IPPP1/443-1291/09-2/IG - Rejestracja spółki oraz oddziału spółki dla celów podatkowych w Polsce.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1291/09-2/IG Rejestracja spółki oraz oddziału spółki dla celów podatkowych w Polsce.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 7 grudnia 2009 r. (data wpływu 10 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zarejestrowania w Polsce Spółki jako podatnika podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób prawnych pod jednym numerem identyfikacji podatkowej oraz zarejestrowania oddziału w Polsce jako płatnika dla potrzeb innych rozliczeń oraz wypełniania obowiązków sprawozdawczych pod odrębnym numerem identyfikacji podatkowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zarejestrowania w Polsce Spółki jako podatnika podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób prawnych pod jednym numerem identyfikacji podatkowej oraz zarejestrowania oddziału w Polsce jako płatnika dla potrzeb innych rozliczeń oraz wypełniania obowiązków sprawozdawczych pod odrębnym numerem identyfikacji podatkowej.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne.

Spółka C. GmbH ("Spółka") mająca siedzibę w Niemczech rozpoczęła powadzenie działalności gospodarczej w Polsce powołując do tego celu oddział pod firmą C. GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce ("Oddział").

Oddział Spółki został wpisany do KRS w dniu 14 października 2009 r. Zgodnie z art. 19b Ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2007, Nr 168, poz. 1186 tekst jedn., z późn. zm.) wraz z wnioskiem o wpis lub zmianę wpisu w rejestrze przedsiębiorców zostało złożone zgłoszenie identyfikacyjne, o którym mowa w Ustawie o NIP. Właściwy urząd skarbowy wydał decyzję o nadaniu odrębnego numeru identyfikacji podatkowej dla Oddziału.

Spółka złożyła w imieniu Oddziału zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług (VAT-R). W odpowiedzi na to zgłoszenie Oddział otrzymał wezwanie do złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego NIP-2 oraz korekty złożonego zgłoszenia rejestracyjnego VAT- R na jednostkę macierzystą, tzn. Spółkę ("Wezwanie").

Naczelnik właściwego urzędu skarbowego w Wezwaniu poinformował, że "w przypadku prowadzenia działalności przez przedsiębiorcę zagranicznego podatnikiem podatku od towarów i usług, jak również podatku dochodowego od osób prawnych jest podmiot zagraniczny, w takim zakresie, w jakim wykonuje on na terytorium Polski czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem dochodowym od osób prawnych. Przy czym podmiot zagraniczny może wykonywać te czynności za pośrednictwem oddziału utworzonego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (...)".

W związku z powyższym - zgodnie z ww. Wezwaniem oraz zaleceniami pracowników właściwego dla Oddziału urzędu skarbowego - Spółka dokonała ponownego zgłoszenia identyfikacyjnego NIP-2 dla Spółki jako podmiotu zagranicznego oraz jednocześnie zgłoszenia VAT-R dla potrzeb rozliczenia podatku VAT. Z wyjaśnień urzędników wynika, że numer NIP nadany bezpośrednio Oddziałowi będzie używany jedynie dla potrzeb pełnienia przez Oddział funkcji płatnika w podatku dochodowym w przypadku zatrudnienia przez Oddział w Polsce pracowników, tzn. pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.

W wyniku dokonanych zgłoszeń, Spółka otrzymała decyzję w sprawie nadania odrębnego numeru identyfikacji podatkowej oraz potwierdzenie zarejestrowania Spółki jako podatnika VAT. W związku z powyższym, pomimo tożsamości podmiotu od strony prawnej dla potrzeb rozliczeń podatkowych, Spółka posiada dwa odrębne numery NIP.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy rejestracja Spółki oraz Oddziału Spółki dla celów podatkowych w Polsce została dokonana prawidłowo, a co za tym idzie czy prawidłowe jest aby Spółka oraz jej Oddział w Polsce posiadały dwa odrębne numery identyfikacji podatkowej (NIP)...

Zdaniem wnioskodawcy postępowanie urzędu skarbowego jest prawidłowe (dwa odrębne numery NIP), tzn. dla potrzeb rozliczeń oraz wypełniania obowiązków sprawozdawczych innych niż w zakresie podatku VAT, Oddział Spółki winien posługiwać się numerem NIP odrębnym od numeru nadanego w związku z rejestracją Spółki w Polsce dla potrzeb VAT oraz podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z art. 85 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm., " Usdg"), dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorcy zagraniczni mogą na zasadzie wzajemności, o ile ratyfikowane umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej, tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Oddział został zdefiniowany w art. 5 pkt 4 Usdg jako wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności. Oddział może prowadzić działalność wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego (art. 86 Usdg). Przedsiębiorca zagraniczny może rozpocząć działalność w ramach oddziału po uzyskaniu wpisu oddziału do rejestru przedsiębiorców.

Według art. 2 ust. 1 Ustawy o NIP, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej (NIP). Jednocześnie należy wskazać, że stosownie do ust. 2 i ust. 3 powyższego przepisu, obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również inne podmioty niż wymienione w ust. 1, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, a w szczególności zakłady (oddziały) osób prawnych, płatnicy podatków oraz płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenia zdrowotne - podmioty te również otrzymują NIP.

Stosownie do art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Z przytoczonych przepisów wynika, że każdy podmiot, który należy do jednej z wymienionych kategorii (podatnika i płatnika) jest obowiązany do złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego.

Jednocześnie, art. 5 Ustawy o NIP stanowi, że zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Oddział, będący podmiotem tożsamym z przedsiębiorcą zagranicznym - Spółką, uzyskał właściwym numer NIP wcześniej, aniżeli Spółka. Niezależnie od tego, mimo, że zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie numer NIP nadany Oddziałowi będzie używany tylko w takim zakresie, w jakim Oddział pełni rolę płatnika podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenie zatrudnianych w Polsce pracowników.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy o VAT, podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, które wykonują na terytorium Polski czynności podlegające opodatkowaniu tym podatkiem.

Zatem z dniem 1 maja 2004 r. oddział przestał być odrębnym podatnikiem podatku od towarów i usług i jest obowiązany we wszystkich sprawach związanych z rozliczeniem podatku VAT do posługiwania się numerem NIP jednostki macierzystej. Natomiast według art. 2 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, w sprawach związanych z wykonywaniem przez oddział funkcji płatnika, jeżeli sam wykonuje te funkcje, we własnym imieniu i na własny rachunek, w dalszym ciągu posługuje się NIP oddziału.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Oddział odrębnie zatrudnia pracowników, tym samym jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. W związku z powyższym jest zobowiązany posiadać i posługiwać się własnym numerem NIP ale tylko dla rozliczeń w zakresie, w jakim jest płatnikiem. Oddział będzie zatrudniał pracowników, tj. stosunek pracy będzie nawiązywała osoba kierująca Oddziałem.

Urząd Skarbowy odmówił Oddziałowi prawa do zarejestrowania się jako podatnik podatku od towarów i usług.

Właściwy dla Oddziału urząd skarbowy w swoich wyjaśnieniach powoływał się na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 23 marca 2006 r. w sprawie C-210/04 oraz Interpretację ogólną wydaną przez Ministra Finansów w dniu 28 marca 2007 r. (sygn. PT5-033-4/2006/IN/665). Zgodnie z tą interpretacją "jeżeli zatem przedsiębiorca zagraniczny, np. spółka utworzy oddział zgodnie z przepisami ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm.), za pośrednictwem którego będzie prowadzona na terytorium Polski działalność spółki, to będzie on w takim zakresie podatnikiem podatku od towarów i usług. Utworzenie na terytorium Polski przez przedsiębiorcę zagranicznego następnego oddziału lub rozpoczęcie wykonywania czynności bez pośrednictwa oddziału nie powoduje powstania na terytorium Polski nowego podatnika podatku od towarów i usług. Zmienia się jedynie zakres wykonywanych czynności i struktura organizacyjna tego podatnika. Nie ma zatem podstaw do odrębnej rejestracji dla podatku od towarów i usług. Sytuacja taka powoduje jedynie konieczność aktualizacji zgłoszeń identyfikacyjnych (NIP) i rejestracyjnych (VAT-R), w oparciu o nadany wcześniej numer identyfikacji podatkowej".

Zgodnie z powyższą interpretacją nie ma podstaw do rejestracji Oddziału dla podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób prawnych. Oddział, z racji posiadania statusu płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, powinien posługiwać się własnym numerem NIP tylko i wyłącznie w tym zakresie. Natomiast we wszelkich rozliczeniach z tytułu podatku VAT oraz podatku dochodowego od osób prawnych powinien być używany numer NIP nadany Spółce.

Reasumując, należy przyjąć, że postępowanie urzędu skarbowego jest prawidłowe (dwa odrębne numery NIP), tzn. dla potrzeb rozliczeń oraz wypełniania obowiązków sprawozdawczych innych niż w zakresie podatku VAT, Oddział Spółki winien posługiwać się numerem NIP odrębnym od numeru nadanego w związku z rejestracją Spółki w Polsce dla potrzeb VAT oraz podatku dochodowego od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych stanów faktycznych uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałych stanów faktycznych przedstawionych przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionych stanach faktycznych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl