IPPB5/423-97/09-4/PS - Przesłanki posiadania zakładu na terenie RP w świetle polsko-brytyjskiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-97/09-4/PS Przesłanki posiadania zakładu na terenie RP w świetle polsko-brytyjskiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2009 r. (data wpływu 26 lutego 2009 r.) oraz w piśmie z dnia 20 maja 2009 r. (data nadania 21 maja 2009 r., data wpływu 25 maja 2009 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 13 maja 2009 r. Nr IPPB5/423-97/09-2/PS (data nadania 13 maja 2009 r., data doręczenia 15 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie art. 5 konwencji z dnia 20 lipca 2006 r. zawartej między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych (Dz. U. z 2006 r., Nr 250, poz. 1840) dalej umowa polsko - brytyjska - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie art. 5 umowy polsko - brytyjskiej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

C Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w Polsce ("Oddział") jest oddziałem przedsiębiorcy zagranicznego C zarejestrowanego w Wielkiej Brytanii w rejestrze spółek pod numerem 1761813 z siedzibą w Londynie. C posiada rejestrację podatkowa VAT 52483 7435.

Oddział został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem,.. dnia 14 maja 2008 r. Dnia 7 lipca 2008 r. nadano NIP,..

C prowadzi działalność na terenie Rzeczpospolitej Polskiej korzystając z "paszportu europejskiego" art. 31 i 32 dyrektywy 2004/39/EC w sprawie rynków instrumentów finansowych (dyrektywy MiFID).

Działalność C polega na świadczeniu usług inwestycyjnych w zakresie kontraktów na różnicę: przyjmowaniu i przekazywaniu zleceń nabycia oraz zbycia, realizację zleceń w imieniu klientów, inwestowaniu na własny rachunek oraz świadczeniu usług wymiany walutowej związanych ze świadczeniem usług inwestycyjnych. Poniżej znajduje się krótki opis kontraktów na różnicę.

Rolą Oddziału jest wykonywanie jedynie funkcji pomocniczych w stosunku do C w zakresie kontraktów na różnicę, co oznacza, że Oddział upowszechnia informacje o działalności C, przedstawia klientom ofertę C oraz udziela niezbędnych informacji polskim klientom o działalności C oraz o szczegółach dotyczących rachunku klientów prowadzonych w Wielkiej Brytanii przez C.

Wnioskodawca wskazuje, iż polscy klienci zawierają umowy bezpośrednio z C, natomiast Oddział nie jest i nie będzie stroną umowy z klientami.

Przewiduje się, że Oddział incydentalnie przyjmowałby zlecenia telefoniczne, które następnie byłby wprowadzane do systemu operacyjnego C do wykonania przez C albo, w odniesieniu do dużych zleceń, osoba przyjmująca zlecenie informowałaby o nim maklera zatrudnionego w biurze C w Wielkiej Brytanii, który wprowadzałby je do systemu operacyjnego. Warto podkreślić, że stroną każdej transakcji byłby C. W każdym przypadku wszelkie zlecenia byłyby wykonywane przez C, czy to w ramach systemu operacyjnego C, zarządzanego i działającego w Wielkiej Brytanii, czy to przez maklerów zatrudnionych w biurze C w Wielkiej Brytanii.

Ponadto, oddział nie będzie przyjmował środków na własny rachunek bankowy, ani przeprowadzał transakcji w swoim imieniu.

Opis kontraktów na różnicę

Kontrakty na różnicę (CFD) są sposobem na przeprowadzanie transakcji na rynkach finansowych całego świata bez konieczności bezpośredniego kupowania oraz sprzedawania aktywów. Umożliwiają osiąganie zysków (przy ryzyku ponoszenia strat) wykorzystując ruchy cen szerokiego wachlarza rynków, włączając akcje, indeksy, waluty oraz towary. CFD mogą być wykorzystywane do spekulowania, zarówno na wzrost, jak i na spadek cen, będąc elastyczną alternatywą tradycyjnego inwestowania.

Jak działają kontrakty na różnicę.

CFD jest instrumentem pochodnym, umową, której przedmiotem jest wymiana kwoty pieniężnej równej różnicy pomiędzy ceną otwarcia, a ceną zamknięcia pozycji. Zamiast kupna lub sprzedaży instrumentu bazowego, zawierana jest transakcja z podmiotem świadczącym usługi w zakresie CFD, takim jak C. Cena CFD będzie odzwierciedlała cenę instrumentu bazowego, której ruch będzie przynosił inwestorowi zysk lub stratę.

Ceny CFD

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych inwestycji akcyjnych, kwotowane są dwie ceny CFD - oferta kupna (cena po której można sprzedać) i oferta sprzedaży (cena po której można kupić). Kupuje się odpowiednią liczbę kontraktów CFD na dane aktywa.

Transakcja oparta na depozycie zabezpieczającym

Aby otworzyć pozycję w CFD, należy jedynie wnieść ułamek pełnej wartości transakcji - zazwyczaj ok. 10-30%. CFD daje zatem możliwość osiągania znacznie większej stopy zwrotu niż w przypadku tradycyjnych transakcji do przeprowadzenia których niezbędna jest pełna kwota. Jednocześnie każda strata będzie zwielokrotniona w ten sam sposób.

Przykład

Kupując akcje za 10.000zł, w przypadku wzrostu ich wartości o 500zł, zysk wyniósłby 5%. Dla CFD na te same akcje, depozyt zabezpieczający wyniósłby 10%, a wkład finansowy 1.000zł. Jednak zysk z transakcji w dalszym ciągu wynosiłby 500zł, przynosząc zwrot 50%.

W dniu 13 maja 2009 r. tutejszy organ podatkowy na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) wystosował do Spółki wezwanie Nr IPPB5/423-97/09-2/PS, w którym zwrócił się o sprecyzowanie stanu faktycznego sprawy. W szczególności dotyczyło to dokładnego opisania:

*

wykonywanej przez Oddział funkcji pomocniczej i przygotowawczej w stosunku do działalności C

*

zasad, na jakich ma miejsce incydentalne przyjmowanie (przez Oddział) zleceń telefonicznych od klientów oraz czy operacje te mają regularny charakter,

*

roli oddziału Spółki w zakresie otwierania i prowadzenia rachunków klientów.

Powyższe wyjaśnienia Spółka winna była dokonać przy uwzględnieniu następujących informacji:

I

Danych z Krajowego Rejestru Sądowego, z których wynika, iż przedmiotem działalności Oddziału Spółki (na podstawie PKD) jest:

*

pozostałe pośrednictwo finansowe,

*

pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych,

*

działalność maklerska związana z rynkiem papierów wartościowych i towarów giełdowych

*

pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych.

II

Dokonanego na podstawie art. 117 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.) oraz art. 32 Dyrektywy 2004/39/EC w sprawie rynków instrumentów finansowych (Dyrektywa MFID) zgłoszenia (notyfikacji) Komisji Nadzoru Finansowego zamiaru rozpoczęcia (za pośrednictwem oddziału) działalności przez Spółkę C na terenie Polski w zakresie wykonywania następujących usług i instrumentów finansowych:

1.

Działalność i usługi inwestycyjne:

-

przyjmowanie i przekazywanie zleceń w odniesieniu do jednego, lub większej liczby instrumentów finansowych,

-

realizacja zleceń w imieniu klientów,

-

inwestowanie na własny rachunek.

2.

Usługi dodatkowe:

-

usługi wymiany walutowej w przypadku, gdy są one związane ze świadczeniem usług inwestycyjnych.

3.

Instrumenty finansowe:

-

instrumenty rynku pieniężnego,

-

transakcje opcyjne, transakcje typu futures, swaps, umowy forward na stopę procentową oraz inne kontrakty pochodne odnoszące się do papierów wartościowych, walut stóp procentowych lub oprocentowania, albo inne instrumenty pochodne, indeksy finansowe lub wskaźniki finansowe, które można rozliczać z dostawą fizyczną lub w środkach pieniężnych,

-

transakcje opcyjne, transakcje typu futures, swaps, umowy forward na stopę procentową oraz inne kontrakty pochodne odnoszące się do towarów, które należy rozliczać w środkach pieniężnych lub które mogą być rozliczane w środkach pieniężnych według wyboru jednej ze stron (w innym przypadku niż z powodu niedotrzymania warunków lub innego rodzaju zdarzenia powodującego unieważnienie kontraktu),

-

kontrakty finansowe na różnicę.

III

Danych zaczerpniętych ze strony internetowej Spółki (do której Wnioskodawca odsyła organ podatkowy we wniosku z dnia 4 lutego 2009 r.), z których wynika m.in., iż:

Spółka C poprzez uruchomiony z dniem 6 listopada 2008 r. oddział w Polsce będzie dokonywać obsługi rynku krajowego a także spełniać funkcje centrum obsługi klientów z Europy Środkowej i Wschodniej.

W odpowiedzi na ww. wezwanie Spółka pismem z dnia 20 maja 2009 r. (data wpływu 25 maja 2009 r.) złożyła obszerne wyjaśnienia w zakresie:

*

działalności podstawowej Spółki,

*

genezy utworzenia Oddziału oraz czynników wpływających na zmianę planowanego przedmiotu działalności.

Działalność podstawowa C

C jest podmiotem prowadzącym, nadzorowaną przez FSA, działalność maklerską obejmującą między innymi:

*

kojarzenie stron transakcji, włączając przekazywanie zleceń nabycia oraz zbycia jak również występowanie w imieniu klienta i swoim,

*

wykonywanie zleceń nabycia oraz zbycia maklerskich instrumentów finansowych na rachunek dającego zlecenie,

*

nabywanie lub zbywanie na własny rachunek maklerskich instrumentów finansowych,

*

prowadzenie usługi wymiany walutowej w przypadku, gdy są one związane ze świadczeniem usług inwestycyjnych.

Wyżej wymienione czynności C wykonuje w zakresie instrumentów takich jak między innymi:

*

kontrakty na różnice (z wyłączeniem spread bet i rolowanych kontraktów kasowego rynku walutowego),

*

spread bet,

*

rolowane kontrakty kasowego rynku walutowego,

*

terminowe kontrakty towarowe,

*

opcje towarowe i opcje na terminowe kontrakty towarowe,

*

kontrakty terminowe (z wyłączeniem terminowych kontraktów towarowych i kontraktów kasowego rynku walutowego),

*

opcje (z wyłączeniem opcji towarowych i opcji na terminowe kontrakty towarowe),

*

prawa majątkowe,

*

akcje,

*

inne jednostki,

*

warranty.

Geneza utworzenia Oddziału oraz czynników wpływających na zmianę planowanego przedmiotu działalności

Dnia 15 maja 2008 r. Oddział wpisano do KRS, gdzie uwidoczniono zakres działalności do którego Oddział został powołany tj.:

64.19Z

pozostałe pośrednictwo pieniężne,

64.99Z

pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych,

66.12Z

działalność maklerska związana z rynkiem papierów wartościowych i towarów giełdowych,

66.19Z

Pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych.

Dnia 26 maja 2008 r. przekazano do KNF zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia działalności maklerskiej na terenie Polski w zakresie:

*

przyjmowania i przekazywania zleceń w odniesieniu do jednego, lub większej liczby instrumentów finansowych,

*

realizowania zleceń w imieniu klientów,

*

inwestowania na własny rachunek,

*

prowadzenia usługi wymiany walutowej w przypadku, gdy są one związane ze świadczeniem usług inwestycyjnych.

Wyżej wymienione czynności Oddział miał wykonywać w zakresie instrumentów takich jak:

*

instrumenty rynku pieniężnego,

*

transakcje opcyjne, transakcje typu futures, swaps, umowy forward na stopę procentową oraz inne kontrakty pochodne odnoszące się do papierów wartościowych, walut, stóp procentowych lub oprocentowania, albo inne instrumenty pochodne, indeksy finansowe lub wskaźniki finansowe, które można rozliczyć z dostawą fizyczną lub środkach pieniężnych,

*

transakcje opcyjne, transakcje typu futures, swaps, umowy forward na stopę procentową oraz inne kontrakty pochodne odnoszące się do towarów, które należy rozliczać w środkach pieniężnych lub które mogą być rozliczne w środkach pieniężnych według wyboru jednej ze stron (w innym przypadku niż z powodu niedotrzymania warunków lub innego rodzaju zdarzenia powodującego unieważnienie kontraktu),

*

kontrakty na różnicę.

Prowadzenie opisanego wyżej rodzaj działalności jest regulowane przepisami Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2005 r. Nr 1183 poz. 1538 z późn. zm.).

W celu rozpoczęcia wykonywania zadań do jakich został powołany Oddział zatrudniono:

licencjonowanego maklera papierów wartościowych, który miał przeprowadzać i nadzorować czynność maklerską,

pozostałych pracowników którzy: zostali przeszkoleni w zakresie prowadzonej przez C działalności oraz mieli tworzyć podwaliny obsługi rynków (polskiego, węgierskiego, rumuńskiego, czeskiego, słowackiego) poprzez tłumaczenie danych ze strony C na języki polski, węgierski, rumuński, czeski oraz słowacki.

znaczne nakłady związane z:

wynajęciem, przygotowaniem i wyposażeniem biura,

zakupem sprzętu komputerowego,

szkoleniem pracowników,

reklamą zakresu planowanej działalności,

przedwczesnym oficjalnym otwarciem Oddziału (listopad 2008),

bieżącym utrzymaniem biura (czynsz, eksploatacja, koszty telekomunikacyjne - telefony, Internet itd.).

Z uwagi na sytuację ekonomiczno-gospodarczą konieczność szybkiego obniżenia kosztów oraz dynamiczny rozwój konkurencji zakres planowanej działalności uległ zawężeniu do funkcji pomocniczej i przygotowawczej w stosunku do działalności C. W obecnej sytuacji prowadzenie działalności maklerskiej przez Oddział nie byłoby ekonomicznie uzasadnione z uwagi na jej skalę, złożoność oraz bieżące koszty funkcjonowania.

Po rezygnacji z planowanego rozpoczęcia prowadzenia działalności maklerskiej przez Oddział zmniejszeniu uległ również skład zatrudnionego, do przygotowania prowadzenia działalności maklerskiej, zespołu z 9 osób do 3 osób. Wnioskodawca wskazał, iż planowana liczba osób w przypadku rozpoczęcia działalności maklerskiej wynosiła: w pierwszym etapie tzw. fazie rozruchu działalności 9 osób; w kolejnym etapie 16 osób oraz w następnych fazach wzrost liczby pracowników proporcjonalny do wzrostu generowanego przychodu w przeliczeniu na pracownika przy uwzględnieniu średniej produktywności pracowników zatrudnionych w C w Wielkiej Brytanii. Rozwiązaniu uległa również umowa o pracę licencjonowanego maklera papierów wartościowych. Z uwagi na fakt rezygnacji z wykonywania czynności maklerskich Oddział nie zatrudnił osoby na to same stanowisko z odpowiednią licencją.

Zrezygnowano również z rozpoczęcia planowanej obsługi klientów spoza Polski (Węgry, Czechy, Słowacja oraz Rumunia).

Wnioskodawca podkreślił, iż do KNF nie została przekazana informacja o rozpoczęciu działalności maklerskiej, co stanowi podstawę dokonywania czynności regulowanych przepisami Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U z 2005 r. Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Oznacza to, iż Oddział nie rozpoczął wykonywania planowanej działalności maklerskiej a jedynie zgłosił do KNF zamiar jej rozpoczęcia, co zostało uwidocznione w stosownych rejestrach prowadzonych przez KNF.

Z uwagi na ograniczenie zakresu planowanej działalności, mając na względzie wątpliwości i trudności związane z ustaleniem właściwego grupowania prowadzonej działalności Oddział wystąpił do GUS o udzielenie informacji potwierdzającej prawidłowość jej grupowania.

Zgodnie z odpowiedzią otrzymaną z Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 16 marca 2009 r. działalność prowadzona przez Oddział polegająca na upowszechnianiu informacji o działalności C, przedstawianiu klientom oferty C oraz udzielaniu niezbędnych informacji polskim klientom o działalności C oraz o szczegółach dotyczących rachunku klientów prowadzonych w Wielkiej Brytanii przez C działalność Oddział mieści się, zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293) w grupowaniu PKWiU 66.19.9 Pozostałe usługi wspomagające usługi finansowe (z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych) gdzie indziej niesklasyfikowane.

Zatem należy przyjąć, iż zgodnie z wpisem do KRS Oddział prowadzi pozostałą działalność wspomagającą usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (PKD 66.19Z).

Informacje zawarte na stronie internetowej

W trakcie przygotowań do rozpoczęcia działalności maklerskiej przetłumaczono na język polski część informacji zawartych na angielskich i europejskich stronach internetowych C oraz umieszczono dane teleadresowe odsyłające do Oddziału w Polsce.

Dane umieszczone na stronie internetowej są na bieżąco monitorowane jednak nie zostały jeszcze w pełni zaktualizowane.

Wszystkie zgłaszane uwagi, związane z treścią zawartą na polskiej stronie, są rozpatrywane, a następnie zgłaszane do C w Wielkiej Brytanii w celu wprowadzenia adekwatnych zmian.

Oddział nie ma możliwości dokonywania zmian informacji zawartych na stronie samodzielnie. Właścicielem i wydawcą strony internetowej jest C.

Zgodnie z informacją prasową przygotowaną w związku z oficjalnym otwarciem Oddziału w Polsce, polskie biuro, oprócz obsługi rynku krajowego, miało także spełniać funkcje centrum obsługi klientów z Europy Środkowej i Wschodniej.

Jak wspomniano planowana działalność obejmująca obsługę rynków wschodnich nie została rozpoczęta a działalność dotycząca obsługi rynku polskiego ma jedynie charakter pomocniczy i przygotowawczy.

Pełnione przez Oddział funkcje pomocnicze i przygotowawcze w stosunku do działalności C polegają na:

*

przedstawianiu klientom oferty C,

*

udzielaniu informacji polskim klientom o działalności C,

*

incydentalnym przyjmowania zleceń telefonicznych w języku polskim,

*

udzielaniu informacji w języku polskim o szczegółach dotyczących rachunków inwestycyjnych klientów oraz o rachunku bankowym klientów C prowadzonych w Wielkiej Brytanii przez C.

Zasady, na jakich ma miejsce incydentalne przyjmowanie przez Oddział zleceń telefonicznych od klientów oraz czy operacje te mają regularny charakter

W przypadku awarii systemu transakcyjnego C w Wielkiej Brytanii pracownicy Oddziału przyjmują w języku polskim zlecenia telefoniczne, które następnie są wprowadzane do wewnętrznego systemu transakcyjnego administrowanego przez C w Wielkiej Brytanii do wykonania przez C.

Dotychczas wystąpiły dwie poważne awarie systemu transakcyjnego administrowanego przez C w Wielkiej Brytanii. Pierwsza, która spowodowała nieregularne ograniczenia w działalności systemu transakcyjnego przez ok. 5 dni, druga, która zupełnie uniemożliwiała działania klientom C przez ponad godzinę. Awarie te spowodowały przyjęcie odpowiednio około kilkanaście i około 10 zleceń.

W pozostałych przypadkach notuje się przyjęcie około 1 zgłoszenia w ciągu tygodnia.

W przypadku znaczących transakcji, przekraczających określone w regulaminie C limity, pracownicy Oddziału przyjmujący zlecenie w języku polskim informowaliby o nim maklera zatrudnionego w biurze C w Wielkiej Brytanii, który wprowadzałby je do system transakcyjnego, a następnie je wykonywał.

Do tej pory nie zaistniała sytuacja polegająca na przyjęciu zlecenia znaczącej transakcji oraz konieczności informowania o nim maklera zatrudnionego w biurze C w Wielkiej Brytanii, który miałby je wprowadzić do systemu transakcyjnego i wykonać.

Warto podkreślić, że stroną każdej transakcji jest zawsze C. W każdym przypadku wszelkie zlecenia są wykonywane przez C, czy to w ramach systemu transakcyjnego C, zarządzanego i działającego w Wielkiej Brytanii, czy to przez maklerów zatrudnionych w biurze C w Wielkiej Brytanii.

Rola Oddziału Spółki w zakresie otwierania i prowadzenia rachunków klientów

Rachunki inwestycyjne klientów oraz rachunek bankowy klientów C są otwierane i prowadzone przez C.

Stroną umowy z klientem zawsze jest C. Pracownicy Oddziału nie mają prawa do:

*

zawierania jakichkolwiek umów z klientami C (Oddział nie ma swoich klientów),

*

bezpośredniego wprowadzania zleceń dotyczących operacji dokonywanych na rachunkach inwestycyjnych bez nadzoru C,

*

wykonywania zleceń transakcyjnych na rachunkach inwestycyjnych C,

*

przyjmowania wpłat na rachunek bankowy klientów C oraz przeprowadzania wypłat z tego rachunku bankowego.

Wyżej wymienione czynności mogą być przeprowadzane jedynie przez upoważnionych pracowników C w Wielkiej Brytanii.

Pracownicy Oddziału:

*

informują o rodzaju, sposobie otwarcia oraz o warunkach prowadzenia rachunków przez C w Wielkiej Brytanii,

*

informują klientów o zapisach na rachunkach,

*

przekazują złożone przez klientów formularze zgłoszeniowe związane z otwarciem rachunku w Warszawie wraz z wymaganymi przez C dokumentami identyfikacyjnymi do biura w Londynie,

*

przekazują do biura w Londynie pozostałą komunikację klientów, np. zlecenia wypłaty środków, reklamacje.

Spółka podkreśla, iż pracownicy Oddziału mają jedynie możliwość podglądu zapisów na rachunku bankowym klientów C prowadzonych przez C.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zakres działalności prowadzonej przez C na terytorium Rzeczpospolitej przez C Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w Polsce spełnia przesłanki posiadania zakładu przez C na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz czy powoduje obowiązek rozliczania w Polsce podatku dochodowego od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w oparciu o art. 7 konwencji pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych z dnia 20 lipca 2006 r. (umowa polsko-brytyjska) zyski osiągane przez C podlegają co do zasady opodatkowaniu tylko w Wielkiej Brytanii chyba, że C prowadziłoby działalność na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez położony na jej terytorium zakład.

Pojęcie zakładu zostało zdefiniowane w art. 5 umowy polsko-brytyjskiej jako stała placówka, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Jednakże Umowa przewiduje pewne wyjątki, kiedy nie dochodzi do powstania zakładu. Wyjątki te są opisane w art. 5 ust 2-7 umowy polsko-brytyjskiej.

Mając na uwadze wyżej wymienione przepisy należy uznać, że C nie posiada na terytorium Rzeczpospolitej Rolskiej zakładu. Zdaniem Wnioskodawcy, wydaje się istotne nadmienić, iż rolą Oddziału będzie wykonywanie funkcji pomocniczych w stosunku do C oraz, że polscy klienci będą zawierali umowy bezpośrednio z C, natomiast Oddział nie będzie stroną umowy z klientami. Tak więc z perspektywy całokształtu działalności C, Oddział nie prowadzi samodzielnej działalności. Działalność prowadzona przez Oddział ma jedynie charakter przygotowawczy i pomocniczy.

Według Wnioskodawcy, działalność prowadzona przez Oddział spełnia warunek określony w art. 5 ust 4e umowy polsko-brytyjskiej, który stanowi, iż określenie "zakład" nie obejmuje utrzymania stałej placówki wyłącznie w celu prowadzania dla przedsiębiorstwa jakiejkolwiek innej działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym.

Mając na uwadze, iż działalność Oddziału nie obejmuje zawierania umów z klientami w imieniu C oraz, iż żadna osoba zatrudniona przez Oddział nie posiada pełnomocnictwa do zawierania umów z klientami w imieniu C należy przyjąć, iż C zgodnie z art. 5 ust 5 Umowy nieposiada na terytorium Rzeczpospolitej tzw. zależnego przedstawicielstwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe w pełnym zakresie.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono w tym zakresie od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Należy jednocześnie dodać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby pełną ocenę okoliczności mogących wykazać, iż działalność Wnioskodawcy na terytorium Polski nie stanowi zakładu w rozumieniu art. 5 umowy polsko - brytyjskiej. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa jest sam przepis prawa. Organ podatkowy nie ocenia w tym postępowaniu dokumentów dołączonych do wniosku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl