IPPP1/443-1289/08-2/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 października 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1289/08-2/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 czerwca 2008 r. (data wpływu 7 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego w przypadku przeniesienia własności budynku oraz prawa do użytkowania wieczystego, na którym ten budynek stoi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego w przypadku przeniesienia własności budynku oraz prawa do użytkowania wieczystego, na którym ten budynek stoi.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

C. Sp. z o.o. (dalej: "Spółka") planuje sprzedaż budynku użytkowego (niemieszkalnego) wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu, na którym ten budynek stoi. W przypadku budynku mającego być przedmiotem sprzedaży upłynął okres 5 lat od końca roku, w którym zakończono jego budowę. Spółka przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania budynku nie poniosła wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych w kwocie stanowiącej co najmniej 30% wartości początkowej. Zarówno budynek jak i prawo wieczystego użytkowania gruntu wchodził w skład aportu oddziału samodzielnie sporządzającego bilans (Biuro w Warszawie), jaki został wniesiony do Spółki przez jej udziałowca. Ze względu na fakt, że przedmiotem aportu do Spółki był oddział samodzielnie sporządzający bilans, transakcja ta na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie podlegała opodatkowaniu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku przeniesienia własności budynku oraz prawa do użytkowania wieczystego, na którym ten budynek stoi, Spółka w okolicznościach wskazanych w stanie faktycznym może zastosować zwolnienie przedmiotowe na podstawie art. 43 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy

Dostawa budynku wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu, na którym ten budynek stoi, nabytych uprzednio przez Spółkę jako składnik aportu w postaci oddziału samodzielnie sporządzającego bilans, będzie korzystała ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 43 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zwalnia się od VAT dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Pojęcie towarów używanych

Ustawa o VAT definiuje towary używane jako:

* budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat;

* pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Wprawdzie grunt nie jest towarem używanym w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, jednak nie ulega wątpliwości, że w przypadku zbycia budynku wraz z gruntem, do gruntu przyporządkowuje się stawkę właściwą dla budynku (zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu). Tym samym, jeżeli budynek stanowi towar używany, którego dostawa jest zwolniona od VAT również przeniesienie prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym ten budynek stoi korzystać będzie ze zwolnienia od VAT.

Jednocześnie zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od VAT zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Tezę tę potwierdza wielokrotnie doktryna prawa podatkowego (por. Z. M, G. M, Ustawa o VAT. Komentarz, W 2006, str. 497; T. M, VAT. Komentarz, str. 396) oraz interpretacje organów podatkowych:

"Kwestię opodatkowania prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego, na którym posadowione są budynki lub budowle rozstrzygają przepisy § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), w myśl których zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%". (Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 maja 2006 r., nr IBPP3/443-125/08/AB/KAN-1852/02/08).

Podobne stanowisko wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wskazując, że: "oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej zabudowanej następujące z równoczesną sprzedażą położonego na tym gruncie budynku, który spełnia warunki uznania go za towar używany (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT) - zgodnie z przepisem § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów jest zwolnione od podatku". (Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 28 kwietnia 2008 r., nr ITPP2/443-93/08/AP).

Tym samym w sytuacji gdy do dostawy budynku zastosowanie będzie miało zwolnienie dla towarów używanych określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, przeniesienie prawa do użytkowania wieczystego, na którym ten budynek stoi, będzie również korzystało ze zwolnienia przedmiotowego.

Biorąc pod uwagę fakt, iż w przypadku budynku, który będzie przedmiotem sprzedaży upłynął okres 5 lat od końca roku, w którym zakończono jego budowę, budynek będący przedmiotem planowanej transakcji stanowi towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT.

Brak prawa do odliczenia warunkiem zastosowania zwolnienia przedmiotowego

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT warunkiem skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego dla dostawy towarów używanych jest brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w stosunku do tych towarów dla dokonującego dostawy, czyli Spółki. Spółka nabyła budynek wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu, które są przedmiotem planowanej transakcji sprzedaży, jako element składowy aportu w postaci oddziału samodzielnie sporządzającego bilans wniesionego do Spółki przez jej udziałowca. Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Tym samym aport w postaci oddziału samodzielnie sporządzającego bilans, w skład którego wchodził budynek wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.

Tym samym Spółka nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabytym budynkiem oraz prawem użytkowania wieczystego gruntu, na którym budynek stoi, wchodzących w skład aportu w postaci zakładu samodzielnie sporządzającego bilans, gdyż taki podatek w ogóle nie wystąpił. Biorąc pod uwagę treść art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT należy uznać, że wszystkie warunki do skorzystania przez Spółkę ze zwolnienia od VAT przy zbyciu budynku wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu zostały spełnione.

Tezę tę potwierdza orzecznictwo sądowe, gdzie wskazano, iż:

"Aby zaistniało prawo do odliczenia, do którego odwołuje się podany przepis (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT - przyp. autora), musi bowiem istnieć kwota podatku naliczonego, o którą następuje obniżenie kwoty podatku należnego" (Wyrok WSA z 13 października 2006 r., sygn. I SA/Lu 305/06).

Podobne stanowisko wyraził sędzia NSA A Bl, który wskazał, iż:

"Podatek wskazany w fakturze zakupu jest immanentną cechą uprawnienia do obniżenia i brak jest na gruncie ustawy innego abstrakcyjnego

Tym samym w sytuacji Spółki brak prawa do odliczenia podatku naliczonego ze względu na fakt, iż nabycie przedmiotu sprzedaży (budynek wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu) nie podlegało opodatkowaniu, powoduje możliwość zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Należy dodać, że również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach zajmowały stanowisko zbieżne z powołanym orzecznictwem i stanowiskiem Spółki:

"Odnosząc powyższe do sprawy będącej przedmiotem wniosku stwierdzić należy, że wszystkie wymienione we wniosku obiekty (budynki i budowle) w myśl powyższych przepisów należy uznać za towary używane, których dostawa podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT. Wnioskodawca poniósł wprawdzie nakłady na ulepszenie budynku zajazdu i wiaty jednakże ich wartość nie przekroczyła 30% wartości początkowej obiektów. Ponadto w momencie nabycia - aport - Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. (...) Reasumując dostawa przedmiotowej nieruchomości w 2008 r. będzie podlegała zwolnieniu od podatków od towarów i usług".

Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 17 września 2007 r., IP-PP2-443-17/07-3/MK.

Jednocześnie biorąc pod uwagę fakt, iż wartość poniesionych przez Spółkę wydatków na ulepszenie nie przekroczyła 30% wartości początkowej budynku, nie będzie miało zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w art. 43 ust. 6 ustawy o VAT.

Tym samym, w opinii Spółki planowana sprzedaż budynku wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu, na którym ten budynek stoi, nabytych w ramach wniesionego do Spółki aportu w formie oddziału samodzielnie sporządzającego bilans, korzystać będzie ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 43 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl