IPPB5/423-837/09-3/IŚ - Obowiązek wykazania przez spółkę przejmującą w zeznaniu rocznym CIT-8 przychodów i kosztów uzyskania przychodów pozostających w związku z działaniem spółki przejmowanej przed jej przejęciem.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-837/09-3/IŚ Obowiązek wykazania przez spółkę przejmującą w zeznaniu rocznym CIT-8 przychodów i kosztów uzyskania przychodów pozostających w związku z działaniem spółki przejmowanej przed jej przejęciem.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2009 r. (data wpływu 23 grudnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 grudnia 2009 r. (data wpływu 28 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości uwzględnienia w zeznaniu CIT-8 za 2009 r. przychodów i kosztów uzyskania przychodów osiągniętych/poniesionych przez spółkę przejmowaną w okresie od 1 stycznia 2009 r. do dnia przejęcia w sytuacji, gdy w okresie tym w spółce przejmowanej koszty przewyższają przychody - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości uwzględnienia w zeznaniu CIT-8 za 2009 r. przychodów i kosztów uzyskania przychodów osiągniętych/poniesionych przez spółkę przejmowaną w okresie od 1 stycznia 2009 r. do dnia przejęcia w sytuacji, gdy w okresie tym w spółce przejmowanej koszty przewyższają przychody.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka - Wnioskodawca dniu 30 września 2009 r. połączyła się z P. Sp. z o.o. (dalej: spółka przejmowana), której była 100% udziałowcem. Połączenie nastąpiło poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na Spółkę przejmującą, tj. na Spółkę - Wnioskodawcę. Na dzień połączenia, zgodnie z ustawą o rachunkowości, nie nastąpiło zamknięcie ksiąg ani spółki przejmowanej ani Spółki przejmującej. Zgodnie z dokonanymi wyliczeniami na dzień przejęcia w spółce przejmowanej koszty uzyskania przychodów za okres 1 stycznia 2009 - 30 września 2009 przekraczały przychody podatkowe. W przypadku Spółki rok podatkowy jest równy kalendarzowemu. W przypadku spółki przejmowanej również rok podatkowy był równy kalendarzowemu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z przedstawionym stanem faktycznym Spółka, jako spółka przejmująca, wstępuje w obowiązek wykazania w swoim zeznaniu rocznym CIT-8 za rok 2009 kwot przychodów, kosztów ich uzyskania pozostających w związku działalnością spółki przejmowanej w okresie 1 stycznia 2009 - do dnia przejęcia, co w konsekwencji obniży dochód do opodatkowania Spółki za rok 2009...

Zdaniem Spółki, w kalkulacji podatkowej za rok 2009 i ustalaniu dochodu do opodatkowania za rok 2009 Spółka powinna uwzględnić również przychody i koszt uzyskania przychodów za okres od 1 stycznia 2009 r. do dnia połączenia, dotyczące spółki przejmowanej.

Jak uzasadnia Spółka - zgodnie z art. 93 Ordynacji podatkowej, osoba prawna łącząca się przez przejęcie innej osoby prawnej wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej przejętej. Z dniem połączenia nastąpiła sukcesja praw i obowiązków spółki przejmowanej na rzecz Spółki. W opinii Spółki, użycie przez ustawodawcę pojęcia "wszelkie prawa i obowiązki" wskazuje, że zakres zbioru praw i obowiązków przewidzianych w przepisach prawa podatkowego, w które wstępuje przejmująca Spółka należy traktować maksymalnie szeroko.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera szczegółowych przepisów regulujących skutki podatkowe połączenia. Wyjątek stanowią uregulowania art. 7 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (u.p.d.o.p.), który ogranicza prawo do odliczenia straty podatkowej przez następcę prawnego. Zgodnie z art. 7 ust. 4 u.p.d.o.p., przy ustalaniu straty nie uwzględnia się m.in. straty przedsiębiorców łączonych. Zgodnie z art. 7 ust. 2 u.p.d.o.p., dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11 ustawy, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów różnica jest stratą. Spółka wskazuje, że art. 7 ust. 2 u.p.d.o.p. jeśli chodzi o dochód i stratę - odwołuje się do dochodu i straty osiągniętej za rok podatkowy. Jednocześnie Spółka podnosi, iż w przypadku połączenia się nie nastąpiło zamknięcie ksiąg. Tym samym nie zachodzą przesłanki do zakończenia roku podatkowego i rozliczenia zobowiązania podatkowego na dzień połączenia w podmiocie łączonym, jak również w podmiocie przejmującym. Rozliczenie podatku dochodowego nastąpi dopiero po zakończeniu roku podatkowego (tu: roku kalendarzowego 2009), w którym nastąpiło połączenie.

W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, że w kalkulacji podatkowej za rok 2009 i ustalaniu dochodu do opodatkowania za rok 2009 Spółka powinna uwzględnić również:

1.

przychody osiągnięte przez spółkę przejmowaną od 1 stycznia 2009 r. do dnia połączenia;

2.

koszt uzyskania przychodów poniesione przez spółkę przejmowaną w okresie od 1 stycznia 2009 r. do dnia połączenia.

Bez znaczenia jest przy tym fakt, że przychody osiągnięte przez spółkę przejmowaną w okresie od 1 stycznia 2009 r. do dnia połączenia są mniejsze niż koszty uzyskania przychodów.

Spółka wnosi o potwierdzenie swojego stanowiska, a w przypadku odmiennego stanowiska - o wskazanie sposobu rozliczenia przychodów i kosztów ich uzyskania osiągniętych przez spółkę przejmowaną od 1 stycznia 2009 r. do dnia połączenia kalkulacji podatku i deklaracji CIT -8 za rok 2009.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Spółki.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl