IPPB5/423-605/10-2/MB - Możliwość powstania przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku wniesienia przez spółkę akcyjną do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-605/10-2/MB Możliwość powstania przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku wniesienia przez spółkę akcyjną do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2010 r. (data wpływu 10 września 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie objęcia udziałów w zamian za aport generujący zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie objęcia udziałów w zamian za aport generujący zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka S.A. (dalej jako: "Spółka") zamierza wyodrębnić zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej jako: "ZCP), a następnie wnieść ją do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wydzielona część działalności, stanowiąca ZCP będzie stanowić organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. ZCP będzie odrębną komórką, w ramach której prowadzona będzie działalność związana w szczególności z promocją Znaku Towarowego i budowaniem jego rozpoznawalności na rynku. W skład ZCP będą wchodzić m.in.: znak towarowy, pojedyncze środki trwałe oraz wyposażenie (w tym komputery, sprzęt biurowy itp.), zobowiązania z tytułu pożyczki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy po stronie Spółki, jako podmiotu, który wnosi wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstanie z tego tytułu przychód podatkowy w świetle przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej jako; ustawa o p.d.o.p."), w szczególności uwzględniając brzmienie art. 12 ust. 1 pkt 7 tej ustawy.

Stanowisko Spółki:

W ocenie Spółki, wniesienie przez Spółkę do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie spowoduje powstania dla Spółki przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.p., przychodem dla osoby prawnej jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Przepis ten należy rozpatrywać w powiązaniu z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p., na mocy którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych (...); wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (...).

Biorąc powyższe pod uwagę, Spółka stoi na stanowisku, iż na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p. po stronie spółki wnoszącej aport nie powstanie przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu, gdyż udziały w spółce z o.o. zostaną objęte w zamian za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Artykuł 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p. jednoznacznie stwierdza, iż przychód podatkowy w postaci nominalnej wartości udziałów w spółce kapitałowej powstaje na moment wniesienia w postaci wkładu niepieniężnego aportu w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Oznacza to, iż przychód podatkowy w postaci nominalnej wartości udziałów otrzymanych na moment wniesienia wkładu niepieniężnego powstanie gdy przedmiotem aportu będą m.in. poszczególne środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, nie stanowiące przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W ocenie Spółki, powyższa argumentacja znajduje logiczne uzasadnienie w przepisach ustawy o p.d.o.p., odnoszących się do strony kosztowej.

Konsekwentnie w art. 15 ust. 1j ustawy o p.d.o.p. ustawodawca definiuje sposób kalkulacji kosztów uzyskania przychodów dla spółki wnoszącej wkład niepieniężny, na moment dokonania tej czynności w przypadku, gdy wkład niepieniężny przyjmuje inną formę niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Jednocześnie w przepisach ustawy o p.d.o.p. brak jest analogicznych regulacji odnoszących się do sytuacji, w której przedmiotem wkładu jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Tym samym, jednoznacznym wydaje się wniosek, iż w takim przypadku na moment dokonania transakcji nie ustala się kosztów uzyskania przychodu, gdyż przychód podatkowy także nie jest kalkulowany, a moment w którym przychód i koszt jest ustalany po stronie spółki wnoszącej aport przypada dopiero w momencie sprzedaży udziałów/akcji objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W przedmiotowym przypadku przedmiotem aportu do Spółki będzie ZCP.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o p.d.o.p., dla celów tej ustawy, zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Znak Towarowy oraz wszelkie inne składniki majątku (materialne i niematerialne), w tym wszystkie zobowiązania i należności związane ze Znakiem Towarowym i szeroko rozumianą działalnością marketingową prowadzoną przez Spółkę oraz budowaniem wizerunku i rozpoznawalności na rynku marki, mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.

W związku z powyższym, czynność wniesienia aportu w formie ZCP w zamian za który Spółka otrzyma udziały spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do której zostanie wniesiony ten wkład, będzie dla Spółki neutralna podatkowo na dzień wniesienia wkładu.

Przychód podatkowy powstanie dopiero na moment sprzedaży otrzymanych udziałów przez Spółkę. Wówczas zgodnie z art. 15 ust. 1k u.p.d.o.p. kosztem uzyskania przychodów będą wydatki poniesione na objęcie przedmiotowych udziałów odpowiadające wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa określonej na dzień objęcie tych udziałów (akcji), wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 3 lutego 2009 r., sygn. IPPB3/423-1607/08-2/MS oraz interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 listopada 2008 r., sygn. IPPB3/423-1274/08-2/MB.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że przedmiotem analizy w niniejszej indywidualnej interpretacji była kwestia powstania/nie powstania przychodu w spółce otrzymującej udziały w zamian za aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Organ podatkowy nie analizował czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wnoszony majątek wypełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa, gdyż nie tego zagadnienia dotyczy wniosek. Przyjęto za Podatnikiem, iż aport generuje zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie - ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl