IPPB5/423-449/10-4/DG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 października 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-449/10-4/DG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2010 r. (data wpływu 12 lipca 2010 r.) oraz piśmie z dnia 5 października 2010 r. (data nadania 6 października 2010 r., data wpływu 12 października 2010 r.), uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 30 września 2010 r. Nr IPPB5/423-449/10-2/DG (data nadania 30 września 2010 r., data doręczenia 1 października 2010 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie:

* bezpośredniego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty odpowiadającej wartości nabywanych prawa autorskich oraz licencji - jest nieprawidłowe,

* bezpośredniego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozostałej wartości wynagrodzenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2010 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości ustalenia wartości początkowej nabywanych majątkowych praw autorskich oraz licencji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nabywa usługi polegające na opracowaniu projektów informatycznych, marketingowych, promocyjnych polegających w szczególności na tworzeniu stron internetowych/portali internetowych, ich wdrożeniu, modyfikacji, przygotowaniu zawartości stron www (układ, treść, zdjęcia, grafika), przygotowaniu wzorów ulotek, wizytówek, itp. materiałów służących komunikacji marketingowej, koncepcyjne opracowanie kampanii reklamowo-promocyjnej. Spółka wykorzystuje ww. opracowania (dzieła) w prowadzonej działalności gospodarczej w ten sposób, iż strony www/portale, ulotki, projekty kampanii są używane w celu promocji i reklamy danego wyrobu farmaceutycznego, którego promocja czy też reklama została zlecona Spółce przez jej kontrahenta. Umowy o wykonanie konkretnych usług (dzieła) przez wykonawcę zawierają także postanowienia o przeniesieniu autorskich praw majątkowych przysługujących wykonawcy do dzieła na Spółkę lub postanowienia o zezwoleniu Spółce na korzystanie z dzieła w określonym zakresie bez przenoszenia na Spółkę majątkowych praw autorskich na wskazanych polach eksploatacji. Usługodawcy (wykonawcy) nie wskazują jednak w umowach kwoty ani sposobu obliczenia wynagrodzenia za przeniesienie majątkowych praw autorskich czy też za zezwolenie na korzystanie z dzieła. Umowy te zazwyczaj zawierają łączną cenę, przekraczającą 3.500 zł, za wykonanie usługi i przeniesienie majątkowych praw autorskich (ewentualnie udzielenie licencji). Także dołączana do umów specyfikacja poszczególnych elementów lub etapów realizacji projektu, np. opracowanie projektu graficznego, oprogramowanie portalu, zawartość, konsultacje, video + scenariusz, wideoprezentacja z infoplanszami, projekty ulotek, projekty wizytówek, druk ulotek, helpdesk, hosting, project management nie zawiera wyszczególnienia majątkowych praw autorskich i ich wyceny. Pomimo zwrócenia się przez Spółkę z prośbą o wycenę przenoszonych na Spółkę majątkowych praw autorskich usługodawcy odmawiają dokonania takiej wyceny tłumacząc, iż cena za przeniesienie majątkowych praw autorskich (lub licencji) zawarta jest w cenie usługi. W takim przypadku Spółka nie posiada informacji jaka jest wartość autorskich praw majątkowych (lub też licencji) przenoszonych na Spółkę na podstawie danej umowy.

Spółka już zawarła taką umowę o wykonanie portalu internetowego (stan faktyczny) i przewiduje, iż podobne umowy mogą być zawierane także w przyszłości (zdarzenie przyszłe).

Wnioskodawca w złożonym 6 października 2010 r.uzupełnieniu do wniosku wskazuje iż przedmiotem zapytania spółki są skutki podatkowe przeniesienia praw autorskich oraz udzielenia licencji odnoszące się zarówno do stanu faktycznego jak i zdarzenia przyszłego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy z uwagi na brak możliwości ustalenia wartości początkowej nabywanych majątkowych praw autorskich lub licencji Spółka może bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów całą cenę za wykonanie usługi, która obejmuje m.in. wynagrodzenie za przeniesienie majątkowych praw autorskich (ew. licencji) na Spółkę.

Spółka stoi na stanowisku, iż w przedstawionym stanie faktycznym (i zdarzeniu przyszłym) dopuszczalne jest zaliczenie bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów wydatków obejmujących łącznie nabycie usług i przeniesie majątkowych praw autorskich (ew. udzielenie licencji).

Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 4 i pkt 5 ustawy o p.d.o.p. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe oraz licencje podlegają amortyzacji, jako wartości niematerialne i prawne, jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:

* zostały nabyte,

* nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,

* przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok,

* są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo zostały oddane przez podatnika do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), najmu, dzierżawy lub leasingu.

W stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) przedstawionym we wniosku powyższe warunki są spełnione. A zatem z perspektywy art. 16b ust. 1 pkt 4 i pkt 5 ustawy o p.d.o.p. nabywane przez Spółkę majątkowe prawa autorskie oraz licencje powinny podlegać amortyzacji. Jednakże amortyzacji podlegają wyłącznie wskazane w ustawie o p.d.o.p. środki trwałe i wartości niematerialne i prawne i - zgodnie z art. 16f ust. 1 ustawy o p.d.o.p. - jest ona dokonywana od wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych. Amortyzacji nie podlega zatem wartość usług, w tym usług polegających na tworzeniu stron internetowych/portali internetowych, opracowaniu projektów graficznych, zawartości stron internetowych/portali internetowych, projektowaniu ulotek itp.

Jak wynika z art. 16f ust. 3 ustawy o p.d.o.p. wartość początkowa ma kluczowe znaczenie dla konieczności (jeśli wartość ta przekracza 3.500 zł) oraz dla możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych, gdyż wartość ta musi w ogóle istnieć, aby dokonywanie odpisów amortyzacyjnych było możliwe. Potwierdza to art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o p.d.o.p. stanowiący, iż odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Ustalanie wartości początkowej reguluje natomiast art. 16g ust. 14 ustawy o p.d.o.p. Zgodnie z tym przepisem wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw. Cenę nabycia określa z kolei art. 16g ust. 3 ww. ustawy, zgodnie z którym za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania wartości niematerialnej i prawnej do używania.

Tymczasem w przedmiotowym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) brak jest możliwości ustalenia wartości początkowej przenoszonych na Spółkę majątkowych praw autorskich (ew. licencji), gdyż wartość ta wliczona jest w cenę nabywanej przez Spółkę usługi (dzieła). Spółka nie ma możliwości określenia wartości, którą można by potraktować jako wartość początkową majątkowych praw autorskich (ew. licencji), gdyż nie wynika to z umowy ani z dołączonej do umowy specyfikacji elementów/etapów, które składają się na wykonanie usługi przez Wykonawcę.

Z kolei w sytuacji, gdy na podstawie jednej umowy nabywana jest i usługa (dzieło) i majątkowe prawa autorskie (ew. licencja) tylko cena za nabycie prawa autorskiego (ew. licencji) może służyć za punkt wyjścia do ustalania wartości początkowej dla celów amortyzacyjnych, co potwierdzają także interpretacje organów podatkowych (por. postanowienie Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku nr DP/P1/423-0097/1/05/AK z dnia 28 września 2005 r.: "Tut. Organ podatkowy nie potwierdza również prawidłowości stanowiska, iż autorskie prawa majątkowe nabyte przez Podatnika powinny zostać wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych w wysokości sumy wynagrodzenia wynikającego z umowy o dzieło przysługującego twórcom, obejmującego wynagrodzenie za wykonanie programu oraz przeniesienie części praw do niego. Jak wyżej stwierdzono tylko cena za nabycie prawa autorskiego może służyć za punkt wyjścia do ustalania wartości początkowej dla celów amortyzacyjnych").

Spółka zauważa, że także doktryna - w przypadku, gdy umowa nie wyodrębnia wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich (ew. licencji) na nabywcę - wyraża pogląd, iż brak jest podstaw do amortyzowania majątkowych praw autorskich (ew. licencji). Np. Krystyna Witt w artykule "Umowa o dzieło a prawa autorskie" opublikowanym w Monitorze Podatkowym 2/2002 stwierdziła: "Jeżeli bowiem z umowy wynika, że wypłacane wynagrodzenie dotyczy stworzenia dzieła i autor otrzymuje honorarium autorskie, a za przeniesienie praw autorskich nie jest ustalone odrębne wynagrodzenie nie ma podstaw do amortyzowania tego wydatku, bo tak naprawdę nie nastąpiło odpłatne nabycie praw majątkowych. Przeniesienie prawa do dzieła następuje nieodpłatnie". Podobne stanowisko prezentuje Irena Ożóg w "Amortyzacja podatkowa", Warszawa 1995,: "Jeżeli w umowie nie będzie określonej ceny nabycia praw autorskich, wypłacone honorarium należałoby uznać bezpośrednio za koszt uzyskania przychodu; u nabywcy prawa jego wartość wynosi wówczas 0".

Biorąc powyższe pod uwagę, w ocenie Spółki, z uwagi na brak ceny nabycia majątkowych praw autorskich (ew. licencji) nie ma możliwości ustalenia ich wartości początkowej. Wartość początkowa majątkowych praw autorskich (ew. licencji), która stanowiłaby podstawę odpisów amortyzacyjnych w rozumieniu przepisów ustawy o p.d.o.p. nie istnieje. W związku z tym całość kosztów usługi (dzieła) poniesionych na rzecz wykonawcy Spółka powinna zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, a nie poprzez odpisy amortyzacyjne. Z uwagi na fakt, iż koszty te stanowią dla Spółki koszty bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością powinny one być potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody - zgodnie z art. 15 ust. 4, 4b-4c ustawy o p.d.o.p.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego uznaje się w zakresie:

* bezpośredniego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty odpowiadającej wartości nabywanych prawa autorskich oraz licencji - za nieprawidłowe,

* bezpośredniego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozostałej wartości wynagrodzenia - za prawidłowe.

Wnioskodawca w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nabywa usługi polegające na opracowaniu projektów informatycznych, marketingowych, promocyjnych polegających w szczególności na tworzeniu stron internetowych/portali internetowych, ich wdrożeniu, modyfikacji, przygotowaniu zawartości stron www itp. Umowy o wykonanie konkretnych usług (dzieła) przez wykonawcę zawierają postanowienia o:

* przeniesieniu autorskich praw majątkowych przysługujących wykonawcy do dzieła na Spółkę oraz

* zezwoleniu Spółce na korzystanie z dzieła w określonym zakresie bez przenoszenia na Spółkę majątkowych praw autorskich na wskazanych polach eksploatacji.

Usługodawcy (wykonawcy) nie wskazują jednak w umowach kwoty ani sposobu obliczenia wynagrodzenia za przeniesienie majątkowych praw autorskich czy też za zezwolenie na korzystanie z dzieła. Umowy te zazwyczaj zawierają łączną cenę, przekraczającą 3.500 zł, za wykonanie usługi i przeniesienie majątkowych praw autorskich (ewentualnie udzielenie licencji). Umowa nie zawiera więc wyszczególnienia majątkowych praw autorskich i ich wyceny.

Aby właściwie rozstrzygnąć zaprezentowany przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe, na wstępie należy odwołać się do przepisów z zakresu prawa autorskiego. Istotą umowy o dzieło jest osiągnięcie określonego, zindywidualizowanego rezultatu w postaci materialnej lub niematerialnej. Umowa o świadczenie usług jest zaś umową starannego działania, zatem jej celem jest wykonywanie określonych czynności, które nie muszą zmierzać do osiągnięcia rezultatu.

Jednocześnie w myśl art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).

Zatem przedmiotem umów o dzieło jest dostarczenie zamawiającemu dzieła będącego rezultatem działalności twórczej, o indywidualnym charakterze, ustalonego w skonkretyzowanej przez strony postaci. W razie zawarcia takiej umowy, dla oceny praw i obowiązków stron mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego, a w zakresie, w którym dzieło jest utworem - przepisy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zarówno dzieło, jak i utwór mogą być przedmiotem obrotu. Dzieło występuje w obrocie jako rezultat zamówienia, bez którego przedmiot obrotu nie pojawiłby się w postaci ucieleśnionej. Przedmiotem obrotu może być także utwór, a konkretnie autorskie prawa majątkowe i egzemplarz utworu (materialny nośnik), stanowiące odrębne przedmioty obrotu. Z odmienną sytuacją mamy do czynienia w przypadku autorskich praw majątkowych. Przede wszystkim występują one w obrocie jako dobra niematerialne. Obowiązujące przepisy określają dwie podstawowe formy umownego przejścia tych praw, tj. przeniesienie autorskich praw majątkowych i udostępnienie utworu do korzystania, zwane licencją.

Skutkiem przeniesienia autorskich praw majątkowych jest zmiana podmiotu tych praw, tj. osoby, której przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. W miejsce twórcy wstępuje nabywca, który może je przenieść na inne osoby (umowa o korzystanie z utworu może obejmować tylko pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione).

Jeżeli przedmiotem zamówienia jest utwór, obowiązkiem wykonawcy (autora) jest wydać zamawiającemu egzemplarz utworu. Z chwilą przyjęcia egzemplarza utworu zamawiający nabywa jego własność. Autorskie prawa majątkowe pozostają przy wykonawcy, do ich przejścia na zamawiającego konieczna jest umowa o przeniesienie tych praw. Wydanie utworu upoważnia zamawiającego jedynie do korzystania z utworu w granicach określonych przepisami prawa autorskiego.

Przechodząc na płaszczyznę prawa podatkowego należy stwierdzić, iż stosownie do art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

1.

spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,

2.

spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

3.

prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

4.

autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

5.

licencje,

6.

prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.),

7.

wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Stosownie do treści art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania autorskie lub pokrewne prawa majątkowe - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.

W myśl przepisu art. 16m ust. 1 z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz art. 16ł ust. 1-3, okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych nie może być krótszy niż:

1.

od licencji (sublicencji) na programy komputerowe oraz od praw autorskich - 24 miesiące,

2.

od licencji na wyświetlanie filmów oraz na emisję programów radiowych i telewizyjnych - 24 miesiące,

3.

od poniesionych kosztów zakończonych prac rozwojowych - 12 miesięcy,

4.

od pozostałych wartości niematerialnych i prawnych - 60 miesięcy.

Stosownie do przepisu art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

Zgodnie z art. 16g ust. 14 ww. ustawy, wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo z umowy o przeniesienie innych praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę, przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia.

Na podstawie przepisu art. 16g ust. 3 cyt. ustawy, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. w przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

W świetle art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.

Natomiast na podstawie art. 16 ust. 1 powołanej ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się:

1. w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia,

1a) w razie częściowo odpłatnego nabycia, cenę ich nabycia powiększoną o wartość przychodu określonego w art. 12 ust. 5a,

2.

w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia,

3.

w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Decydującym czynnikiem pozwalającym zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów jest zatem poniesienie go w celu osiągnięcia przychodu (ewentualnie zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów), przy czym każdy wydatek poza wyraźnie wskazanym w ustawie - wymaga indywidualnej oceny pod kątem adekwatnego związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu. Przy kwalifikowaniu poniesionych wydatków trzeba brać pod uwagę ich celowość oraz potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodu, a także racjonalność wydatków, to znaczy ich adekwatność do rzeczywistych potrzeb i zakresu prowadzonej działalności oraz konieczność ich poniesienia dla osiągnięcia przychodu.

Zatem aby zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione następujące warunki:

* został poniesiony w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

* poniesiony został w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

* został właściwie udokumentowany,

* nie znajduje się w katalogu kosztów zawartych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Natomiast na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części.

Wobec powyższego, jeżeli w umowie jest podana cena nabycia prawa autorskiego lub licencji, są podstawy do ustalenia wartości początkowej i dokonywania amortyzacji.

Jeżeli natomiast nie jest określona odrębnie cena nabycia prawa autorskiego (licencji) - jak w niniejszej sprawie, a podana jest jedynie łączna kwota wykonania umowy, wówczas zastosowanie znajdzie art. 16g ust. 12 u.p.d.o.p.

Stosownie do art. 16g ust. 12 u.p.d.o.p. przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z ust. 1 pkt 3-5 oraz ust. 2, 10 i 11 należy zastosować odpowiednio art. 14 u.p.d.o.p.

W takim przypadku wartość początkową autorskiego prawa majątkowego (przeniesienie autorskich praw majątkowych, czy udostępnienie utworu do korzystania zwane licencją) ustala się w oparciu o wartość rynkową tego prawa, określoną na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Suma wynagrodzenia za usługę i wartości rynkowej autorskiego prawa majątkowego nie może jednak przekroczyć łącznej kwoty określonej w umowie.

W świetle powyższego za nieprawidłowe należy uznać, stanowisko Wnioskodawcy, iż z uwagi na brak ceny nabycia majątkowych praw autorskich oraz licencji nie ma możliwości ustalenia ich wartości.

Reasumując, stanowisko podatnika jest nieprawidłowe w części dotyczącej bezpośredniego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty odpowiadającej nabywanych praw autorskich oraz licencji, gdyż brak konkretnie określonej ceny za przeniesienie majątkowych praw autorskich czy za zezwolenie za korzystanie z dzieła, w ramach wypłaconego wykonawcy (usługodawcy) wynagrodzenia, nie stanowi przesłanki wykluczającej możliwość określenia wartości niematerialnej i prawnej.

Zatem w przedmiotowej sytuacji, niezaprzeczalnie doszło do nabycia wartości niematerialnej i prawnej, nadaje się ona do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, przewidywany okres jej używania jest dłuższy niż rok, można określić jej wartość podlegającą amortyzacji.

Od wartości początkowej nabytych praw autorskich Wnioskodawca co najmniej przez okres dwóch lat (art. 16m ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p.) winien więc dokonywać odpisów amortyzacyjnych, które to są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Natomiast pozostałą wartość wynagrodzenia z tytułu tej umowy, czyli kwotę stanowiącą różnicę między ceną całkowitą z umowy a wartością niematerialną i prawną Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów - zgodnie z art. 15 ust. 4, 4b-4c ustawy o p.d.o.p. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie bezpośredniego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozostałej wartości wynagrodzenia uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl