IPPB5/423-543/10-2/DG - Określenie momentu wprowadzenia przez spółkę kapitałową otrzymanych składników majątku do ewidencji środków trwałych oraz momentu rozpoczęcia ich amortyzacji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-543/10-2/DG Określenie momentu wprowadzenia przez spółkę kapitałową otrzymanych składników majątku do ewidencji środków trwałych oraz momentu rozpoczęcia ich amortyzacji.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16 sierpnia 2010 r. (data wpływu 20 sierpnia 2010 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie momentu wprowadzenia otrzymanych składników do ewidencji środków trwałych i rozpoczęcia ich amortyzacji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2010 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu wprowadzenia otrzymanych składników do ewidencji środków trwałych i rozpoczęcia ich amortyzacji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (Spółka) jest spółką kapitałową, polskim rezydentem podatkowym. Planowane jest otrzymanie przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa innej spółki kapitałowej. W skład przedsiębiorstwa wchodzi m.in. prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz posadowione na gruncie budynki oraz inne składniki podlegające amortyzacji podatkowej.

Po podjęciu uchwały przez wspólników Spółki w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego oraz zawarciu w formie aktu notarialnego umowy przenoszącej własność przedsiębiorstwa na Spółkę (obie czynności zostaną podjęte tego samego dnia), Spółka złoży wniosek o zarejestrowanie podwyższenia kapitału zakładowego w KRS oraz złoży wniosek o dokonanie stosownych wpisów w księgach wieczystych stwierdzających przejście PWUG oraz prawa własności Budynków.

Spółka zamierza wprowadzić PWUG, Budynki oraz inne składniki do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, oraz dokonywać podatkowych odpisów amortyzacyjnych od ich wartości początkowej (z wyjątkiem PWUG).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Od kiedy Spółka będzie uprawniona do wprowadzenia otrzymanych składników przedsiębiorstwa otrzymanego aportem do Ewidencji ŚT oraz do rozpoczęcia ich amortyzacji (z wyj. PWUG).

Zgodnie z art. 16a ust. 1 udpop amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. budowle oraz budynki i inne rzeczy, zwane środkami trwałymi. Jednocześnie, zgodnie z art. 16c ust. 1. amortyzacji nie podlegają m.in. grunty i prawa wieczystego użytkowania zwane środkami trwałymi.

Środki trwałe wymienione w art. 16a-16c, wprowadza się do ewidencji ŚT najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania (art. 16d ust. 2 u.p.d.o.p.), natomiast dokonywanie odpisów amortyzacyjnych należy rozpocząć od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek trwały wprowadzono do ewidencji (art. 16h ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p.).

Mimo więc, że PUWG nie podlega amortyzacji, wymaga wprowadzenia do Ewidencji ŚT na takich samych zasadach jak inne, podlegające amortyzacji składniki.

W związku z faktem, że umowa przenosząca własność przedsiębiorstwa zostanie zawarta w dacie podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki, Spółka dopiero po tej. dacie złoży wnioski do KRS o zarejestrowanie podwyższenia kapitału oraz wnioski o wpis zmiany właściciela w księdze wieczystej. Jednakże Spółka rozpocznie używanie PWUG,; Budynków oraz innych składników z dniem zawarcia umowy przenoszącej własność przedsiębiorstwa (wówczas zostanie podpisany protokół przekazania składników wchodzących w skład przedsiębiorstwa), nie czekając na rejestrację podwyższenia kapitału w KRS lub wpis w księgach wieczystych (szczególnie w związku z długimi terminami rejestracji w ww. rejestrach).

Tym samym Spółka powinna ująć PUWG, Budynek oraz inne składniki w Ewidencji ŚT w miesiącu zawarcia umowy zbycia przedsiębiorstwa w formie aktu notarialnego (stanowiącej załącznik do uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki). W konsekwencji, od miesiąca następującego po miesiącu, w którym Budynek oraz inne składniki podlegające amortyzacji zostaną wprowadzone do Ewidencji ŚT, Spółka powinna dokonywać odpisów amortyzacyjnych od ich wartości początkowej.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. Przykładowo w interpretacji z 30 marca 2009 r. (sygn. ILPB3/423-53/09-2/DS.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził: "Odnosząc ten stan faktyczny do przytoczonych powyżej przepisów stwierdzić należy, iż Spółka ma prawo amortyzować dla celów podatkowych wyłącznie te środki trwałe, do których przysługuje jej prawo własności. Przepisy prawa cywilnego zastrzegają dla przeniesienia własności zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która stanowi aport wnoszony do spółki kapitałowej, szczególną formę, tj. aktu notarialnego. W przedmiotowym przypadku umowa przeniesienia własności w formie takiego aktu została podpisana w dniu 7 stycznia 2008 r. Zatem Spółka stała się właścicielem wniesionej zorganizowanej części przedsiębiorstwa w tym samym dniu. W tejże dacie należało też wprowadzić poszczególne środki trwałe wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych". Identyczne stanowisko zostało potwierdzone przez ten sam organ w interpretacji z 15 grudnia 2008 r. (sygn. ILPB3/423-630/08-2/ŁM), oraz wcześniej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald, który stwierdził: "Jeżeli zatem, w związku z wniesieniem do Spółki przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzą budynki i budowle oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów, zachowana jest forma notarialna, to w takim przypadku dochodzi również do skutecznego przeniesienia na Spółkę prawa własności, a dokonanie wpisu w księgach wieczystych, stwierdzającego przejście prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz prawa własności znajdujących się na ww. gruntach budynków i budowli, potwierdza jedynie przeniesienie tego prawa." - interpretacja z 10 lipca 2007 r.

Również Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wyraził podobne stanowisko. W stanie faktycznym będącym przedmiotem rozstrzygnięcia, spółka kapitałowa zamierzała wnieść nieruchomość do spółki osobowej. Dyrektor Izby Skarbowej potwierdził następujące stanowisko podatnika: "W opinii Spółki, powyższe oznacza, że w omawianym stanie faktycznym, skuteczne nabycie nieruchomości powstanie po stronie SpK w momencie dokonania aportu, tj. w momencie złożenia oświadczenia wspólnika wnoszącego wkład w wymaganej przepisami formie (tj. w formie pisemnej) oraz podjęcia przez wspólników uchwały o zmianie umowy spółki SpK. Mając na uwadze powyższą argumentację, Spółka stoi na stanowisku, iż będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości podlegającej amortyzacji, wprowadzonej do majątku SpK, stanowiących na podstawie art. 5 ustawy o p.d.o.p. koszty uzyskania przychodów po stronie Spółki (proporcjonalnie do posiadanego udziału), począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nieruchomość wprowadzona zostanie do ewidencji prowadzonej przez SpK, tj. od miesiąca następującego po miesiącu, w którym Spółka złoży oświadczenie o wniesieniu nieruchomości aportem do SpK oraz podjęta zostanie uchwała wspólników o zmianie umowy spółki SpK." - interpretacja z 21 stycznia 2010 r., sygn. IBPBI/2/423-86/10/AK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl