IPPP1-443-1273/11-2/PR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 października 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-1273/11-2/PR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2011 r. (data wpływu 19 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji wniesienia przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 sierpnia 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji wniesienia przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka lub Wnioskodawca z siedzibą w W., jest spółką należącą do grupy i prowadzi działalność deweloperską na rynku nieruchomości komercyjnych. Spółka realizuje budowę parku biurowego w W., który ma składać się z co najmniej 10 budynków biurowych o wysokim standardzie, wraz z miejscami parkingowymi (dalej: Projekt).

Budynki składające się na Projekt będą budowane w kilku etapach. Prezydent Miasta w lipcu 2011 r. wydał Spółce decyzję zatwierdzającą projekt budowlany zespołu budynków biurowych z usługami w parterach wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną, obiektami technicznymi, przyłączami zewnętrznymi, wewnętrznym układem drogowym i parkingowym, małymi formami architektonicznymi, posadowionych na wielokondygnacyjnym garażu podziemnym (łącznie 10 budynków biurowych stanowiących odrębne etapy inwestycji).

Tą samą decyzją Prezydent Miasta udzielił pozwolenia na budowę dwóch budynków biurowych z usługami w parterach, posadowionych na garażu podziemnym (etap I, etap IA, etap II), sieci kanalizacji sanitarnej, sieci kanalizacji deszczowej, sieci energetycznej (etap I, etap IA, etap II) oraz wjazdów. Decyzja ta stała się ostateczna z dniem 8 sierpnia 2011 r.

Wnioskodawca rozważa obecnie restrukturyzację swojej działalności. W ramach działań restrukturyzacyjnych rozważany jest aport do spółki kapitałowej zespołu składników materialnych i niematerialnych składających się na przedsiębiorstwo Wnioskodawcy. Dla celów aportu wartość przedsiębiorstwa ustalona zostanie w wysokości wartości rynkowej z dnia dokonania aportu. W zamian za otrzymane przedsiębiorstwo spółka kapitałowa wyda Wnioskodawcy własne udziały o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej przedsiębiorstwa wniesionego tytułem wkładu niepieniężnego, z uwzględnieniem przejętych zobowiązań, tzn. wartość nominalna wydanych Wnioskodawcy przez spółkę kapitałową udziałów zostanie obniżona o wartość przejętych przez spółkę kapitałową zobowiązań Wnioskodawcy.

Przedsiębiorstwo wnoszone do spółki kapitałowej będzie obejmować zespół składników materialnych i niematerialnych Spółki (w tym zobowiązania), wykorzystywany przez Spółkę w działalności realizowanej w ramach Projektu, w tym w szczególności:

* aktywa trwałe (grunt przeznaczony pod realizację Projektu),

* nakłady poniesione dotychczas w związku z Projektem,

* aktywa obrotowe, w tym należności i środki pieniężne,

* księgi i dokumenty związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, w szczególności dokumentację związaną z realizowanym Projektem, plany inwestycyjne i handlowe, posiadane decyzje i pozwolenia związane z działalnością realizowaną w ramach Projektu.

* prawa i obowiązki wynikające z umów, porozumień, zleceń, ofert i innych czynności prawnych związanych z przedsiębiorstwem (zarówno tych gdzie Wnioskodawca jest usługodawcą, jak i usługobiorcą), w zakresie dozwolonym przez prawo,

* tajemnice przedsiębiorstwa,

* nazwę przedsiębiorstwa,

* zobowiązania Wnioskodawcy związane z realizowanym Projektem, w zakresie dozwolonym przez prawo.

W związku z aportem, dojdzie do przejścia zakładu pracy w trybie art. 23#185; Kodeksu Pracy, tj. przejścia wszystkich pracowników Wnioskodawcy do nowego pracodawcy (spółki kapitałowej). Aport obejmie składniki majątkowe wykazane w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki oraz składniki majątkowe niewykazane w takiej ewidencji. Aport zostanie w całości przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej. W oparciu o otrzymane przedsiębiorstwo spółka kapitałowa będzie kontynuować działalność Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego transakcja wniesienia przez Wnioskodawcę do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, ponieważ przedmiot aportu do spółki kapitałowej kwalifikowany będzie jako przedsiębiorstwo.

Spółka stoi na stanowisku, iż przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego transakcja wniesienia przez Wnioskodawcę do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, ponieważ przedmiot aportu do spółki kapitałowej kwalifikowany będzie jako przedsiębiorstwo.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia przedsiębiorstwa. Niemniej jednak, zgodnie z poglądem powszechnie przyjętym w orzecznictwie sądowym oraz interpretacjach organów podatkowych, w celu określenia zakresu pojęcia przedsiębiorstwa wykorzystać należy uregulowania art. 55#185; kodeksu cywilnego (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 marca 2011 r., sygn. I FSK 1062/10, w którym sąd stwierdził: " (...) W stanie prawnym obowiązującym w chwili składania wniosku o interpretację art. 6 pkt 1 ustawy o VAT stanowił, że przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zasadnie Sąd I instancji wyjaśnienia pojęcia "przedsiębiorstwo" ramach wykładni systemowej poszukiwał na gruncie kodeksu cywilnego, wskazując na art. 55#185; k.c. (...)". Stanowisko sądu jest w pełni podzielane przez organy podatkowe, m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5 lipca 2011 r., sygn. lPPP1-443-638/11-6/IGo, czy w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 15 lipca 2011 r., sygn. ILPP2/443-999/09/11-S/EN.

Przepis art. 6 ust. 1 ustawy o VAT definiuje pojęcie przedsiębiorstwa odwołując się do stosownych uregulowań ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964, Nr 16 poz. 93 z późn. zm., dalej: kodeks cywilny). Zgodnie z regulacją art. 55#185; kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo definiowane jest jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmujący w szczególności:

* oznaczenia indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),

* własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

* prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

* wierzytelności, prawa z papierów wartościowych środki pieniężne,

* koncesje, licencje i zezwolenia,

* patenty i inne prawa własności przemysłowej,

* majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

* tajemnice przedsiębiorstwa,

* księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 55#178; kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przywołany katalog składników tworzących przedsiębiorstwo ma charakter otwarty (ustawodawca posłużył się zwrotem "w szczególności"). Przedsiębiorstwo tworzy zatem przede wszystkim zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, niekoniecznie zawierający wszystkie wymienione wyżej składniki. Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny zatem pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie tylko zbiorze pewnych elementów. W sytuacji, w której dochodzi do zbycia przedsiębiorstwa, istotne jest, aby zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak aby przekazana masa majątkowa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

W analizowanym zdarzeniu przyszłym przedmiotem aportu będzie zespół składników materialnych i niematerialnych obejmujących w szczególności:

* aktywa trwałe (grunt przeznaczony pod realizację Projektu),

* nakłady poniesione dotychczas w związku z Projektem,

* aktywa obrotowe, w tym należności i środki pieniężne,

* księgi i dokumenty związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, w szczególności dokumentację związaną z realizowanym Projektem, plany inwestycyjne handlowe, posiadane decyzje i pozwolenia związane z działalnością realizowaną w ramach Projektu,

* prawa i obowiązki wynikające z umów, porozumień, zleceń, ofert i innych czynności prawnych związanych z przedsiębiorstwem (zarówno tych gdzie Wnioskodawca jest usługodawcą, jak i usługobiorcą), w zakresie dozwolonym przez prawo,

* tajemnice przedsiębiorstwa,

* nazwę przedsiębiorstwa,

* zobowiązania Wnioskodawcy związane z realizowanym Projektem, w zakresie dozwolonym przez prawo.

W związku z aportem, dojdzie do przejścia zakładu pracy w trybie art. 23#185; Kodeksu Pracy, tj. przejścia pracowników Wnioskodawcy do nowego pracodawcy (spółki kapitałowej).

Analiza zastosowania oraz roli, jaką w działalności gospodarczej spełniać mogą poszczególne składniki materialne i niematerialne będące przedmiotem aportu, prowadzi do wniosku, iż stanowią one samodzielne przedsiębiorstwo, które może prowadzić działalność gospodarczą. Do tej pory, wymienione składniki materialne i niematerialne skutecznie służyły do prowadzenia przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Stanowią one zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, a pomiędzy poszczególnymi składnikami istnieją związki funkcjonalne. W rezultacie, wnoszone składniki w pełni umożliwią podjęcie i prowadzenie przez spółkę kapitałową działalności gospodarczej w zakresie realizacji Projektu tj. działalności dotychczas prowadzonej przez Wnioskodawcę.

Należy, zatem zauważyć, że, zgodnie z ukształtowaną praktyką, pojęcie przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT jest tożsame z pojęciem przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o p.d.o.f. (art. 4a pkt 3). W związku z tym, w oparciu o powyższą argumentację dotyczącą statusu zespołu składników materialnych i niematerialnych wnoszonych aportem do spółki kapitałowej przytoczoną w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy, należy uznać, iż aport wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego składników materialnych i niematerialnych będzie stanowił aport przedsiębiorstwa i jako taki nie będzie podlegał regulacjom ustawy o VAT, zgodnie z dyspozycją art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacjach prawa podatkowego wydawanych na wniosek spółek deweloperskich w zbliżonych okolicznościach, np. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5 lipca 2011 r., sygn. IPPP1-443-638/11-6/IGo, czy z dnia 2 listopada 2009 r., sygn. IPPP1-443-944/09-3/JB.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W związku z tym, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydana odrębna interpretacja.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego ,anie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl