IPPP1/443-1157/10-4/ISz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1157/10-4/ISz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2010 r. (data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku 15 listopada 2010 r.), uzupełnionym w dniu 7 lutego 2011 r. (data wpływu 14 lutego 2011 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 31 stycznia 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania rat otrzymywanych w związku ze sprzedażą miejsc postojowych dokonaną w miesiącu wrześniu 2003 r. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2010 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania rat otrzymywanych w związku ze sprzedażą miejsc postojowych dokonaną w miesiącu wrześniu 2003 r. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 7 lutego 2011 r. (data wpływu 14 lutego 2010 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 31 stycznia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia w ramach prowadzonej działalności wybudowała budynek mieszkalny z halą garażową w 2001 r. Przy budowie nie miała prawa do odliczenia podatku VAT.

Ze względu na brak nabywców pozostały niesprzedane miejsca postojowe.

We wrześniu 2003 r. Spółdzielnia podpisała na wolne miejsca postojowe umowy przedwstępne i zobowiązała się do przeniesienia udziału we współwłasności w terminie do dnia 31 grudnia 2004 r., oświadczając jednocześnie, że stanowisko postojowe nadaje się do użytkowania w dniu podpisania umowy. Wkład budowlany odpowiadający wartości tego udziału (cenie sprzedaży) kupujący wpłacił w 10%, pozostała kwota została rozłożona na 40 rat. Spółdzielnia po wejściu w życie ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. od maja 2004 r. naliczała podatek VAT od wpłacanych rat.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT otrzymane po 1 maja 2004 r. wpłacane raty.

Zdaniem Wnioskodawcy, wnoszone raty nie powinny być opodatkowane podatkiem VAT.

W przypadku braku zapłaty za przedmiot sprzedaży, którymi są lokale i budynki o obowiązku podatkowym decyduje moment wydania towaru. W przedstawionej sytuacji wydanie klientom miejsc postojowych nastąpiło w miesiącu wrześniu 2003 r. w dniu podpisania umowy przedwstępnej i udostępnieniu miejsca postojowego do użytkowania. A zatem 30 dniowy termin do określenia momentu powstania obowiązku podatkowego liczy się od momentu przekazania miejsca postojowego do użytkowania. Skoro miejsca postojowe w stanie prawnym obowiązującym do końca kwietnia 2004 r. nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to samo uiszczenie z tego tytułu zapłaty po 1 maja 2004 r. nie skutkuje opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z dnia 15 lutego 1993 r. z późn. zm., w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 r.), opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również do wydania towarów lub świadczenia usług w miejsce świadczenia pieniężnego (art. 2 ust. 3 pkt 3b ustawy).

Pod pojęciem towarów, zdefiniowanym w art. 4 pkt 1 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności określonych w art. 2, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Zatem, z definicji towaru wynika, iż sformułowanie "ich części" odnosi się do budynków oraz budowli. Wobec powyższego na podstawie ww. przepisu art. 4 pkt 1 ustawy, towarem jest również część budynku.

W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy współwłaściciel ma określony ułamkiem udział w nieruchomości.

Stosownie do art. 46 § 1 ustawy - Kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. z 1964, Nr 16 poz. 93 z późn. zm.), nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 ustawy - Kodeks cywilny). Może go zbyć.

Zatem, w świetle definicji zawartej w art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości należy traktować w kategorii sprzedaży towaru.

W myśl art. 6 ust. 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania (dostarczenia), przekazania, zamiany, darowizny towaru lub wykonania usługi, o których mowa w art. 2, z zastrzeżeniem ust. 2-10 oraz art. 6b i art. 35 ust. 2a-6.

Jeżeli sprzedaż towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 6 ust. 4 ustawy).

Natomiast, stosownie do art. 6 ust. 7b, w przypadku sprzedaży lokali i budynków, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wydania.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, Spółdzielnia w ramach prowadzonej działalności wybudowała budynek mieszkalny z halą garażową w 2001 r. Przy budowie nie miała prawa do odliczenia podatku VAT.

We wrześniu 2003 r. Spółdzielnia podpisała na wolne miejsca postojowe umowy przedwstępne i zobowiązała się do przeniesienia udziału we współwłasności w terminie do dnia 31 grudnia 2004 r., oświadczając jednocześnie, że stanowisko postojowe nadaje się do użytkowania w dniu podpisania umowy.

W przedstawionej sytuacji wydanie klientom miejsc postojowych nastąpiło w miesiącu wrześniu 2003 r. w dniu podpisania umowy przedwstępnej i udostępnieniu miejsca postojowego do użytkowania. Wkład budowlany odpowiadający wartości tego udziału (cenie sprzedaży) kupujący wpłacił w 10%, pozostała kwota została rozłożona na 40 rat.

Uwzględniając przytoczone powyżej przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony, we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, iż sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 2 ust. 1, w powiązaniu z art. 4 pkt 1 ww. ustawy.

W przedmiotowej sprawie, jak wskazuje Wnioskodawca, wydanie towaru (miejsc postojowych) nastąpiło w miesiącu wrześniu 2003 r. w dniu podpisania umowy przedwstępnej i udostępnieniu miejsca postojowego do użytkowania. Kupujący wpłacił w 10%, pozostała kwota została rozłożona na 40 rat.

Zatem obowiązek podatkowy dla ww. czynności, zgodnie z art. 6 ust. 7b ustawy, powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wydania towaru.

W analizowanej sprawie, obowiązek podatkowy powstał w momencie wpłaty 10% wartości towaru (o ile wpłaty tej dokonano w momencie wydania przez Spółdzielnię ww. miejsc postojowych lub w terminie do 30 dni od daty wydania), a pozostałe 90% wartości nieruchomości w 30 dniu od dnia wydania przedmiotowych miejsc postojowych.

Otrzymane przez Spółdzielnię po 1 maja 2004 r. wpłacane raty z tytułu sprzedaży miejsca postojowego, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, jako że samo uiszczenie z tytułu zapłaty za transakcję, w stosunku do której powstał już obowiązek podatkowy dla podatnika, nie skutkuje opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług. Wpłaty rat należy traktować, jako zapłatę ceny pierwotnej, dotyczącej czynności, która miała miejsce w roku 2003 i podlegającej wówczas opodatkowaniu podatkiem VAT.

Z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca w przedstawionym stanowisku stwierdził, iż "miejsca postojowe w stanie prawnym obowiązującym do końca kwietnia 2004 r. nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to samo uiszczenie z tego tytułu zapłaty po 1 maja 2004 r. nie skutkuje opodatkowania podatkiem od towarów i usług", stanowisko to należało uznać za nieprawidłowe, gdyż dostawa miejsc postojowych przed dniem 1 maja 2004 r. podlegała opodatkowaniu, stosownie do art. 2 ust. 1 w powiązaniu z art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym, jako dostawa udziału we współwłasności nieruchomości.

Mając na uwadze powyższe stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl