IPPP1-443-1230/10-2/BS - Opodatkowanie podatkiem VAT i wystawienie faktury VAT w przypadku nabycia nieruchomości gruntowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-1230/10-2/BS Opodatkowanie podatkiem VAT i wystawienie faktury VAT w przypadku nabycia nieruchomości gruntowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 października 2010 r. (data wpływu 25 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług i wystawienia faktury VAT z tytułu nabycia działki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 października 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług i wystawienia faktury VAT z tytułu nabycia działki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi gospodarstwo rolne, jest rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku VAT. Wnioskodawca zamierza nabyć działkę o numerze ewidencyjnym 15/4 o pow. 0,3 ha objętą księgą wieczystą. Działka nr 15/4 została wydzielona z działki o nr 15/1 we wrześniu 2010 r. Działka nr 15/4 zgodnie z postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest położona na terenach mieszkalnictwa rolniczego - MR i częściowo na terenach upraw polowych - RP. W ewidencji gruntów działka jest sklasyfikowana, jako grunty orne: R II i R IIIa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym wyżej stanie faktycznym Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku od towarów i usług i wystawienia faktury VAT z tytułu nabycia działki o nr ew. 15/4.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od towarów i usług w przypadku nabycia ww. nieruchomości, a tym samym także do wystawienia faktury. Przemawiają za tym następujące argumenty:

Dla powstania obowiązku podatkowego z tytułu podatku od towarów i usług konieczne jest zaistnienie dwóch przesłanek:

1.

Dokonanie czynności opodatkowanej tym podatkiem, zgodnie z art. 5 ustawy o VAT tj. m.in. odpłatnej sprzedaży towarów lub świadczenia usług,

2.

Posiadanie statusu podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT.

W zaistniałym stanie faktycznym nie zachodzi żadna z ww. przesłanek.

Po pierwsze - Wnioskodawca, kupując działkę nie dokonuje "opłatnej sprzedaży towarów", a odpłatnego nabycia towarów, a zatem już z tego powodu nie może być obciążony podatkiem od towarów i usług.

Po drugie - wnioskodawca nie jest podatkiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT. Wnioskodawca prowadzi działalność rolniczą, która nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 lutego 2010 r., I FSK 2071/08, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 21 stycznia 2010 r. I FSK 1851/05).

Mając na względzie powyższe, stanowisko Wnioskodawcy przedstawione na wstępie należy uznać za prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ww. ustawy, pod pojęciem towarów rozumieć należy rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Zgodnie z art. 19 ust. 1 cyt. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Zgodnie natomiast z art. 19 ust. 4 ustawy jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Na podstawie art. 106 ust. 1 cyt. ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza nabyć nieruchomość gruntową. Wątpliwości Wnioskodawcy budzi, czy z tytułu nabycia przedmiotowej działki, Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT, a tym samym także do wystawienia faktury.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz okoliczności przedstawione we wniosku, stwierdzić należy, iż nabycie nieruchomości gruntowej nie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wymienionych w art. 5 ustawy o VAT, co oznacza, że nabycie przedmiotowej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z uwagi na fakt, iż nabycie nieruchomości gruntowej nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług po stronie Wnioskodawcy, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do wystawienia faktury VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy uznać należało za prawidłowe.

Ponadto zaznaczyć należy, że kwestie ewentualnego opodatkowania transakcji sprzedaży opisanych we wniosku gruntów, dotyczą sprzedającego, co jednak nie było przedmiotem wniosku.

Jednocześnie wskazać należy, iż z uwagi na fakt, że powołane przez Stronę wyroki NSA z dnia 12 lutego 2010 r., sygn. akt I FSK 2071/08 oraz z dnia 21 stycznia 2010 r., sygn. akt I FSK 1851/08 zapadły w odmiennych stanach faktycznych, tj. dotyczyły opodatkowania zbycia nieruchomości, nie mogą mieć zastosowania w niniejszej sprawie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl