IPPB5/423-439/09-2/MB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 października 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-439/09-2/MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 lipca 2009 r. (data wpływu 3 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczania różnic kursowych przy kompensacie należności metodą rachunkową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczania różnic kursowych przy kompensacie należności metodą rachunkową.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o emisji nowych akcji w celu dokapitalizowania spółki w ramach subskrypcji prywatnej skierowanej do włoskiej firmy.

Uchwała przewiduje, iż subskrybent może zawrzeć umowę potrącenia i rozliczyć swoje zobowiązanie wobec spółki z tytułu zakupu akcji ze swoimi należnościami od spółki z tytułu dostaw towarów. Spółka kupuje od firmy włoskiej towary handlowe, których dystrybucja stanowi podstawową działalność spółki.

Uchwała określa wartość wyemitowanych akcji w złotych, a należności firmy włoskiej z tytułu dostaw towarów są wyrażone w euro.

Strony zamierzają w umowie potrącenia przyjąć do przeliczenia należności z tytułu emisji akcji na euro aktualny kurs europejskiego banku centralnego z dnia poprzedzającego dzień zawarcia umowy, ale nie wyższy i nie niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień podpisania umowy (ze względu na art. 15 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Tak ustalona wartość należności z tytułu emisji akcji w euro zostanie skompensowana z odpowiadającą jej wartością zobowiązania w euro z tytułu dostaw towarów. W konsekwencji wierzytelności obu stron wygasną.

W związku z powyższym, Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

Czy różnice kursowe powstałe w wyniku kompensaty należności spółki z tytułu emisji akcji z zobowiązaniami spółki wobec subskrybenta z tytułu dostaw towarów będą stanowiły koszt uzyskania przychodu (różnice ujemne) lub przychód podatkowy (różnice dodatnie).

Spółka stosuje rachunkową metodę rozliczania różnic kursowych zgodnie z art. 9b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko Podatnika:

Zgodnie z art. 15a ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dodatnie lub ujemne różnice kursowe powstają jeśli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest wyższa lub niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia; przy czym za dzień zapłaty uważa się dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności (art. 15a ust. 7).

Niewątpliwie konwersja wierzytelności na akcje spółki wykorzystująca na podstawie art. 498 kodeksu cywilnego konstrukcję potrącenia, stanowi formę zapłaty zobowiązania.

Wydając akcje firmie włoskiej Spółka spłaci swoje zobowiązania z tytułu zakupu towarów i uzyska należność z tytułu emisji akcji. Zakupione towary handlowe służą podstawowej działalności spółki i są kosztem poniesionym w celu uzyskania przychodu.

Mając na uwadze powyższe, powstałe przy rozliczeniu różnice kursowe należy potraktować tak, jakby na dzień zamiany wierzytelności na akcje nastąpiła typowa spłata zobowiązań i nie należy ich skutków podatkowych rozpatrywać w powiązaniu z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Należność spółki z tytułu podwyższenia kapitału akcyjnego zostanie przeliczona dla celów kompensaty po bieżącym kursie euro z dnia poprzedzającego dzień zawarcia umowy potrącenia, a różnice kursowe powstaną jedynie w wyniku przeliczenia po aktualnym, faktycznie zastosowanym kursie powstałych wcześniej zobowiązań z tytułu zakupu towarów zarachowanych po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

W konsekwencji zrealizowane ujemne różnice kursowe należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów a dodatnie do przychodów podatkowych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego organ potwierdza stanowisko Spółki w pełnym zakresie.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ordynacji Podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl