IPPB5/423-87/13-4/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-87/13-4/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2013 r. (data wpływu 30 stycznia 2013 r.) uzupełnionego pismem z dnia 21 marca 2013 r. (data wpływu 25 marca 2013 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 12 marca 2013 r. Nr IPPB5/423-87/13-2/PS (data nadania 12 marca 2013 r., data doręczenia 18 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie art. 5 i 7 umowy dnia 14 maja 2003 r. zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90, dalej umowa polsko - niemiecka) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dnu 30 stycznia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie art. 5 i 7 umowy polsko - niemieckiej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

S. GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce (dalej: "S. PL" lub "Oddział" bądź "Wnioskodawca"), utworzony zgodnie z przepisami ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.), stanowi polski oddział przedsiębiorcy zagranicznego - spółki S (E) GmbH (w dalszej części zwanej,"S DE") posiadającej siedzibę na terytorium Niemiec.

W chwili obecnej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na terytorium Polski, Oddział dokonuje sprzedaży:

a.

Sprzętu na terytorium Polski;

b.

Sprzętu do krajów bałtyckich (Litwa, Łotwa i Estonia).

Ponadto, począwszy od dnia 1 kwietnia 2013 r. działalność Oddziału zostanie rozszerzona o sprzedaż:

c.

Sprzętu do krajów Europy Centralnej i Wschodniej (Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Czarnogóra, Macedonia, Albania, Bułgaria, Rumunia);

d.

Sprzętu do innych krajów takich jak Grecja, Turcja, Izrael.

W odniesieniu do poszczególnych dostaw ruch towarów będzie kształtował się następująco:

1. Towary znajdujące się w magazynie w Polsce

Właścicielem towarów oraz magazynu znajdującego się na terytorium Polski, z którego będzie następował ich transport, będzie S (Europe) Limited z siedzibą w Wielkiej Brytanii (w dalszej części zwany: "S GB") zarejestrowany dla celów VAT w Polsce.

Z chwilą otrzymania przez Oddział od swoich kontrahentów zamówienia na dostawę towarów, S GB dokona ich sprzedaży na rzecz Oddziału.

Następnie, towary te będą transportowane z magazynu bezpośrednio do nabywcy mającego siedzibę w Polsce lub w jednym z krajów wymienionych w punktach b - d powyżej ("dostawy z Polski").

Transport towarów będzie dokonywany przez spedytora (przewoźnika) działającego na zlecenie Oddziału (transport towarów będzie się odbywał na podstawie umowy lub porozumienia o świadczenie usług transportowych zawartej pomiędzy Oddziałem a spedytorem (przewoźnikiem). Oddział będzie ponosił koszty związane z tylu transportem na podstawie faktury wystawionej przez spedytora (przewoźnika).

2. Towary znajdujące się w magazynie w Niemczech

Właścicielem towarów oraz magazynu znajdującego się na terytorium Niemiec, z którego będzie następował ich transport, będzie S. GB.

Z chwilą otrzymania przez Oddział od swoich kontrahentów zamówienia na dostawę towarów, S. GB dokona ich sprzedaży na rzecz Oddziału.

Następnie S. DE (jednostka macierzysta Oddziału), działając w oparciu o informację dotyczącą zamówienia na dostawę towarów otrzymaną przez S. GB od S. PL, będzie odpowiedzialny za zorganizowanie transportu towarów z magazynu bezpośrednio do nabywcy mającego siedzibę w jednym z krajów wymienionych w punktach b - d powyżej ("dostawy z Niemiec").

Transport towarów będzie się odbywał na podstawie umowy lub porozumienia o świadczenie usług transportowych zawartej pomiędzy S DE a spedytorem (przewoźnikiem). Następnie S DE obciąży kosztami transportu Oddział (Oddział będzie ponosił wszelkie koszty związane z tym transportem).

W okolicznościach będących przedmiotem niniejszego wniosku Oddział będzie odpowiedzialny za kompleksową koordynację marketing oraz wyłączną sprzedaż sprzętu w Polsce oraz do krajów wymienionych w punktach b - d powyżej.

Działalność Oddziału w zakresie sprzedaży tych towarów będzie wykonywana w całości przez Oddział, a S DE nie będzie uczestniczył w przeprowadzaniu tych transakcji.

Przy prowadzeniu działalności Oddział będzie korzystał z pomocy osobowej i technicznej S DE tylko w takim zakresie, w jakim będzie to niezbędne do zorganizowania wysyłki i transportu towarów z magazynu znajdującego się w Niemczech (sytuacja opisana w punkcie 2 powyżej). Poza tym Oddział będzie prowadził działalność wyłącznie we własnym zakresie, przy użyciu sił i środków znajdujących się w jego wyłącznej dyspozycji, w stałym miejscu prowadzenia działalności w Polsce.

Oddział zatrudnia pracowników w Polsce i posiada niezbędne zaplecze techniczne do prowadzenia działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę powyższe, S DE w żaden sposób nie będzie uczestniczył w transakcjach dokonywanych bezpośrednio przez Oddział.

Ponadto, w związku z koordynacją i sprzedażą Sprzętu do krajów wymienionych w punktach a - d powyżej, Oddział będzie samodzielnie tj. przy pomocy własnych pracowników lub osób działających na zlecenie Oddziału i bez jakiegokolwiek udziału S DE, prowadził działalność marketingową służącą rozwijaniu sprzedaży w tych krajach. Działalność ta będzie obejmować m.in.:

a.

wszelką działalność reklamową i promocyjną,

b.

analizowanie i monitorowanie rynków objętych sprzedażą, zbieranie informacji o podmiotach prowadzących działalność konkurencyjną, cenach etc.,

c.

organizowanie seminariów i szkoleń, treningów dotyczących sprzedawanych produktów,

d.

organizowanie spotkań z obecnymi i potencjalnymi kontrahentami etc.

Dodatkowo, Oddział zawarł z obywatelem Litwy (osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą) umowę, na podstawie której ta osoba fizyczna świadczy na rzecz Oddziału oraz będzie świadczyć po dniu 1 kwietnia 2013 r. usługi marketingowe mające na celu rozwijanie sieci sprzedaży na rynku litewskim.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle przedstawionych powyżej okoliczności oraz przepisów ustawy o CIT, jak również postanowień Umowy, przychody ze sprzedaży Sprzętu z magazynu znajdującego się na terytorium Niemiec (tekst jedn.: zgodnie ze schematem opisanym w pkt 2 powyżej) podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym CIT w Polsce i czy koszty ich uzyskania podlegają odliczeniu dla celów kalkulacji zobowiązania z tytułu podatku dochodowego CIT w Polsce.

Zdaniem Wnioskodawcy przychody ze sprzedaży sprzętu z magazynu znajdującego się na terytorium Niemiec (tekst jedn.: zgodnie ze schematem opisanym w pkt 2 zdarzenia przyszłego) podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym CIT w Polsce, a koszty ich uzyskania podlegają odliczeniu dla celów kalkulacji zobowiązania z tytułu podatku dochodowego CIT w Polsce.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o CIT, podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Stosownie natomiast do art. 7 ust. 1-3 Umowy:

1.

Zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w drugim Umawiającym się Państwie poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

2.

Jeżeli przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa wykonuje działalność w drugim Umawiającym się Państwie poprzez położony tam zakład, to, z zastrzeżeniem postanowień ustępu 3 niniejszego artykułu, w każdym Umawiającym się Państwie należy przypisać temu zakładowi takie zyski, które mógłby on osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność w tak ich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem.

3.

Przy ustalaniu zysków zakładu dopuszcza się odliczanie nakładów ponoszonych dla tego zakładu włącznie z kosztami zarządzania i ogólnymi kosztami administracyjnymi niezależnie od tego, czy powstały w tym Państwie, w którym położony jest zakład, czy gdzie indziej.

Z kolei, w myśl art. 5 ust. 1-2 Umowy, pod pojęciem zakładu rozumie się stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa, w tym w szczególności miejsce zarządu, filię, biuro, fabrykę, warsztat i kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu ziemnego, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, Oddział bezspornie stanowi zakład S. DE na terytorium Polski, za pomocą którego jest prowadzona działalność gospodarcza w Polsce w zakresie sprzedaży towarów. W konsekwencji, w świetle przytoczonych przepisów ustawy o CIT oraz Umowy - przychody i koszty przypisane Oddziałowi z tytułu prowadzonej przez niego działalności podlegają rozliczeniu dla celów podatku dochodowego CIT w Polsce.

Tym samym, w odniesieniu do przychodów wynikających ze sprzedaży sprzętu w sposób zaprezentowany w pkt 2 zdarzenia przyszłego (dostawy z Niemiec), jak również w odniesieniu do kosztów ich uzyskania, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że powinny one zostać przypisane Oddziałowi, a tym samym powinny podlegać rozliczeniu dla celów podatku dochodowego w Polsce.

Zdaniem Wnioskodawcy, potwierdzeniem prawidłowości jego stanowiska powinna być okoliczność, że Oddział będzie odpowiedzialny za kompleksową koordynację i wyłączną sprzedaż sprzętu w Polsce oraz do krajów wymienionych w punktach a - d zdarzenia przyszłego. Innymi słowy, działalność Oddziału w zakresie sprzedaży sprzętu będzie wykonywana w całości przez Oddział, a S DE nie będzie uczestniczył w przeprowadzaniu tych transakcji. Oddział zatrudnia pracowników w Polsce i posiada niezbędne zaplecze techniczne do prowadzenia działalności gospodarczej, w tym również do samodzielnego prowadzenia działalności marketingowej.

Na prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy nie może wpływać okoliczność, że Oddział będzie korzystał z pomocy osobowej i technicznej S DE w takim zakresie, w jakim będzie to niezbędne do zorganizowania wysyłki i transportu towarów z magazynu znajdującego się w Niemczech do nabywcy mającego siedzibę w jednym z krajów wymienionych w punktach b - d zdarzenia przyszłego. Należy jednocześnie podkreślić, że S DE obciąży Oddział kosztami transportu towarów.

Oddział pragnie wskazać, że zaprezentowane przez niego stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie organów podatkowych i sądów administracyjnych.

Przykładowo, w interpretacji Ministra Finansów z dnia 9 marca 2007 r. (znak: DD7/033-14- TK/06-945/07) potwierdzono, że w sytuacji, gdy sprzedaż towarów jest prowadzona przez spółkę z siedzibą w Niemczech do klientów polskich, a w sprzedaż tę w żaden sposób nie jest zaangażowany zakład, to dochody osiągane ze sprzedaży bezpośredniej (prowadzonej przez spółkę z terytorium Niemiec) nie będą opodatkowane w Polsce (zgodnie z art. 7 ust. 1 Umowy), o ile są działalnością niezwiązaną z działalnością zakładu.

A contrario należy więc uznać, że w sytuacji, gdy dochody z tytułu sprzedaży towarów są związane z działalnością polskiego zakładu spółki niemieckiej, a zakład jest zaangażowany w tę sprzedaż, to dochody te będą opodatkowane na terytorium Polski zgodnie z art. 7 Umowy.

Podobne wnioski płyną z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 28 października 2005 r. (znak: BD-P/423-I7/05/Z), w której stwierdzono, że "Oddziałowi (...) należy przypisać - odpowiedni do wykonywanych funkcji i ponoszonych ryzyk (ponieważ wykonywał funkcje ekonomicznie ważne w tych transakcjach) - udział w uzyskanym przez przedsiębiorcę zysku. Zysk ten odpowiada kwocie netto w wystawianych przez Oddział faktur. Moment i sposób opodatkowania tego przychodzi podlega już wyłącznie wewnętrznym przepisom podatkowym obowiązującym w Polsce". Innymi słowy w przypadku, gdy polski oddział zagranicznej spółki pełni ekonomicznie ważne funkcje w transakcjach (a bez wątpienia z taka sytuacją mamy do czynienia w przypadku Wnioskodawcy), to przychody i koszty związane z tymi transakcjami dla celów podatku dochodowego podlegają rozliczeniu w Polsce.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych, w tym np. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 29 lutego 2012 r. (sygn. akt I SA/Po 887/11). W orzeczeniu tym Sąd uznał, iż: "gdy przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w drugim państwie poprzez położony tam zakład, państwo położenia zakładu może opodatkować zyski przedsiębiorstwa w takiej mierze, jakie można je przypisać zakładowi. A zatem określony zysk, zgodnie z powołanym przepisem, przypisuje się zakładowi, jeśli podejmowane są poprzez oddział (zakład) jakiekolwiek działania związane z daną transakcją. Jeśli, jak wskazuje skarżący, kontrakt zawarty między macierzystym przedsiębiorstwem a spółką polską, nie dotyczył oddziału, co należy rozumieć, że oddział nie podejmował żadnych czynności związanych z umową, to w świetle obowiązującego prawa nie należy przypisać zakładowi z tego tytułu przychodu i tym samym uwzględniać związanych z tym przychodem kosztów jego uzyskania".

W świetle okoliczności niniejszej sprawy, nie budzi wątpliwości, że w analizowanym zdarzeniu przyszłym Oddział będzie podejmował wszystkie istotne działania związane z dokonywanymi transakcjami sprzedażowymi. Jakkolwiek Oddział będzie korzystał z pomocy osobowej i technicznej S DE w takim zakresie, w jakim będzie to niezbędne do zorganizowania wysyłki i transportu towarów z magazynu znajdującego się w Niemczech, to jednak Oddział będzie ponosił wszelkie koszty związane z tym transportem.

Podsumowując należy zatem powtórzyć, że Oddział będzie odpowiedzialny za kompleksową koordynację i wyłączną sprzedaż sprzętu w Polsce oraz do krajów wymienionych w punktach b - d zdarzenia przyszłego. Innymi słowy, działalność Oddziału w zakresie sprzedaży sprzętu będzie wykonywana w całości przez Oddział, a S DE nie będzie uczestniczył w przeprowadzaniu tych transakcji (z wyjątkiem organizacji wysyłki i transportu towarów z magazynu znajdującego się w Niemczech - na koszt Oddziału). Oddział zatrudnia pracowników w Polsce i posiada niezbędne zaplecze techniczne do prowadzenia działalności gospodarczej, w tylu również do samodzielnego prowadzenia działalności marketingowej.

Tym samym, przychody ze sprzedaży sprzętu z magazynu znajdującego się na terytorium Niemiec (tekst jedn.: zgodnie ze schematem opisanym w pkt 2 zdarzenia przyszłego) należy uznać za podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce, a koszty ich uzyskania za podlegające odliczeniu dla celów kalkulacji zobowiązania z tytułu podatku dochodowego w Polsce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono w tym zakresie od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. 2012, poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl