IPPB5/423-935/14-4/MK - Ustalenie skutków podatkowych planowanej transakcji wymiany udziałów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 grudnia 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-935/14-4/MK Ustalenie skutków podatkowych planowanej transakcji wymiany udziałów

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2014 r. (data wpływu 29 września 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 listopada 2014 r. (data nadania 19 listopada 2014 r., data wpływu 24 listopada 2014 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie z dnia 7 listopada 2014 r. (data nadania 10 listopada 2014 r., data odbioru 12 listopada 2014 r.) Nr IPPB5/423-935/14-2/MK, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych planowanej transakcji wymiany udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków skutków podatkowych planowanej transakcji wymiany udziałów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

T. (dalej: T. lub Spółka) jest spółką kapitałową, której siedziba oraz miejsce zarządu znajdują się na terytorium Malty. T. podlega w Malcie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości osiąganych dochodów (bez względu na miejsce ich osiągnięcia). T. jest jednym z udziałowców A. (dalej: A.) - spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski, której głównym składnikiem majątku jest nieruchomość zabudowana położona na terytorium Polski. Spółka posiada 19.953.700 udziałów w kapitale zakładowym A., co odpowiada 63,75% ogółu udziałów w kapitale zakładowym tej spółki.

Pozostałymi wspólnikami A. są:

* S. spółka kapitałowa z siedzibą na terytorium Cypru posiadająca 21,25% udziałów w kapitale zakładowym A. oraz

* W. Spółka z o.o. posiadająca 15% udziałów w kapitale zakładowym A.

Udziały posiadane przez T. w A. zostały zakupione przez Spółkę w listopadzie 2011 r.

Obecnie rozważana jest reorganizacja struktury własnościowej A. W szczególności, T. rozważa wniesienie udziałów posiadanych w A. w drodze wkładu niepieniężnego do J. Sp. z o.o. (dalej: J.) - spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski.

W zamian za aport udziałów posiadanych w A., T. objąłby udziały w podwyższonym kapitale zakładowym J. (wymiana udziałów).

Wartość nominalna udziałów J., które T. objąłby w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów posiadanych przez Spółkę w A. będzie odpowiadać nominalnej wartości udziałów A. będących przedmiotem aportu.

W wyniku rozważanej transakcji, J. obejmie 63,75% udziałów w kapitale zakładowym A., a tym samym uzyska bezwzględną większość praw głosu w tej spółce.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy wartość nominalna udziałów J., które zostaną objęte przez T. w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów posiadanych przez T. w A. nie będzie stanowić przychodu Spółki na moment ich objęcia.

2. Czy wniesienie udziałów posiadanych przez T. w A. do J. w drodze wkładu niepieniężnego nie będzie podlegać opodatkowaniu p.c.c.

3. Czy rozważana transakcja wniesienia udziałów posiadanych przez T. w A., w drodze wkładu niepieniężnego do J. będzie pozostawać poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest wykładnia przepisów w zakresie pytania oznaczonego nr 1.

W zakresie pytań oznaczonych nr 2 oraz nr 3 zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, na pytanie nr 1 należy odpowiedzieć twierdząco, a w konsekwencji należy uznać, że wartość nominalna udziałów J., które zostaną objęte przez T.w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów posiadanych przez T. w A. nie będzie stanowić przychodu Spółki na moment ich objęcia.

W opinii Spółki, wartość nominalna udziałów J., które zostaną objęte przez T. w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów posiadanych przez T. w A. nie będzie stanowić przychodu Spółki na moment ich objęcia.

Miejsce opodatkowania dochodu ze zbycia udziałów w polskiej spółce przez spółkę będącą rezydentem podatkowym Malty

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851, z późn. zm. dalej ustawa o CIT), podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

W związku z powyższym - mając na uwadze, że T. jest rezydentem podatkowym Malty - należy w pierwszej kolejności ustalić, czy ewentualny dochód uzyskany przez Spółkę w związku z wniesieniem udziałów posiadanych przez T. w A. w drodze wkładu niepieniężnego do J. może podlegać podatkiem dochodowym w Polsce (stanowi dochód z polskiego źródła).

Ustalenie miejsca opodatkowania analizowanego dochodu powinno nastąpić przy tym z uwzględnieniem postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Maltą (dalej: UPO).

Zgodnie z art. 13 ust. 2 UPO, zyski uzyskane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Malty z tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji), których wartość w więcej niż 50% pochodzi bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego położonego w Polsce, mogą być opodatkowane w Polsce.

W analizowanym przypadku, T. spółka kapitałowa, której siedziba oraz miejsce zarządu znajduje się na terytorium Malty - wniesie udziały posiadane w A. w drodze wkładu niepieniężnego do J.

Głównym składnikiem majątku A., z którego spółka ta osiąga większość dochodów stanowi nieruchomość położona na terytorium Polski.

W konsekwencji - zgodnie z art. 13 ust. 2 UPO - ewentualny dochód osiągnięty przez T. z analizowanej transakcji powinien podlegać opodatkowaniu w Polsce, zgodnie z przepisami ustawy o CIT.

Opodatkowanie "wymiany udziałów" zgodnie z przepisami ustawy o CIT

W opinii Spółki, rozważana transakcja wniesienia udziałów posiadanych przez T. w A. w drodze wkładu niepieniężnego do J. stanowi tzw. "wymianę udziałów" w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy o CIT. W konsekwencji, wartość nominalna udziałów J. objętych przez T. w wyniku omawianej transakcji nie będzie stanowić przychodu T. na moment objęcia tych udziałów.

Zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy o CIT, jeżeli spółka nabywa od wspólników innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikom tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikom tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2.

spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikom tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem, że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia.

Jak wynika z brzmienia wskazanej regulacji, wartość udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów innej spółki nie będzie stanowić przychodu spółki dokonującej aportu, jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące warunki:

1.

spółka wnosząca aport jak i spółka, do której aport jest wnoszony, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia w jednym z państw Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego;

2.

w wyniku transakcji spółka nabywająca udziały (tekst jedn.: spółka, do której wnoszony jest aport) nabędzie bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały nabywa lub zwiększy posiadaną większość praw głosu bezwzględną w tej spółce.

W sytuacji będącej przedmiotem niniejszego wniosku, wskazane warunki zostaną spełnione, w szczególności:

* T. jest spółką kapitałową podlegającą na terytorium Malty opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów;

* J. (nabywca udziałów) jest spółką kapitałową podlegającą w Polsce opodatkowaniu podatkiem CIT od całości swoich dochodów;

* w wyniku analizowanej transakcji J. nabędzie bezwzględną większość praw głosu w A.

W związku z powyższym, w opinii Spółki, nominalna wartość udziałów J., które zostaną objęte przez T. w wyniku wkładu niepieniężnego w postaci udziałów posiadanych przez T. w A. nie będzie stanowić przychodu Spółki podlegającego opodatkowaniu CIT na moment objęcia tych udziałów.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w praktyce organów podatkowych. Przykładowo:

1. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, w interpretacji z 25 czerwca 2013 r. (sygn. ILPB3/423-138/13-2/KS) potwierdził stanowisko podatnika, zgodnie z którym w przypadku, gdy "Wnioskodawca rozważa wniesienie części posiadanych udziałów w Spółce Zależnej jako wkładu niepieniężnego do innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (...), w zamian za objęcie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce Nabywającej. W wyniku powyższej transakcji Spółka Nabywająca nabędzie bezwzględną większość praw głosu w Spółce Zależnej. Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu podatkowego w związku z wniesieniem do Spółki Nabywającej wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w Spółce Zależnej";

2. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, w interpretacji z 13 listopada 2013 r. (sygn. IBPBI/2/423-1046/13/CzP) potwierdził stanowisko podatnika, zgodnie z którym " (...) transakcja wymiany udziałów, polegająca na wniesieniu przez Wnioskodawcę do Spóiki celowej akcji Spółki zależnej, dających bezwzględną większość praw głosów w tej spółce, w zamian za objęcie udziałów Spółki celowej, nie będzie powodować powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy/Spółki celowej - tj. pozostanie neutralna podatkowo na dzień jej dokonania";

3. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, w interpretacji z 7 grudnia 2012 r. (sygn. IPPB3/423-710/12-2/PK1) potwierdził stanowisko podatnika, zgodnie z którym " (...) do przychodów Wnioskodawcy nie zostanie zaliczona wartość udziałów w SPV Polska lub SPV Cypr objęta przez Wnioskodawcę w wyniku aportu".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl