IPPP1/443-122/08-2/GD - Czy usługi świadczone przez pracowników stołówek przedszkolnych i szkolnych gdzie odbiorcami tych usług są uczniowie i pracownicy tej szkoły są zaliczane do usług edukacyjnych, a tym samym korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z VAT?

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 26 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-122/08-2/GD Czy usługi świadczone przez pracowników stołówek przedszkolnych i szkolnych gdzie odbiorcami tych usług są uczniowie i pracownicy tej szkoły są zaliczane do usług edukacyjnych, a tym samym korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Miasta M, przedstawione we wniosku z dnia 18 stycznia 2008 r. (data wpływu 25 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2008 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W załączniku tym, który stanowi "Wykaz usług zwolnionych od podatku" pod pozycją 7 - wpisano "Usługi w zakresie edukacji" o symbolu PKWiU ex 80. Miasto M prowadzi przedszkola, szkoły podstawowe oraz gimnazja, w których świadczone są usługi sprzedaży posiłków na stołówkach. Od sprzedaży ww. usług jednostki oświatowe prowadzone przez Miasto nie naliczają podatku VAT, zgodnie z interpretacją Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (znak: OK.-xx/2005) wydanym na wniosek Szkoły Podstawowej. Ośrodek wyraził opinie, iż prowadzenie stołówki szkolnej przez personel szkoły dla uczniów i pracowników szkoły, pod warunkiem, że stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością szkoły mieści się w grupowaniu PKWiU 80.10.12-00.00 "Usługi szkolnictwa podstawowego, włączając szkolnictwo specjalne". Posiłkując się taką klasyfikacją organy podatkowe w wydawanych przez siebie interpretacjach podatkowych również przedstawiły stanowisko, że usługi przygotowania i sprzedaży posiłków przez stołówkę szkolną, która nie jest odrębnym podmiotem należy zaliczyć do usług edukacyjnych zwolnionych przedmiotowo z VAT (np. Pismo Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach z 26 kwietnia 2006 r. Nr OG/005/168/PP1/443/44/06, Pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dębicy Nr PO III 443/14/07 z dnia 9 maja 2007 r.) Najnowszy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 7 grudnia 2007 r. w wyr. syg. akt I SA/Bk 528/07 stanowił, "że zwolnienie edukacyjne ma charakter przedmiotowy i obejmuje usługi edukacyjne lub bezpośrednio związane z edukacją. Klasyfikacja urzędu statystycznego nie wpływa na stanowisko w tym zakresie".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Wobec rozbieżnej interpretacji przepisów prawa stosowanej przez organy podatkowe i sądy w stosunku do opodatkowania usług sprzedaży posiłków na stołówce szkolnej, Miasto M prosi o wydanie interpretacji prawnej, czy usługi świadczone przez pracowników stołówek przedszkolnych i szkolnych gdzie odbiorcami tych usług są uczniowie i pracownicy tej szkoły są zaliczane do usług edukacyjnych, a tym samym korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z VAT?

Zdaniem wnioskodawcy.

Miasto M stoi na stanowisku, że usługi sprzedaży posiłków na stołówkach szkolnych dla uczniów i pracowników szkół związane są z działalnością szkoły - PKWiU 80 "Usługi w zakresie edukacji" i korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn zm.) - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez odpłatne świadczenie usług należy rozumieć, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7 ustawy (art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). W myśl art. 8 ust. 3 ww. ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznej identyfikacja usług stanowi podstawę do ustalenia prawidłowej stawki podatku od towarów i usług. Obowiązek dokonania prawidłowej klasyfikacji usługi ciąży na podmiocie świadczącym te usługi.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwolnione od podatku od towarów i usług są usługi wymienione w załączniku Nr 4 do przedmiotowej ustawy. W pozycji Nr 7, załącznika Nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, ujęte są usługi w zakresie edukacji (ex 80).

Zgodnie z przedstawionym w złożonym wniosku opisem stanu faktycznego, usługi świadczone przez stołówki szkolne (pod warunkiem, że stołówki nie są odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie ich jest ściśle związane z działalnością szkoły) zostały zaliczone przez Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi do grupowania PKWiU 80.10.12.-00.00 "Usługi szkolnictwa podstawowego, włączając szkolnictwo specjalne".

Uwzględniając przedstawiony stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa należy uznać, że usługi w zakresie sprzedaży posiłków na stołówkach szkolnych dla uczniów i pracowników szkół (zgodnie z podaną przez Wnioskodawcę klasyfikacją PKWiU), w myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w złożonym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jest prawidłowe.

Przedmiotowe rozstrzygnięcie zostało podjęte w oparciu o klasyfikację przedstawioną przez Wnioskodawcę. Obowiązek prawidłowego zakwalifikowania danej czynności do właściwego grupowania PKWiU ciąży na podmiocie wykonującym te czynności. Tutejszy organ nie jest właściwym do dokonania oceny prawidłowości przedstawionej klasyfikacji statystycznej wykonywanych usług. W przypadku wątpliwości co do poprawności sporządzonej klasyfikacji - Strona może się zwrócić do właściwego w tym zakresie organu, tj. Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl