IPPB5/423-803/09-4/AM - Zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych jednostki budżetowej realizującej zadania statutowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-803/09-4/AM Zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych jednostki budżetowej realizującej zadania statutowe.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zespołu przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2009 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Warszawie 10 grudnia 2009 r., data wpływu do BKIP w Płocku 14 grudnia 2009 r.) oraz odpowiedzi na wezwanie Nr IPPB5/423-803/09-2/AM z dnia 12 stycznia 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W roku bieżącym dziecko z placówki Wnioskodawcy potrzebowało pomocy na sfinansowanie leczenia za granicą, potrzebne były duże środki. W związku z tym Wnioskodawca podpisał umowę z firmą na promocję sms. Po rozliczeniu pieniądze za tą usługę zostały wpłacone na utworzone subkonto przy koncie szkolnym z którego zostaną przelane na konto fundacji, pod opieką której znajduje się wychowanka Wnioskodawcy. Wnioskodawca jest jednostką budżetową.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Proszę o wyjaśnienie czy musimy odprowadzić od tej sumy podatek, a jeśli tak to jaki i na jakim formularzu mamy go rozliczyć.

Zdaniem Wnioskodawcy, jego działania powinny być zwolnione z opodatkowania, ponieważ jest on placówką oświatową i działa zgodnie z zapisami statutu, który zakłada pomoc w trudnych sytuacjach podopiecznym. Zdaniem Wnioskodawcy w opisanym przypadku powinien on skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 luty 1992 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) i celami zawartymi w statucie Placówki. Wnioskodawca jest jednostką budżetową.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo -techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenie wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca wskazał, iż jest jednostką budżetową i działa na podstawie ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 1998 r. Nr 155, poz. 1014). Wnioskodawca jest placówką oświatową i działa zgodnie z zapisami statutu. Wskazać należy, iż w przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie będzie miała ustawa z dnia z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 1 stycznia 2010 r.

W myśl art. 20 ust. 1 jednostkami budżetowymi są takie jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego, z zastrzeżeniem art. 22 ust. 1-3. Zgodnie z ust. 2 tego artykułu jednostka budżetowa działa na podstawie statutu określającego w szczególności jej nazwę, siedzibę i przedmiot działalności, w tym działalności podstawowej.

Statut Zespołu zakłada udzielanie jak największej pomocy materialnej, opiekuńczej dzieciom będącym w trudnej sytuacji.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych zwalnia się od podatku jednostki budżetowe. A zatem Wnioskodawca będący jednostką budżetową realizująca zadania na podstawie swojego statutu jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy. W związku z powyższym nie będzie miał zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 4 tejże ustawy dotyczący zwolnień przedmiotowych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. Marii Curie - Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl