IPPP1/443-1037/13-2/IGo

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1037/13-2/IGo

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2013 r. (data wpływu 10 października 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego u małego podatnika rozliczającego się metodą kasową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego u małego podatnika rozliczającego się metodą kasową.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Przedmiotem działalności Sp. z o.o. (dalej: "Spółka"), będącej czynnym podatnikiem VAT, jest działalność między innymi w zakresie świadczenia usług budowlanych oraz dostawy sprzętu medycznego. Z uwagi na niewielką skalę dotychczasowej działalności Spółki, na dzień 30 września, była ona małym podatnikiem w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: "ustawa o VAT").

Z końcem września 2013 r. Spółka złożyła Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie, w którym zadeklarowała, iż począwszy od czwartego kwartału 2013 r. będzie rozliczała podatek VAT według tak zwanej metody kasowej, to jest zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 21 ustawy o VAT.

Obecnie spółka realizuje kontrakt handlowy, w którym zobowiązała się do realizacji usługi budowlanej i dostawy sprzętu medycznego. Kontrakt przewiduje, iż płatność za dostawę towarów i świadczenie usług zostanie odroczona - zapłata wynagrodzenia należnego Spółce zostanie dokonana po dniu realizacji usługi budowlanej i dostawy towaru dokonanej przez Spółkę. W okresie pomiędzy dniem wykonania usługi budowlanej i dostawy sprzętu a dniem dokonania zapłaty, Spółka będzie więc finansowała swojego kontrahenta w ramach tak zwanego kredytu kupieckiego za co otrzyma od swojego kontrahenta wynagrodzenie odsetkowe.

Kontrahent Spółki na dzień wykonania usługi / dostawy towarów będzie podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny.

Obecne wątpliwości Spółki dotyczą podatkowych konsekwencji związanych z możliwą utratą przez Spółkę prawa do dokonywania rozliczeń metodą kasową, w związku z utratą przez Spółkę statusu małego podatnika.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Według jakich zasad Spółka zobowiązana będzie do rozpoznawania obowiązku podatkowego w podatku VAT powstałego w związku z dokonaniem dostawy towarów / wykonaniem usługi budowlanej w sytuacji, w której dostawa towarów i wykonanie usługi budowlanej będą miały miejsce w okresie, w którym obowiązek podatkowy rozpoznawany będzie przez Spółkę zgodnie z art. 21 ustawy o VAT to jest zgodnie z metodą kasową, a płatność z tytułu powyższych świadczeń nastąpi w okresie, w którym Spółce nie będzie przysługiwało prawo do rozliczania się powyższą metodą.

Zdaniem Spółki, w sytuacji, w której dostawa towarów oraz wykonanie usługi budowlanej realizowanej przez Spółkę będą miały miejsce w kwartale, w którym Spółka będzie się rozliczała metodą kasową tj. zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 21 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy z tytułu powyższej dostawy towarów i świadczenia usługi należy rozpoznać zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 21 ust. 1 ustawy o VAT to jest:

1.

z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,

2.

z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż wymieniony w pkt 1

- przy czym otrzymanie zapłaty w części spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Zdaniem Spółki obowiązek podatkowy należy rozpoznać na przedstawionych powyżej zasadach niezależnie od tego, czy Spółka otrzyma płatność w okresie, w którym będzie miała prawo do stosowania metody kasowej czy też w okresie, w którym to prawo nie będzie jej przysługiwało.

Przedstawione powyżej rozumienie przepisów ustawy o VAT wynika z brzmienia art. 21 ust. 2 zgodnie z którym metodę kasową przewidzianą w art. 21 ust. 1 ustawy o VAT stosuje się do czynności wykonanych w okresie, w którym podatnik stosuje metodę kasową. W praktyce oznacza to, iż w sytuacji w której Spółka utraciłaby prawo do rozliczania podatku VAT zgodnie z metodą kasową z końcem czwartego kwartału 2013 r., zobowiązana byłaby do rozpoznania obowiązku podatkowego z tytułu dokonania na rzecz podatnika VAT zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny świadczeń (dostawa towarów / wykonanie usługi budowlanej) zrealizowanych w czwartym kwartale 2013 r. z dniem otrzymania zapłaty / częściowej zapłaty niezależnie od tego czy zapłata zostałaby zrealizowana na rzecz Spółki w okresie rozliczania się metodą kasową, czy po utracie prawa do dokonywania rozliczeń w tej formie.

Natomiast w zakresie czynności wykonanych po utracie prawa do rozliczania się metodą kasową obowiązek podatkowy w stosunku do dostawy towarów i świadczenia usług Spółka będzie zobowiązana rozpoznawać na zasadach ogólnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 2 pkt 25 ustawy o VAT, przez małego podatnika rozumie się przez to podatnika podatku od towarów i usług:

a.

u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro,

b.

prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro

- przy czym przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.

Jak wynika z powołanych wyżej przepisów, aby podatnik podatku od towarów i usług spełniał definicję małego podatnika wartość dokonanej przez niego sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie może przekroczyć, w poprzednim (do badanego okresu) roku podatkowym, wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 EURO.

Przez sprzedaż w myśl art. 2 pkt 22 ww. ustawy - rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Jak stanowi art. 21 ust. 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług powstaje:

1.

z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,

2.

z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż wymieniony w pkt 1

- po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosował tę metodę, zwaną dalej "metodą kasową"; otrzymanie zapłaty w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się do czynności wykonanych w okresie, w którym podatnik stosuje metodę kasową.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynik, że Spółka z uwagi na niewielką skalę dotychczasowej działalności, na dzień 30 września, była małym podatnikiem. Z końcem września 2013 r. Spółka złożyła Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie, w którym zadeklarowała, iż począwszy od czwartego kwartału 2013 r. będzie rozliczała podatek VAT według tak zwanej metody kasowej, to jest zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 21 ustawy o VAT.

Obecnie spółka realizuje kontrakt handlowy, w którym zobowiązała się do realizacji usługi budowlanej i dostawy sprzętu medycznego. Kontrakt przewiduje, iż płatność za dostawę towarów i świadczenie usług zostanie odroczona - zapłata wynagrodzenia należnego Spółce zostanie dokonana po dniu realizacji usługi budowlanej i dostawy towaru dokonanej przez Spółkę. W okresie pomiędzy dniem wykonania usługi budowlanej i dostawy sprzętu a dniem dokonania zapłaty, Spółka będzie więc finansowała swojego kontrahenta w ramach tak zwanego kredytu kupieckiego za co otrzyma od swojego kontrahenta wynagrodzenie odsetkowe.

Kontrahent Spółki na dzień wykonania usługi / dostawy towarów będzie podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny.

Obecne wątpliwości Spółki dotyczą podatkowych konsekwencji związanych z możliwą utratą przez Spółkę prawa do dokonywania rozliczeń metodą kasową, w związku z utratą przez Spółkę statusu małego podatnika.

Przypomnieć należy, że istotą metody kasowej jest szczególny sposób powstawania obowiązku podatkowego. O ile "normalnie" moment powstania obowiązku podatkowego jest najczęściej konsekwencją wydania towaru lub wykonania usługi, w przypadku stosowania metody kasowej obowiązek podatkowy powstaje, co do zasady, z dniem uregulowania całości lub części należności.

Od 1 stycznia 2013 r. w przypadku podatników rozliczających podatek VAT metodą kasową zasadą jest powstawanie obowiązku podatkowego z dniem otrzymania całości lub części zapłaty. Wyjątek od powyższej zasady dotyczy sprzedaży na rzecz podmiotów innych niż zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni (tekst jedn.: sprzedaży na rzecz podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni, sprzedaży na rzecz podatników niezarejestrowanych jako podatnicy VAT oraz na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, w szczególności na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej). W tych przypadkach obowiązek podatkowy powstawać będzie z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Powyższe przepisy różnicują zatem zasady powstawania obowiązku podatkowego u małego podatnika w zależności od statusu nabywcy jego towarów, bądź odbiorcy jego usług.

Ponadto, uzyskanie statusu małego podatnika wiąże się z prawem do stosowania metody kasowej. Jest to jednak dobrowolne. Stąd też ustawa przewiduje, że jej stosowanie następuje w razie złożenia stosownego zawiadomienia w tej sprawie - przez co podatnik wyraża wolę stosowania tej metody. Zawiadomienie w formie pisemnej powinno zostać złożone naczelnikowi urzędu skarbowemu w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który rozpocznie się stosowanie metody kasowej. Skuteczne złożenie zawiadomienia skutkuje tym, że od pierwszego dnia następnego okresu, podatnik stosuje metodę kasową. Obowiązek złożenia zawiadomienia nie oznacza obowiązku uzyskiwania zgody organu podatkowego na stosowanie tej metody. Przez samo złożenie zawiadomienia podatnik uzyskuje prawo do metody kasowej. Wybranie metody kasowej powoduje, że obowiązek podatkowy powstaje na zasadzie kasowej. Wybranie metody kasowej jest bezwzględnie obowiązujące w pewnym okresie czasu. Ze stosowania tej metody nie można bowiem zrezygnować przez 12 miesięcy. Prawo do stosowania metody kasowej można w tym okresie utracić (następuje to przede wszystkim na skutek przekroczenia limitów sprzedaży). Zarówno skutki rezygnacji, jak i skutki utraty prawa do stosowania metody kasowej następują z początkiem kolejnego okresu rozliczeniowego (miesiąca), w przypadku podatników, którzy utracili to prawo.

Tak więc z początkiem tego okresu obowiązek podatkowy powstaje na zasadach właściwych wszystkim podatnikom. Nie dotyczy to jednak czynności wykonanych w okresie, w którym podatnik stosował metodę kasową. Zgodnie z art. 21 ust. 2 u.p.t.u., w stosunku do tych czynności obowiązek podatkowy powstaje na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 u.p.t.u.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczy kwestii według jakich zasad Spółka zobowiązana będzie do rozpoznawania obowiązku podatkowego w podatku VAT powstałego w związku z dokonaniem dostawy towarów / wykonaniem usługi budowlanej w sytuacji, w której dostawa towarów i wykonanie usługi budowlanej będą miały miejsce w okresie, w którym obowiązek podatkowy rozpoznawany będzie przez Spółkę zgodnie z art. 21 ustawy o VAT to jest zgodnie z metodą kasową, a płatność z tytułu powyższych świadczeń nastąpi w okresie, w którym Spółce nie będzie przysługiwało prawo do rozliczania się powyższą metodą.

Mając na uwadze powyższe rozważania, należy wskazać, że z brzmienia art. 21 ust. 2 zgodnie z którym metodę kasową przewidzianą w art. 21 ust. 1 ustawy o VAT stosuje się do czynności wykonanych w okresie, w którym podatnik stosuje metodę kasową. Tym samym w sytuacji, gdy podatnik utraci prawo do rozliczania podatku VAT zgodnie z metodą kasową z końcem czwartego kwartału 2013 r., oraz niezależnie od tego kiedy otrzyma zapłatę za świadczone usługi - Spółka będzie obowiązana do rozpoznania obowiązku podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o VAT. Decydujące bowiem znaczenie ma fakt jaki status miał podatnik w momencie wykonywania czynności.

Skoro wykonanie usługi budowlanej i dostawy sprzętu miały miejsce w IV kwartale, tj. wtedy kiedy podatnik posiadał status małego podatnika rozliczającego się metodą kasową, obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług powstaje zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o VAT. Natomiast w zakresie czynności wykonanych po utracie prawa do rozliczania się metodą kasową obowiązek podatkowy w stosunku do dostawy towarów i świadczenia usług Spółka będzie zobowiązana rozpoznawać na zasadach ogólnych.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl