IPPB5/423-705/12-2/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 października 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-705/12-2/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2012 r. (data wpływu 20 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie

* kwalifikacji prawnopodatkowej wydatków związanych z wytworzeniem środka trwałego - jest prawidłowe,

* określenia stawki amortyzacyjnej dla środka trwałego zaliczonego do grupy 8 rodzaj 805 KŚT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji prawnopodatkowej wydatków związanych z wytworzeniem środka trwałego oraz określenia stawki amortyzacyjnej dla środka trwałego zaliczonego do grupy 8 rodzaj 805 KŚT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca "zbudował" środek trwały - urządzenie, wyposażenie, instalację, służące do celów widowiskowych, które zostało stworzone po to, żeby zorganizować wystawę "Podwodny Świat", i które opiera się na działaniu sprzętu komputerowego skonfigurowanego specjalnie i wyłącznie na potrzeby zorganizowania tej wystawy.

Urządzenie, wyposażenie, instalacja działa w ten sposób, że odpowiednio skonfigurowany sprzęt komputerowy wytwarza obrazy i efekty symulujące podwodny świat, które są przetwarzane za pomocą podłączonej do komputerów aparatury i wyposażenia multimedialnego (telewizory, rzutniki, case koncertowy, ekrany, pylon do montażu audio-video) i aparatury nagłaśniającej (wzmacniacze, kolumny, subwoofery, odtwarzacze CD), żeby stworzyć wrażenie przebywania w podwodnym świecie. Efekty symulujące podwodny świat, uzyskane dzięki sprzętowi komputerowemu prezentowane są w tak zwanych 4 stacjach podwodnego świata, zbudowanych z elementów konstrukcyjnych: przęseł, półkolistej obudowy i nadstawek, wyposażonych w makiety - scenografie imitujące podwodny świat, wentylację sufitową - wentylatory, system oświetlenia ledowego, maskownicę/ramę do monitorów, ławki do przebierania, lampę sygnalizacyjną, wieszaki na ubrania, klucze do zamykania drzwi, skafandry nurkowe, latarki, koła ratunkowe, koło sterowe, butlę do nurkowania, armaty, beczki, kufer ze złotymi monetami (monety zalane żywicą), linę, sekstans, kaganki/oświetlenie, materac do wnętrza - do siedzenia, mapę, elementy magnetyczne na mapę. Stacje są ustawione na wykładzinie podłogowej, wystawa jest ogrodzona a na ogrodzeniu jest umieszczona tablica informacyjna o wystawie.

Urządzenie, wyposażenie, instalacja, którego budowę opisano powyżej, służy celom kulturalno - oświatowym tj. podnoszeniu poziomu wiedzy i kultury dzieci i młodzieży korzystających z wystawy.

Wystawa ma charakter ruchomy to znaczy może być bez przeszkód przenoszona z miejsca na miejsce. Może stanowić wyposażenie jakiejkolwiek placówki w tym kulturalno - oświatowej, jak też innej np. centrum handlowego, na terenie którego znajdują się placówki kulturalno - oświatowe, kina, sale widowiskowe.

Urządzenie, wyposażenie, instalacja stanowi integralną całość i poszczególne jego elementy szczegółowo opisane powyżej nie są przydatne dla Wnioskodawcy do jakiegokolwiek użytku, poza utworzeniem urządzenia, wyposażenia, instalacji mającej na celu zorganizowanie wystawy.

Urządzenie, wyposażenie, instalacja zostało przez Wnioskodawcę użyte po raz pierwszy 31 stycznia 1912 roku do zorganizowania wystawy na terenie Centrum Handlowego w S.

Na zapytania Wnioskodawcy czy wyżej opisane urządzenie, wyposażenie, instalacja powinno być zaliczone do grupy 4 Klasyfikacji Środków Trwałych: maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania, podgrupa 49: pozostałe maszyny, urządzenia i aparaty specjalizowane i specjalne ogólnego zastosowania, rodzaj: 491 zespoły komputerowe, ponieważ urządzenie, które zostanie stworzone po to, żeby zorganizować wystawę "Podwodny Świat" opiera się na działaniu sprzętu komputerowego skonfigurowanego specjalnie i wyłącznie na potrzeby zorganizowania tej wystawy.

Czy też wyżej opisane urządzenie, wyposażenie, instalacja powinno być zaliczone do grupy 8 Klasyfikacji Środków Trwałych: narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie gdzie indziej niesklasyfikowane, podgrupa 80: narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie gdzie indziej niesklasyfikowane, rodzaj 805 wyposażenie i sprzęt kin teatrów i innych placówek kulturalno - oświatowych (rodzaj ten obejmuje między innymi pozostały sprzęt i wyposażenia barów, restauracji, dyskotek, sal widowiskowych i innych placówek kulturalno - oświatowych), ponieważ szczegółowo wyżej opisane wyposażenie stanowi integralną całość, która ma służyć zorganizowaniu kulturalno - oświatowej wystawy prezentowanej na terenie, gdzie znajdują się między innymi kina, teatry, sale widowiskowe i placówki kulturalno - oświatowe. Dyrektor Urzędu Statystycznego w Łodzi odpowiedział, że wyżej opisany środek trwały mieści się w Klasyfikacji Środków trwałych w grupie 8 rodzaj 805 "Wyposażenie i sprzęt kin, teatrów i innych placówek kulturalno - oświatowych." Zapytanie i odpowiedź Dyrektora Urzędu Statystycznego w Łodzi znajdują się w załączeniu do niniejszego wniosku. Jednakże do wytworzenia wyżej opisanego środka trwałego oprócz zakupu wyżej opisanych elementów rzeczowych konieczne było poniesienie przez Wnioskodawcę wydatków na zapłatę wynagrodzeń za pracę, przy zaprojektowaniu i wytworzeniu jego poszczególnych elementów takich jak makiety - scenografie, przy nagraniu dźwięków podwodnego świata i tekstów - przez aktorów, lektorów, przy transporcie elementów środka trwałego, jego montażu i demontażu. W tym celu Wnioskodawca korzystał zarówno z pracy własnych pracowników, jak też osób zatrudnionych przez Wnioskodawcę na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia i z usług obcych świadczonych przez profesjonalnych przedsiębiorców.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy poniesione przez Wnioskodawcę wydatki na zapłatę wynagrodzeń własnym pracownikom, osobom zatrudnionym przez Wnioskodawcę na podstawie umów o dzieło lub umów zlecenia oraz usługodawcom - profesjonalnym przedsiębiorcom, za świadczoną przez nich pracę lub usługi przy tworzeniu wyżej opisanego środka trwałego (jego zaprojektowaniu, wytworzeniu jego poszczególnych elementów takich jak makiety - scenografie, przy nagraniu dźwięków podwodnego świata i tekstów - przez aktorów, lektorów, przy transporcie jego elementów, jego montażu i demontażu), powinny być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu Wnioskodawcy, czy też zwiększyć wartość początkową przedmiotowego środka trwałego i wraz z jego pozostałymi wyżej opisanymi elementami rzeczowymi podlegać amortyzacji podatkowej według stawki 20%, która zgodnie z wykazem rocznych stawek amortyzacji, stanowiącym Załącznik nr 1 do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, jest właściwa dla grupy 8 rodzaj 805 KŚT, do której to grupy i rodzaju przedmiotowy środek trwały zaliczył Dyrektor Urzędu Statystycznego w Łodzi - organ powołany do interpretacji KŚT, w razie gdy zainteresowany podmiot ma trudności z interpretacją tej Klasyfikacji.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1.

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2.

maszyny, urządzenia i środki transportu,

3.

inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Urządzenie szczegółowo opisane przy przedstawieniu stanu faktycznego spełnia wszystkie z określonych w powyższym przepisie warunków do podlegania amortyzacji. Jest wytworzone przez Wnioskodawcę, po wytworzeniu stanowić będzie jego własność, w założeniu ma być używane dłużej, niż rok, w celu uzyskiwania przez Wnioskodawcę przychodów, czyli na potrzeby związane z prowadzeniem przez niego działalności gospodarczej. W dniu przyjęcia do używania, tj. w dniu otwarcia pierwszej wystawy 31 stycznia 2012 r., było kompletne i zdatne do użytku.

Urządzenie szczegółowo opisane przy przedstawieniu stanu faktycznego spełnia wszystkie z określonych w powyższym przepisie warunków do podlegania amortyzacji. Jest wytworzone przez Wnioskodawcę, po wytworzeniu stanowić będzie jego własność, w założeniu ma być używane dłużej, niż rok, w celu uzyskiwania przez Wnioskodawcę przychodów, czyli na potrzeby związane z prowadzeniem przez niego działalności gospodarczej. W dniu przyjęcia do używania, tj. w dniu otwarcia pierwszej wystawy 31 stycznia 2012 r., było kompletne i zdatne do użytku.

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za wartość początkową środków trwałych, uważa się: w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia, a za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych.

Zatem wartość początkową ww. urządzenia będą stanowiły wydatki na zakup jego poszczególnych elementów rzeczowych szczegółowo opisanych w stanie faktycznym oraz wynagrodzenia za pracę i za usługi, przy zaprojektowaniu i wytworzeniu jego poszczególnych elementów. W tym wynagrodzenia własnych pracowników Wnioskodawcy, osób zatrudnionych przez Wnioskodawcę na podstawie umów o dzieło lub umów zlecenia oraz koszt zakupu usług obcych świadczonych przy zaprojektowaniu i wytworzeniu urządzenia. Od tak obliczonej wartości początkowej urządzenia należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Zgodnie z art. 16i ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w wykazie stawek amortyzacyjnych, stanowiącym Załącznik nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z informacją organu powołanego do interpretacji KŚT, w razie gdy zainteresowany podmiot ma trudności z interpretacją tej Klasyfikacji, tj. zgodnie z informacją Dyrektora Urzędu Statystycznego w Łodzi, wyżej opisany środek trwały został zaliczony do grupy 8 rodzaju 805 KŚT, dla której to grupy stosownie do wykazu rocznych stawek amortyzacji, stanowiącego Załącznik nr 1 do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych właściwa jest stawka amortyzacyjna 20%.

Zatem poniesione przez Wnioskodawcę wydatki na zapłatę wynagrodzeń własnym pracownikom, osobom zatrudnionym przez Wnioskodawcę na podstawie umów o dzieło lub umów zlecenia oraz usługodawcom - profesjonalnym przedsiębiorcom, za świadczoną przez nich pracę lub usługi przy tworzeniu wyżej opisanego środka trwałego (jego zaprojektowaniu, wytworzeniu jego poszczególnych elementów takich jak makiety - scenografie, przy nagraniu dźwięków podwodnego świata i tekstów - przez aktorów, lektorów, przy transporcie jego elementów, jego montażu i demontażu), nie powinny być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu Wnioskodawcy. Wydatki te powinny zwiększyć wartość początkową przedmiotowego środka trwałego i wraz z jego pozostałymi szczegółowo opisanymi elementami rzeczowymi powinny podlegać amortyzacji podatkowej według stawki 20%, która zgodnie z wykazem rocznych stawek amortyzacji, stanowiącym Załącznik nr 1 do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, jest właściwa dla grupy 8 rodzaj 805 KŚT, do której zalicza się wyżej opisane urządzenie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się

* w zakresie kwalifikacji prawnopodatkowej wydatków związanych z wytworzeniem środka trwałego za prawidłowe,

* w zakresie określenia stawki amortyzacyjnej dla środka trwałego zaliczonego przez Wnioskodawcę do grupy 8 rodzaj 805 KŚT za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., zwanej dalej u.p.d.o.p.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1.

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2.

maszyny, urządzenia i środki transportu,

3.

inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W myśl art. 16g ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p. za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia.

Przy czym stosownie do treści art. 16g ust. 14 powołanej ustawy za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Literalne brzmienie powołanych wyżek przepisów prowadzi do wniosku, iż wydatki na zapłatę wynagrodzeń własnym pracownikom, osobom zatrudnionym przez Wnioskodawcę na podstawie umów o dzieło lub umów zlecenia oraz usługodawcom - profesjonalnym przedsiębiorcom, za świadczoną przez nich pracę lub usługi przy tworzeniu wyżej opisanego środka trwałego (jego zaprojektowaniu, wytworzeniu jego poszczególnych elementów takich jak makiety - scenografie, przy nagraniu dźwięków podwodnego świata i tekstów - przez aktorów, lektorów, przy transporcie jego elementów, jego montażu i demontażu) należy uznać za koszty wytworzenia środka trwałego w rozumieniu art. 16g ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 16g ust. 4 u.p.d.o.p.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należy uznać za prawidłowe.

Jednocześnie należy zauważyć, iż zgodnie z art. 16i u.p.d.o.p. odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 16j-16ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1.

Zgodnie z Wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych stanowiącym załącznik nr 1 do u.p.d.o.p. dla środków trwałych zakwalifikowanych do grupy 8 rodzaj 805 stanowiących "wyposażenie kin, teatrów, placówek kulturalno-oświatowych" przewidziano stawkę amortyzacyjną 10% (pozycja 08 wiersz 1). Stawka dwudziestoprocentowa została przewidziana dla innych niż ww. środków trwałych z grupy 8, tj. narzędzi, przyrządów, ruchomości i wyposażenia.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym "przedmiotowe wydatki" powinny podlegać amortyzacji podatkowej według stawki 20% należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie należy zauważyć, iż w postępowaniu interpretacyjnym tut. Organ podatkowy nie jest uprawniony do weryfikacji poprawności zaliczenia przez Wnioskodawcę danego środka trwałego do określonej grupy i rodzaju Klasyfikacji Środków Trwałych, w związku z czym wskazania Wnioskodawcy w tym zakresie przyjęto za element opisu stanu faktycznego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl