dla których określono szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. W stosunku do odpłatnego świadczenia ww. usług mają zatem zastosowanie ogólne zasady powstawania obowiązku podatkowego, tj. z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu licząc od dnia wykonania tej usługi.

Zwrócić należy uwagę, iż ustawa z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578 z późn. zm.), obowiązująca od 1 stycznia 2011 r. wprowadziła przepisy przejściowe dotyczące zastosowania prawidłowej stawki podatku dla okresów na przełomie roku 2010 i 2011.

I tak, stosownie do art. 41 ust. 14a ustawy o VAT, w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania.

Czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się, na potrzeby ust. 14a, za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, z zastrzeżeniem ust. 14c (art. 41 ust. 14b ustawy o VAT).

Na podstawie ust. 14c powołanego artykułu, w przypadku gdy okres, do którego odnosi się rozliczenie lub płatność, obejmuje dzień zmiany stawki podatku, czynność uznaje się za wykonaną:

1.

w dniu poprzedzającym dzień zmiany stawki podatku - w zakresie jej części wykonywanej do dnia poprzedzającego dzień zmiany stawki podatku;

2.

z upływem tego okresu - w zakresie jej części wykonywanej od dnia zmiany stawki podatku.

W przypadku, gdy nie jest możliwe określenie faktycznego wykonania części czynności w okresie, o którym mowa w ust. 14c, dla określenia tej części, uznaje się, że czynność wykonywana jest w tym okresie proporcjonalnie (art. 41 ust. 14d ww. ustawy).

Należy zwrócić uwagę, iż powyższy przepis ust. 14a odnosi się do czynności dokonanej (a więc zakończonej) do dnia 31 grudnia 2010 r., dla której obowiązek podatkowy powstał w dniu 1 stycznia 2011 r. bądź po tym dniu, zatem nie dotyczy czynności nadal trwających. Poza tym na potrzeby stosowania przepisu ust. 14a ustawodawca wprowadził uregulowanie ust. 14b poprzez uznanie, iż jeżeli dla czynności (w związku z ich wykonywaniem) określono następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, wówczas czynności te są wykonane z upływem każdego okresu ich płatności lub rozliczeń. Wobec tego ust. 14b zawiera termin wykonania czynności, której płatność lub rozliczenie przypada po dniu 31 grudnia 2010 r.

Odnosząc zatem treść powołanych przepisów do opisanego stanu faktycznego stwierdzić należy, iż w niniejszej sprawie nie znajdują zastosowania przepisy art. 41 ust. 14a-14d, bowiem przedmiotowa usługa polegająca na opracowaniu projektu budowlanego oraz dokumentacji uzupełniającej na potrzeby budowy drogi, nie została wykonana przed dniem zmiany stawki, czyli przed dniem 1 stycznia 2011 r.

Powyższe wynika z faktu, iż - jak wskazał Wnioskodawca - w okresie pomiędzy przekazaniem dokumentacji, a dokonaniem jej odbioru dokumentacja podlega korektom, uzupełnieniom i modyfikacji. Zgodzić się należy więc ze Spółką, iż powyższą usługę uznać można za wykonaną w momencie odbioru dokumentacji (data odbioru i podpis). Zatem, jeśli dokumentacje do poszczególnych etapów projektu Wnioskodawca przekazał do weryfikacji w 2010 r., zaś korekty, zmiany i uzupełnienia dokonywane były w tych dokumentacjach zarówno w 2010 r. jak i w roku 2011, i dopiero w 2011 r. kontrahent Spółki dokonał ich odbioru - data zatwierdzenia dokumentacji jest datą wykonania usługi.

Reasumując, jeżeli wykonanie świadczonych przez Spółkę usług w zakresie opracowania projektu budowlanego (dla uzyskania pozwolenia na budowę) oraz dokumentacji uzupełniającej (projektu wykonawczego) na potrzeby budowy drogi, zostało dokonane w roku 2011 - poprzez zatwierdzenie dokumentacji i potwierdzenie odbioru (opatrzenie datą i podpisem) - to usługi powyższe należy opodatkować według stawki 23% stosownie do art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na względzie, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie przedstawionego stanu faktycznego należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl