IPPP1-443-1216/09-2/BS - Wysokość stawki podatku VAT przy sprzedaży książek wraz z dołączoną płytą CD, DVD lub VCD.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-1216/09-2/BS Wysokość stawki podatku VAT przy sprzedaży książek wraz z dołączoną płytą CD, DVD lub VCD.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2009 r. (data wpływu 27 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wysokości stawki podatku VAT przy sprzedaży książek wraz z dołączoną płytą CD, VCD lub DVD- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wysokości stawki VAT stosowanej przy sprzedaży książek wraz z dołączoną płytą CD, VCD lub DVD.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność w zakresie wydawania i sprzedaży książek do nauki języka angielskiego. Książki sprzedawane są wraz z dołączonymi do nich płytami CD, VCD lub DVD których zawartość stanowią nagrania audio lub video. Zawartość załączonych do książek nośników ma charakter komplementarny względem treści ksiązki: przedstawiają dodatkowe aspekty tematyki poruszanej w książkach, ich treść stanowi fragment ksiązki, merytorycznie i technicznie z nią związany, np. część ćwiczeniowa podręcznika, wskazania do prowadzenia nauk języka bądź rozwinięcia tematów rozpoczętych w części papierowej, np. nagrania tekstów, wymowy słów. Bez posiadania płyty nie ma możliwości pełnego wykorzystania książki, zgodnie z jej przeznaczeniem. Zaznaczyć należy, że Spółka zamieszcza część podręcznika (książki) na płycie ze względu na praktyczny aspekt korzystania z tego nośnika: na przykład umieszczając na nim część ćwiczeniową podręcznika, umożliwia użytkownikom wielokrotne wykonywanie tych samych ćwiczeń, co pozwala na utrwalenie zdobytej wiedzy. Od stycznia 2010 r. sama płyta bez podręcznika nie podlega sprzedaży, gdyż jest ona kontynuacją treści zawartych w części papierowej. Nie ma też możliwości zakupu samej książki, bez płyty.

Ze względu na opisany charakter Spółka nie oferuje do sprzedaży samej części drukowanej ani samej części na płycie, traktując je łącznie jako jeden produkt.

Do końca 2009 r. można było kupić samą płytę w przypadku podręczników dla nauczycieli, chociaż co do zasady były one oferowane w komplecie książka plus płyta. Jednakże i w tym wypadku płyta miała charakter uzupełniający względem treści książki. I chociaż była możliwość zakupu samej płyty, jednakże bez posiadania książki nie było możliwości pełnego jej wykorzystania, zgodnie z przeznaczeniem. Sprzedaż samej płyty była praktykowana ze względu na wygodę nabywców, którzy chcieli dokupić płytę do nabytego wcześniej kompletu (np. nauczyciel, który kupił komplet, dokupywał płyty w razie ich zniszczenia lub w razie potrzeby wykorzystywania płyty dla dodatkowego/nowego ucznia w grupie).

Do tej pory Spółka naliczała odrębnie 22 % do wartości płyty, a 0 % do wartości książki.

Spółka dysponuje opinią klasyfikacyjną GUS, w której stwierdzono, iż książka i dołączona płyta CD, VCD i/lub DVD stanowiące zestaw do sprzedaży detalicznej, gdzie zawartość nośnika elektronicznego jest kontynuacją lub uzupełnieniem informacji zawartych w wydawnictwie papierowym mieści się w grupowaniu PKWiU 22.11.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stosowanie stawki VAT 0 % do odpłatnej dostawy książki, w skład której wchodzi część papierowa (drukowana) oraz płyta, na której zapisano funkcjonalnie i merytorycznie związaną z nią część, stanowiącą dopełnienie treści zawartych w części drukowane.

Zdaniem Spółki uprawnione jest stosowanie stawki VAT 0 % do sprzedaży książek składających się z części drukowanej, oraz części zamieszczonej na płycie. Nie można tu bowiem mówić o dwóch towarach, lecz o jednym, złożonym z dwóch części, choć zapisanym na różnych nośnikach. Mimo różnej formy, część elektroniczna uzupełnia jedynie część drukowaną, stanowi jej funkcjonalne i merytoryczne dopełnienie. Niezależnie od sposobu utrwalenia, całość stanowi jeden produkt, który w opinii Spółki jest książką choć złożoną z dwóch części. Ta właśnie łączona książka jest towarem, który podlega sprzedaży i tylko w takiej postaci przeznaczona zostaje do sprzedaży.

Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336) stawkę 0 % stosuje się do m.in. dostaw w kraju książek (PKWiU ex 22.11), z pewnymi nieistotnymi w opisywanym stanie faktycznym wyjątkami, oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN. Zwraca uwagę, iż przepisy nie ograniczają możliwości stosowania obniżonej stawki wyłącznie do części książek, które zostały wytworzone poprzez drukowanie, co pozwala na ustalenie tej stawki w odniesieniu do całości wydawnictwa - również w części zapisanej na innym nośniku. Podkreślenia wymaga fakt, iż część książki, nie będąca elementem drukowanym, nie stanowi i nie może stanowić odrębnego przedmiotu dostawy, lecz wchodzi w skład całości, będącej książką.

Powyższe stanowisko znajduje również w pełni oparcie w ukształtowanej linii interpretacyjnej organów skarbowych. Znalazło ono swój wyraz m.in. w decyzjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie:

1401/PH-I/4407/14-51/07/AŁ/PV-l z dnia 25 stycznia 2008 r., IP-PP2-443-387/08-2/AZ z dnia 6 czerwca 2008 r., IPPP1/443-1458/08-2/AP z dnia 10 października 2008 r., IPPP1-443-1334/08-2/JL z dnia 22 września 2008 r., IPPP2/443-1698/08-2/AZ z 23 grudnia 2008 r., IPPP3-443-108/08-2/JF z dnia 19 stycznia 2009 r., IPPP2/443-181/09-2/AZ z dnia 3 kwietnia 2009 r.

Reasumując, w przypadku produktów, które są ze sobą funkcjonalnie związane i które nie mogą funkcjonować prawidłowo bez siebie można uznać, że sprzedaż zestawu (kompletu) w istocie dotyczy sprzedaży jednego produktu. Sprzedaż kompletu należy traktować jako jedną transakcję - transakcję sprzedaży. Nie dochodzi tutaj do nieodpłatnego przekazania płyt CD/DVD, nabywca otrzymuje płytę jako składową część produktu. Należy uznać, że książka wraz z dołączoną do niej płytą stanowią jednolity przedmiot dostawy opodatkowany 0 % stawką podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług jest odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez odpłatną dostawę - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Co do zasady stawka podatku VAT, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22 %. Jednakże ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

W oparciu o § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336) - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008 r. do dnia 31 grudnia 2009 r. - obniżoną do 0 % stawkę podatku stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:

a.

książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,

b.

czasopism specjalistycznych.

Z powyższych przepisów wynika, że dostawa lub wewnątrzwspólnotowe nabycie książek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki VAT w wysokości 0 %, jeżeli spełnione zostaną łącznie trzy warunki:

*

przedmiotem transakcji są książki mieszczące się w grupowaniu PKWiU 22.11,

*

transakcja nie dotyczy książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek,

*

sprzedawane książki oznaczone są symbolem ISBN.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi działalność w zakresie wydawania i sprzedaży książek do nauki języka angielskiego. Książki sprzedawane są wraz z dołączonymi do nich płytami CD, VCD lub DVD. Dołączona płyta (CD, VCD lub DVD) stanowi integralną część książki i nie zawiera dodatkowych informacji niezwiązanych z tematyką książki. Od stycznia 2010 r. Spółka traktuje książkę i płytę jako jeden produkt. Nie ma możliwości zakupu książki bez płyty, ani płyty bez książki. Ponadto przedmiotowe książki wraz z dołączonymi płytami, stanowiące zestaw do sprzedaży detalicznej sklasyfikowane są przez GUS w grupowaniu PKWiU 22.11.

W przypadku produktów, które są ze sobą funkcjonalnie związane i które nie mogą funkcjonować prawidłowo bez siebie, można uznać, że sprzedaż zestawu (kompletu) w istocie dotyczy sprzedaży jednego produktu. Sprzedaż kompletu należy traktować jako jedną transakcję - transakcję sprzedaży.

Opisany stan faktyczny dotyczy bowiem dostawy produktu jakim jest książka z płytą. Nie dochodzi tutaj do nieodpłatnego przekazania płyt CD, VCD lub DVD, nabywca otrzymuje płytę jako składową część produktu.

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony opis sprawy, stwierdzić należy, że warunkiem stosowania 0 % stawki podatku VAT dla dostawy wymienionego we wniosku towaru (tekst jedn. książki wraz z załączoną do niej płytą CD, VCD lub DVD) stanowiącego nierozerwalną całość, jest właściwa klasyfikacja zgodna z PKWiU.

Jeżeli zatem książka, wraz z płytą stanowiącą jej integralną część jest jednolitym przedmiotem sprzedaży sklasyfikowanym pod symbolem PKWiU 22.11 oraz jest oznaczona symbolem ISBN, to Wnioskodawca jest uprawniony do zastosowania 0 % stawki podatku VAT.

Jednocześnie tut. Organ informuje, że od dnia 1 stycznia 2010 r. obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku stosuje się do:

1.

dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:

a.

książek (PKWiU ex 22.11)- z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN

w oparciu o § 39 ust. 1 lit. a) Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Tut. Organ informuje, iż nie dokonuje analizy dokumentów dołączonych do wniosku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl