IPPP1-443-1035/09-2/JL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-1035/09-2/JL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2009 r. (data wpływu 26 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i dokumentowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego oraz momentu powstania obowiązku podatkowego dla tej czynności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 października 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu niepieniężnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej "Spółka", "Wnioskodawca"), operator telefonii komórkowej, prowadzi działalność w zakresie telekomunikacji, w szczególności w zakresie telefonii ruchomej, transmisji danych i teleinformatyki oraz wszelkich innych usług telekomunikacyjnych, w tym również bezprzewodowego dostępu do Internetu i usług multimedialnych.

W związku z prowadzoną działalnością Spółce przysługują m.in. majątkowe prawa autorskie do znaków towarowych będących utworami w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm., dalej: "UPAiPP") oraz prawa ochronne na znaki towarowe należące do Spółki podlegające ochronie zgodnie z przepisami ustawy - Prawo własności przemysłowej z dnia 30 czerwca 2000 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm., dalej: "UPWP"), co do których wydano decyzje o udzieleniu prawa ochronnego (dalej łącznie "Prawa").

Wspomniane powyżej Prawa (majątkowe prawa autorskie oraz prawa ochronne na znaki towarowe) zostały nabyte lub uzyskane przez Spółkę w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością.

Ponadto, w związku z prowadzoną działalnością Spółka posiada również składniki inne niż Prawa. W szczególności Spółce przysługują prawa ochronne na znaki towarowe należące do Spółki, co do których dokonano zgłoszenia w Urzędzie Patentowym RP, ale nie wydano jeszcze decyzji o udzieleniu prawa ochronnego oraz prawa do wspólnotowych znaków towarowych (CTM) chronionych na terytorium Unii Europejskiej (dalej łącznie "Inne Składniki").

Spółka planuje przeprowadzenie restrukturyzacji (dalej: "Restrukturyzacja"), w związku z którą rozważane jest wydzielenie do odrębnego podmiotu funkcji związanych z zarządzaniem Prawami oraz Innymi Składnikami od pozostałej działalności Spółki. Wydzielenie tych funkcji służyć będzie m.in. centralizacji i zwiększeniu efektywności zarządzania Prawami oraz Innymi Składnikami (poprzez usprawnienie administracji i zarządzania nimi).

W szczególności, podmiot, do którego w ramach Restrukturyzacji zostaną wydzielone funkcje związane z zarządzaniem Prawami oraz Innymi Składnikami będzie miał za zadanie zapewnić obsługę prawną Praw oraz Innych Składników, monitorować zmiany w przepisach prawnych dotyczących tych Praw i Innych Składników oraz inicjować kroki mające na celu ochronę oraz utrzymanie Praw i Innych Składników, jak np. przedłużanie prawa ochronnego do znaku towarowego, dokonywanie niezbędnych płatności, monitorowanie używania Praw i Innych Składników przez podmioty nieuprawnione, monitorowanie prób rejestrowania znaków towarowych istotnie podobnych przez inne podmioty. W tym celu, podmiot ten będzie mógł korzystać z usług kancelarii prawnych lub kancelarii prawno-patentowych.

Podmiot, do którego zostaną wydzielone funkcje związane z zarządzaniem Prawami oraz Innymi Składnikami będzie także zajmował się decydowaniem o wykorzystywaniu tych Praw i Innych Składników oraz o budowaniu ich wartości rynkowej. W tym zakresie, będzie on mógł zlecać realizację poszczególnych zadań lub projektów innym podmiotom (z grupy lub spoza grupy, do której należy Spółka).

W ramach swojej działalności podmiot ten będzie również wykorzystywał wniesione do niego przez Spółkę Prawa i Inne Składniki poprzez ich odpłatne udostępnianie (wybranych lub wszystkich) Spółce lub innym podmiotom, na podstawie umów licencyjnych zawartych ze Spółką/innymi podmiotami. Niewykluczone jest też zbywanie Praw oraz Innych Składników w przyszłości.

Ponadto, w przyszłości podmiot, do którego zostaną wydzielone funkcje związane z zarządzaniem Prawami oraz Innymi Składnikami będzie też uzyskiwał lub nabywał nowe znaki towarowe (nowe prawa ochronne na znaki towarowe) oraz nabywał nowe majątkowe prawa autorskie. Będą one (lub ich część) oddawane do używania lub zbywane Spółce lub innym podmiotom.

W tym kontekście, w ramach Restrukturyzacji, Spółka planuje utworzenie lub nabycie osobowej spółki prawa handlowego tj. spółki komandytowej (dalej: "Spółka Osobowa"), do której wydzielone zostaną funkcje związane z zarządzaniem Prawami oraz Innymi Składnikami. Spółka przystąpi jako wspólnik (komandytariusz) do Spółki Osobowej. Drugim wspólnikiem (komplementariuszem) Spółki Osobowej zostanie inna spółka kapitałowa (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) mająca siedzibę w Polsce, kontrolowana przez Spółkę. W przyszłości możliwe jest także przystępowanie do Spółki Osobowej nowych/innych wspólników. Spółka oraz drugi wspólnik będą partycypować w zysku Spółki Osobowej zgodnie z umową Spółki Osobowej.

Spółka wniesie do Spółki Osobowej - jednorazowo lub w transzach - jako wkład niepieniężny wybraną część lub wszystkie przysługujące jej Prawa i Inne Składniki. Przedmiot wkładu nie będzie stanowił przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części. Z tytułu dokonania przedmiotowej transakcji, na podstawie przepisów ustawy o VAT, Spółka będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Przed dokonaniem wkładu Spółka zleci rzeczoznawcy przeprowadzenie wyceny wartości rynkowej przedmiotu wkładu. Dla celów niniejszego wniosku i powołanej w nim argumentacji, Spółka zakłada, że ustalona w ten sposób wartość rynkowa (bez podatku VAT) zostanie określona jako 100 jednostek. Odpowiednio, wartość rynkowa z podatkiem VAT będzie wynosić 122 jednostki.

W zależności od bieżących potrzeb biznesowych, zakres działania Spółki Osobowej może ewoluować i objąć w przyszłości nowe obszary.

W związku z wniesieniem przez Spółkę wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej zostaną zawarte dwie umowy:

* umowa zmieniająca umowę Spółki Osobowej, która będzie podstawą do przejścia Praw i Innych Składników ze Spółki na Spółkę Osobową oraz uzyskania przez Spółkę udziału kapitałowego w Spółce Osobowej w wysokości odpowiadającej wartości netto Praw i Innych Składników będących przedmiotem wkładu, oraz

* umowa pomiędzy Spółką a Spółką Osobową (dalej: "Umowa Dodatkowa"), w której strony uzgodnią, że w związku z wniesieniem wkładu, Spółka Osobowa uiści dodatkowo na rzecz Spółki w formie pieniężnej kwotę stanowiącą 22% wartości netto Praw i Innych Składników będących przedmiotem wkładu (dalej: "Dodatkowa Płatność"). Kwota Dodatkowej Płatności zostanie obliczona z zastosowaniem metody od sta", a nie "w stu". Umowa Dodatkowa określi również termin płatności Dodatkowej Płatności.

Suma obu wartości, tj. wartości netto Praw i Innych Składników będących przedmiotem wkładu niepieniężnego oraz Dodatkowej Płatności, będzie równa wartości rynkowej przedmiotu wkładu z podatkiem VAT (tj. 122 jednostki).

Uzyskanie przez Spółkę udziału kapitałowego w Spółce Osobowej w wysokości odpowiadającej wartości netto Praw i Innych Składników będących przedmiotem wkładu, nastąpi w dacie zawarcia umowy zmieniającej umowę Spółki Osobowej. W tym samym momencie przejście Praw i Innych Składników ze Spółki na Spółkę Osobową stanie się prawnie skuteczne.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, czynność wniesienia przez Spółkę wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej będzie stanowić czynność opodatkowaną VAT, niepodlegającą zwolnieniu z VAT.

2.

Czy Spółka będzie zobowiązana do wystawienia Spółce Osobowej faktury VAT z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej.

3.

Czy obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT z tytułu wniesienia przez Spółkę wkładu niepieniężnego powstanie:

* w części dotyczącej uzyskiwanego przez Spółkę udziału kapitałowego w Spółce Osobowej - w momencie uzyskania tego udziału, tj. w dacie zawarcia umowy zmieniającej umowę Spółki Osobowej, w której nastąpi również prawnie skuteczne przejście Praw i Innych Składników ze Spółki na Spółkę Osobową natomiast

* w części dotyczącej Dodatkowej Płatności - w momencie otrzymania przez Spółkę Dodatkowej Płatności, ale nie później niż z upływem terminu płatności określonego w Umowie Dodatkowej lub na fakturze.

Zdaniem wnioskodawcy:

Ad. 1)

Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym wniesienie przez Spółkę wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej będzie stanowić czynność opodatkowaną VAT, niepodlegającą zwolnieniu z VAT.

W świetle art. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej: "ustawa o VAT"), przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Jak wskazano w stanie faktycznym, przedmiot wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej nie będzie stanowić przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części. Tym samym, art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie znajdzie zastosowania w opisanym zdarzeniu przyszłym. Należy zatem przeanalizować zasadność uznania planowanego przez Spółkę wniesienia wkładu niepieniężnego za czynność opodatkowaną VAT w świetle obowiązujących przepisów o VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Co do zasady, w świetle art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, pod pojęciem dostawy towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast, na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, świadczenie usług stanowi każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, w tym również m.in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Należy wskazać, iż przepisy ustawy o VAT nie definiują pojęcia "wartości niematerialne i prawne". W konsekwencji, interpretacja tego pojęcia powinna nastąpić w oparciu o inne przepisy prawa podatkowego, które definiują to pojęcie, w tym w szczególności przepisy dotyczące podatków dochodowych.

Zgodnie z regulacjami w zakresie podatków dochodowych, co do zasady, za wartości niematerialne i prawne uznaje się m.in. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, licencje, wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how), a także prawa określone w UPWP - wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy o zbliżonym charakterze.

W opisanym zdarzeniu przyszłym, Prawa i Inne Składniki stanowić będą autorskie prawa majątkowe lub prawa określone w UPWP, a więc prawa wymienione wprost w katalogu powyżej. Prawa i Inne Składniki zostaną nabyte przez Spółkę Osobową w postaci wkładu niepieniężnego wniesionego do niej przez Spółkę. Wszystkie lub część Praw i Innych Składników będą oddane przez Spółkę Osobową do używania na podstawie umowy licencyjnej, a więc będą wykorzystywane przez Spółkę Osobową na potrzeby związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą. W opinii Spółki, Prawa i Inne Składniki mieszczą się zatem w zakresie pojęcia "wartości niematerialnych i prawnych", o których mowa w przepisach dotyczących podatków dochodowych. W konsekwencji, przeniesienie przez Spółkę Praw i Innych Składników w formie wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej wyczerpuje definicję świadczenia usług zawartą w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Ponadto, Spółka uważa, że świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, miałoby miejsce także w przypadku, gdyby przeniesieniu do Spółki Osobowej podlegały Prawa i Inne Składniki niebędące wartościami niematerialnymi i prawnymi w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej, na podstawie umowy zmieniającej umowę Spółki Osobowej oraz Umowy Dodatkowej, Spółka otrzyma:

* udział kapitałowy w Spółce Osobowej w wysokości odpowiadającej wartości netto Praw i Innych Składników będących przedmiotem wkładu, oraz

* Dodatkową Płatność, należną do zapłaty w formie pieniężnej przez Spółkę Osobową na rzecz Spółki.

Zdaniem Spółki, powyższe dwa elementy stanowią łącznie wynagrodzenie Spółki w rozumieniu podatkowym za wniesienie wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej, a zatem wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci Praw i Innych Składników do Spółki Osobowej należy uznać za czynność odpłatną. W konsekwencji, w opinii Spółki, przeniesienie przez Spółkę Praw i Innych Składników w formie wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej będzie stanowić odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, a co za tym idzie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, podstawowa stawka VAT wynosi 22%. Jednakże, zarówno ustawa o VAT, jak również przepisy wykonawcze w stosunku do ustawy o VAT, wskazują przypadki obniżenia stawki podstawowej bądź też całkowitego zwolnienia danej czynności opodatkowanej z podatku VAT. Spółka pragnie wskazać, iż w zakresie zwolnienia z podatku VAT wkładów niepieniężnych (aportów) wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego, do dnia 30 listopada 2008 r. obowiązywało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970). Na mocy tego rozporządzenia, aporty wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego stanowiły czynności zwolnione z podatku VAT.

Zgodnie z § 38 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r. Nr 212, poz. 1336), powyższe zwolnienie z opodatkowania VAT aportów wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego utraciło całkowicie moc obowiązującą z dniem 31 marca 2009 r. Po tym dniu, tj. od 1 kwietnia 2009 r., zgodnie z zasadą ogólną aporty wnoszone do spółek prawa handlowego podlegają opodatkowaniu VAT według stawek podatku VAT właściwych dla przedmiotu aportu.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż planowana przez Spółkę czynność wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci Praw i Innych Składników do Spółki Osobowej będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu VAT i nie będzie zwolniona z podatku VAT. Jednocześnie, Spółka chciałaby wskazać, że zaprezentowane powyżej stanowisko zostało niejednokrotnie potwierdzone przez organy podatkowe, m.in. w następujących interpretacjach wydanych w indywidualnych sprawach podatników:

* interpretacja indywidualna wydana przez Ministra Finansów w dniu 30 stycznia 2009 r. (ILPP2/443-1022/08-4/ISN),

* interpretacja indywidualna wydana przez Ministra Finansów w dniu 5 maja 2009 r. (IPPP1/443-269/09-3/MP),

* interpretacja indywidualna wydana przez Ministra Finansów w dniu 7 lipca 2009 r. (IPPP1-443-573/09-2/MP).

Stanowisko takie zostało również potwierdzone przez Ministra Finansów w interpretacji ogólnej z 16 kwietnia 2009 r. (interpretacja ogólna Ministra Finansów "Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów)". W piśmie tym potwierdzono, iż "W sytuacji, gdy przedmiotem aportu będą prawa do wartości niematerialnych i prawnych, czynność wniesienia aportu będzie świadczeniem usługi, w świetle ww. art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług".

Ad. 2)

Zdaniem Spółki, czynność wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej powinna zostać udokumentowana za pomocą faktury VAT wystawionej na rzecz Spółki Osobowej.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Sprzedaż definiowana jest przy tym - zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT - jako odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Za pomocą faktur wewnętrznych dokumentowane są natomiast - zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT - nieodpłatna dostawa towarów (zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT), nieodpłatne świadczenie usług (art. 8 ust. 2), wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawa towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz import usług.

W przedstawionym w niniejszym wniosku zdarzeniu przyszłym, Spółka dokona wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej. Transakcja ta - zgodnie ze stanowiskiem Spółki przedstawionym w odniesieniu do pytania 1 - powinna zostać zakwalifikowana jako odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. W konsekwencji, Spółka stoi na stanowisku, iż transakcja dokonania wkładu do Spółki Osobowej powinna - zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT - zostać dokumentowana za pomocą faktury VAT wystawionej na rzecz Spółki Osobowej.

Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. Przykładowo, stanowisko takie wyraził Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 5 maja 2009 r. (IPPP1/443-269/09-3/MP).

Ad. 3)

Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT z tytułu wniesienia przez Spółkę wkładu niepieniężnego powstanie:

* w części dotyczącej uzyskiwanego przez Spółkę udziału kapitałowego w Spółce Osobowej - w momencie uzyskania tego udziału, tj. w dacie zawarcia umowy zmieniającej umowę Spółki Osobowej, w której nastąpi również prawnie skuteczne przejście Praw i Innych Składników ze Spółki na Spółkę Osobową, natomiast

* w części dotyczącej Dodatkowej Płatności - w momencie otrzymania przez Spółkę Dodatkowej Płatności, ale nie później niż z upływem terminu płatności określonego w Umowie Dodatkowej lub na fakturze.

Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy w zakresie VAT powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli jednak dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny zostać potwierdzone fakturą VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż 7. dnia licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Od powyższej zasady ustawodawca przewidział szereg wyjątków, w tym art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku świadczenia na terytorium kraju usług, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT, tj. m.in. przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych itd., obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

Przedmiotem wkładu do Spółki Osobowej będą m.in. majątkowe prawa autorskie oraz prawa ochronne na znaki towarowe. W związku z powyższym, w opinii Spółki, w przedmiotowym przypadku znajdą zastosowanie regulacje wskazane w art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o VAT. Należy zatem ustalić, jakie zdarzenie w przedstawionym przez Spółkę opisie zdarzenia przyszłego, wyznacza moment otrzymania zapłaty.

Jak wskazano powyżej, w przypadku wkładu niepieniężnego wnoszonego do Spółki Osobowej, za wynagrodzenie Spółki należy uznać udział kapitałowy w Spółce Osobowej w wysokości odpowiadającej wartości netto Praw Innych Składników, a także uiszczaną w formie pieniężnej Dodatkową Płatność. Zgodnie ze stanowiskiem Spółki przedstawionym w uzasadnieniu do pytania nr 2 i nr 3 powyżej, czynność wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej zostanie udokumentowana fakturą VAT wystawioną przez Spółkę. Na fakturze VAT zostanie wskazany, wynikający z Umowy Dodatkowej, termin płatności Dodatkowej Płatności przez Spółkę Osobową na rzecz Spółki. Natomiast w przypadku tej części wynagrodzenia, która odpowiada uzyskiwanemu przez Spółkę udziałowi kapitałowemu, faktura nie określi terminu płatności, gdyż, jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, uzyskanie udziału kapitałowego w Spółce Osobowej, a zatem zapłata wynagrodzenia w tej części, nastąpi, z mocy prawa, w dacie zawarcia umowy zmieniającej umowę Spółki Osobowej.

W związku z powyższym, należy przyjąć, że obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT z tytułu wniesienia przez Spółkę wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej powstanie:

* w części dotyczącej uzyskiwanego przez Spółkę udziału kapitałowego odpowiadającego wartości wnoszonego wkładu - w momencie uzyskania tego udziału, tj. w dacie zawarcia umowy zmieniającej umowę Spółki Osobowej, w której nastąpi również prawnie skuteczne przejście Praw i Innych Składników ze Spółki na Spółkę Osobową.

* w części dotyczącej Dodatkowej Płatności - w momencie otrzymania przez Spółkę Dodatkowej Płatności, nie później niż z upływem terminu płatności określonego w Umowie Dodatkowej lub na fakturze.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w zakresie opodatkowania i dokumentowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego oraz momentu powstania obowiązku podatkowego dla tej czynności, uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Należy zauważyć, iż niniejsza interpretacja - wydana na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - dotyczy indywidualnej sprawy Wnioskodawcy i w związku z tym nabywca przedmiotu aportu (spółka osobowa) nie może wywodzić wynikających z niniejszej interpretacji prawa podatkowego swoich praw, gdyż nie dotyczy jego sprawy indywidualnej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl