IPPP1/443-1002/09-2/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1002/09-2/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2009 r. (data wpływu 14 października 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do realizowanego projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 października 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do realizowanego projektu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Na podstawie zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących stworzenia odpowiednich procedur zapewniających wiarygodność uzyskiwanych informacji w sprawie kwalifikowalności VAT oraz w związku z poleceniem Ministra Rozwoju Regionalnego zobowiązującego beneficjentów do dostarczenia zaświadczenia z właściwego Urzędu Skarbowego określającego czy beneficjent w odniesieniu do realizowanego lub zrealizowanego projektu współfinansowanego ze środków w ramach EFRR w ramach RPO WL 2007-2013 ma możliwość odliczenia podatku VAT w całości lub w części.

Projekt pod nazwą "Budowa Parku Rekreacyjnego Zoom Natury nad zalewem", realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. W ramach Projektu będzie wykonana i zmodernizowana publiczna infrastruktura turystyczno-rekreacyjna wraz z wyposażeniem służąca rozwojowi aktywnych i poznawczych form turystyki oraz udostępnieniu i promowaniu walorów naturalnych kompleksu Lasów

a.

Budowa Parku Rekreacji tj.: budynek administracyjno-gospodarczy - Brama Parku, zespół pawilonów turystyki edukacyjnej: "Zoom Natury", "Laboratorium Awifauny, Troposfery i Ekosystemów", "Runo Leśne" dla najmłodszych z placem zabawi kawiarnią "Wodne Laboratorium", "Laboratorium Recyklingu i Energii", Eko kramy, punkty gastronomiczne "Dom Kaszy", urządzenie Placu Energii i pasażu, punkty widokowe, most widokowy, mała architektura i zieleń,

b.

Rozbudowa zalewu tj.: rozbudowa istniejącego kąpieliska otwartego, urządzenie plaż, małej infrastruktury,

c.

Obiekty i urządzenia rekreacyjno-sprawnościowe: park linowy, boulodrom, siłownia zewnętrzna, tor kapslowy, zjeżdżalnia wodna rodzinna, siatkówka plażowa,

d.

Przystań - Wodny Posterunek Policji, WOPR, Przystań żeglarska,

e.

Hipodrom - urządzenie terenu,

f.

Infrastruktura podstawowa techniczno - komunikacyjna tj.: komunikacyjna, parkingi, wodociągowa, kanalizacja sanitarna i deszczowa, teleinformatyczna, oświetlenia i zasilania elektroenergetycznego, monitoring.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W związku z powyższym Gmina jako beneficjent zwraca się z zapytaniem czy ma możliwość odliczenia podatku VAT w całości lub w części od przedmiotowej inwestycji.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Gmina zajmuje następujące stanowisko: iż realizując przedmiotowy projekt nie będziemy mogli odzyskać w żaden sposób poniesionego kosztu podatku VAT, ponieważ dany projekt nie będzie wykorzystywany przez Gminę na cele działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, że jednostki samorządu terytorialnego takie jak gminy, powiaty czy województwa, są innymi niż organy władzy publicznej, uczestnikami sektora finansów publicznych, zatem nie korzystają z wyłączenia z opodatkowania, o którym mowa w art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, lecz są objęte zwolnieniem o którym mowa w § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336). Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z powyższego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z nabyciem których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują m.in. sprawy turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych.

Z przedstawionego we w wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Gmina w ramach zadań własnych będzie realizowała projekt pod nazwą "Budowa Parku Rekreacyjnego Zoom Natury nad zalewem". Realizowany projekt nie będzie służyć sprzedaży opodatkowanej, lecz rozwojowi aktywnych i poznawczych form turystyki oraz udostępnieniu i promowaniu walorów naturalnych kompleksu Lasów. Tym samym Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od towarów i usług nabywanych w ramach realizacji przedmiotowej inwestycji.

Reasumując przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego i biorąc pod uwagę powołane przepisy, Wnioskodawca właściwie wskazał, iż nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług nabywanych w ramach realizowanej inwestycji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl