IPPP1-443-1229/08-6/MP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 września 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-1229/08-6/MP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2008 r. (data wpływu 26 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży lokalu mieszkalnego, lokalu użytkowego oraz miejsca postojowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 czerwca 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży lokalu mieszkalnego, lokalu użytkowego oraz miejsca postojowego.

Wniosek uzupełniony został w dniu 7 sierpnia 2008 r. oraz w dniu 1 września 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółdzielnia została postawiona w stan likwidacji w celu utworzenia dwóch Wspólnot Mieszkaniowych po uprzednim przekształceniu spółdzielczych własnościowych praw do lokali mieszkalnych, użytkowych i miejsc postojowych w rzeczowe prawo własności.

W tym celu w dwóch uchwałach Likwidator określił w trybie art. 42 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, przedmiot odrębnej własności lokali w nieruchomościach przy ul.............

Na Walnym Zgromadzeniu Członków Spółdzielni w dniu.............. zgłoszony został wniosek o wstrzymaniu tych uchwał do czasu uzyskania interpretacji indywidualnej w sprawie obowiązku podatkowego VAT po przekształceniu przez obecnych członków spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w rzeczowe prawo własności, a następnie sprzedaży tego lokalu już po przekształceniu.

Ustanowienie odrębnej własności lokali zrównane jest z dostawą towaru, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT jest jednak zwolnione od tego podatku jako że budynki Spółdzielni zostały zasiedlone w 1998 r. i 1999 r. i to mimo braku pozwolenia na użytkowanie, które zostało dopiero uzyskane w 2001 r.

Aktualnie oba budynki Spółdzielni nie zostały przekazane dokumentem OT na majątek Spółdzielni i figurują jako inwestycje w toku na koncie 080.

Wątpliwości członków sprowadzają się do tego czy po procesie wyodrębnienia a następnie sprzedaży lokalu mieszkalnego i miejsca postojowego z tym lokalem związanego właściciele będą zobowiązani do zapłaty podatku VAT. Jak będzie wyglądała kwestia zapłaty tego podatku przy lokalach użytkowych zwłaszcza, że art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT mówi tylko o zwolnieniu lokali mieszkalnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

* czy po przekształceniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w rzeczowe prawo własności i następnie sprzedaży tego lokalu mieszkalnego z prawem do ułamkowej części gruntu postanie obowiązek zapłaty podatku VAT.

* czy po przekształceniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego i miejsca postojowego w rzeczowe prawo własności i następnie sprzedaży tego lokalu użytkowego czy miejsca postojowego z prawem do ułamkowej części gruntu powstanie obowiązek zapłaty podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, przy sprzedaży przez członka Spółdzielni lokalu mieszkalnego nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku VAT - art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, natomiast sprzedaż lokalu użytkowego czy miejsca postojowego po przekształceniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w rzeczowe prawo własności spowoduje obowiązek zapłaty podatku VAT, gdyż zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10 dotyczy wyłącznie lokali mieszkalnych, które to lokale będą zwolnione wraz z miejscem postojowym, związanym z tym lokalem.

Obowiązek zapłaty będzie dotyczył podatku od czynności cywilno - prawnych, a podatek VAT będzie musiał być zapłacony od lokali użytkowych i miejsc postojowych samoistnych tj. takich, których właściciel mieszka w innym budynku, a miejsce postojowe ma w innym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy pod pojęciem towarów rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy - wynosi 22%. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. W rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy przez pierwsze zasiedlenie rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

W art. 2 pkt 12 ustawodawca określił, że obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11. Zgodnie z klasyfikacją metodyczną zawartą w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. z 1999 r. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) w skład ugrupowania 11 wchodzą: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania.

Zarówno ustawa o podatku od towarów i usług, jak i przepisy wykonawcze do niej, nie precyzują definicji "lokal mieszkalny" ani "lokal użytkowy". W związku z tym, należy posiłkować się definicją lokalu mieszkalnego zawartą w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.).

Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu powyższej ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Ponadto ust. 4 powołanego wyżej artykułu stanowi, iż do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnice, strych, komórka, garaż, zwane dalej "pomieszczeniami przynależnymi".

Definiując pojęcie prawne "samodzielnego lokalu mieszkalnego", ustawodawca czyni wyraźne rozróżnienie pomiędzy dwoma pojęciami:

* pojęciem pomieszczenia pomocniczego, czyli takiego pomieszczenia, które wraz z izbą lub zespołem izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, w danym wypadku chodzi więc wyraźnie o taki funkcjonalny związek tych pomieszczeń z izbą lub zespołem izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, który polega na wykorzystywaniu całej tej przestrzeni bezpośrednio dla zaspokajania mieszkalnych potrzeb ludzi; oraz

* pojęciem pomieszczenia przynależnego, które w sensie prawnym stanowi wprawdzie część składową lokalu mieszkalnego, jednakże w sensie funkcjonalnym nie jest przestrzenią przeznaczoną dla bezpośredniego zaspokajania mieszkaniowych potrzeb ludzi, lecz służyć ma zaspokojeniu innych potrzeb tych osób, które korzystają z samodzielnego lokalu mieszkalnego.

Z brzmienia art. 2 ust. 2 ww. ustawy o własności lokali wynika, iż podstawowym kryterium pozwalającym zaliczyć określone pomieszczenie do kategorii pomocniczych jest to czy pomieszczenie służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych zamieszkałych w lokalu osób. Stosując takie kryterium stwierdzić należy, że garaż czy miejsce postojowe, choć stanowią część składową lokalu mieszkalnego, nie należą do pomieszczeń pomocniczych, lecz przynależnych do lokalu i nie służą dla bezpośredniego zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.

Opodatkowanie podatkiem VAT dostawy gruntu, na którym położony jest budynek rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, iż w przypadku dostawy budynków i budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że budynki Spółdzielni zasiedlone zostały w 1998 i 1999 r.

W świetle przytoczonego wyżej stanu prawnego i zdarzenia przyszłego wskazanego we wniosku stwierdzić należy, iż sprzedaż lokalu mieszkalnego z prawem do ułamkowej części gruntu korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Sprzedaż lokalu użytkowego oraz miejsc postojowych (zarówno związanych z lokalem mieszkalnym jak i samoistnych tzn. takich, których właściciel mieszka w innym budynku) wraz z prawem do ułamkowej części gruntu opodatkowana będzie 22% stawką podatku od towarów i usług.

Jednocześnie podkreślić należy, iż z uwagi na fakt, że występującym o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego jest Spółdzielnia, natomiast zapytanie dotyczy sprzedaży lokali oraz miejsc postojowych, która dokonywana będzie przez członków Spółdzielni, przedmiotowa interpretacja nie wywoła skutków określonych w art. 14k-14n ustawy - Ordynacja podatkowa.

Organ podatkowy informuje ponadto, iż w zakresie podatku od czynności cywilno-prawnych sprawa zostanie rozpatrzone odrębnie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl