IPPB5/423-939/13-2/IŚ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-939/13-2/IŚ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2013 r. (data wpływu 22 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ustalania wartości początkowej nabywanych wartości niematerialnych i prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ustalania wartości początkowej nabywanych wartości niematerialnych i prawnych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka Akcyjna - Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności nabywa wartości niematerialne i prawne w rozumieniu UCIT (zwane dalej: "WNIP"). Zarówno wartość WNiP (określona w umowie), jak i zapłata za nie (określona na fakturze/fakturach) może być odpowiednio wyrażona, dokonana w walucie obcej (najczęściej USD albo EUR). Ponadto sama płatność za WNiP może być dokonana w całości po oddaniu jej do używania lub rozłożona na raty, z których część może przypadać na okres przed oddaniem WNiP do używania, a część na okres po oddaniu jej do używania. Zakup WNiP może być udokumentowany jedną fakturą, a w przypadku płatności ratalnych dla każdej z rat może być wystawiona odrębna faktura.

Spółka rozlicza różnice kursowe na podstawie art. 15a UCIT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku nabycia WNiP, której wartość wyrażona jest w walucie obcej, i za którą płatność dokonywana jest w walucie obcej, w całości lub w części po oddaniu jej do używania, jej wartość początkową należy ustalić w oparciu o wartość wyrażoną w umowie, po przeliczeniu na złote wg kursu Narodowego Banku Polskiego (dalej zwanego. "NBP") z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wynikający z umowy lub innego dowodu księgowego będącego podstawą ujęcia zobowiązania w księgach rachunkowych, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania jej do używania i skorygować o ewentualne różnice kursowe zrealizowane do dnia oddania jej do używania, a różnice kursowe zrealizowane po dniu oddania jej do używania zaliczyć w dniu dokonania płatności do przychodów jako dodatnie różnice kursowe albo kosztów uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe.

Zdaniem Spółki, w przypadku nabycia WNiP, której wartość wyrażona jest w walucie obcej, i za którą płatność dokonywana jest w walucie obcej, w całości lub w części po oddaniu jej do używania, jej wartość początkową należy ustalić w oparciu o wartość wyrażoną w umowie, po przeliczeniu na złote wg kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wynikający z umowy lub innego dowodu księgowego będącego podstawą ujęcia zobowiązania w księgach rachunkowych, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania jej do używania i skorygować o ewentualne różnice kursowe zrealizowane do dnia oddania jej do używania.

Natomiast różnice kursowe zrealizowane po dniu oddania WNiP do używania należy zaliczyć w dniu dokonania płatności za WNiP (w części lub w całości) do przychodów jako dodatnie różnice kursowe albo kosztów uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe.

Na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.; dalej: UCIT) za wartość WNiP uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia. Z kolei za cenę nabycia uważa się, zgodnie z art. 16g ust. 3 UCIT, kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania WNiP do używania, a w szczególności o koszty wymienione w tym przepisie.

W ocenie Spółki, w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku za kwotę należną zbywcy należy uznać wartość WNiP określoną w umowie, a fakt dokonywania płatności w całości lub w części w ratach po oddaniu WNiP do używania nie wpływa na kwotę należną zbywcy, a tym samym na wartość początkową WNiP.

Takie podejście potwierdzają m.in.:

1.

interpretacja indywidualna z dnia 24 lipca 2013 r. nr IPTPB3/423-145/13-5/KJ, w której Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi potwierdził stanowisko wnioskodawcy, że w przypadku nabycia licencji, dla której część płatności przypada na okres po oddaniu jej do używania, dla określenia wartości początkowej tej licencji należy przyjąć wartość określoną w umowie licencyjnej;

2.

interpretacja indywidualna z dnia 22 lipca 2010 r. nr IPPB5/423-46/09/10-13/S/PS, w której Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że: "w sytuacji, gdy wynagrodzenie za udzielenie licencji zostało określone kwotowo tak, że jego wysokość jest z góry znana, a tylko termin zapłaty poszczególnych jego rat jest odroczony - należy wartość początkową licencji ustalać biorąc za podstawę całe należne wynagrodzenie, bez względu na to jaka jego część została zapłacona przed wprowadzeniem licencji do użytkowania";

3.

interpretacja indywidualna z dnia 30 lipca 2009 r. nr ILPB3/423-325/09-2/HS, w której Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, w przypadku licencji, za którą płatność nastąpi w trzech ratach, z czego dwóch już po oddaniu licencji do używania, stwierdził, że: "w celu wyliczenia wartości początkowej nabytej przez Spółkę licencji należy przeliczyć jej wartość wynikającą z umowy (...) przy zastosowaniu kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, tj. dzień podpisania przedmiotowej urnowy".

Stosownie do art. 16g ust. 5 UCIT cenę nabycia koryguje się o różnice kursowe naliczone do dnia przekazania do używania WNiP. W myśl art. 15a ust. 1 UCIT różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w przepisach określających powstanie dodatnich i ujemnych różnic kursowych.

W przypadku nabycia WNIP:

a.

zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 2 UCIT dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;

b.

zgodnie z art. 15a ust. 3 pkt 2 UCIT ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Z kolei przez średni kurs ogłaszany przez NBP rozumie się, zgodnie z art. 15a ust. 6 UCIT, kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Natomiast stosownie do art. 15a ust. 7 UCIT za koszt poniesiony uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), a za dzień zapłaty dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności.

W ocenie Spółki jedynym dokumentem pozwalającym na określenie kosztu poniesionego dla celów wyliczenia różnic kursowych jest w stanie faktycznym opisanym we wniosku, wartość WNiP określona w umowie, gdyż faktury wystawione już po oddaniu WNiP do używania będą tylko pochodną dokonanego już ujęcia WNiP na podstawie umowy i będą służyły wyłącznie celom płatności.

Różnice kursowe zrealizowane do dnia oddania WNiP do używania, a więc wynikające z płatności dokonanych do tego dnia, wyliczone jako różnica pomiędzy wartością kosztu poniesionego na podstawie umowy lub innego dowodu księgowego będącego podstawą ujęcia zobowiązania w księgach rachunkowych, przeliczonego według kursu średniego ogłoszonego przez NBP w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień poniesienia kosztu i wartością kosztu w dniu zapłaty, przeliczonego według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia, będą korygowały cenę nabycia WNiP, a tym samym wpływały na jej wartość początkową. Natomiast różnice kursowe zrealizowane po dniu oddania WNiP do używania, a więc wynikające z płatności dokonanych po tym dniu, wyliczone według powyższej zasady będą zwiększały odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe.

Takie stanowisko potwierdza interpretacja indywidualna z dnia 16 lutego 2010 r. nr IPPB5/423-737/09-2/IŚ, w której Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że "dla potrzeb określenia wartości początkowej nabywanych urządzeń i maszyn, autorskich lub pokrewnych praw majątkowych i licencji, od których są dokonywane lub będą dokonywane odpisy amortyzacyjne Spółka winna uwzględniać wyłącznie zrealizowane różnice kursowe przed oddaniem środka trwałego lub wartości niematerialnych i prawnych do używania (...), które to różnice korygują cenę nabycia środka trwałego lub wartości niematerialnych i prawnych. W sytuacji przedstawionej przez Spółkę będą to więc zrealizowane różnice kursowe (a nie statystyczne, jak uważa Spółka) przy zapłacie i częściowej zapłacie przed oddaniem środka trwałego lub wartości niematerialnych i prawnych do używania. Natomiast różnice zrealizowane po tej dacie Spółka powinna na bieżąco uwzględnić w rachunku podatkowym".

Reasumując, w stanie faktycznym opisanym we wniosku, wartość początkową WNIP należy ustalić w oparciu o wartość wyrażoną w umowie, po przeliczeniu na złote wg kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wynikający z umowy lub innego dowodu księgowego będącego podstawą ujęcia zobowiązania w księgach rachunkowych, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania jej do używania i skorygować o ewentualne różnice kursowe zrealizowane do dnia oddania jej do używania, tj. różnice powstałe pomiędzy wartością kosztu poniesionego ujętego na podstawie umowy lub innego dowodu księgowego będącego podstawą zaksięgowania zobowiązania w księgach rachunkowych, a wartością tego kosztu w dniu jego zapłaty, która nastąpiła przed oddaniem WNiP do używania. Natomiast różnice kursowe zrealizowane po dniu oddania WNIP do używania, tj. różnice powstałe pomiędzy wartością kosztu poniesionego ujętego na podstawie umowy lub innego dowodu księgowego będącego podstawą zaksięgowania zobowiązania w księgach rachunkowych, a wartością tego kosztu w dniu jego zapłaty, która nastąpiła po oddaniu WNiP do używania, należy zaliczyć w dniu dokonania płatności za WNiP (w części lub w całości) do przychodów jako dodatnie różnice kursowe albo kosztów uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Spółki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl