IPPP1/443-1100/10-2/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1100/10-2/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2010 r. (data wpływu 27 października 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia poniesionych nakładów inwestycyjnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia poniesionych nakładów inwestycyjnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza przystąpić do spółki cywilnej, która będzie zarejestrowana jako czynny podatnik VAT (dalej: Spółka cywilna). Wspólnicy Spółki cywilnej (m.in. Wnioskodawca), poza wkładami pieniężnymi wniosą do Spółki także wkłady w postaci prawa do używania niezabudowanych działek gruntu (każda z działek stanowi majątek osobisty każdego ze wspólników). Następnie Spółka cywilna zamierza podpisać ze spółką "A" (spółką z ograniczoną odpowiedzialnością) - czynnym podatnikiem VAT (dalej: Dzierżawca) umowę dzierżawy nieruchomości gruntowych (dwóch sąsiadujących ze sobą działek niezabudowanych).

Umowa dzierżawy ma zostać zawarta na czas nieokreślony, jednocześnie znajdzie się w niej zapis, że po zakończeniu Umowy Dzierżawca ma prawo zwrotu nakładów poczynionych na dzierżawionych gruntach oraz, że do zwrotu nakładów będą zobowiązani właściciele gruntów (tekst jedn. wspólnicy Spółki cywilnej). Z uwagi na fakt, że Dzierżawca zamierza ponosić nakłady na dzierżawionych gruntach (zamierza bowiem wybudować budynek użytkowy), w związku z czym może dojść do sytuacji "rozliczenia nakładów". Nie jest również wykluczone, że wniesione do Spółki cywilnej nieruchomości gruntowe w przyszłości zostaną wycofane z tej Spółki w celu ich sprzedaży, w tym dla Dzierżawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowym jest stanowisko, że w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w sytuacji rozliczenia (zwrotu) poniesionych nakładów inwestycyjnych dojdzie do świadczenia usługi i nabywcą tej usługi będzie Spółka cywilna i to ona musi zostać wskazana jako nabywca (a nie wspólnicy Spółki) na fakturze wystawionej przez Dzierżawcę.

Zdaniem Wnioskodawcy:

W niniejszej sprawie wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii, czy w sytuacji rozwiązania Umowy z Dzierżawcą i domagania się przez Dzierżawcę zwrotu kwot za poczynione nakłady, nabywcą tej usługi - pomimo zapisów Umowy - będzie Spółka cywilna, czy jednak Wspólnicy Spółki cywilnej.

Zdaniem Wnioskodawcy, faktura powinna być wystawiona na Spółkę cywilną i to jej dane, jako nabywcy powinny być wskazane na fakturze, dokumentującej czynność zwrotu poniesionych nakładów inwestycyjnych. O ile bowiem na gruncie prawa cywilnego zapis w Umowie o konieczności zwrotu wydatków na poniesione nakłady przez właściciela nieruchomości można uznać za prawidłowy, to skutek jaki on wywołuje na gruncie tego prawa nie może być przenoszony na grunt prawa podatkowego, a w szczególności na grunt przepisów dotyczących podatku od towarów i usług.

Przepisy ustawy o VAT, skupiające się zasadniczo na ekonomicznych skutkach czynności i zdarzeń prawnych i z nich wywodzące obowiązek podatkowy (lub brak takiego obowiązku) są w dużej mierze autonomiczne w stosunku do systemu prawa cywilnego (pogląd ten znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądowym - np. w wyroku NSA z 5 lutego 2009 r., sygn. akt I FSK 1920/07). Jak podkreślił NSA, odwoływanie się więc przy interpretowaniu przepisów ustawy o VAT bezpośrednio do systemu prawa cywilnego prowadzi do wypaczenia systemu VAT i naruszenia przepisów prawa wspólnotowego.

Podstawowe pojęcia, istotne dla konstrukcji tego podatku zostały bowiem zdefiniowane na poziomie wspólnotowym i regulacje krajowe nie mogą w żaden sposób ich modyfikować. Na kwestię tę wielokrotnie zwracano uwagę w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich (dalej: ETS, Trybunał), m.in. w wyroku w sprawie C-25/03 H.E. czy też w sprawie C-320/88 Shipping and Forwarding Enterprise Safe BV. oraz w sprawie C-111/05 Aktiebolaget NN.

Zdaniem Wnioskodawcy, taka sytuacja miałaby właśnie miejsce w przypadku zastosowania się do postanowień Umowy i wystawienia faktury dokumentującej zwrot nakładów inwestycyjnych na poszczególnych wspólników Spółki cywilnej (w tym również na Wnioskodawcę). Umowa dzierżawy zostanie zawarta ze Spółką cywilną, i to ona w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT będzie podatnikiem z tytułu świadczonej umowy dzierżawy, to ona będzie obowiązana wystawiać faktury na czynsz dzierżawny. Zdaniem Wnioskodawcy, okoliczność, że dzierżawione nieruchomości są własnością poszczególnych wspólników nie zmienia tego stanu rzeczy.

Dzierżawcy w zasadzie nie interesuje, czyją własnością jest grunt, którym dysponuje wydzierżawiający (tu: Spółka cywilna) - czy stanowi on własność wydzierżawiającego, czy np. wspólników Spółki.

W tym stanie rzeczy, zdaniem Wnioskodawcy, zapis w umowie dotyczący obowiązku zwrotu kwot poniesionych na nakłady przez właścicieli nieruchomości nie może prowadzić do zmiany nabywcy usługi. Reasumując, w sytuacji zaistnienia okoliczności żądania zwrotu poniesionych nakładów, nabywcą tej czynności (usługi na potrzeby VAT) będzie Spółka cywilna (Wydzierżawiający) a nie wspólnicy Spółki, i faktura wystawiona przez Dzierżawcę powinna wskazywać jako nabywcę usługi Spółkę cywilną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z treści art. 7 ust. 1 cyt. ustawy wynika, że dostawą towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ww. ustawy).

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Definicja "świadczenia usług" ma charakter dopełniający definicję "dostawy towarów" i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatników w ramach ich działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza przystąpić do spółki cywilnej. Jako wspólnik zamierza wnieść do spółki wkład w postaci prawa do używania niezabudowanej działki gruntu. Planuje, że spółka cywilna podpisze umowę ze spółką z o.o. (czynnym podatnikiem podatku VAT) na dzierżawę nieruchomości gruntowych. Przedmiotowa umowa ma zostać zawarta na czas nieokreślony i będzie zawierać zapis, iż po zakończeniu umowy sp. z o.o. ma prawo do zwrotu nakładów poczynionych na wydzierżawionych gruntach oraz że do zwrotu nakładów zobowiązani będą wspólnicy spółki cywilnej. Spółka z o.o. zamierza wybudować budynek użytkowy na wydzierżawionej nieruchomości

W omawianej sprawie należy zauważyć, że przy zwrocie nakładów nie dochodzi do przeniesienia prawa do dysponowania towarem jak właściciel, ponieważ przedmiot dzierżawy przez cały okres trwania tego stosunku pozostaje własnością wydzierżawiającego tj. wspólników spółki cywilnej. Czynność przeniesienia poniesionych nakładów inwestycyjnych nie jest dostawą towarów, jak słusznie zauważył Wnioskodawca, bowiem nie mieści się w definicji towaru, zawartej w cyt. art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Należy zatem stwierdzić, iż zbycie nakładów poniesionych na wybudowanie obiektu użytkowego na cudzym gruncie nie może zostać uznane za odpłatną dostawę towarów, gdyż nie mamy tu do czynienia z odrębną rzeczą, która mogłaby stanowić towar. Niemniej jednak podmiot, który poniósł nakłady dysponuje pewnym prawem do poniesionych nakładów i może to prawo przenieść na rzecz innego podmiotu. Wskazać zatem należy, iż nakład jest prawem majątkowym, które może być przedmiotem obrotu gospodarczego. Z tych też względów, przeniesienie za wynagrodzeniem kosztów inwestycji na właściciela nieruchomości należy traktować jako świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

W przypadku zwrotu nakładów poniesionych na gruncie oddanym w użytkowanie przez wspólnika do spółki cywilnej, dojdzie do odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, gdzie usługodawcą będzie dzierżawca nieruchomości zaś usługobiorcą spółka cywilna. Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że spółka cywilna podpisze umowę ze sp. z o.o. dotyczącą dzierżawy gruntów. Zatem to spółka cywilna jako strona umowy dzierżawy będzie ewentualnie zobowiązana do zwrotu sp. z o.o. poczynionych nakładów na wydzierżawionej nieruchomości.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W omawianej sytuacji nabywcą usługi (zwrot nakładów inwestycyjnych) będzie spółka cywilna, zatem dzierżawca - sp. z o.o. - winien wystawić fakturę VAT dokumentującą powyższą transakcję, w której jako nabywcę usługi wskazać spółkę cywilną.

Mając na uwadze powyższe należało uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl