IPPP1-443-1096/10-2/PR - Opodatkowanie podatkiem VAT usług zarządzania ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi i funduszami własnymi.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-1096/10-2/PR Opodatkowanie podatkiem VAT usług zarządzania ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi i funduszami własnymi.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2010 r. (data wpływu 25 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług zarządzania ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi i funduszami własnymi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 października 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług zarządzania ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi i funduszami własnymi.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność w zakresie oferowania i udzielania ochrony na wypadek ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych w zakresie ubezpieczeń na życie. Towarzystwo dysponuje środkami finansowymi, pochodzącymi głównie ze składek płaconych przez ubezpieczających się. Zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej Spółki tworzy ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, będące wydzielonymi funduszami aktywów na pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych na ryzyko ubezpieczeniowe.

Ponadto Spółka posiada pewną część aktywów (ok. 10 % całości posiadanych aktywów) w ramach tzw. funduszy własnych (ang. shareholder funds). Aktywa zgromadzone w ramach funduszy własnych nie stanowią w jakiejkolwiek części ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych.

Towarzystwo lokuje środki zgromadzone w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych i funduszach własnych tak, aby generowały dodatkowe przepływy pieniężne, zwiększając w ten sposób margines bezpieczeństwa wypłacalności. Spółka zamierza powierzyć inwestowanie swoich środków finansowych (zarządzanie aktywami) A. (zwana dalej A.). A. jest spółką z siedzibą w Irlandii świadczącą wyłącznie usługi w zakresie doradztwa i zarządzania środkami finansowymi i posiadającą wysoko wyspecjalizowaną kadrę doradców inwestycyjnych.

Spółka oraz A. planują zawrzeć umowę, na mocy której Towarzystwo zleci wykonywanie kompleksowej usługi zarządzania posiadanymi aktywami. Zarządzanie aktywami polegać będzie na podejmowaniu i realizacji decyzji inwestycyjnych na rachunek Towarzystwa, w ramach postawionych przez Towarzystwo do dyspozycji zarządzającego papierów wartościowych, środków pieniężnych i innych aktywów. W celu realizacji kompleksowej usługi zarządzania aktywami A. uprawiona będzie do wykonywania następujących czynności w imieniu i na rachunek Towarzystwa:

1.

analiz aktywów, pasywów i rezerw techniczno-ubezpieczeniowych w celu oszacowania potencjalnego wpływu na wskaźniki wykonania dla udziałowców i klientów Towarzystwa;

2.

prezentacji skutków potencjalnych decyzji na wyniki inwestycyjne;

3.

opracowywania strategii inwestycyjnej;

4.

doradztwa w zakresie strategicznej alokacji aktywów pomiędzy poszczególnymi funduszami w oparciu o klasy aktywów;

5.

określania limitów alokacji aktywów w ramach poszczególnych ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych;

6.

dokonywania operacji zakupu i sprzedaży aktywów wchodzących w skład portfela, a w szczególności:

i)

papierów wartościowych;

ii) praw z papierów wartościowych (w tym praw poboru, praw do akcji);

iii) instrumentów pochodnych (opcji, warrantów, transakcji terminowych);

iv) innych instrumentów finansowych;

7.

subskrybowania papierów wartościowych w ramach przeprowadzanych ofert i dokonywania zapisów na papiery wartościowe wraz ze składaniem dyspozycji deponowania papierów wartościowych, zwrotu środków pieniężnych oraz innych oświadczeń i dyspozycji wymaganych przy tego typu zapisach;

8.

odbioru świadectw depozytowych i potwierdzeń nabycia papierów wartościowych;

9.

zawierania transakcji terminowych;

10.

wystawiania zleceń nabywania, konwersji i sprzedaży jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych oraz odbioru pisemnego potwierdzenia dokonania wymienionych transakcji;

11.

realizacji praw z papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych;

12.

dokonywania operacji złotowych i walutowych;

13.

zawierania transakcji walutowych,

14.

ustanawiania ograniczonych praw rzeczowych na papierach wartościowych i innych instrumentach finansowych, wchodzących w skład zarządzanych aktywów, w szczególności zabezpieczania na aktywach portfela zaciągniętych kredytów i pożyczek;

15.

przedstawiania wchodzących w skład portfela papierów wartościowych do wykupu oraz dokonywania zapisów w związku z wezwaniami do zapisywania się na sprzedaż papierów wartościowych;

16.

reprezentowania Towarzystwa w stosunku do emitentów obligacji i innych dłużnych papierów wartościowych, których dłużne papiery wartościowe znajdują się w portfelu papierów wartościowych, w tym dokonywania wszelkich czynności, do których ma prawo obligatariusz;

17.

odbioru zawiadomień o zawarciu transakcji oraz wszelkich wyciągów informujących o stanie rachunków objętych umową

18.

otwierania i zamykania w imieniu Towarzystwa rachunków papierów wartościowych i rachunków pieniężnych oraz innych rachunków, na których przechowywane są aktywa wchodzące w skład portfela papierów wartościowych Towarzystwa, także do przenoszenia środków pieniężnych pomiędzy poszczególnymi rachunkami;

19.

wyboru depozytariusza przechowującego aktywa wchodzące w skład zarządzanego portfela aktywów;

20.

innych czynności związanych z zarządzaniem aktywami.

A. będzie wykonywać ww. czynności w imieniu i na rzecz Towarzystwa, na podstawie udzielonych przez Towarzystwo pełnomocnictw.

Towarzystwo wnosi o potwierdzenie, iż:

1.

usługi zarządzania ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług (dalej podatku VAT), oraz

2.

usługi zarządzania tzw. funduszami własnymi (ang. shareholder funds) podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 22 %.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. c) ustawy VAT zwalnia się od podatku usługi zarządzania ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 11, poz. 66) przez ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy należy rozumieć wydzielony fundusz aktywów, stanowiący rezerwę tworzoną ze składek ubezpieczeniowych, inwestowany w sposób określony w umowie ubezpieczenia.

W świetle art. 43 ust. 8 ww. ustawy przez zarządzanie rozumie się: zarządzanie aktywami, dystrybucję tytułów uczestnictwa, tworzenie rejestrów uczestników i administrowanie nimi, prowadzenie rachunków i rejestrów aktywów oraz przechowywanie aktywów.

Mając na uwadze, iż czynności polegające na zarządzaniu aktywami lokowanymi w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych wykonywane będą przez A. na zlecenie Towarzystwa (zakładu ubezpieczeń) oraz zważywszy, że czynności te wykonywane będą w imieniu i na rachunek Towarzystwa, w ocenie Towarzystwa, czynności wykonywane przez A. należy traktować jako usługi zarządzania ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, które w opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi wydanej dnia 2 września 2010 r. na wniosek Towarzystwa, należy zakwalifikować jako:

* na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.): "Usługi związane z zarządzaniem portfelem papierów wartościowych, z wyłączeniem funduszów emerytalnych" PKWiU 66.30.11.0,

* na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.): "Usługi zarządzania funduszami inwestycyjnymi i zbiorczym portfelem papierów wartościowych" PKWiU 67.12.10-00.20,

* na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. z 199 r. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.): "Usługi maklerskie na rynkach papierów wartościowych oraz zarządzanie funduszami na zlecenie" PKWiU 67.12.10-00.

W świetle powyższego, w ocenie Towarzystwa, usługi zarządzania ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej, które A. zamierza świadczyć na rzecz Towarzystwa, będą zwolnione od podatku VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 3 ww. ustawy przez świadczenie usług należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%. Jednakże zarówno w treści ustawy VAT, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1, w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy VAT, zwalnia się od podatku usługi pośrednictwa finansowego (PKWiU Sekcja J ex 65-67) ze wskazanymi enumeratywnie w tym załączniku wyłączeniami podlegającymi opodatkowaniu. Wśród tych wyłączeń, w pkt 6 wskazane zostały usługi zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy. W myśl art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy, zwalnia się od podatku usługi zarządzania:

a.

funduszami inwestycyjnymi i zbiorczymi portfelami papierów wartościowych - w rozumieniu przepisów o funduszach inwestycyjnych,

b.

portfelami inwestycyjnymi funduszy inwestycyjnych, o których mowa w lit. a), lub ich częścią,

c.

ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej,

d.

otwartymi funduszami emerytalnymi w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, a także Funduszem Gwarancyjnym utworzonym na podstawie tych przepisów,

e.

pracowniczymi programami emerytalnymi w rozumieniu przepisów o pracowniczych programach emerytalnych,

f.

obowiązkowym systemem rekompensat oraz funduszem rozliczeniowym utworzonymi na podstawie przepisów prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi, a także innymi środkami i funduszami, które są gromadzone lub tworzone w celu zabezpieczenia prawidłowego rozliczenia transakcji zawartych w obrocie na rynku regulowanym w rozumieniu tych przepisów albo w obrocie na giełdach towarowych w rozumieniu przepisów o giełdach towarowych, przez partnera centralnego, agenta rozrachunkowego lub izbę rozliczeniową w rozumieniu przepisów o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Towarzystwo posiada pewną część aktywów w ramach tzw. funduszy własnych (ang. shareholder funds), które również zamierza przekazać A. w celu zarządzania. Aktywa zgromadzone w ramach funduszy własnych nie stanowią w jakiejkolwiek części ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych. Usługi zarządzania funduszami własnymi (ang. shareholder funds) świadczone przez A. będą polegały na profesjonalnym i aktywnym inwestowaniu środków Towarzystwa w instrumenty finansowe na rynku kapitałowym, czyli na odpłatnym podejmowaniu i realizacji przez podmiot świadczący tę usługę decyzji inwestycyjnych w imieniu i na rachunek Towarzystwa, według uzgodnionych z nim strategii inwestycyjnych.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż usługi zarządzania, które A. zamierza świadczyć na rzecz Towarzystwa, stanowią usługi pośrednictwa finansowego. Usługi pośrednictwa co do zasady korzystają ze zwolnienia od podatku VAT. Jednakże mając na uwadze zakres wyjątków przewidzianych od tej zasady, w szczególności w pkt 6 załącznika nr 4 poz. 3 (usługi zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustaw), należy stwierdzić, iż usługi zarządzania funduszami własnymi Towarzystwa nie będą podlegały zwolnieniu od podatku.

Zatem czynności te, jako wyłączone ze zwolnienia, o którym mowa art. 43 ustawy VAT i nie objęte obniżoną stawką podatku, opodatkowane są według 22% stawki podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy.

Podsumowując, Towarzystwo w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą dysponuje środkami finansowymi, część tych środków lokowana jest w ramach ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, pozostała część tworzy fundusze własne. Towarzystwo zamierza przekazać A. w celu zarządzania posiadane środki. Usługi zarządzania ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi świadczone przez A. będą podlegały zwolnieniu od podatku VAT, natomiast usługi zarządzania funduszami własnymi Towarzystwa będą podlegały opodatkowaniu 22% podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Nadmienia się, iż tut. Organ nie jest uprawniony do klasyfikowania usług lub towarów do odpowiednich symboli PKWiU. W świetle zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) - zaliczenie danego towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania tej klasyfikacji należy do obowiązków zainteresowanego podmiotu (producenta, importera, usługodawcy).

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, w tym także dla usług według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.

Zgodnie z § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. z 2008 r. Nr 207, poz. 1293), zmienionego § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 2009 r. (Dz. U. z 2009 r. Nr 222, poz. 1753), w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl