IPPB5/423-674/11-4/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 września 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-674/11-4/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2011 r. (data wpływu 18 lipca 2011 r.) oraz w piśmie z dnia 23 sierpnia 2011 r. (data wpływu 26 sierpnia 2011 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 18 sierpnia 2011 r. Nr IPPB5/423-674/11-2/PS (data nadania 19 sierpnia 2011 r., data doręczenia 22 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie art. 1 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie art. 1 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W grupie kapitałowe> spółek V. istnieje następująca struktura powiązań. Wspólnikami polskiej spółki V. GmbH Sp. komandytowa są: austriacka spółka V. GmbH Co. KG będąca komandytariuszem oraz V. GmbH będąca komplementariuszem. Natomiast 100% udziałów w spółce V. GmbH Co. KG posiada komplementariusz, tj. spółka P. mbH (P. lub Wnioskodawca). V. GmbH nie ma udziału w spółce V. GmbH Co. KG.

W przyszłości może dojść do likwidacji (ewentualnie rozwiązania) austriackiej spółki V. GmbH Co. KG. Zgodnie z przepisami prawa austriackiego pozostały po likwidacji (ewentualnie po rozwiązaniu) majątek spółki przejmują automatycznie jej wspólnicy jako następcy prawni. W efekcie P. otrzymałaby majątek po spółce V. GmbH Co. KG, w tym również udziały w polskiej spółce.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy wejście przez Wnioskodawcę z punktu widzenia prawa austriackiego w prawa i obowiązki zlikwidowanej spółki V. GmbH Co. KG powoduje zmianę dotychczasowych obowiązków podatkowych Społki P. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, tj. rozszerzenie lub zawężenie zakresu opodatkowanych przychodów.

Stanowisko Spółki

Zdaniem Wnioskodawcy, po ewentualnej likwidacji spółki austriackiej nie zmienią się obowiązki podatkowe Spółki P. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, czyli nie zajdzie zmiana w zakresie rodzaju źródeł przychodów stanowiących podstawę opodatkowania.

Spółka komandytowa nie ma odrębnej podmiotowości na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych. Podatnikami podatku dochodowego w Polsce są sami wspólnicy spółki, a nie spółka. W przypadku, gdy wspólnikiem spółki komandytowej jest jednak inna spółka komandytowa, czyli również podmiot podatkowo transparentny obowiązek opodatkowania przechodzi na jej wspólników. W zależności zatem od formy prawnej wspólników obowiązek podatkowy może przechodzić na kolejne poziomy struktury grupy kapitałowej.

Obecnie wspólnikiem (komandytariuszem) polskiej spółki V. GmbH Sp. k. jest spółka V. GmbH Co. KG. Spółka ta, jako spółka komandytowa, jest zgodnie z austriackim prawem podatkowym, spółką osobową. Spółki komandytowe nie są traktowane w Austrii w zakresie opodatkowania podatkiem od osób prawnych jak osoby prawne, stąd nie znajdują dla niej zastosowania przepisy art. 1 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. 74, poz. 397 z późn. zm.) - dalej: ustawa o CIT. Zgodnie z nimi przepisy ustawy o CIT mają zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej. Przy czym przepisy ustawy mają zastosowanie do spółek niemających osobowości prawnej mających siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Zatem ze względu na opisaną powyżej transparentność V. GmbH Co. KG nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami są. natomiast jej wspólnicy, tj. V. GmbH oraz Wnioskodawca, przy czym drugi wspólnik posiada 100% udziałów. Powyższe oznacza, iż spółka P. jest zarejestrowanym w Polsce podatnikiem podatku dochodowego i płaci podatek od dochodów uzyskanych od V. GmbH Sp. k. Spółka jest zobowiązana również do składania rocznej deklaracji podatkowej CIT-8.

W przypadku likwidacji spółki V. GmbH Co. KG i przejęcia jej udziałów przez P., jako następcę prawnego, w naszej ocenie zakres obowiązków na gruncie podatku dochodowego w Polsce nie ulegnie zmianie. Spółka V. GmbH Co. KG nigdy nie była podatnikiem podatku dochodowego, zatem jej likwidacja nie wiąże się dla niej z żadnymi obowiązkami w tym zakresie. Natomiast Spółka P. nadal będzie odprowadzała podatek dochodowy od przychodów uzyskanych z polskiej spółki komandytowej, ty/e że z "wyższego" poziomu struktury organizacyjnej. Zmiana dotyczy zatem wyłącznie struktury organizacyjnej, a nie faktycznych obowiązków podatkowych.

Dodatkowo można wskazać, iż zgodnie z polskimi przepisami Kodeksu spółek handlowych spółka osobowa może dokonać rozwiązania bez przeprowadzania likwidacji, jednak wówczas umowa takiej spółki musiałaby regulować podział pomiędzy wspólnikami pozostałego po takiej spółce majątku. W tym kontekście poniższe uwagi odnoszą się do tradycyjnego postępowania likwidacyjnego w stosunku do spółek osobowych.

W prawie polskim po likwidacji spółki osobowej (taką jest spółka komandytowa), jej wspólnicy nie uzyskują statusu następców prawnych spółki. Jednak istnieje zapis, że pozostały po likwidacji majątek dzieli się między wspólników stosownie do postanowień umowy spółki. W przypadku braku stosownych postanowień umowy spłaca się wspólnikom udziały. Nadwyżkę dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczą oni w zysku. Jak wynika z powyższego w prawie polskim istnieje możliwość podziału majątku spółki pomiędzy jej wspólników, przy czym podziałem tym mogą być również objęte udziały (ogół praw i obowiązków) w spółce komandytowej. Decyzja o podziale może być zawarta w uchwale (oświadczeniu) likwidatorów bądź w uchwale wspólników. Przejście udziałów na nowego wspólnika wymaga pisemnej zgody drugiego wspólnika, a konsekwencją przejścia udziałów w polskiej spółce na P. jest obowiązek zmiany umowy spółki V. GmbH Sp. k. przed polskim notariuszem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe w pełnym zakresie.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono w tym zakresie od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl