IPPP1/443-1206/09-7/IG - Właściwość miejscowa dla celów VAT, związane z tym wystawianie faktur VAT i składanie deklaracji podatkowych oraz możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT w Polsce dla podmiotu zagranicznego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1206/09-7/IG Właściwość miejscowa dla celów VAT, związane z tym wystawianie faktur VAT i składanie deklaracji podatkowych oraz możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT w Polsce dla podmiotu zagranicznego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2009 r. (data wpływu 23 listopada 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 lutego 2010 r. (data wpływu 15 lutego 2010 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 3 lutego 2010 r. Nr IPPP1/443-1206/09-3/IG do uzupełnienia wniosku otrzymane przez stronę w dniu 8 lutego 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur VAT przez podatnika w rozumienia art. 15 ustawy, właściwości miejscowej dla celów VAT, składania deklaracji podatkowych, możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT w Polsce dla podmiotu zagranicznego

*

jest prawidłowe w zakresie wystawiania faktur VAT przez podatnika w rozumienia art. 15 ustawy, właściwości miejscowej dla celów VAT, składania deklaracji podatkowych

*

jest nieprawidłowe w zakresie możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT w Polsce dla podmiotu zagranicznego.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur VAT przez podatnika w rozumienia art. 15 ustawy, właściwości miejscowej dla celów VAT, składania deklaracji podatkowych, możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT dla podmiotu zagranicznego, uzupełniony pismem z dnia 12 lutego 2010 r. (data wpływu 15 lutego 2010 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 3 lutego 2010 r. Nr IPPP1/443-1206/09-3/IG do uzupełnienia wniosku otrzymane przez stronę w dniu 8 lutego 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - czyli osoba fizyczna będąca nierezydentem tj. posiadająca certyfikat rezydencji wydany przez Urząd Skarbowy w Niemczech; prowadzi działalność gospodarczą w Niemczech pod nazwą "W F Marian W" i świadczy usługi wynajmu nieruchomości w Polsce jako podatnik VAT zarejestrowany jako nieprowadzący działalności gospodarczej i składający deklaracje VAT-7 z NIP-em polskim wydanym przez Urząd Skarbowy dla celów wynajmu - zamierza podpisać kontrakt z polskim odbiorcą w zakresie wykonawstwa usług montażowych i jednocześnie z polskim podwykonawcą realizującym na zlecenie Wnioskodawcy te usługi.

Usługi montażowe realizowane będą. Wnioskodawca nie posiada w Polsce zakładu produkcyjnego, posiada wyłącznie nieruchomość, której pomieszczenia wynajmowane są innym podmiotom na cele prowadzenia przez nich działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w sytuacji kiedy kontrakt zostanie podpisany i zrealizowany, a podwykonawca wystawi fakturę VAT ze stawką 22% Wnioskodawcy, natomiast Wnioskodawca wystawi końcową fakturę swojemu polskiemu odbiorcy również ze stawką VAT 22%, wnioskodawca ma prawo wystawić tę fakturę pod nazwą "W F Marian W" z NIP-em P czyli tym używanym do celów wynajmu...

2.

Czy wystawioną przez siebie fakturę polskiemu odbiorcy rozlicza w jednej deklaracji VAT-7 łącznie z przychodami z tytułu wynajmu...

3.

Czy tę deklarację VAT-7 ujmującą łączne przychody składa w dalszym ciągu w Urzędzie Skarbowym w czy właściwość miejscowa Urzędu Skarbowego ulega zmianie...

4.

Czy w sytuacji jeżeli Wnioskodawca zleciłby wykonanie tych usług polskiemu podwykonawcy jako przedsiębiorca zagraniczny i otrzymałby od niego po zakończeniu kontraktu fakturę wystawioną na "W F Marian W" ze stawką VAT 22% mógłby ubiegać się o zwrot tego VAT w Polsce...

5.

Czy o zwrot podatku VAT w sytuacji dotyczącej poprzedniego pytania Wnioskodawca jako przedsiębiorca zagraniczny powinien się zwrócić do Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście... Jaka w tej sytuacji byłaby procedura zwrotu podatku VAT...

Zdaniem wnioskodawcy w sytuacji kiedy polski podwykonawca wystawi fakturę VAT ze stawką 22% Wnioskodawcy, Wnioskodawca pod nazwą "W F Marian W" z NIP-em P czyli tym używanym do celów wynajmu wystawi końcową fakturę swojemu polskiemu odbiorcy również ze stawką VAT 22%. Wnioskodawca tym samym rozliczać się będzie w jednej deklaracji VAT-7 łącznie z przychodami z tytułu wynajmu.

Deklarację VAT-7 ujmującą łączne przychody składa w dalszym ciągu w Urzędzie Skarbowym.

W uzupełnieniu wniosku strona wyjaśniła, że usługi montażowe dotyczą usług wykonywania przenośników rolkowych do przewożenia na nich mebli w polskich fabrykach produkujących meble.

Na bazie Ustawy o VAT i regulacjach dotyczących transakcji wewnątrzunijnych w tym zakresie, strona uważa, że w sytuacji w której Zlecający czyli przedsiębiorca zagraniczny zleciłby wykonanie usług montażowych polskiemu podwykonawcy po zakończeniu kontraktu otrzymałby od niego fakturę wystawioną na "W F Marian W" ze stawka VAT 22%, "W F Marian W" mógłby ubiegać się o zwrot VAT w Polsce w Urzędzie Skarbowym. Przyjmując rozwiązanie drugie, również wynikające z Ustawy o VAT, przedsiębiorca zagraniczny rejestrując się w Polsce jako czynny podatnik VAT mógłby odliczać ten 22%-wy VAT bezpośrednio w deklaracjach VAT składanych w Urzędzie Skarbowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się:

*

za prawidłowe w zakresie wystawiania faktur VAT przez podatnika w rozumienia art. 15 ustawy, właściwości miejscowej dla celów VAT, składania deklaracji podatkowych

*

za nieprawidłowe w zakresie możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT w Polsce dla podmiotu zagranicznego.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca - czyli osoba fizyczna będąca nierezydentem tj. posiadająca certyfikat rezydencji wydany przez Urząd Skarbowy w Niemczech; prowadzi działalność gospodarczą w Niemczech pod nazwą "W F Marian W" i świadczy usługi wynajmu nieruchomości w Polsce jako podatnik VAT zarejestrowany jako nieprowadzący działalności gospodarczej i składający deklaracje VAT-7 z NIP-em polskim wydanym przez Urząd Skarbowy dla celów wynajmu - zamierza podpisać kontrakt z polskim odbiorcą w zakresie wykonawstwa usług montażowych i jednocześnie z polskim podwykonawcą realizującym na zlecenie Wnioskodawcy te usługi. Usługi montażowe realizowane będą. Wnioskodawca nie posiada w Polsce zakładu produkcyjnego, posiada wyłącznie nieruchomość, której pomieszczenia wynajmowane są innym podmiotom na cele prowadzenia przez nich działalności gospodarczej.

Ponieważ wnioskodawca, posiada w Polsce nieruchomość i świadczy w Polsce usługi wynajmu pomieszczeń innym podmiotom na cele prowadzenia działalności to znaczy, że wykorzystuje posiadaną nieruchomość w sposób ciągły do celów zarobkowych. W związku z tym strona jest osobą fizyczną wykonującą w Polsce działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, będąc z tego tytułu podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy.

W związku z tym wnioskodawca świadcząc w Polsce usługi montażowe na rzecz polskiego odbiorcy ma obowiązek wystawić fakturę z NIP nadanym w Polsce dla celów wynajmu, jako polski podatnik podatku od towarów i usług.

Należy podkreślić, że przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie regulują kwestii pod jaką nazwą wnioskodawca ma wystawić fakturę. Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania są zawarte w § od 4 do 25 rozporządzenia ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. 222, poz. 1760 z późn. zm.) zwanego dalej rozporządzeniem. Między innymi § 5 rozporządzenia dotyczący treści faktury w ust. 1 precyzuje, że:

Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

1.

imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;

2.

numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;

3.

numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT";

4.

dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury;

5.

nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;

6.

miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług;

7.

cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);

8.

wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);

9.

stawki podatku;

10.

sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;

11.

kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;

12.

kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.

Artykuł 3 ustawy dotyczący właściwości miejscowej w ust. 1 stanowi, że: Właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 2-5.

W sytuacji wnioskodawcy stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium kraju - wynajem pomieszczeń innym podmiotom na cele prowadzenia działalności podlega pod właściwość miejscową Urzędu Skarbowego, więc wystawioną fakturę polskiemu odbiorcy wnioskodawca rozlicza w jednej deklaracji VAT-7 łącznie z przychodami z tytułu wynajmu w tym właściwym dla wnioskodawcy Urzędzie Skarbowym.

Artykuł 89 ustawy dotyczący zwrotu podatku w ust. 1 pkt 3 w treści obowiązującej od dnia 1 stycznia 2010 r. na podstawie ustawy z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 195, poz. 1504) stanowi, że w odniesieniu do:

podmiotów nieposiadających siedziby, stałego miejsca zamieszkania, stałego miejsca prowadzenia działalności, zwykłego miejsca prowadzenia działalności lub miejsca zwykłego pobytu na terytorium kraju, niedokonujących sprzedaży oraz niezarejestrowanych na potrzeby podatku na terytorium kraju

*

mogą być zastosowane zwroty podatku na warunkach określonych w ust. 1a-1g oraz w rozporządzeniu wydanym na podstawie ust. 2, 3 i 5.

Ze złożonego wniosku jednoznacznie wynika, że wnioskodawca posiada stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium kraju oraz jest zarejestrowany na potrzeby podatku na terytorium kraju. W związku z tym podatek VAT będzie odliczał bezpośrednio w deklaracjach dla celów podatku VAT składanych w urzędzie skarbowym w Polsce. Tym samym wnioskodawca nie będzie miał prawa do ubiegania się o zwrot podatku VAT na zasadach zawartych w w/cyt. art. 89 ustawy dotyczącym zwrotu podatku dla podmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt 3 tego artykułu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl