IPPB5/423-772/09-4/IŚ - Brak możliwości powstania przychodów w związku ze zniesieniem współwłasności prawa użytkowania wieczystego gruntów bez spłat i dopłat.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-772/09-4/IŚ Brak możliwości powstania przychodów w związku ze zniesieniem współwłasności prawa użytkowania wieczystego gruntów bez spłat i dopłat.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2009 r. (data wpływu 7 grudnia 2009 r.) - uzupełnionym pismem z dnia 12 lutego 2010 r. (data nadania 16 lutego 2010 r., data wpływu 22 lutego 2010 r. w odpowiedzi na wezwanie Nr IPPB3/443-1144/09-2/KT, IPPB5/443-772/09-2/IŚ (data nadania 4 lutego 2010 r. data odbioru 10 lutego 2010 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku możliwości powstania przychodów w związku ze zniesieniem współwłasności prawa wieczystego użytkowania gruntów bez spłat i dopłat - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem dochodowym od osób prawnych zniesienia współwłasności prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów formalnych, wobec czego tut. Organ podatkowy pismem Nr IPPB3/443-1144/09-2/KT, IPPB5/443-772/09-2/IŚ z dnia 4 lutego 2010 r. wezwał Spółkę do uzupełnienia braków w wyznaczonym zakresie.

Wniosek został uzupełniony prawidłowo w obowiązującym terminie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka - Wnioskodawca (dalej: Spółka) i Spółka X posiada na współwłasność prawo wieczystego użytkowania gruntów położonych w T. (Nieruchomość). Spółka i Spółka X planują znieść w drodze umowy współwłasność wieczystego użytkowania gruntów, w wyniku dokonania fizycznego podziału działek gruntu będących przedmiotem współużytkowania wieczystego.

Plan fizycznego podziału działek zakłada, podział działek w stosunku odpowiadającym wielkości udziału Spółki - Wnioskodawcy i Spółki X we współwłasności prawa wieczystego użytkowania każdej z dzielonych działek. Po podziale i zniesieniu współwłasności; wartość i powierzchnia działek będących przedmiotem prawa wieczystego użytkowania gruntów przysługujących na wyłączność, będzie odpowiadała wartości udziału we współwłasności prawa wieczystego użytkowania. W związku z powyższym, Strony przewidują, że zniesienie współwłasności nastąpi bez jakichkolwiek spłat lub dopłat na rzecz którejkolwiek ze stron.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w przypadku umownego zniesienia współwłasności prawa wieczystego użytkowania, w wyniku którego Spółka - Wnioskodawca oraz Spółka X uzyskają wyłączne prawo wieczystego użytkowania odpowiedniej części przedmiotowa transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

2.

Czy w przypadku umownego zniesienia współwłasności wieczystego użytkowania gruntów Nieruchomości, w wyniku którego Spółka - Wnioskodawca oraz Spółka X uzyskają wyłączne prawo wieczystego użytkowania gruntów odpowiedniej części nie powstanie przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest wykładnia przepisów dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych, tj. dotycząca pytania nr 2 zadanego przez Spółkę.

Wniosek odnośnie pytania nr 1 w zakresie podatku od towarów i usług (VAT) - został rozpatrzony odrębną interpretacją.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 2)

Spółka uważa, iż zniesienie bez dopłat i spłat współwłasności prawa wieczystego użytkowania gruntów, wskutek którego Spółka otrzyma wyłączne prawo wieczystego użytkowania części nieruchomości; które będzie odpowiadało wielkości udziału posiadanego przez Spółkę we współwłasności prawa wieczystego użytkowania nie gruntów nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie Spółki.

Stosownie bowiem do art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Spółka wprawdzie wskazała w tym miejscu na art. 15, ale ze względu na przytoczoną dalej treść przepisu potraktowano to jako oczywistą omyłkę pisarską) przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie.

Zniesienie współwłasności prawa wieczystego użytkowania gruntów wskutek podziału Nieruchomości, w wyniku którego Spółka otrzyma wyłączne prawo wieczystego użytkowania do określonej części Nieruchomości; która to część odpowiada pierwotnemu udziałowi w prawie wieczystego użytkowaniu gruntów nie stanowi odpłatnego zbycia praw majątkowych. Żaden ze współwłaścicieli nie otrzyma bowiem dodatkowego przysporzenia z tytułu zniesienia współwłasności prawa wieczystego użytkowania gruntów. W związku z tym nie powstanie dla Spółki - Wnioskodawcy przychód podatkowy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższe stanowisko znajduje swoje potwierdzenie między innymi w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 21 kwietnia 2009 r. (sygn. IPPB5/423-56/09-2/DG), gdzie organ podatkowy przychylił się do stanowiska podatnika, że tylko w przypadku gdy w wyniku zniesienia współwłasności podatnik otrzyma na wyłączną własność część nieruchomości większą niż wynosił jej udział w prawie własności; to przy braku rozliczeń pomiędzy spółkami z tego tytułu spółka powinna rozpoznać z tego tytułu przychód w wysokości dodatkowo otrzymanego udziału w nieruchomości na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (pytanie nr 2) uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Spółki.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl