IPPP1/443-1210/11-2/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1210/11-2/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 sierpnia 2011 r. (data wpływu 9 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących wydatki poniesione w związku z nabyciem akcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 sierpnia 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących wydatki poniesione w związku z nabyciem akcji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

X S.A. (dalej: "X" lub "Spółka") jest centralnym podmiotem grupy kapitałowej X (dalej: "Grupa X"). Głównymi obszarami działalności gospodarczej Grupy X są: wytwarzanie energii elektrycznej, obrót tą energią, jej dystrybucja oraz działalność w zakresie energii odnawialnej.

Głównym obszarem działalności Spółki jest sprzedaż energii elektrycznej. X świadczy również na rzecz spółek z Grupy X usługi wsparcia w takich obszarach jak: rachunkowość, PR, marketing. W zakresie obu działalności Spółka wykonuje czynności opodatkowane i jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy VAT.

X, w celu poprawy pozycji konkurencyjnej, planuje nabyć akcje spółki z branży energetycznej. Koncentracja X i spółki branżowej ma umożliwić powstanie grupy o mocnej pozycji finansowej oraz niższym ryzyku prowadzenia działalności (w szczególności dołączenie dużego obszaru dystrybucyjnego ze względu na jego regulowany charakter ma być korzystnym stabilizatorem przychodów grupy, a więc i X, której głównym źródłem przychodów jest sprzedaż energii elektrycznej). X w związku z nabyciem akcji spółki branżowej oczekuje możliwości wykorzystania unikalnych synergii, takich jak: synergie kosztowe, korzyści skali, optymalizacja wydatków inwestycyjnych, synergie organizacyjne, transfer najlepszych praktyk biznesowych.

W związku z planowanym nabyciem akcji spółki z branży energetycznej, X poniosła i potencjalnie jeszcze poniesie szereg wydatków m.in. na:

* usługi doradcze (w tym usługi doradztwa strategicznego),

* usługi z zakresu PR oraz reklamy,

* usługi konsultingowe,

* usługi doradztwa finansowego przy nabyciu akcji,

* doradztwo i badania techniczno - środowiskowe,

* obsługę prawną, w tym dotyczącą złożenia oferty na akcje,

* obsługę spotkań biznesowych,

* usługi poligraficzne,

* podróże służbowe.

Powyższe wydatki zostały udokumentowane fakturami VAT, na których wykazany został podatek naliczony VAT.

Zgodnie z obowiązującym prawem koncentracja X ze spółką z branży energetycznej podlegała weryfikacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego z wniosku X, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakazał dokonania koncentracji, polegającej na przejęciu przez X kontroli nad spółką branżową. X odwołała się od negatywnej decyzji UOKiK do sądu administracyjnego, ale na moment złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie jest możliwe określenie, czy faktycznie dojdzie do przedmiotowego nabycia akcji.

W świetle powyższego zaistniała wątpliwość co do możliwości odliczenia VAT wykazanego na fakturach dokumentujących wymienione powyżej wydatki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle powyżej przedstawionego stanu faktycznego Spółka ma prawo do odliczenia VAT wykazanego na fakturach dokumentujących wydatki poniesione w związku z nabyciem akcji spółki z branży energetycznej.

Zdaniem Wnioskodawcy

Zdaniem Spółki odpowiedź na przedstawione powyżej pytanie winna być twierdząca.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT "w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...)".

Tytułem wstępu Spółka pragnie zwrócić uwagę, iż zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem NSA oraz ETS prawo do odliczenia podatku naliczonego jest podstawowym prawem podatnika, należy je pojmować możliwie jak najszerzej oraz znajduje zastosowanie także wtedy, gdy nabywanych towarów lub usług nie można połączyć z konkretną czynnością opodatkowaną VAT. Odmienne stanowisko naruszyłoby bowiem zasadę neutralności podatku VAT, stanowiącą podstawowe założenie wspólnego europejskiego systemu podatku od wartości dodanej.

W związku z powyższym, aby odpowiedzieć na pytanie, czy X miała prawo do odliczenia VAT od wydatków poniesionych w związku z planowanym nabyciem akcji spółki branżowej należy ustalić, czy w momencie zakupu towarów lub usług, X działała w charakterze podatnika VAT (czy zakup ten był związany z czynnościami opodatkowanymi VAT).

Spółka przyznaje, że bezpośrednio wskutek własności składnika aktywów, jakim byłyby akcje spółki branżowej, powstaje po stronie X prawo do otrzymania dywidend, które nie mieszczą się w zakresie sprzedaży dającej prawo do odliczenia VAT. W tej kwestii wypowiadał się już ETS, m.in. w sprawie C-333/91 Sofitam SA, który uznał, że dywidendy, nie stanowiąc wynagrodzenia za działalność gospodarczą, nie wchodzą w zakres opodatkowania VAT, a samo nabywanie udziałów w innych spółkach nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu Dyrektywy VAT. Podmiot inwestujący własne zasoby kapitałowe w akcje nie działa bowiem w charakterze podatnika tylko analogicznie jak inwestor indywidualny, który wykorzystuje dochody płynące z posiadania akcji. Zatem dywidendy wynikające z posiadania akcji nie mieszczą się w zakresie sprzedaży dającej prawo do odliczenia VAT.

Powyższe potwierdził ETS w wyroku C-465/03 w sprawie Kretztechnik AG, którego przedmiotem było prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z emisją akcji. W uzasadnieniu do wyroku Trybunał wyszedł od twierdzenia, że w myśl utrwalonego orzecznictwa samo nabycie czy dzierżenie akcji nie może być traktowane jako działalność gospodarcza w dyrektywie VAT. W istocie samo nabycie wkładów finansowych w innych przedsiębiorstwach nie stanowi wykorzystywania danego dobra celem osiągania stałego zysku, jako że ewentualna dywidenda, stanowiąca pożytek tego wkładu, wynika z prawa własności tego dobra, a nie jest świadczeniem wzajemnym z tytułu jakiejkolwiek działalności gospodarczej w rozumieniu tejże dyrektywy. Skoro zatem nabycie wkładów finansowych w innych przedsiębiorstwach nie stanowi samo w sobie działalności gospodarczej w rozumieniu tejże dyrektywy, nie są nią tym samym transakcje polegające na zbyciu tego rodzaju wkładów. Emisja nowych akcji nie stanowi czynności należącej do zakresu przedmiotowego dyrektywy VAT.

Mimo to ETS nie odmówił podatnikowi prawa do odliczenia VAT od wydatków związanych z emisją akcji (czyli bezpośrednio związanych z czynnością nieopodatkowaną VAT). Zwrócił bowiem uwagę na cel działania, jaki przyświeca podatnikowi, który dokonuje emisji akcji. Emitująca akcje spółka zmierza do powiększenia majątku poprzez zapewnienie sobie dodatkowego kapitału w zamian za przyznanie nowym akcjonariuszom prawa własności części w ten sposób podniesionego kapitału. Skoro czynność ta (emisja akcji) została dokonana przez Kretztechnik celem podniesienia kapitału z korzyścią dla jej ogólnie pojętej działalności gospodarczej, należy uznać, iż poniesione koszty świadczeń uzyskanych przez tę spółkę w ramach owej czynności stanowią część kosztów ogólnych, a w konsekwencji stanowią element cenotwórczy jej towarów. Świadczenia takie pozostają w istocie w bezpośrednim i ścisłym związku z działalnością gospodarczą podatnika. W konsekwencji, zgodnie z brzmieniem dyrektywy VAT Kretztechnik przysługuje prawo do odliczenia całego podatku VAT obciążającego wydatki poniesione przez tę spółkę w związku z rożnymi świadczeniami wykonanymi na jej rzecz w ramach przeprowadzonej przez nią emisji akcji, pod warunkiem jednak, iż wszystkie czynności dokonywane przez tę spółkę w ramach jej działalności gospodarczej są opodatkowane.

Zdaniem Spółki powyższa argumentacja znajduje zastosowanie w analizowanym stanie faktycznym i także w tym przypadku należy wziąć pod uwagę cel, w jakim X dąży do nabycia akcji spółki z branży energetycznej. Celem zakupu akcji przez X nie jest lokowanie nadwyżki środków finansowych. Podstawowymi przyczynami planowanej koncentracji są w szczególności:

* konieczność sprostania wymogom regionalnego rynku energii poprzez utworzenie grupy zdolnej do efektywnego konkurowania i rozwoju na tym rynku. Połączenie potencjału obu firm należy rozpatrywać w kontekście warunków konkurencji międzynarodowej, w związku z realizowaniem planów otwarcia rynków krajowych - umocnienie pozycji konkurencyjnej;

* koncentracja X i spółki branżowej ma umożliwić powstanie grupy o mocnej pozycji finansowej oraz niższym ryzyku prowadzenia działalności - w szczególności dołączenie dużego obszaru dystrybucyjnego ze względu na jego regulowany charakter ma być korzystnym stabilizatorem przychodów grupy, a więc i X, której głównym źródłem przychodów jest sprzedaż energii elektrycznej;

* X w związku z nabyciem akcji spółki branżowej oczekuje możliwości wykorzystania unikalnych synergii, takich jak: synergie kosztowe, korzyści skali, optymalizacja wydatków inwestycyjnych, synergie organizacyjne, transfer najlepszych praktyk biznesowych.

Uwzględniając powyższe, w momencie zakupu towarów lub usług związanych z planowanym nabyciem akcji, X działa w charakterze podatnika VAT, a prawo do odliczenia wynika z faktu, że opodatkowaniu VAT podlega ogół sprzedaży wykonywanej przez Spółkę (w głównej mierze jest to sprzedaż energii elektrycznej).

Z podejściem do prawa do odliczenia VAT od wydatków związanych z nabyciem akcji z uwzględnieniem racjonalnego celu zgodził się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 19 listopada 2007 r. (IPPP1/443-157/07-2/GD). W analizowanej interpretacji spółka wnioskująca o wydanie interpretacji argumentuje, iż poprzez nabycie udziałów umocni swoją pozycję na rynku radiowym i tym samym zwiększy konkurencyjność i atrakcyjność oferowanych przez nią usług. W konsekwencji spółka ta zwiększy możliwość sprzedaży czasu reklamowego, co przyczyni się do wzrostu jej przychodów w przyszłości. Dyrektor Izby Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem podatnika, że o prawie do odliczenia VAT od przedmiotowych wydatków winien decydować cel w momencie zakupu danej usługi oraz racjonalny związek pomiędzy prawem do odliczenia a sprzedażą opodatkowaną podatnika.

Spółka zwraca uwagę, że ze względu na toczący się spór z UOKiK nie jest jeszcze znany możliwy do zaakceptowania przez ten urząd zakres współpracy pomiędzy X i spółką branżową. Zdaniem Spółki jednak powyższa argumentacja pozostaje aktualna również w sytuacji, gdy nie będzie bezpośrednich przepływów z tytułu sprzedaży opodatkowanej VAT między tymi podmiotami. Istotny jest bowiem pośredni wpływ na przychody uzyskiwane przez X z aktualnymi lub potencjalnymi kontrahentami poprzez np. umocnienie pozycji konkurencyjnej X na rynku energii elektrycznej.

W przypadku wystąpienia przepływów opodatkowanych (np. z tytułu świadczenia usług doradczych w ramach transferu najlepszych praktyk biznesowych) między X i spółką z branży energetycznej, której akcje X planuje nabyć, dojdzie dodatkowa argumentacja wypracowana przez ETS w kwestii nabywania akcji przez holdingi (C-142/99 Floridienne, Berginvest; C-16/00 Cibo Participations). ETS uznał, że koszty związane z przejęciem spółek przez holding, który świadczy odpłatnie usługi na rzecz podmiotów zależnych są kosztami ogólnymi, zaś podatnikowi przysługuje prawo odliczenia podatku VAT przy zastosowaniu współczynnika sprzedaży.

Ponadto X stoi na stanowisku, że nie utraci prawa do odliczenia VAT, jeżeli zakup akcji spółki branżowej nie dojdzie do skutku. Decyduje bowiem fakt, iż w momencie zakupu towarów lub usług Spółka działała w charakterze podatnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z powołanego powyżej przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki:

* odliczenia tego dokonuje czynny, zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług, a także

* towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Tym samym, warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Jednocześnie przedstawiona w ww. przepisie zasada, wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca umożliwił jednak podatnikom skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, która pozbawia podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Dodatkowo zaznaczyć jednak należy, że ustawodawca nie precyzuje w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary lub usługi służą np. dalszej odsprzedaży, bowiem bezpośrednio wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast, ze związkiem pośrednim mamy do czynienia w sytuacji, gdy ponoszone wydatki nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych obrotach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje uzyskanie obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług.

Aby jednak można było wskazać, iż określone zakupy mają pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług przyczynia się pośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca, w zakresie prowadzonej działalności wykonuje czynności opodatkowane i jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy VAT. W celu poprawy pozycji konkurencyjnej Spółka planuje nabyć akcje spółki z branży energetycznej. Koncentracja Wnioskodawcy i spółki branżowej ma umożliwić powstanie grupy o mocnej pozycji finansowej oraz niższym ryzyku prowadzenia działalności (w szczególności dołączenie dużego obszaru dystrybucyjnego ze względu na jego regulowany charakter ma być korzystnym stabilizatorem przychodów grupy, a więc i Spółki, której głównym źródłem przychodów jest sprzedaż energii elektrycznej). Wnioskodawca w związku z nabyciem akcji spółki branżowej oczekuje możliwości wykorzystania unikalnych synergii, takich jak: synergie kosztowe, korzyści skali, optymalizacja wydatków inwestycyjnych, synergie organizacyjne, transfer najlepszych praktyk biznesowych. W związku z planowanym nabyciem akcji spółki z branży energetycznej, Spółka poniosła i potencjalnie jeszcze poniesie szereg wydatków m.in. na: usługi doradcze (w tym usługi doradztwa strategicznego), usługi z zakresu PR oraz reklamy, usługi konsultingowe, usługi doradztwa finansowego przy nabyciu akcji, doradztwo i badania techniczno - środowiskowe, obsługę prawną, w tym dotyczącą złożenia oferty na akcje, obsługę spotkań biznesowych, usługi poligraficzne, podróże służbowe. Powyższe wydatki zostały udokumentowane fakturami VAT, na których wykazany został podatek naliczony VAT.

Odnosząc powołane wyżej regulacje prawne do przedstawionego we wniosku zdarzenia stanu faktycznego należy stwierdzić, iż wydatki na ww. usługi nie mają bezpośredniego związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, jednakże - poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa - pośrednio mają związek z uzyskaniem przez Spółkę obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług.

Z uwagi zatem na fakt, iż nabycie ww. usług związanych z nabyciem akcji będzie służyło wykonywaniu czynności opodatkowanych - jak wskazał we wniosku Wnioskodawca - w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie cytowany na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać, aż nabyty towar czy usługa zostaną odsprzedanie lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Istotna jest bowiem intencja nabycia - jeśli dany towar czy usługa ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych, wówczas - po spełnieniu wymienionych w cyt. art. 86 ust. 1 ustawy wymogów formalnych - odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

W każdym więc przypadku należy dokonać oceny, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo - prawne było wykonywanie czynności opodatkowanych. Z ogólnie przyjętej definicji "zamiaru" wynika, iż jest to projekt, plan czy intencja zrealizowania czegoś. Istotą zamiaru są intencje, jakie przyświecają dokonywanym czynnościom, jak i cel, który dana osoba czy dany podmiot ma osiągnąć dokonując tych czynności.

Wnioskodawca wskazał, iż na moment złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie jest możliwe określenie, czy faktycznie dojdzie do przedmiotowego nabycia akcji. Zauważyć jednak należy, iż w momencie poniesienia wydatków związanych z nabyciem akcji spółki z branży energetycznej, Wnioskodawca działał z przekonaniem, że będą one służyć czynnościom opodatkowanym podatkiem od towarów i usług. Nawet jeśli do ww. transakcji z jakichś przyczyn nie dojdzie, nie zmieni to faktu, iż wydatki poniesione zostały z zamiarem nabycia akcji, a w konsekwencji miały służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych. Tym samym zgodzić się należy z Wnioskodawcą, iż Spółka " (...) nie utraci prawa do odliczenia VAT, jeżeli zakup akcji spółki branżowej nie dojdzie do skutku".

Reasumując, z uwagi na spełnienie pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki związane z nabycie akcji, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, z uwzględnieniem ograniczeń wskazanych w art. 88 ustawy.

Mając powyższe na względzie, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie przedstawionego stanu faktycznego należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl