IPPP1-443-1423/08-4/JF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 września 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-1423/08-4/JF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Agencji, przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2008 r. (data wpływu 28 lipca 2008 r.) uzupełnionego pismem z dnia 25 sierpnia 2008 r. (data wpływu 28 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nazwy towaru umieszczanej na fakturze - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lipca 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nazwy towaru umieszczanej na fakturze.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Agencja na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowego w sprawie zasad planowania i realizacji zakupu środków materiałowych dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej przez Agencję prowadzi postępowania o udzielanie zamówień publicznych - w tym na dostawy żywności - na zapasy mobilizacyjne.

Zgodnie z wytycznymi oraz zapisami w umowach wykonawcy zamówień publicznych, na fakturach dotyczących realizowanych dostaw, jako nabywcę wskazują Departament Budżetowy Ministerstwa Obrony Narodowej. Zapłaty za dostawy (wycenione na podstawie otrzymanych faktur, wystawionych zgodnie z zapisami zawartymi w umowach), dokonywane są przez Agencję z rachunku akredytywy otwartej w NBP przeprowadziła postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na dostawy w latach 2008-2010 indywidualnych i grupowych racji żywnościowych do wybranych jednostek wojskowych na obszarze całego kraju. Złożone oferty, zgodnie z wymogami zamawiającego, zawierały m.in. nr części zamówienia, nazwę własną przedmiotu zamówienia, nr nomy, wymagania dodatkowe, jednostkę miary, oferowaną cenę jednostkową brutto (zł/jm), cenę oferty dla części zamówienia (w zł brutto).

Wśród zamówień do ww. postępowania wystąpiły zamówienia na:

* grupową polową skoncentrowaną rację żywnościową "WS" dla 5 żołnierzy - bez chleba trwałego,

* grupową polową skoncentrowaną rację żywnościową MS dla 10 żołnierzy - bez chleba trwałego.

Po wyborze najkorzystniejszej oferty, z Wykonawcą zamówienia zawarta została umowa na dostawy ww. racji żywnościowych. Jako przedmiot umowy wskazano również grupową polową skoncentrowaną rację żywnościową "WS" dla 5 żołnierzy - bez chleba trwałego oraz grupową polową skoncentrowaną rację żywnościową "WS" dla 10 żołnierzy - bez chleba trwałego. Wartość brutto umowy określono sumując dwie części zamówień wycenionych wg wzoru (ilość x cena jednostkowa brutto). Umowa zawiera również zapis, że faktury VAT otrzymane przez Wnioskodawcę od Wykonawcy zamówienia muszą zawierać numer i przedmiot umowy.

Wykonawca zamówienia zafakturował dostawy wskazując jako nazwę towaru poszczególne komponenty wchodzące w skład ww. grupowych skoncentrowanych racji żywnościowych. Komponenty te są ujmowane pod rożnymi numerami PKWiU, a co za tym idzie mają różne stawki podatku VAT. Przedmiot umowy (grupowe polowe skoncentrowane racje żywnościowe) ujęty został na fakturach jako informacja dodatkowa. Informacja ta zawiera również umowną cenę jednostkową brutto i wartość brutto umowy (zgodną z sumą wartości brutto poszczególnych komponentów). Wykonawca zamówienia taki sposób wystawienia faktury tłumaczy brakiem możliwości odniesienia przedmiotu umowy do PKWiU.

Problematyka klasyfikacji grupowych racji żywnościowych zawarta została w Rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności państwa (Dz. U. z 2007 r. Nr 78, poz. 528), uzgodnionym z Ministrem Finansów. W załączniku nr 15 do Rozporządzenia indywidualne i grupowa racje żywnościowe ujęte w Klasyfikacji Wyrobów Obronnych pod nr 8970 odpowiadają nr 15.89.1 PKWiU - produkty spożywcze pozostałe gdzie indziej nie sklasyfikowane. Produkty te objęte zostały 7% stawką VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wykonawca zamówienia publicznego winien na fakturach jako nazwę towaru podawać nazwę przedmiotu umowy tj. grupową polową skoncentrowaną rację żywnościowa z PKWiU nr 15.89.1 stosując stawkę VAT 7%, czy też winien wyszczególnić i wyliczyć wartości brutto poszczególnych składników grupowych polowych skoncentrowanych racji żywnościowych przy zastosowaniu różnych nr PKWiU i stawek VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy wystawiając fakturę wykonawca zamówienia winien podać jako nazwę towaru: grupową polową skoncentrowaną rację żywnościową "WS" dla 5 żołnierzy - bez chleba trwałego, bądź grupową polową skoncentrowaną racje żywnościową "WS" dla 10 żołnierzy - bez chleba trwałego, stosując jeden numer PKWiU - 15.89.1 ze stawką podatku VAT 7%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W świetle definicji legalnej zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, za towary uważa się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział trzy stawki preferencyjne: 7%, 3% i 0%.

Stosownie do przepisu art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Zatem, podstawową stawką podatku od towarów i usług jest stawka w wysokości 22%. Jednakże w przypadkach wyraźnie wskazanych w przepisach podatkowych można stosować obniżoną stawkę podatku. Sytuacją dającą prawo do stosowana preferencji podatkowych jest posługiwanie się symbolem, dla której ustawodawca przewidział taką preferencję.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur oraz dane, które winny one zawierać reguluje rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 20005 r. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.). I tak w myśl przepisu § 9 ust. 1 rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

1.

imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;

2.

numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;

3.

dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;

4.

nazwę towaru lub usługi;

5.

jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;

6.

cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);

7.

wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);

8.

stawki podatku;

9.

sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;

10.

kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;

11.

wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;

12.

kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Stosownie do § 9 ust. 7 rozporządzenia w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ustawy oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, dane określone w ust. 1 pkt 4 obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku.

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm., wprowadzono do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) m.in. do celów podatkowych (§ 1 i § 2 ww. rozporządzenia). Jednakże na potrzeby podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2008 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) w brzmieniu wynikającym z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - Dz. U. Nr 42 poz. 264 z późn. zm.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Agencja w ramach zamówień publicznych zawiera umowy z dostawcami na realizację dostaw indywidualnych i grupowych racji żywnościowych dla wybranych jednostek wojskowych na obszarze całego kraju. Wykonawca zamówienia zafakturował dostawy wskazując jako nazwę towaru poszczególne komponenty wchodzące w skład ww. grupowych skoncentrowanych racji żywnościowych. Komponenty te są ujmowane pod rożnymi numerami PKWiU, a co za tym idzie mają różne stawki podatku VAT. Przedmiot umowy (grupowe polowe skoncentrowane racje żywnościowe) ujęty został na fakturach jako informacja dodatkowa. Informacja ta zawiera również umowną cenę jednostkową brutto i wartość brutto umowy (zgodną z sumą wartości brutto poszczególnych komponentów).

We wskazanym stanie faktycznym przedmiotem dostawy są racje żywnościowe, na które składają się poszczególne komponenty. Przepisy podatkowe wskazują, iż stwierdzająca dokonanie sprzedaży faktura winna zawierać m.in. nazwę towaru lub usługi, stawki podatku, a jeżeli dostawa dotyczy towarów lub usług, które są sklasyfikowane według różnych stawek podatkowych, wówczas na fakturze winien być dokonany podział na poszczególne stawki podatku.

Zatem, w świetle powołanych wyżej przepisów należy stwierdzić, iż dostawca wystawiając fakturę VAT dokumentującą dokonanie (w ramach jednej umowy) dostawy różnych towarów (wyszczególnionych składników racji żywnościowych) podlegających opodatkowaniu rożnymi stawkami podatku, jest obowiązany wykazać je w odrębnych pozycjach faktury (z uwzględnieniem elementów wynikających z § 9 ust. 1 rozporządzenia).

Przy czym, aby zastosować właściwą stawkę dla towarów lub usług winny one być prawidłowo klasyfikowane. Zatem, najistotniejszym elementem pozwalającym stwierdzić jaka jest właściwa stawka podatku, jest dokonanie prawidłowej klasyfikacji towaru wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Organ podatkowy nie jest organem uprawnionym do klasyfikowania danych usług lub towarów do odpowiednich symboli PKWiU. W świetle zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zaliczenie danego towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania tej klasyfikacji należy do obowiązków zainteresowanego podmiotu (producenta, importera, dostawcy).

W celu uzupełnienia stanu faktycznego wezwano Wnioskodawcę do wskazania symbolu klasyfikacji PKWiU dla nabywanych towarów, którym można przyporządkować określoną stawkę podatku. W odpowiedzi na wezwanie Wnioskodawca stwierdził - na podstawie załącznika nr 15 do Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności państwa (Dz. U. z 2007 r. Nr 78, poz. 528) - iż będące przedmiotem dostawy racje żywnościowe sklasyfikował do grupowania PKWiU 15.89.1 - produkty spożywcze pozostałe gdzie indziej niesklasyfikowane. Polska Klasyfikacja Towarów i Usług wskazanemu przez Wnioskodawcę symbolowi 15.89.1 przyporządkowuje zupy, jaja drożdże i pozostałe artykuły spożywcze. W załączniku nr 3 do ustawy stanowiącego wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% pod żadną z pozycji nie został wymieniony symbol PKWiU wskazany przez Wnioskodawcę. Z tego wynika, iż intencją ustawodawcy nie było objęcie preferencyjną stawką podatku 7% całego grupowania o symbolu 15.89.1. W załączniku nr 3 pod poz. 32, poz. 33 i poz. 34 wymienione zostały tylko niektóre z nich;

* poz. 32 - 15.89.11: zupy i buliony oraz przetwory z nich,

* poz. 33 - 15.89.12: jaja bez skorupek oraz żółtka jaj, świeże lub zakonserwowane; białka jajek,

* poz. 34 - 15.89.14: produkty spożywcze pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane - z wyłączeniem ekstraktów słodowych (PKWiU 15.89.14-30.1).

Z powyższego wynika, iż tylko dostawa towarów sklasyfikowanych pod tymi symbolami opodatkowana jest według 7% stawki podatku. Należy zatem stwierdzić, iż dostawa indywidualnych i grupowych racji żywnościowych sklasyfikowanych przez Wnioskodawcę do grupowania PKWiU 15.89.1 nie jest objęta preferencyjną stawką podatku w wysokości 7%.

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Dodać należy, że w przypadku trudności w ustaleniu przez podmiot właściwego grupowania według PKWiU w odniesieniu do sprzedawanych towarów i świadczonych usług jednostką uprawnioną do wydawania opinii klasyfikacyjnych jest Urząd Statystyczny w Łodzi,. Opinie są wydawane na wniosek zainteresowanego podmiotu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl