IPPB5/423-733/09-4/MB - Ustalenie momentu powstania przychodu oraz zastosowanie odpowiedniego kursu w związku ze świadczeniem usług ciągłych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-733/09-4/MB Ustalenie momentu powstania przychodu oraz zastosowanie odpowiedniego kursu w związku ze świadczeniem usług ciągłych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 listopada 2009 r. (data wpływu 18 listopada 2009 r.) oraz uzupełnieniu do wniosku z dnia 2 lutego 2010 r. (data dokonanej wpłaty), uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 26 stycznia 2010 r. Nr IPPB5/423-733/09-2/MB (data nadania 26 stycznia 2010 r., data odbioru 1 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu oraz zastosowania odpowiedniego kursu w związku ze świadczeniem usług ciągłych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 listopada 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu oraz zastosowania odpowiedniego kursu w związku ze świadczeniem usług ciągłych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka dokonuje dostaw towarów do kontrahenta z siedzibą w Słowacji - firmy M. (dalej "klient"). Dokonywane przez Spółkę dostawy są przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów z Polski do Słowacji. Spółka posiada dowody wymienione w art. 42 ust. 3, które łącznie potwierdzają dostarczenie towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium Słowacji w związku z tym powyższa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%.

Spółka dysponuje dostępem internetowym do oprogramowania klienta, które wskazuje stany magazynowe i przewidywaną produkcję. Pracownicy Spółki odpowiedzialni za sprzedaż mają za zadanie kontrolowanie stanów magazynowych klienta tak, aby zapewniały one ciągłość produkcji. W związku z tym, poszczególne partie towarów są wysyłane przez Spółkę do klienta w taki sposób, który zapewnia ciągłość jego produkcji i gwarantuje, że klient ma określoną ilość towaru do swojej dyspozycji na magazynie. Na tej podstawie Spółka jest również w stanie planować częstotliwość oraz zawartość poszczególnych dostaw do swojego klienta.

Spółka zobowiązała się do systematycznego dostarczania towarów do Słowacji w każdy roboczy dzień tygodnia zgodnie z codziennym zapotrzebowaniem wskazanym w programie komputerowym. Dostawy są realizowane regularnie codziennie lub co kilka dni. Ilość wysyłek w miesiącu wynosi około dwudziestu. Do każdej wysyłki odnotowanej w systemie komputerowym Spółka wystawia dokument WZ.

W miarę wzrostu produkcji wzrasta również zapotrzebowanie na towary, dlatego sprzedaż do klienta odbywa się w sposób ciągły i systematyczny. Klient podpisał ze Spółką jedną umowę na dostawę towarów, co oznacza, że nie będzie podpisywał ze Spółką odrębnych umów na dostawy każdej partii towarów. Umowa ma charakter trwały i jest zawarta na dłuższy okres czasu. Spółka jest zobowiązana umową do stałej i powtarzalnej dostawy towarów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy dokonywana przez Spółkę sprzedaż ma charakter ciągły i w związku z tym Spółka ma prawo do wystawiania faktury zbiorczej ze wskazaniem roku oraz miesiąca sprzedaży...

2.

Jeśli opisana sprzedaż może być potraktowana, jako sprzedaż o charakterze ciągłym, która powinna być udokumentowana fakturą zbiorczą to, jakie zasady powinna przyjąć Spółka do przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej na złote polskie dla celów rozliczeń VAT...

3.

Jeśli opisana sprzedaż może być potraktowana, jako sprzedaż o charakterze ciągłym, która powinna być udokumentowana fakturą zbiorczą to, jakie zasady powinna przyjąć Spółka do przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej na złote polskie dla celów rozliczeń CIT...

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej są zagadnienia dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, tj. pytanie oznaczone Nr 3.

W części dotyczącej podatku od towarów i usług, tj. pytanie oznaczone Nr 1 i Nr 2 wydana została odrębna interpretacja indywidualna.

Stanowisko Spółki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, tj. pytania oznaczonego Nr 3:

Z punktu widzenia podatku dochodowego, momentem rozpoznania przychodu w podatku dochodowym powinna być data wystawienia faktury, nie później niż data wydania towaru lub uregulowania należności.

W przypadku Spółki, pierwszą z tych dat będzie data wydania towarów. Przy czym, w ocenie Spółki, w przypadku sprzedaży realizowanej przez Spółkę, za datę wydania towarów należy rozumieć datę, gdy wszystkie towary objęte sprzedażą zostaną wydane. W przypadku Spółki, datą taką będzie zawsze ostatni dzień okresu rozliczeniowego, którego dotyczy dana faktura. Jest to bowiem ostatni dzień, w którym dostawy objęte daną fakturą realizowane w sposób ciągły, mogą być dokonane.

W związku z powyższym, Spółka będzie zobowiązana do przeliczenia kwoty przychodów na złote polskie przy zastosowaniu kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego ostatni dzień miesiąca.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Na podstawie art. 12 ust. 3 ww. ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Natomiast moment uzyskania przychodów określają przepisy art. 12 ust. 3a, 3c, 3d i 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 3a tej ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Jeżeli natomiast strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku (art. 12 ust. 3c ww. ustawy).

W celu określenia momentu powstania przychodu w stanie faktycznym opisanym we wniosku, należy rozstrzygnąć, który z wymienionych przepisów znajdzie zastosowanie odnośnie przedstawionej w nim sytuacji.

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z tzw. usługą ciągłą.

Usługi ciągłe to usługi o charakterze ciągłym obejmujące czynności polegające na stałym i powtarzalnym (trwałym) zachowaniu strony zobowiązanej do ich świadczenia. Wynikają one z zobowiązania o charakterze ciągłym, które wytwarza trwały stosunek prawny i z którego wypływają obowiązki ciągłe bądź okresowe.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje na rzecz kontrahenta z siedzibą w Słowacji wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. Spółka podpisała z kontrahentem jedną umowę na dostawę towarów i nie będzie podpisywała odrębnych umów na dostawy każdej partii towarów. Spółka zobowiązała się w umowie do stałej i powtarzalnej dostawy towarów, tak aby kontrahent miał zapewnioną ciągłość produkcji. Dodatkowo Wnioskodawca wskazał, że posiada dostęp internetowy do oprogramowania klienta, dzięki czemu może monitorować stany magazynowe kontrahenta. Na tej podstawie Spółka jest w stanie planować częstotliwość oraz zawartość poszczególnych dostaw do swoich kontrahentów. Poszczególne partie towarów są wysyłane przez Wnioskodawcę do klienta w taki sposób, żeby zapewnić ciągłość jego produkcji. Spółka dostarcza systematycznie towary w każdy roboczy dzień tygodnia: codziennie lub kilka dni w tygodniu. W miesiącu dochodzi do około dwudziestu wysyłek, każda z nich odnotowywana jest w systemie komputerowym Spółki i potwierdzona dokumentem WZ.

A zatem w przedmiotowym stanie faktycznym zastosowanie znajduje art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Powyższy zapis stanowi wyjątek od ogólnej zasady rozpoznawania momentu powstania przychodów związanych z prowadzoną przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych działalnością gospodarczą, a dotyczy tych podatników, którzy w zawartych umowach cywilnoprawnych postanowili, iż świadczone przez nich usługi będą rozliczane okresowo - w okresach miesięcznych, kwartalnych, rocznych.

Dokonując analizy przytoczonego przepisu art. 12 ust. 3c ustawy podatkowej, należy wskazać, iż ustawodawca, w przypadku usługi rozliczanej w okresach rozliczeniowych, wskazał następujące możliwe daty powstania przychodu:

*

ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub

*

ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego na wystawionej fakturze.

Wskazać jednocześnie należy, iż zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy, rozpoznanie przychodu winno następować nie rzadziej niż raz w roku. Natomiast istotnym dla wskazania daty powstania przychodu jest okoliczność ustalenia w umowie (fakturze) rozliczania w okresie rozliczeniowym. Wystąpienie więc tej sytuacji - zależnej wyłącznie od woli stron - oznacza, iż przychód z tego rodzaju usług powstaje w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na fakturze nie rzadziej niż raz w roku.

Przechodząc do kwestii przeliczania przychodu wyrażonego w walutach obcych, należy wskazać, iż dla przeliczenia przychodu w walucie obcej przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, co wynika z art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedstawionej przez Spółkę sytuacji, gdy przychód zaksięgowano z ostatnim dniem miesiąca, powinien być zastosowany średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M. C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl