IPPB5/423-656/09-2/MB - Możliwość uznania za zorganizowaną część przedsiębiorstwa przy wyodrębnieniu w swojej strukturze wewnętrznej pionu administrowania nieruchomościami oraz pionu AGD-IT, przez spółkę prowadzącą działalność w branży sprzętu gospodarstwa domowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-656/09-2/MB Możliwość uznania za zorganizowaną część przedsiębiorstwa przy wyodrębnieniu w swojej strukturze wewnętrznej pionu administrowania nieruchomościami oraz pionu AGD-IT, przez spółkę prowadzącą działalność w branży sprzętu gospodarstwa domowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2009 r. (data wpływu 19 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

*

uznania Pionu AGD-IT za zorganizowaną części przedsiębiorstwa - jest nieprawidłowe,

*

uznania Pionu Pion Nieruchomości za zorganizowaną części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa i wniesienia jej jako aport do innego przedsiębiorstwa bądź podziału przez wydzielenie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

M.Sp ("M") prowadzi działalność gospodarczą m.in. w branży artykułów gospodarstwa domowego. M. wyodrębnił w swojej strukturze wewnętrznej zorganizowane części przedsiębiorstwa ("zcp") w zakresie:

1.

administrowania nieruchomościami oraz w zakresie,

2.

prowadzenia działalności gospodarczej, której przedmiotem będzie produkcja i sprzedaż artykułów gospodarstwa domowego (AGD) oraz produkcja i sprzedaż sprzętu IT (akcesoria komputerowe).

Po wyodrębnieniu, jedno zcp zajmuje się wyłącznie zarządzaniem wszystkimi nieruchomościami posiadanymi obecnie przez M., wykorzystywanymi do celów własnych oraz osób trzecich (w obecnej strukturze M. jest to Pion Nieruchomości), natomiast drugie zcp prowadzi wyłącznie działalność w zakresie produkcji i sprzedaży AGD oraz produkcji i sprzedaży sprzętu IT (Pion AGD-IT). Co do tego drugiego pionu planowany jest intensywny rozwój prowadzący docelowo do wyszukania inwestora i do wniesienia tej zcp aportem do nowego lub istniejącego podmiotu posiadającego w swoich strukturach Pion AGD-IT. Alternatywnie rozważany jest także scenariusz, w którym M. podlegałoby podziałowi przez wydzielenie Pionu AGD-IT do spółki z udziałem inwestora lub do spółki, która docelowo zostałaby zbyta inwestorowi.

Z tychże powodów, zatrudnieni w M. pracownicy, dostawcy, odbiorcy, wszystkie posiadane przez M. składniki materialne i niematerialne, w tym zobowiązania, przeznaczone do realizacji zadań gospodarczych w zakresie zarządzania, i wykorzystywania dla celów własnych oraz osób trzecich posiadanych przez M. nieruchomości, zostają przypisane do zcp dot. nieruchomości.

Jednocześnie zatrudnieni w M. pracownicy, dostawcy, odbiorcy wszystkie posiadane przez Spółkę składniki materialne i niematerialne, w tym zobowiązania, przeznaczone do realizacji zadań gospodarczych w zakresie produkcji i sprzedaży sprzętu AGD oraz produkcji i sprzedaży sprzętu IT, zostają przypisane do zcp dot. AGD-IT.

W związku z wydzieleniem Pionu Nieruchomości i Pionu AGD, wszyscy pracownicy M. zostali przyporządkowani do odpowiednich pionów (każdy z nich ma opracowaną odrębną strukturę zatrudnienia i hierarchię stanowisk). Danym pionem kieruje Dyrektor Generalny Pionu Nieruchomości oraz Dyrektor Generalny Pionu AGD-IT. Każdy z Dyrektorów Generalnych podejmuje wszelkie decyzje z zakresu prawa pracy w stosunku do podległych mu pracowników, w tym w zakresie czynności prawnych prowadzących do nawiązania lub rozwiązania stosunku pracy.

M. zapewniło odrębność finansową Pionu Nieruchomości oraz Pionu AGD-IT poprzez konfigurację systemu księgowo-rachunkowego, w ten sposób, aby system ten był prowadzony odrębnie dla Pionu Nieruchomości oraz Pionu AGD-IT (odrębne konta w celu ewidencjonowania operacji związanych z działalnością danej zcp). Skutkiem takiej konfiguracji systemu księgowego jest możliwość przypisania wyodrębnionym składnikom przypisanym do danego pionu poszczególnych wskaźników finansowych, w tym zwłaszcza w zakresie przychodów, kosztów, należności i zobowiązań, wypracowywanych w każdym z tych przypadków przez Pion Nieruchomości oraz Pion AGD-IT. Stosownie do przyjętej konfiguracji systemu księgowo-rachunkowego, wszelkie pozycje rachunku zysków i strat, w tym w zakresie:

*

przychodów ze sprzedaży i zrównanych z nimi,

*

kosztów działalności operacyjnej danego pionu,

*

zysków (strat) ze sprzedaży,

*

pozostałych przychodów operacyjnych,

*

pozostałych kosztów operacyjnych,

*

zysków (strat) z działalności operacyjnej,

*

przychodów finansowych,

*

kosztów finansowych,

*

zysków z działalności gospodarczej,

*

wyniku zdarzeń nadzwyczajnych,

zostały odpowiednio przypisane do Pionu Nieruchomości i Pionu AGD-IT (podstawą przypisania jest związek funkcjonalny tych wskaźników finansowych z danym pionem, w tym z działalnością oraz składnikami majątku przynależnymi do danego pionu).

Wszelkie aktywa trwałe M. zostały przyporządkowane do Pionu Nieruchomości lub Pionu AGD-IT w zależności od ich związku i zakresu realizowanych zadań, tj. związanych z nieruchomościami, zarządzaniem nieruchomościami, wykorzystywaniem ich dla celów własnych oraz osób trzecich (Pion Nieruchomości) oraz w zakresie produkcji i sprzedaży sprzętu AGD oraz produkcji i sprzedaży sprzętu IT (Pion AGD-IT). Podział ten został przeprowadzony w taki sposób, aby elementy aktywów trwałych tworzyły funkcjonalną całość, która będzie realizować swoje zadania gospodarcze jako niezależne wewnętrznie przedsiębiorstwo. Przyjęto również, że wszelkie aktywa, które nie są ściśle powiązane z danym pionem, tj. nie są bezpośrednim efektem działalności takiego pionu, zostają podzielone w ten sposób, że stają się częścią tego pionu którego przychody pozwoliły na ich sfinansowanie. Z uwzględnieniem ww. zasady, ze względu na wyodrębnienie nieruchomości jako podstawowego elementu Pionu Nieruchomości, nieruchomość wykorzystywana dotychczas dla potrzeb działalności związanej z AGD (znajduje się na niej magazyn i biuro), formalnie została przypisana do Pionu Nieruchomości. Takie przyporządkowanie pozwala na zachowanie czytelnych kryteriów podziału aktywności M. w zakresie utworzenia Pionu Nieruchomości (nieruchomości są podstawowym substratem tego pionu), nie pozbawiając Pionu AGD-IT cechy odrębności funkcjonalnej. Cecha ta została zachowana dzięki zapewnieniu Pionowi AGD-IT możliwości korzystania z nieruchomości na dotychczasowych zasadach (pomimo przynależności tego składnika do Pionu Nieruchomości), z tym zastrzeżeniem, że korzystanie z nieruchomości przez Pion AGD-IT odbywa na zasadach analogicznych do tych jakie odnoszą się do dzierżawców (wskaźniki finansowe związane z tą nieruchomością zostały przypisane do Pionu AGD-IT), co oznacza, że Pion AGD-IT z przychodów mu przypisanych:

*

pokrywa wszelkie wydatki związane z korzystaniem z nieruchomości,

*

pokrywa dodatkowo wydatki z tytułu obsługi magazynu, biura oraz pomieszczeń serwisu,

*

pokrywa (refunduje) wydatki związane z ochroną,

*

ponosi ekonomiczny ciężar podatku od nieruchomości.

Powyższa alokacja kosztów korzystania z nieruchomości do Pionu AGD-IT umożliwia zachowanie odrębności organizacyjnej i finansowej tego pionu. Po znalezieniu inwestora i dokonaniu planowanego aportu zcp AGD-IT do odrębnego podmiotu lub podziału M. przez wydzielenie zcp AGD-IT, korzystanie przez ten podmiot z nieruchomości odbywać się będzie na podstawie umowy dzierżawy (umowa ta zostanie zawarta równocześnie z czynnością prawną na mocy której dojdzie do aportu zcp AGD-IT lub podziału M. przez wydzielenie). Takie przyporządkowanie, tj. na podstawie umowy o charakterze zobowiązaniowym (dzierżawa), a nie w oparciu o tytuł własności, nie pozbawia odrębności funkcjonalnej zcp AGD-IT, gdyż odrębność ta opiera się na funkcji jaką pełnią składniki majątku, a nie na tytule prawnym.

W wyniku wyodrębnienia dwóch zcp w strukturze M., środki zgromadzone z tytułu ZFRON-u pozostały w całości po stronie Pionu Nieruchomości z uwagi na fakt, iż:

*

po przeniesieniu aportem działalności zcp AGD-IT do odrębnego podmiotu lub podziału M. przez wydzielenie, status zakładu pracy chronionej pozostanie przy M, której działalność obejmować będzie już wyłącznie aktywności Pionu Nieruchomości,

*

środki te, w myśl obowiązujących przepisów, nie mogą być wydatkowane dowolnie, a przede wszystkim nie mogą służyć działalności podmiotu, który nie posiada statusu zakładu pracy chronionej.

W celu zapewnienia pełnej przejrzystości finansowej obu Pionów, w M zostały wyodrębnione oddzielne rachunki bankowe dla potrzeb każdego z pionów. Również zapasy gotówki posiadanej przez M zostały odpowiednio przypisane każdemu z pionów.

Wszelkie pasywa M zostały przyporządkowane do Pionu Nieruchomości lub Pionu AGD-IT w zależności od ich związku z danym pionem i przyczynieniem się danego pionu do ich powstania jako pozycji bilansowej, tj. związanych z nieruchomościami, zarządzaniem nieruchomościami, wykorzystywaniem ich dla celów własnych oraz osób trzecich (Pion Nieruchomości) oraz w zakresie produkcji i sprzedaży sprzętu AGD oraz produkcji i sprzedaży sprzętu IT (Pion AGD-IT). Przyjęto również, że wszelkie pasywa, które nie są ściśle powiązane z danym pionem, tj. nie są bezpośrednim efektem działalności takiego pionu, zostały podzielone w ten sposób, że stają się częścią tego pionu, którego finansowały działalność. W przypadku pozostałych składników majątku M (zarówno o charakterze materialnym jak i niematerialnym), w tym w szczególności tych, które nie mają swego odzwierciedlenia w bilansie M, zostały one przypisane do tego pionu, z działalnością którego lub majątkiem którego wykazują najściślejszy związek. Dotyczy to w szczególności umów najmu, dzierżawy, dostawy lub odbioru, jak też samej klienteli (dostawcy, odbiorcy).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego wyodrębniony w M Pion Nieruchomości oraz Pion AGD-IT mogą być uważane za zorganizowaną części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 u.p.d.o.p., biorąc pod uwagę planowany aport Pionu AGD-IT do odrębnego podmiotu lub jego wydzielenie w ramach podziału M.

Stanowisko Spółki:

W ocenie M, zarówno Pion Nieruchomości jak i Pion AGD-IT spełniają wszelkie przesłanki do uznania ich za zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów u.p.d.o.p.

Zgodnie z przepisem art. 4a pkt 4 u.p.d.o.p., zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Oznacza to, że na gruncie u.p.d.o.p. ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa mamy do czynienia, jeśli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

*

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych,

*

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

*

składniki są przeznaczone do realizacji konkretnych zadań gospodarczych,

*

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Wydzielenie zcp ze struktur przedsiębiorstwa powiano zachodzić na trzech płaszczyznach:

1)

organizacyjnej,

2)

finansowej i

3)

funkcjonalnej.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, pion itp. M dokonało w związku z tym nowego podziału swoich struktur organizacyjnych i wydzieliło w jego wyniku dwa piony: Pion Nieruchomości oraz Pion AGD-IT. Wraz z podziałem na piony, M dokonało przypisania do nich pracowników oraz poszczególnych składników majątkowych.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W M przekonfigurowano system księgowo-rachunkowy dotyczący Pionu Nieruchomości i Pionu AGD-IT, tak aby w praktyce była możliwość określenia pozycji finansowej każdej zorganizowanej części przedsiębiorstwa (przychody, koszty, aktywa i pasywa) i sporządzenia odrębnego sprawozdania finansowego w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Istnieje w związku z tym możliwość przyporządkowania przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do każdego zcp. Ponadto, każdemu pionowi przyporządkowano zapasy gotówki posiadane przez M, co umożliwia samofinansowanie się każdego z nich. Proces wyodrębnienia Pionu Nieruchomości oraz Pionu AGD-IT został tak przeprowadzony, aby wyodrębnione działalności w M były w stanie samodzielnie funkcjonować w ramach niezależnych przedsiębiorstw. Wyodrębniona zorganizowana część przedsiębiorstwa dot. Nieruchomości i AGD-IT będzie stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Wyodrębnienie funkcjonalne to natomiast przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest bowiem sumą poszczególnych składników, które potencjalnie mogłyby służyć do prowadzenia odrębnego zakładu, lecz zorganizowanym, autonomicznym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia powinna być tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa, a więc na ile stanowią w nim wyodrębnioną funkcjonalnie całość. Po dokonaniu wydzielenia w M struktur Pionu Nieruchomości oraz Pionu AGD-IT, każdy z tych pionów mógłby już obecnie funkcjonować jako niezależne przedsiębiorstwo, w oparciu o przypisany mu majątek, pracowników, systemy księgowo-rachunkowe czy bazę klientów.

W związku z powyższym należy uznać, iż utworzone w M Piony Nieruchomości oraz AGD-IT spełniają wszystkie przesłanki do tego, aby uznać je za zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 u.p.d.o.p. i w przypadku wnoszenia aportem składników przedsiębiorstwa M przypisanych Pionowi AGD-IT do nowego podmiotu lub wydzielenia tego pionu w ramach podziału M, będą one mogły zostać uznane za zcp.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie

*

uznania Pionu AGD-IT za zorganizowaną części przedsiębiorstwa - jest nieprawidłowe,

*

uznania Pionu Pion Nieruchomości za zorganizowaną części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

Przepis art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowych od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) dalej jako p.d.o.p. stanowi, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania. Na gruncie tego przepisu przyjąć należy, że o zorganizowanej części przedsiębiorstwa można mówić, gdy spełnione są przesłanki; istnieje zespól składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań; zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie; składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych a zespól tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze. Ustawodawca posłużył się w tym przepisie kryterium przedmiotowym, składniki majątkowe w ramach istniejącej organizacji muszą być wyodrębnione a nadto wyodrębniane składniki muszą dawać możliwość prowadzenia odrębnej działalności gospodarczej. Oznacza to, że zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa nie jest suma poszczególnych składników, przy pomocy których można prowadzić odrębny zakład, lecz taka część mienia, która ma potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca wyodrębnił w swojej strukturze dwa piony w zakresie:

1.

administrowania nieruchomościami - zajmujący się wyłącznie zarządzaniem wszystkimi nieruchomościami posiadanymi obecnie przez M, wykorzystywanymi do celów własnych oraz osób trzecich oraz w zakresie,

2.

prowadzenia działalności gospodarczej, której przedmiotem będzie produkcja i sprzedaż artykułów gospodarstwa domowego (AGD) oraz produkcja i sprzedaż sprzętu IT (akcesoria komputerowe).

Co do tego drugiego pionu planowany jest intensywny rozwój prowadzący docelowo do wyszukania inwestora i do wniesienia tej zcp aportem do nowego lub istniejącego podmiotu posiadającego w swoich strukturach Pion AGD-IT. Alternatywnie rozważany jest także scenariusz, w którym M podlegałoby podziałowi przez wydzielenie Pionu AGD-IT do spółki z udziałem inwestora lub do spółki, która docelowo zostałaby zbyta inwestorowi.

Wnioskodawca we wniosku zaznaczył, że wszystkie nieruchomości zostały przypisane do pionu nieruchomości. Taki podział, nie pozbawił jednak zdaniem Wnioskodawcy Pionu AGD-IT cechy odrębności funkcjonalnej. Cecha ta została zachowana dzięki zapewnieniu Pionowi AGD-IT możliwości korzystania z nieruchomości w... na dotychczasowych zasadach (pomimo przynależności tego składnika do Pionu Nieruchomości), z tym zastrzeżeniem, że korzystanie z nieruchomości w.... przez Pion AGD-IT odbywa na zasadach analogicznych do tych jakie odnoszą się do dzierżawców (wskaźniki finansowe związane z tą nieruchomością zostały przypisane do Pionu AGD-IT), co oznacza, że Pion AGD-IT z przychodów mu przypisanych:

*

pokrywa wszelkie wydatki związane z korzystaniem z nieruchomości,

*

pokrywa dodatkowo wydatki z tytułu obsługi magazynu, biura oraz pomieszczeń serwisu,

*

pokrywa (refunduje) wydatki związane z ochroną,

*

ponosi ekonomiczny ciężar podatku od nieruchomości

Po znalezieniu inwestora i dokonaniu planowanego aportu zcp AGD-IT do odrębnego podmiotu lub podziału M przez wydzielenie zcp AGD-IT, korzystanie przez ten podmiot z nieruchomości odbywać się będzie na podstawie umowy dzierżawy (umowa ta zostanie zawarta równocześnie z czynnością prawną na mocy której dojdzie do aportu zcp AGD-IT lub podziału M przez wydzielenie). Takie przyporządkowanie, tj. na podstawie umowy o charakterze zobowiązaniowym (dzierżawa), a nie w oparciu o tytuł własności, nie pozbawia odrębności funkcjonalnej zcp AGD-IT, gdyż odrębność ta opiera się na funkcji jaką pełnią składniki majątku, a nie na tytule prawnym.

Organ nie kwestionuje, że pion AGD-IT będzie mógł korzystać z nieruchomości, z tym, że Pion AGD-IT będzie korzystał z nieruchomości "na zasadach analogicznych do tych jakie odnoszą się do dzierżawców" a w przypadku późniejszego aportu bądź podziału przez wydzielenie i wniesienie tego Pionu do innego podmiotu źródłem prawa do korzystania z nieruchomości jak podatnik wskazał będzie umowa dzierżawy.

Zdaniem organu, by mówić o zbyciu w przyszłości zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przedmiotem transakcji winny być składniki materialne i niematerialne tworzące zorganizowany kompleks przeznaczony dla realizacji zadań gospodarczych. Przedmiotem czynności prawnej muszą być istotne elementy, które decydują, czy wyodrębniony zespół składników służy do realizacji celów gospodarczych realizowanych przez zbywcę. Sam Wnioskodawca także nie kwestionuje, że składnik będący przedmiotem umowy dzierżawy jest niezbędny dla realizacji zadań związanych z pionem AGD-IT. Wyłączenie więc z czynności aportu bądź podziału przez wydzielenie nieruchomości związanych z tym pionem nie pozwala przyjąć, że przedmiotem czynności prawnej będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa. Czynnościami, których przedmiotem jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, muszą być objęte bezwzględnie wszystkie elementy, które umożliwią kontynuowanie działalności gospodarczej. Nie można w przedstawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym uznać, że Spółka aportuje (bądź dokona podziału przez wydzielenie) zorganizowaną część przedsiębiorstwa, skoro nie wszystkie składniki zorganizowanej części przedsiębiorstwa zostaną w ramach powyższych czynności prawnych wniesione do innego podmiotu.

Stwierdzić bowiem należy, że potencjalny nabywca w niniejszej sprawie nie wejdzie we wszystkie uprawnienia i obowiązki zbywcy (tj. co do nieruchomości).

Podmiot do którego zostanie wniesiona powyższa masa majątkowa nie nabędzie wszystkich praw właścicielskich niezbędnych do prowadzenia tej działalności czyli składników koniecznych do kontynuowania działalności gospodarczej, której przedmiotem będzie produkcja i sprzedaż artykułów gospodarstwa domowego (AGD) oraz produkcja i sprzedaż sprzętu IT (akcesoria komputerowe).

W przedmiotowej sprawie skoro przedmiot aportu/podziału przez wydzielenie nie obejmuje istotnych składników składających się na zorganizowaną część przedsiębiorstwa to uprawnione jest twierdzenie organu, że Spółka nie wniesie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zdaniem organu, zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa powinno obejmować co najmniej te składniki, które determinują funkcje spełniane przez tę zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W niniejszej sprawie składniki majątkowe wnoszone do innego podmiotu nie posiadają potencjalnej zdolności do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot. Wyłączenie więc ze zbycia istotnych elementów zorganizowanej części przedsiębiorstwa, powoduje, że mamy do czynienia z sumą składników majątkowych, a nie ze zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przedstawiona przez wnioskodawcę planowana transakcja nie wyczerpuje znamion czynności przekazania zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Należy zauważyć, że w przedstawionym stanie faktycznym wyodrębniony zespół składników majątkowych i niemajątkowych dotyczący pionu AGD-IT nie może zostać uznany za nadający się do samodzielnej realizacji określonego zadania tj. prowadzenia działalności gospodarczej, której przedmiotem będzie produkcja i sprzedaż artykułów gospodarstwa domowego (AGD) oraz produkcja i sprzedaż sprzętu IT (akcesoria komputerowe). Przeniesienie zespołu składników majątkowych i niemajątkowych z wyłączeniem nieruchomości lub tytułu prawnego do nieruchomości oznacza, iż z punktu widzenia art. 4 ust. 4a u.p.d.o.p. nie zostanie przeniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa. Fakt, iż nieruchomość (prawo do nieruchomości) jest niezbędna do podjęcia działalności, nie jest kwestionowany przez Spółkę, która wskazuje, że po znalezieniu inwestora i dokonaniu planowanego aportu zcp AGD-IT do odrębnego podmiotu lub podziału M przez wydzielenie zcp AGD-IT, korzystanie przez ten podmiot z nieruchomości odbywać się będzie na podstawie umowy dzierżawy (umowa ta zostanie zawarta równocześnie z czynnością prawną na mocy której dojdzie do aportu zcp AGD-IT lub podziału M przez wydzielenie).

W związku z tym przekazywanej w przyszłości masy majątkowej nie można uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, skoro warunkiem koniecznym samodzielnej realizacji przez nią zadań gospodarczych jest zapewnienie przez nabywającego nieruchomości, w której pion AGD-IT będzie usytuowany.

Dodatkowo należy wskazać, iż inna interpretacja powołanego przepisu mogłaby prowadzić do nadużyć poprzez dowolne wyłączanie ze zorganizowanej części przedsiębiorstwa tych składników majątkowych, które posiada nabywca aportu.

Organ podatkowy na marginesie wskazuje, że o tym jakie składniki muszą być przeniesione na nabywcę, aby można było mówić o zbyciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, decydują okoliczności faktyczne. Kwestię tą organ podatkowy rozpatruje w każdym przypadku oddzielnie.

Organ podatkowy ma świadomość, że niekiedy wyłączenie z transakcji składnika majątkowego nie powinno być uznane za przekreślające tożsamość przenoszonej masy majątkowej jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Jednak całokształt okoliczności przedstawionych przez Spółkę nie wskazuje, aby przedmiotem planowanego zbycia była zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Niezależność zbywanego majątku musi występować w sposób rzeczywisty, a nie potencjalny. Należy bowiem zaznaczyć, że jedną z głównych przyczyn wprowadzenia szczególnych zasad opodatkowania transakcji, których przedmiotem jest zorganizowana część przedsiębiorstwa (lub też przedsiębiorstwa), jest umożliwienie przedsiębiorcom dokonywania przenoszenia pomiędzy podmiotami prowadzonej przez nich działalności bez nieuzasadnionych obciążeń podatkowych. Jeżeli więc majątkiem będącym przedmiotem transakcji nabywca nie może dysponować swobodnie (niezależnie od zbywającego), oznacza to w niniejszej sprawie że nabywca ma tylko potencjalną zdolność do dysponowania tym majątkiem a nie rzeczywistą.

Zatem z powyższych okoliczności jednoznacznie wynika, iż w sytuacji przedstawionej przez Spółkę nie można mówić o zbyciu w przyszłości przez nią zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Podmiot nabywając od Wnioskodawcy tylko część składników materialnych i niematerialnych (z wyłączeniem nabycia nieruchomości) nie nabywa zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a jedynie określoną część składników wykorzystywanych przez pion AGD-IT.

Reasumując w świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz zadanego przez Wnioskodawcę pytania należy stwierdzić, iż biorąc pod uwagę planowany aport Pionu AGD-IT do odrębnego podmiotu lub jego wydzielenie w ramach podziału M wyodrębniony w M Pion AGD-IT nie może być uznany za zorganizowaną części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 u.p.d.o.p.,

Natomiast Pion Nieruchomości w myśl art. 4a pkt 4 ww. ustawy wypełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl