IPPP1/443-130/11-2/ISz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-130/11-2/ISz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26 stycznia 2011 r. (data wpływu 26 stycznia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 stycznia 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną obywatelem polskim, posiada polską rezydencję podatkową ("Wnioskodawca"). Wnioskodawca nie prowadził, nie prowadzi ani też nie będzie prowadził działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami, w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ("Ustawa o PIT"), co zostało potwierdzone m.in. interpretacją indywidualną.

Wnioskodawca jest właścicielem pięciu gruntów budowlanych, o łącznej powierzchni 11 391 m 2 ("Nieruchomości"). Pięć z nich nie jest jego wyłączną własnością, współwłaścicielem bowiem jest inna osoba fizyczna, posiadająca polską rezydencję podatkową ("Współwłaściciel"). Jest to współwłasność w częściach ułamkowych. A zatem przedmiotem dostawy będzie udział we współwłasności nieruchomości. Wnioskodawca nabył działki składające się na Nieruchomość w fatach: 1999 r., 2005 r. i 2009 r.

Wyżej wymienione działki zakwalifikowane są w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako działki budowlane. Nieruchomości nie są zabudowane. Wnioskodawca ani Współwłaściciel Nieruchomości nie dokonywali scalenia ani podziału ww. gruntów. Nie ponosili oni również nakładów na Nieruchomości. Wnioskodawca uzyskał pozwolenie na budowę dotyczące Nieruchomości.

Wnioskodawca ani Współwłaściciel nie ponosili nakładów na uzbrojenie terenu czy doprowadzenie mediów. Innymi słowy sprzedadzą grunt w takim samym stanie w jakim go nabyli.

Wszystkie Nieruchomości są prywatną własnością Wnioskodawcy i nie są i nie były wykorzystywane w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Nabywając Nieruchomości, Wnioskodawca zamierzał dokonać w przyszłości darowizny na rzecz swoich dzieci na ich cele mieszkaniowe lub inne prywatne. Z uwagi jednak na zmianę planów życiowych, Wnioskodawca planuje odpłatne zbycie (przede wszystkim rozważa sprzedaż) Nieruchomości. Od strony formalnej w zakresie pięciu działek będzie to sprzedaż udziału w Nieruchomości. Sprzedaż nastąpi w jednym akcie notarialnym, co jest uzasadnione tym, iż działki te graniczą ze sobą i faktycznie tworzą jedną nieruchomość. Ich ewidencyjne wyodrębnienie zostało dokonane przez gminę miejską i jako takie zostały nabyte przez Wnioskodawcę oraz Współwłaściciela.

Istotne jest również to, iż od momentu nabycia przedmiotowych Nieruchomości, Wnioskodawca nie wykorzystywał ich w celu osiągania przychodów. Nieruchomości nie są i nie były również ujęte przez Wnioskodawcę w jego ewidencji środków trwałych, gdyż nie są związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą jako że takiej działalności Wnioskodawca nie prowadzi.

Wnioskodawca nie posiadał i nie posiada statusu rolnika ryczałtowego. Nie dokonywał i nie dokonuje obecnie sprzedaży produktów rolnych pochodzących z działalności gospodarczej.

Jako osoba prywatna Wnioskodawca dokonał w latach poprzednich sporadycznych czynności nabycia oraz zbycia nieruchomości w ramach swojego majątku prywatnego, ostatnią nieruchomość zbył w 2004 r. Zatem między dniem ostatniej sprzedaży nieruchomości a planowaną sprzedażą Nieruchomości upłynie co najmniej ponad 7 lat.

Nieruchomości nie były odpłatnie ani nieodpłatnie udostępnione innym osobom. Wnioskodawca jest zarejestrowany od I stycznia 2011 r. jako podatnik VAT czynny.

Wskazać należy, iż Współwłaściciel znajduje się w identycznej co Wnioskodawca sytuacji tj. nie prowadzi obecnie działalności gospodarczej w rozumieniu Ustawy o RIT w zakresie obrotu nieruchomościami, Nieruchomości są jego prywatną własnością i nie są ani nie były wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej, zakupił on działki z zamiarem przeznaczenia ich na darowiznę dla swych dzieci, nie wykorzystywał ich w celu osiągania przychodów, Nieruchomości nie są i nie były ujęte przez Współwłaściciela w jego ewidencji środków trwałych, gdyż nie są związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Nie posiadał i nie posiada on statusu rolnika ryczałtowego, nie dokonywał i nie dokonuje obecnie sprzedaży produktów rolnych pochodzących z działalności gospodarczych, dokonał w latach poprzednich nabycia oraz zbycia działek budowlanych w ramach swojego majątku prywatnego, ostatnią nieruchomość zbył w 2004 r. nie był ani nie jest podatnikiem podatku VAT, Nieruchomości nie były przez niego odpłatnie ani nieodpłatnie udostępnione innym osobom.

Wnioskodawca zamierza dokonać zbycia Nieruchomości, na rzecz jednego nabywcy, będącego podatnikiem VAT.

Wnioskodawca po planowanej transakcji sprzedaży Nieruchomości nie planuje innych transakcji sprzedaży gruntów lub nieruchomości budowlanych, co najwyżej z wyjątkiem sprzedaży lub zamiany własnego domu lub wypadków losowych (nieprzewidzianych tzw. życiowych zdarzeń).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż Nieruchomości lub udziałów Nieruchomości przez Wnioskodawcę, należących do majątku osobistego Wnioskodawcy, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i czy powinna zostać udokumentowana fakturą VAT wystawioną przez Wnioskodawcę.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowej sprawie będzie on występował jako podatnik podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 i ust. 2 Ustawy VAT, w związku z tym że dokona sprzedaży Nieruchomości i udziałów w Nieruchomościach. Jednocześnie, w związku z tym, że sprzedaż działek zostanie dokonana przez podatnika na rzecz innego podatnika, powinna zostać udokumentowana poprzez wystawienie przez Wnioskodawcę na Spółkę osobową faktury VAT.

1.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei, przepis art. 2 pkt 6 Ustawy o VAT stanowi, iż przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty".

Stosownie zaś do art. 7 ust. I Ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się "przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...)". Nie ulega wątpliwości, iż sprzedaż Nieruchomości spełnia powołaną definicję dostawy towarów - w jej wyniku nastąpi bowiem przeniesienie prawa własności, a tym bardziej przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

2.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 Ustawy VAT: "podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawne> oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności". Warunkiem koniecznym podlegania podatkowi VAT jest więc bycie osobą prowadzącą samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu tej ustawy. Niespełnienie tego warunku uniemożliwia uznanie danego podmiotu za podatnika VAT, co jest zgodne z założeniem objęcia podatkiem VAT obrotu profesjonalnego, zaś obrotu prywatnego podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

3.

Definicję działalności gospodarczej zawiera przepis art. 15 ust. 2 Ustawy VAT, który stanowi, że Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, tj., również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.". Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem krajowych sądów administracyjnych oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dawniej Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - ETS (dalej "Trybunał") działalność gospodarcza w rozumieniu przepisów Ustawy VAT powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym.

W świetle powyższych regulacji nie jest zatem podatnikiem VAT ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji odpłatnych. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu Ustawy o VAT, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Ze względu na to, iż przedmiotem dostawy będzie udział w pięciu gruntach budowlanych i dostawa jednej nieruchomości należy uznać, iż ze względu na liczbę dostarczanych działek kupowanych przez kilka lat Wnioskodawca będzie podatnikiem podatku VAT z tytułu ich dostawy. Należy bowiem wskazać, za Dyrektorem Izby Skarbowej w Warszawie (Interpretacja z dnia 2 grudnia 2010 r. sygn.: IPPP1-443-982/10-2/lGo), iż dla celów podatku VAT nie jest konieczne, aby działalność była działalnością zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły przez podmioty gospodarcze (przedsiębiorców). Opodatkowaniu tym podatkiem podlega dostawa towarów - gruntów nie tylko wówczas, gdy jest dokonywana przez podatnika VAT, dla którego wykonywanie działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu. Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy również osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, które dokonują dostawy, czy też świadczą usługi stają się podatnikami podatku VAT, jeżeli okoliczności towarzyszące wykonywaniu czynności wskazują na zamiar wykonywania ich w sposób częstotliwy. Poprzez zamiar częstotliwości prowadzenia należy rozumieć chęć, wolę powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania w określonym przedziale czasowym czynności składających się na istotę prowadzenia działalności, na przykład dokonywanie sprzedaży poszczególnych działek na podstawie umów cywilnoprawnych. Wobec takiego stanowiska Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, przy ocenie prowadzenia działalności gospodarczej należy brać pod uwagę zarówno okres, w jakim działki nabywano, jak i fakt ich sprzedaży. Nie ma przy tym znaczenia, dla oceny wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu Ustawy o VAT przez Wnioskodawcę, że sprzedaż nastąpi na rzecz jednego nabywcy i jednej umowy, gdyż jest to wyłącznie okoliczność wynikająca z warunków rynkowych i zainteresowania nabywcy zakupem wszystkich działek.

Dodatkowo, odnosząc się do wskazanego faktu, iż nabycie tych gruntów nastąpiło na cele osobiste, to jednak obecnie sprzedając te grunty Wnioskodawca nie realizuje zamierzonego celu, gdyż zamiar ten zmienił zamierzając zbyć Nieruchomości. Wobec tego, mając na uwadze powołaną powyżej interpretację należy uznać, iż Wnioskodawca dokonując sprzedaży Nieruchomości będzie prowadził działalność gospodarczą w rozumieniu Ustawy o VAT, bowiem przedstawione okoliczności wskazują na spełnienie przesłanek działalności gospodarczej w rozumieniu Ustawy o VAT.

4.

Mając na uwadze powyższe, dostawa Nieruchomości, co do zasady powinna zostać uznana za dostawę towarów, opodatkowaną podatkiem VAT ze względu na to, iż przedmiotem dostawy są nieruchomości budowlane VAT. W rozumieniu przepisów Ustawy VAT czynność ta ma bowiem charakter odpłatny i prowadzi do przeniesienia prawa własności tych gruntów, zaś dostawca będzie podatnikiem VAT.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 Ustawy VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. W przypadku dokonywania dostawy na rzecz podatnika podatku VAT wystawienie faktury jest obowiązkowe.

Reasumując powyższe, w przedstawionym stanie faktycznym należy uznać, że Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT z tytułu sprzedaży Nieruchomości i udziałów w Nieruchomościach oraz ma obowiązek wystawienia faktury VAT dla udokumentowania tej sprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Mając na uwadze powyższe stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, że w myśl art. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476), art. 2 pkt 6 ustawy o VAT otrzymał z dniem 1 stycznia 2011 r. brzmienie, zgodnie z którym przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z uwagi na fakt, że występującym o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego jest Pani Danuta R., a zapytanie oraz własne stanowisko Wnioskodawcy dotyczy również Pana Mieczysława K. także współwłaściciela nieruchomości, przedmiotowa interpretacja nie wywołuje skutków określonych w art. 14k-14n ustawy - Ordynacja podatkowa dla Pana Mieczysława K.

Nadmienia się, że Pan Mieczysław K., jako zbywający ww. nieruchomość, by uzyskać udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, może wystąpić z wnioskiem do tut. Organu o wydanie odrębnej interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl