IPPP1-443-1113/11-2/PR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 października 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-1113/11-2/PR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2011 r. (data wpływu 18 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie

* prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia akcesoriów tj. kask, specjalistyczna odzież motocyklowa oraz ubezpieczenia do motocykla wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe,

* prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków ponoszonych na naprawy oraz zakup części zamiennych do motocykla wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lipca 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia akcesoriów tj. kask, specjalistyczna odzież motocyklowa, ubezpieczenia, napraw, części zamiennych do motocykla wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą od 1 sierpnia 2005 r. na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w zakresie usług przygotowania do druku. Dochody z działalności gospodarczej Wnioskodawca rozlicza zgodnie z tzw. "metodą liniową" prowadząc w tym zakresie podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jednocześnie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a świadczone przez niego usługi podlegają w całości opodatkowaniu stawką 23%.

W marcu 2011 r. zakupił motocykl, z przeznaczeniem do wykorzystywania go w prowadzonej działalności gospodarczej. Decyzja o zakupie motocykla została podjęta, ze względu na fakt, iż poruszanie się i parkowanie samochodem w centrum dużego miasta jakim niewątpliwie jest Warszawa jest wysoce utrudnione. Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność wymaga wizyt u klientów i kontrahentów. Biorąc pod uwagę natężenie ruchu w mieście, motocykl jest optymalnym środkiem transportu zapewniającym sprawne i szybkie przemieszczanie się. Dodatkową przyczyną podjętej decyzji o zakupie motocykla są niższe koszty eksploatacji motocykla w stosunku do samochodu (np. niższe koszty paliwa). Motocykl został wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku od towarów i usług w związku z zakupem akcesoriów tj. kask, specjalistyczna odzież motocyklowa, ubezpieczenia, napraw, części zamiennych.

Uwzględniając przepisy ustawy o VAT Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przysługuje mu prawo do pełnego odliczenia podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie:

* prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia akcesoriów tj. kask, specjalistyczna odzież motocyklowa oraz ubezpieczenia do motocykla wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej - uznaje się za nieprawidłowe,

* prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków ponoszonych na naprawy oraz zakup części zamiennych do motocykla wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej - uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl powyższego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku czy też niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego sprawy wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT, a świadczone przez niego usługi podlegają w całości opodatkowaniu stawką 23%. W marcu 2011 r. zakupił motocykl, z przeznaczeniem do wykorzystywania go w prowadzonej działalności gospodarczej. Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na zakup akcesoriów do motocykla takich jak kask, specjalistyczna odzież motocyklowa, a także ubezpieczenia, napraw, części zamiennych.

Odnosząc się do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie kasku oraz specjalnej odzieży ochronnej do jazdy na motocyklu, tut. Organ stwierdza, iż z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.

O bezpośrednim związku dokonywanych zakupów z działalnością Zainteresowanego można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów będących przedmiotem dostawy, czy też niezbędne do świadczenia usług; bezpośrednio więc wiążą się z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania firmy; mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przychodami. Aby jednak można było wskazać, iż określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością gospodarczą, istnieć musi związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż zakup przez Wnioskodawcę kasku oraz ww. odzieży ochronnej do jazdy na motocyklu związany jest przede wszystkim z bezpieczną jazdą na motocyklu, nie przesądza to jednak, że wydatek na zakup takiego ubrania oraz kasku ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jest to wydatek na cele osobiste. Bezpośrednim celem, jaki jest związany z zakupem odzieży ochronnej służącej do jazdy na motocyklu jest ochrona zdrowia. Zatem zakupiony kask oraz odzież ochronna mają charakter odzieży osobistej.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa, jak również przedstawione we wniosku okoliczności faktyczne sprawy, stwierdzić należy, że Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup kasku oraz odzieży ochronnej do jazdy na motocyklu, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, z uwagi na fakt, że ww. przedmioty nie mają związku z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Ponadto, Wnioskodawca postawił także w wątpliwość prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poczynionych na zakup ubezpieczenia przedmiotowego motocykla. W tym miejscu należy przywołać treść art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy, wprowadzonym w życie w dniu 1 stycznia 2011 r., zgodnie z którym zwalnia się od podatku usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji.

Stosownie natomiast do art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Zestawiając obydwa powyższe uregulowania prawne należy stwierdzić, iż Wnioskodawca nie będzie mógł skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z nabyciem ubezpieczenia nabytego motocykla, wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej z uwagi na fakt, iż usługi ubezpieczenia podlegają zwolnieniu od podatku, tj. na fakturze VAT wystawionej przez ubezpieczyciela nie znajduje się podatek naliczony. Ponadto ustawodawca w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT wprost wyłączył możliwość odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących transakcję, która jest zwolniona z podatku.

W związku z powyższym w niniejszym zakresie stanowisko należy uznać za nieprawidłowe.

Ustosunkowując się do stanowiska Wnioskodawcy w zakresie prawa do odliczenia VAT od wydatków związanych z nabyciem części zamiennych do motocykla oraz ponoszonych w związku z naprawami, należy zaznaczyć, iż towary i usługi, przy nabyciu których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego, a także przypadki nie stanowiące podstawy do dokonania ww. obniżenia lub zwrotu, ustawodawca wymienił w art. 88 ustawy. Z przepisów tego artykułu nie wynikają jednakże ograniczenia w zakresie odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia części zamiennych do motocykla, czy też samej naprawy motocykla.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia całości podatku naliczonego zawartego na fakturach dokumentujących nabycie części zamiennych oraz wydatków związanych z naprawą motocykla, bowiem poniesiony wydatek będzie miał związek z wykonywanymi przez Zainteresowanego czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy.

W związku z powyższym w niniejszym zakresie stanowisko należy uznać za prawidłowe.

W związku z tym, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl