IPPP1/443-1343/08-2/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 października 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1343/08-2/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2008 r. (data wpływu 14 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od 1978 r. Wnioskująca zamieszkuje w lokalu nr 24 przy ulicy W..., należącego do Spółdzielni Mieszkaniowej G.... Lokal zajmowany jest na zasadzie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Ojciec Wnioskującej, będący członkiem Spółdzielni i posiadający ww. prawo, w grudniu 2004 r. w siedzibie Spółdzielni przekazał na Nią wkład mieszkaniowy oraz zrzekł się członkostwa. Tego samego dnia Wnioskująca wystąpiła o przyjęcie w poczet członków.

14 grudnia 2004 r. Zarząd spółdzielni pozytywnie rozpatrzył ww. wystąpienia.

17 stycznia 2005 r. zawarta została umowa o spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu.

W sierpniu 2007 r. Wnioskująca wystąpiła z wnioskiem do Spółdzielni o przeniesienie odrębnej własności lokalu.

Spółdzielnia w maju 2008 r. poinformowała o terminie podpisania aktu notarialnego. Fakt podpisania aktu notarialnego uzależniła od uregulowania podatku VAT.

Tak więc do podpisania aktu notarialnego nie doszło z uwagi na odmowę zapłaty podatku przez Wnioskującą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność podlega opodatkowaniu.

Zdaniem Wnioskodawcy przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu w odrębną własność nie podlega opodatkowaniu.

Lokal został zasiedlony w 1978 r., w tym też roku po raz pierwszy ustanowiono prawo do lokalu, a więc ponowne ustanowienie prawa do lokalu w wyniku przepisania z ojca na córkę jest zwolnione od podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Z powyższego przepisu jasno wynika, iż czynności związane m.in. z ustanowieniem na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej lokatorskiego prawa do lokalu, własnościowego prawa do lokalu oraz ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego zostały zrównane z dostawą towaru.

Zgodnie z art. 29 ust. 8 cyt. ustawy jeżeli w okresie 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest zawierana umowa o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, podstawą opodatkowania jest różnica między wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, pomniejszona o kwotę podatku.

Stosownie zaś do 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 14 tej ustawy przez pierwsze zasiedlenie rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Zwolnienie określone w ust. 1 pkt 10 nie ma zastosowania w przypadku, o którym mowa w art. 29 ust. 8 (art. 43 ust. 7 ustawy o VAT).

W myśl art. 153 ust. 2 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się w przypadkach, o których mowa w art. 29 ust. 8, jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r.

Z cyt. wyżej przepisu art. 153 ust. 2 ww. ustawy wynika, iż wyłączeniu spod ustawy o podatku od towarów i usług, podlegają czynności przekształcenia lub ustanowienia odrębnej własności lokalu, w przypadku, gdy ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r.

Ustanowienie po tej dacie ponownie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego objęte jest zakresem art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy. Do przekształcenia zaś tego prawa lokatorskiego w prawo odrębnej własności w przedmiotowej sprawie będzie miał zastosowanie przepis art. 153 ust. 2 ustawy o VAT, jako że pierwsze zasiedlenie lokalu mieszkalnego i ustanowienie do tego lokalu prawa lokatorskiego miało miejsce jednak przed 1 maja 2004 r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca zamieszkuje w lokalu mieszkalnym od 1978 r. i w tym też roku po raz pierwszy ustanowiono prawo do lokalu. W grudniu 2004 r. ojciec Wnioskującej przekazał na Nią wkład mieszkaniowy i zrzekł się członkostwa, a w styczniu 2005 r. Spółdzielnia zawarła umowę o spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Mając na względzie powyższe należy stwierdzić, iż przekształcenie ww. spółdzielczego lokatorskiego prawa od lokalu mieszkalnego (ustanowionego ponownie w styczniu 2005 r.) w prawo odrębnej własności nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 153 ust. 2 cyt. ustawy o VAT. Fakt ustanowienia w tej sytuacji po raz wtóry spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego po dniu 1 maja 2004 r. pozostaje bez znaczenia w przedmiotowej sprawie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl