IPPP1/443-1382/11-2/IGo

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1382/11-2/IGo

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2011 r. (data wpływu 12 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania budynku na rzecz wspólników przed rozwiązaniem spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania budynku na rzecz wspólników przed rozwiązaniem spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej: "Spółka") jest spółką jawną prowadzącą opodatkowaną działalność gospodarczą w zakresie wynajmu powierzchni biurowych.

W związku z prowadzoną działalnością jest użytkownikiem wieczystym działki gruntu oraz właścicielem wzniesionego na tej działce budynku biurowego (dalej: "Budynek"). Budynek stanowi środek trwały Spółki.

Prawo wieczystego użytkowania działki gruntu oraz prawo własności Budynku zostały nabyte przez Spółkę w roku 2004. Pomieszczenia znajdujące się w budynku są przez Spółkę od dnia jego nabycia wynajmowane. Przy nabyciu prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz prawa własności Budynku Spółce przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego, z którego to prawa Spółka skorzystała.

Wspólnicy Spółki planują jej likwidację i rozwiązanie.

Zgodnie z umową Spółki, w przypadku likwidacji z majątku Spółki zostaną spłacone zobowiązania Spółki oraz pozostawi się odpowiednie kwoty na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych. Pozostały majątek zostanie podzielony w naturze między wspólników w takim stosunku, w jakim zgodnie z umową Spółki uczestniczą oni w zyskach.

Rzeczy (w tym nieruchomości) oraz zbywalne prawa majątkowe i niemajątkowe, przejdą na własność lub współwłasność Wspólników, zaś środki pieniężne będą im wypłacone w gotówce. Umowa ta może być jednak zmieniona przed rozwiązaniem Spółki i może dość do jej rozwiązania bez przeprowadzenia likwidacji.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w przypadku przeprowadzenia likwidacji Spółki i podziału jej majątku w naturze pomiędzy wspólników zgodnie z umową Spółki, należy uznać, że Spółka dokona nieodpłatnego przekazania Budynku na rzecz wspólników przed rozwiązaniem Spółki, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, a w konsekwencji, że nie dojdzie do opodatkowania budynku na podstawie art. 5 ust. 3 w zw. z art. 14 ustawy o VAT.

Zdaniem wnioskodawcy:

W przypadku przeprowadzenia likwidacji Spółki i podziału jej majątku w naturze pomiędzy wspólników zgodnie z umową Spółki, należy uznać, że Spółka dokona nieodpłatnego przekazania Budynku na rzecz wspólników przed rozwiązaniem Spółki, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, a w konsekwencji, że nie dojdzie do opodatkowania budynku na podstawie art. 5 ust. 3 w zw. z art. 14 ustawy o VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 58 k.s.h. rozwiązanie spółki jawnej powodują

1.

przyczyny przewidziane w umowie spółki,

2.

jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,

3.

ogłoszenie upadłości spółki,

4.

śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,

5.

wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika,

6.

prawomocne orzeczenie sądu.

W tych przypadkach należy przeprowadzić likwidację spółki chyba ze wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki (por. art. 67 k.s.h).

W przypadku przeprowadzenia likwidacji spółki jawnej zgodnie z art. 82 § 1 k.s.h., któremu odpowiadają aktualne na dzień dzisiejszy postanowienia umowy Spółki, z majątku spółki spłaca się przede wszystkim zobowiązania spółki oraz pozostawia się odpowiednie kwoty na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych.

Pozostały majątek dzieli się między wspólników stosownie do postanowień umowy spółki. W przypadku braku stosownych postanowień umowy spłaca się wspólnikom udziały. Nadwyżkę dzieli się między wspólników w takim stosunku w jakim uczestniczą oni w zysku.

Dopiero po przeprowadzeniu procesu likwidacji, a wiec po podziale majątku między wspólników, likwidatorzy powinni zgłosić zakończenie likwidacji i złożyć wniosek o wykreślenie spółki z rejestru. Rozwiązanie spółki następuje z chwilą wykreślenia jej z rejestru

Sekwencja zdarzeń związana z prowadzeniem procesu likwidacji Spółki jest więc taka, że przed jej rozwiązaniem dochodzi do podziału majątku pomiędzy wspólników i dopiero rozwiązania Spółki, następującego równocześnie z jej wykreśleniem z rejestru. W konsekwencji zatem, na dzień rozwiązania Spółki, nie będzie można mówić już o towarach pozostałych w Spółce, które nie były przedmiotem dostawy przed jej rozwiązaniem.

Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

W przedmiotowym stanie faktycznym zostaną spełnione warunki dla zastosowania art. 7 ust. 2 ustawy o VAT uznania podziału majątku pomiędzy wspólników, w którego skład wchodzi Budynek, za przekazanie, o którym mowa w tym przepisie bowiem dojdzie do przekazania Budynku na rzecz wspólników Spółki bez otrzymania od nich wynagrodzenia w zamian za to przekazanie.

Spółce przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przy nabyciu budynku. W konsekwencji zatem podział w procesie likwidacji Spółki jej majątku w postaci Budynku, będzie równoznaczny z dokonaniem na rzecz tych wspólników nieodpłatnego przekazania Budynku, podlegającego opodatkowaniu VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosowanie do ust. 3 wskazanego wyżej art. 5, opodatkowaniu podlegają również towary w przypadku, o którym mowa w art. 14.

Artykuł 14 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż opodatkowaniu podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

1.

rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej,

2.

zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 tej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zasadą jest, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów, a zatem kiedy jest ona realizowana pod tytułem nieodpłatnym - nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

W ustawie przewidziano jednak od tej zasady wyjątek. Jeżeli podatnikowi przysługiwało - w całości lub w części - prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów, należących do jego przedsiębiorstwa, które następnie zostały przez niego nieodpłatnie przekazane, to tego rodzaju czynności przekazania towarów, uznaje się za podlegające opodatkowaniu jako odpłatne dostawy towaru.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Jednocześnie z treści art. 7 ust. 3 ustawy o VAT wynika, iż nie uznaje się za dostawę towarów (tj. nie podlegają opodatkowaniu) przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Zatem opodatkowaniu podatkiem VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru, z wyjątkiem przekazania towarów stanowiących drukowane materiały reklamowe i informacyjne bądź spełniających warunki do uznania je za prezenty o małej wartości lub próbki. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie towarów pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania). Należy podkreślić, że w sytuacji, gdy podatnik odliczył podatek naliczony przy zakupie towarów, to ich nieodpłatne przekazanie, gdyby było nieopodatkowane, w rezultacie prowadziłoby do sytuacji, gdy żaden z uczestników obrotu gospodarczego nie poniósłby ekonomicznego ciężaru podatku VAT. Pozostawałoby to w sprzeczności z zasadą powszechności i neutralności opodatkowania. Nieodpłatne przekazanie towarów, które nie wypełniają definicji prezentów o małej wartości w rozumieniu art. 7 ust. 4 lub próbek w rozumieniu art. 7 ust. 7 ustawy, traktowane jest jak dostawa towarów i rodzi konieczność opodatkowania podatkiem VAT.

Jak wynika z zapisu art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca w związku z prowadzoną działalnością jest użytkownikiem wieczystym działki gruntu oraz właścicielem wzniesionego na tej działce budynku biurowego (dalej: "Budynek"). Budynek stanowi środek trwały Spółki. Zgodnie z umową Spółki, w przypadku likwidacji z majątku Spółki zostaną spłacone zobowiązania Spółki oraz pozostawi się odpowiednie kwoty na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych. Pozostały majątek zostanie podzielony w naturze między wspólników w takim stosunku, w jakim zgodnie z umową Spółki uczestniczą oni w zyskach.

Wnioskodawca zamierza przed rozwiązaniem Spółki dokonać nieodpłatnego przekazania budynku na rzecz wspólników. Prawo wieczystego użytkowania działki gruntu oraz prawo własności Budynku zostały nabyte przez Spółkę w roku 2004. Pomieszczenia znajdujące się w budynku są przez Spółkę od dnia jego nabycia wynajmowane. Przy nabyciu prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz prawa własności Budynku Spółce przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego, z którego to prawa Spółka skorzystała.

Zatem z przedstawionego zdarzenia przyszłego niewątpliwie wynika, iż przekazanie majątku Wnioskodawcy nastąpi nieodpłatnie przez Spółkę (Wnioskodawcę), a przy nabyciu przedmiotowych towarów przysługiwało Wnioskodawcy prawo do odliczenia całości lub części podatku naliczonego.

Na gruncie podatku od towarów i usług opisana czynność jest przekazaniem towaru (nieruchomości) bez wynagrodzenia, o którym mowa w art. 7 ust. 2 cyt. ustawy. Przyczyna, z jakiej Spółka tej czynności dokonuje nie ma wpływu na rozstrzygnięcie kwestii jej opodatkowania podatkiem VAT. Przyszła likwidacja Spółki w żaden sposób nie przesądza o braku opodatkowania podatkiem VAT przekazania nieruchomości udziałowcowi.

Odnosząc przywołane uregulowania prawne do sytuacji opisanej we wniosku, stwierdzić należy, iż wskutek przekazania majątku wspólnikowi przed rozwiązaniem Spółki, dojdzie do prawnej zmiany właściciela danego majątku. W przedmiotowej sytuacji Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia całości lub części podatku naliczonego przy nabyciu towarów przekazanych.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż spełnione zostały warunki do uznania przekazywanego majątku Spółki (przed jej rozwiązaniem) wspólnikowi za odpłatną dostawę towarów. Zatem czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy. Tym samym nie znajdą zastosowania przepisy art. 5 ust. 3 w zw. z art. 14 ustawy o VAT.

Mając na uwadze powyższe stanowisko Wnioskodawcy w tej kwestii należało uznać za prawidłowe.

Tut. Organ informuje, że w zakresie pytań oznaczonych numerami 2 i 3 we wniosku z dnia 2 września 2011 r. została wydana odrębna interpretacja.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl