IPPP1-443-1273/08-3/IZ - Jaką stawkę należy zastosować do usługi wykonanej na rzecz kontrahenta z Rosji, na powierzonym przez Czecha materiale, który stanie się po wykonaniu usługi własnością spółki z Rosji?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 września 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-1273/08-3/IZ Jaką stawkę należy zastosować do usługi wykonanej na rzecz kontrahenta z Rosji, na powierzonym przez Czecha materiale, który stanie się po wykonaniu usługi własnością spółki z Rosji?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2008 r. (data wpływu 03 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania stawką 0% usługi uszlachetniania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 lipca 2008 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania stawką 0% usługi uszlachetniania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka otrzyma powierzony materiał od spółki z dowolnego kraju wspólnoty np. Niemiec. Właścicielem tego materiału jest inna spółka z innego unijnego kraju np. Czech. Spółka ta podczas zakupu materiałów w Niemczech zleci dostarczenie tego materiału bezpośrednio do Podatnika, do Polski celem wykonania na nim usługi personalizacji, segregowania i pakowania, przy czym zlecającym usługę będzie spółka z Rosji. Po wykonaniu usługi (wciągu 30 dni od jej zakończenia) towar ten będzie wyeksportowany przez Stronę, ale w imieniu spółki z Czech. Podatnik Czeski wystawi fakturę na podmiot z Rosji ze stawką 0% (eksport). Wnioskodawca wystawi fakturę za usługę personalizacji, segregowania i pakowania na spółkę z Rosji.

W związku z powyższym zadano następujące pytania

Jaką stawkę należy zastosować jeśli za naszą usługę będziemy fakturować kontrahenta z Rosji bo to on byłby zlecającym usługę, a na Spółce ciążyłby obowiązek zorganizowania odprawy celnej w imieniu Czecha? Czy wówczas ciążyłyby na Wnioskodawcy jakieś dodatkowe obowiązki np związane z udokumentowaniem wywozu towaru poza terytorium naszego kraju?

Spółka stoi na stanowisku, że usługa wykonana na rzecz kontrahenta z Rosji, na powierzonym przez Czecha materiale, który stanie się po wykonaniu usługi własnością spółki z Rosji będzie podlegała opodatkowaniu stawką 0% jako usługa uszlachetniania towarów - art. 83 ust. 9. Towar bowiem opuści terytorium naszego kraju wciągu 40 od dnia zakończenia usługi. zdaniem Strony nie ma znaczenia, że towar zostanie wyeksportowany przez Wnioskodawcę ale na rzecz spółki trzeciej. Towar na którym wykonywane usługi pochodzi ze Wspólnoty, spółka będzie posiadać kopię SAD-u świadczącego o wywozie poza terytorium Wspólnoty oraz dokument zapłaty przez Rosjan za usługę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem podlega:

*

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

*

eksport towarów,

*

import towarów,

*

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

*

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Stosownie do ogólnej zasady sformułowanej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Zgodnie z ust. 2 pkt 3 lit d powołanego wyżej artykułu w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone z zastrzeżeniem art. 28. Zastrzeżenie przewidziane w art. 28 ma istotne znaczenie, w przypadku gdy usługa świadczona jest na rzecz podatnika z terytorium Unii Europejskiej.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Artykuł 83 ust. 1 pkt 24 ww. ustawy stawkę podatku w wysokości 0 % stosuje się do usług polegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów.

Stosownie do zapisu ust. 9 art. 83 przez usługi, o których mowa w ust. 1 pkt 24, rozumie się również usługi polegające na przerobie, uszlachetnieniu lub przetworzeniu, świadczone na zlecenie podmiotów mających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju, w przypadku gdy:

1.

wykonywane przez podatnika usługi dotyczą towarów nabytych lub zaimportowanych w tym celu na terytorium Wspólnoty;

2.

podatnik posiada dowód, że należność za usługę została zapłacona i przekazana na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju;

3.

podatnik posiada dokument potwierdzający wywóz towaru z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty, którego usługa dotyczy.

Przepis ust. 9 stosuje się pod warunkiem, że podatnik otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty, nie później jednak niż 40. dnia, licząc od daty wykonania usługi; otrzymanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym uprawnia podatnika do dokonania korekty kwoty podatku należnego w złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazano usługę (art. 83 ust. 10). Z powołanego przepisu jednoznacznie wynika, iż preferencyjna stawka podatku uzależniona jest od tego, iż towary na których świadczona jest usługa zostały nabyte lub zaimportowane na terytorium Wspólnoty, podatnik posiada dowód, iż należność za usługę została przekazana na jego rachunek bankowy, w banku mającym siedzibę na terytorium kraju i posiada dokumenty potwierdzające wywóz towar z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty.

Ze złożonego wniosku wynika, iż spółka czeska zakupi towar w Niemczech i zleci dostarczenie go bezpośrednio do Podatnika. Po wykonaniu usługi towar, w imieniu spółki czeskiej zostanie wyeksportowany do Rosji. Wnioskodawca wystawi fakturę za wykonaną usługę na spółkę z Rosji. Podatnik wskazuje, iż w ciągu 40 dni po wykonaniu usługi towar opuści terytorium kraju. Strona będzie w posiadaniu kopi dokumentu SAD, świadczącego o wywozie towaru poza terytorium Wspólnoty oraz dokumentu zapłaty za usługę dokonaną przez spółkę z Rosji.

Biorąc zatem pod uwagę treść złożonego wniosku oraz powołane przepisy stwierdzić należy, iż w odniesieniu do usługi uszlachetniania na towarze nabytym w Niemczech, świadczonej na rzecz kontrahenta z Rosji, w sytuacji gdy Spółka będzie w posiadaniu dowodu zapłaty za tę usługę (należność winna być przekazana na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju) i posiadać będzie dokumenty potwierdzające wywóz tego towaru z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty, nie później jednak niż 40. dnia od daty wykonania usługi Strona będzie mogła zastosować preferencyjną stawkę podatku w wysokości 0%.

Odnosząc się do sposobu dokumentowania przedmiotowej usługi, wskazać należy, że kwestie te reguluje wyżej powołany art. 83 ust. 9.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydawania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl