IPPP1/443-1046/13-4/ISZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1046/13-4/ISZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku data wpływu 9 listopada 2013 r. (data wpływu 11 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych za pomocą poczty elektronicznej w formacie PDF, a następnie wydrukowanych przez Spółkę, przechowywanych w formie papierowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 października 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych za pomocą poczty elektronicznej w formacie PDF, a następnie wydrukowanych przez Spółkę, przechowywanych w formie papierowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (dalej "Spółka", "Wnioskodawca") prowadzi na terytorium Polski działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży detalicznej produktów kosmetycznych poprzez sieć perfumerii. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Zdarzenia przyszłe opisane poniżej dotyczyć będą zakupów towarów i usług służących czynnościom opodatkowanym.

W ramach prowadzonej działalności Spółka miesięcznie otrzymuje od kontrahentów znaczącą ilość faktur kosztowych. Obecnie Wnioskodawca procesuje w księgach jedynie faktury otrzymane w wersji papierowej. Mając na uwadze usprawnienie procesu obiegu dokumentów, w tym skrócenie czasu na dostarczenie faktur przez kontrahentów, Spółka rozważa księgowanie faktur, które byłyby przesyłane drogą mailową w postaci plików PDF. Z uwagi na brak odpowiedniego oprogramowania do archiwizacji dokumentów elektronicznych, Wnioskodawca rozważa możliwość archiwizacji otrzymanych dokumentów elektronicznych w postaci wydruków papierowych, analogicznie do otrzymywanych faktur papierowych.

W przyszłości, w przypadku zakupu odpowiedniego oprogramowania do archiwizacji dokumentów elektronicznych, Spółka zastanawia się nad ograniczeniem ilości przechowywanych papierowych faktur zakupowych. Ponieważ nie jest możliwe zupełne wyeliminowanie dokumentów papierowych (nie wszyscy kontrahenci korzystają z elektronicznej formy wystawiania faktur), Wnioskodawca rozważa możliwość skanowania faktur papierowych i przechowywania ich tylko w postaci obrazu w formacie PDF, co uniemożliwi zmianę ich treści. Równocześnie dokumenty papierowe po ich zeskanowaniu byłyby niszczone.

Na podstawie zarówno faktur elektronicznych przechowywanych w formie wydruków papierowych jak i skanów pierwotnie otrzymanych faktur papierowych przechowywanych w formie plików PDF, Spółka zamierza uwzględniać VAT naliczony z tych dokumentów w deklaracjach VAT za miesiąc, w którym faktury zostały otrzymane lub w jednym z dwóch kolejno następujących po sobie miesiącach.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie oznaczone we wniosku numerem 1:

Czy faktury otrzymane za pomocą poczty elektronicznej w formacie PDF, a następnie wydrukowane przez Spółkę spełniają wymogi ustawy o VAT, tj. czy uprawniają do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartą w tych fakturach oraz czy mogą być przechowywane w formie papierowej.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Stanowisko dotyczące pierwszego zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej:

"Faktury przesyłane drogą elektroniczną są przechowywane w podziale na okresy rozliczeniowe w dowolny sposób zapewniający:

1.

autentyczność pochodzenia (pewność co do tożsamości dokonującego dostawy lub usługodawcy albo wystawcy faktury), integralność treści i czytelność dokumentów od momentu ich wystawienia do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego;

2.

łatwe ich odszukanie;

3.

organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej na żądanie, zgodnie z odrębnymi przepisami, bezzwłoczny dostęp do faktur."

W rozporządzeniu brak jest zapisów wskazujących na obowiązek przechowywania faktur elektronicznych tylko w formie elektronicznej, § 6 tego aktu zawiera prawo do przechowywania faktur w "dowolny sposób" pod warunkiem, że spełnione zostaną określone w ww. przepisach wymagania.

Autentyczność faktur zostanie zapewniona poprzez podpisanie akceptacji tego sposobu przesyłania faktur przez pracownika Spółki. Wewnętrzny proces obiegu dokumentów (akceptacja faktur przez upoważnionych pracowników Spółki oraz ich księgowanie) zapewnia każdorazową weryfikację tożsamości podmiotu dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy lub wystawcy faktury.

Integralność faktur zostanie zapewniona przez użycie formatu PDF. Format PDF nie narusza autentyczności ani integralności faktury rozumianej jako warunki opisane powyżej. Ponadto Spółka zapewni czytelność wydrukowanych faktur do czasu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Wydrukowane faktury będą przechowywane w sposób chronologiczny i systematyczny co zapewni łatwe ich odszukanie. Spółka zapewni również bezzwłoczny dostęp do faktur organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej.

Podsumowując faktury otrzymane w postaci plików PDF przechowywane w formie papierowej będą spełniać przestanki autentyczności pochodzenia oraz integralności treści faktur określone w § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej. Dokumenty w postaci plików PDF będą niezwłocznie po ich otrzymaniu drukowane w niezmienionej formie i treści, a następnie weryfikowane rachunkowo i merytorycznie, dekretowane, akceptowane do płatności oraz archiwizowane w wersji papierowej.

W myśl powołanego wyżej rozporządzenia, Sp. z o.o., przed zmianą obiegu dokumentów z papierowych na elektroniczne, ma zamiar wyrazić zgodę na odbiór faktur elektronicznych przesyłanych drogą mailową w formacie PDF.

Wnioskodawca ma zamiar zastosować istniejące w Spółce procedury obiegu i akceptacji dokumentów, procedury funkcjonowania audytu wewnętrznego, działające systemy informatyczne, dzięki którym możliwe będzie ustalenie wiarygodnej ścieżki audytu między fakturą a dostawą towarów lub świadczeniem usług, a tym samym zapewnienie autentyczności pochodzenia, integralności treści oraz czytelności faktur, zgodnie z § 4 rozporządzenia.

Zdaniem Wnioskodawcy faktury otrzymywane w formie elektronicznej (pocztą e-mail w formacie PDF), które następnie zostaną wydrukowane oraz będą archiwizowane w postaci papierowej, spełniają warunki przepisów wykonawczych ustawy o podatku od towarów i usług do odliczenia zawartego w nich podatku naliczonego. Powyższe stanowisko potwierdzają interpretacje indywidualne IPPP1/443-52/13-2/IGo oraz ILPP2/443-913/10/12- S/SJ.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych za pomocą poczty elektronicznej w formacie PDF, a następnie wydrukowanych przez Spółkę, przechowywanych w formie papierowej uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18 (ust. 10 pkt 1 powołanego artykułu).

Przepisy art. 86 ust. 11 i ust. 13 ww. ustawy wskazują dodatkowe terminy obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, w sytuacji gdy podatnik nie dokonał tego obniżenia w terminie otrzymania faktury.

I tak, stosownie do ust. 11 ww. artykułu, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Natomiast, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego (art. 86 ust. 13 ustawy o VAT).

Cytowane powyżej przepisy wskazują, że podstawą do odliczenia podatku naliczonego są otrzymane przez podatnika faktury VAT dokumentujące nabycie towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych, a także niezaistnienie przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 cyt. ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie z art. 106 ust. 10. ww. ustawy minister właściwy do spraw finansów publicznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji może określić, w drodze rozporządzenia, sposób i warunki wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, uwzględniając:

1.

konieczność odpowiedniego dokumentowania sprzedaży i identyfikacji czynności dokonanych przez grupy podatników;

2.

potrzebę zapewnienia kontroli prawidłowości rozliczania podatku;

3.

konieczność zapewnienia jednoznacznej identyfikacji wystawcy faktury oraz konieczność zapewnienia bezpieczeństwa, wiarygodności, niezaprzeczalności i nienaruszalności wystawianym i przesyłanym fakturom;

4.

stosowane techniki w zakresie wystawiania i przesyłania dokumentów w formie elektronicznej i kodowania danych w tych dokumentach.

W dniu 20 grudnia 2012 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 1528).

Zgodnie z § 3 ww. rozporządzenia, przesyłanie, w tym udostępnianie, faktur w formie elektronicznej wymaga akceptacji ich odbiorcy.

W myśl § 4 ust. 1 i ust. 2 tego rozporządzenia, faktury mogą być przesyłane w formie elektronicznej, w dowolnym formacie elektronicznym, pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności faktury. Przy czym, sposób zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności faktury określa podatnik.

Autentyczność pochodzenia, integralność treści oraz czytelność faktury można zapewnić za pomocą dowolnych kontroli biznesowych, które ustalają wiarygodną ścieżkę audytu między fakturą a dostawą towarów lub świadczeniem usług (§ 4 ust. 3 cyt. rozporządzenia).

Przez autentyczność pochodzenia faktury rozumie się pewność co do tożsamości dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy albo wystawcy faktury (§ 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia). Natomiast integralność treści faktury oznacza, że w fakturze nie zmieniono danych, które powinna zawierać faktura (§ 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia).

Zgodnie z § 4 ust. 4 powołanego rozporządzenia, poza wykorzystaniem kontroli biznesowych, określonych w ust. 3, autentyczność pochodzenia i integralność treści faktury są zachowane, w szczególności, w przypadku wykorzystania:

1.

bezpiecznego podpisu elektronicznego w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450, z późn. zm.), weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, lub

2.

elektronicznej wymiany danych (EDI) zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych, jeżeli zawarta umowa, dotycząca tej wymiany, przewiduje stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktury i integralność jej danych.

Wprawdzie ustawodawca sprecyzował co należy rozumieć przez autentyczność pochodzenia faktur oraz integralność ich treści i jako przykład procedur zapewniających zachowanie tych przymiotów podał stosowanie bezpiecznego podpisu elektronicznego lub elektroniczną wymianę danych, to jest to jednak katalog otwarty i dopuszczalne są wszelkie inne metody (procedury) przesyłania faktur drogą elektroniczną, z tym zastrzeżeniem, że muszą one gwarantować autentyczność pochodzenia faktur oraz ich integralność.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że za fakturę elektroniczną uznaje się taki dokument, co do którego zapewniona jest tożsamość wystawcy (sprzedawcy) oraz nienaruszalność jego treści, i który został przesłany drogą elektroniczną po uprzedniej akceptacji odbiorcy (nabywcy).

Ponadto, stosownie do § 6 ust. 1 ww. rozporządzenia, faktury przesłane drogą elektroniczną są przechowywane w podziale na okresy rozliczeniowe w dowolny sposób zapewniający:

1.

autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność tych faktur od momentu ich wystawienia do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego;

2.

łatwe ich odszukanie;

3.

organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej na żądanie, zgodnie z odrębnymi przepisami, bezzwłoczny dostęp do faktur.

Faktury przesłane w formie elektronicznej i przechowywane w tej formie udostępniane są organowi podatkowemu i organowi kontroli skarbowej w trybie umożliwiającym tym organom bezzwłoczny ich pobór i przetwarzanie danych w nich zawartych (§ 7 rozporządzenia).

Zauważyć należy, że dla potrzeb przepisów o podatku od towarów i usług w zakresie fakturowania, pojęcie "kontrole biznesowe" użyte w ww. § 4 ust. 3 rozporządzenia, należy rozumieć jako proces, za pośrednictwem którego podatnik tworzy, wdraża oraz aktualizuje dostateczny poziom pewności co do tożsamości dostawcy lub usługodawcy albo wystawcy faktury (autentyczność pochodzenia), w zakresie tego, że nie zmieniono danych dotyczących podatku VAT (integralność treści) oraz w zakresie czytelności faktury od momentu wystawienia faktury aż do końca okresu przechowywania. Kontrola biznesowa powinna dawać pewną ścieżkę kontrolną, dzięki której można powiązać fakturę ze stanowiącą podstawę jej wystawienia dostawą bądź usługą.

Z kolei, pojęcie "wiarygodna ścieżka audytu", również użyte w ww. przepisie, oznacza, iż związek pomiędzy dokumentami uzupełniającymi oraz realizowanymi transakcjami jest łatwy do prześledzenia (dzięki posiadaniu dostatecznych danych dla powiązania dokumentów), zgodny z ustalonymi w przedsiębiorstwie procedurami oraz odzwierciedla procesy, które faktycznie miały miejsce. Ścieżka audytu dla celów podatku VAT powinna zapewnić możliwy do skontrolowania związek pomiędzy fakturą a dostawą towarów lub świadczeniem usług tak, aby umożliwić sprawdzenie, czy faktura odzwierciedla fakt, że dostawa towarów lub świadczenie usług miało miejsce. Przy czym środki, przy wykorzystaniu których podatnik może wykazać powyższy związek pozostawia się uznaniu podatnika.

Z opisu sprawy przedstawionego w złożonym wniosku wynika, że Wnioskodawca, mając na uwadze usprawnienie procesu obiegu dokumentów w tym skrócenie czasu na dostarczenie faktur przez kontrahentów, rozważa księgowanie faktur, które byłyby przesyłane drogą mailową w postaci plików PDF. Z uwagi na brak odpowiedniego oprogramowania do archiwizacji dokumentów elektronicznych, S.Polska rozważa możliwość archiwizacji otrzymanych dokumentów elektronicznych w postaci wydruków papierowych, analogicznie do otrzymywanych faktur papierowych.

Na podstawie zarówno faktur elektronicznych przechowywanych w formie wydruków papierowych, Spółka zamierza uwzględniać VAT naliczony z tych dokumentów w deklaracjach VAT za miesiąc, w którym faktury zostały otrzymane lub w jednym z dwóch kolejno następujących po sobie miesiącach.

We własnym stanowisku w sprawie Spółka wskazała, że autentyczność faktur zostanie zapewniona poprzez podpisanie akceptacji tego sposobu przesyłania faktur przez pracownika Spółki. Wewnętrzny proces obiegu dokumentów (akceptacja faktur przez upoważnionych pracowników Spółki oraz ich księgowanie) zapewnia każdorazową weryfikację tożsamości podmiotu dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy lub wystawcy faktury.

Integralność faktur zostanie zapewniona przez użycie formatu PDF. Format PDF nie narusza autentyczności ani integralności faktury rozumianej jako warunki opisane powyżej. Ponadto Spółka zapewni czytelność wydrukowanych faktur do czasu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Wydrukowane faktury będą przechowywane w sposób chronologiczny i systematyczny co zapewni łatwe ich odszukanie. Spółka zapewni również bezzwłoczny dostęp do faktur organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej.

Podsumowując faktury otrzymane w postaci plików PDF przechowywane w formie papierowej będą spełniać przesłanki autentyczności pochodzenia oraz integralności treści faktur określone w § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej. Dokumenty w postaci plików PDF będą niezwłocznie po ich otrzymaniu drukowane w niezmienionej formie i treści, a następnie weryfikowane rachunkowo i merytorycznie, dekretowane, akceptowane do płatności oraz archiwizowane w wersji papierowej.

W myśl powołanego wyżej rozporządzenia, S.Polska Sp. z o.o., przed zmianą obiegu dokumentów z papierowych na elektroniczne, ma zamiar wyrazić zgodę na odbiór faktur elektronicznych przesyłanych drogą mailową w formacie PDF.

Wnioskodawca ma zamiar zastosować istniejące w Spółce procedury obiegu i akceptacji dokumentów, procedury funkcjonowania audytu wewnętrznego, działające systemy informatyczne, dzięki którym możliwe będzie ustalenie wiarygodnej ścieżki audytu między fakturą a dostawą towarów lub świadczeniem usług, a tym samym zapewnienie autentyczności pochodzenia, integralności treści oraz czytelności faktur, zgodnie z § 4 rozporządzenia.

Zdarzenie przyszłe opisane we wniosku dotyczy zakupów towarów i usług służących czynnościom opodatkowanym.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że obecnie obowiązujące regulacje prawne dopuszczają możliwość przechowywania w formie papierowej faktur otrzymanych za pomocą poczty elektronicznej w formacie PDF, jednakże sposób ten, jak wymaga ustawodawca, ma zapewniać przechowywanie faktur w podziale na okresy rozliczeniowe w sposób zapewniający łatwe ich odszukanie oraz autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność tych faktur od momentu ich wystawienia lub otrzymania do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Podatnik zobowiązany jest do przechowywania faktur na terytorium kraju oraz zobowiązany jest zapewnić odpowiednim organom na żądanie, zgodnie z odrębnymi przepisami, bezzwłoczny dostęp do faktur. Nie ma normatywnych przeszkód do istnienia systemu "mieszanego", a wymogiem przechowywania faktury, jest zachowanie jej oryginalnej postaci gwarantującej autentyczność pochodzenia i integralność treści, a ten warunek spełnia także przechowywanie w papierowej formie faktur przesłanych wcześniej pocztą elektroniczną.

Z uwagi na to, że faktury będą przez Wnioskodawcę przechowywane w sposób określony w przepisach cyt. rozporządzenia - celem zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności faktury Wnioskodawca wdrożył procedurę kontroli biznesowej, która określa sposób weryfikacji, przepływu i archiwizowania faktur VAT otrzymanych w formie elektronicznej, zgodnie w obowiązującymi przepisami - zatem faktury te mogą być archiwizowane w formie papierowej. Ponadto, Wnioskodawcy będzie przysługiwało również prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów służących do wykonywania czynności opodatkowanych wynikającego z faktur, które Spółka otrzyma, gdyż sposób archiwizacji otrzymanych faktur elektronicznych w formie papierowej z zachowaniem ww. regulacji prawnych w tym zakresie nie pozbawi Spółki prawa do odliczenia z nich podatku naliczonego.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa w powiązaniu z przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym, stwierdzić należy, że Wnioskodawca będzie mógł przechowywać otrzymane w formie elektronicznej faktury w postaci papierowej pod warunkiem spełnienia wszystkich określonych powołanymi wyżej przepisami przesłanek. Ponadto, faktury te będą stanowiły dla Wnioskodawcy podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w nich wykazany, z uwagi na spełnienie wymogów wynikających z art. 86 ustawy o VAT przy jednoczesnym niezaistnieniu przesłanek negatywnych określonych w art. 88 tej ustawy.

Jednocześnie tut. organ wskazuje, że oceny prawidłowości zastosowanego sposobu (systemu) ich otrzymywania i przechowywania a także wypełnienia warunków zapewnienia autentyczności pochodzenia i integralności treści przechowywanych faktur wymaga wiedzy specjalistycznej. Zatem tej oceny będzie mógł dokonać właściwy organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w toku kontroli podatkowej lub skarbowej, gdyż postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej, stosownie do treści art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, opiera się jedynie na interpretacji prawa podatkowego. Przepisy te - jak wskazano wyżej - nie określają konkretnych wymogów technicznych w przedmiotowym zakresie, tak więc każde rozwiązanie techniczne, o ile zagwarantuje spełnienie wymogów prawa podatkowego będzie prawidłowe.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W związku z tym, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług, w części pytania nr 1, tj. prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych za pomocą poczty elektronicznej w formacie PDF, a następnie wydrukowanych przez Spółkę, przechowywanych w formie papierowej, w części dotyczącej pytania nr 2, tj. prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych w formie papierowej, a następnie zeskanowanych i archiwizowanych w formie elektronicznej zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl