IPPB5/423-397/13-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-397/13-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22 maja 2013 r. (data wpływu 27 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem zespołu składników materialnych i niematerialnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem zespołu składników materialnych i niematerialnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest nowoutworzoną spółką akcyjną, która zamierza świadczyć usługi zarządzania parkingami. W tym celu Spółka otrzyma aport zespołu składników materialnych i niematerialnych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, które służy obecnie podmiotowi wnoszącemu aport do prowadzenia działalności w powyższym zakresie.

Otrzymany zespół składników materialnych i niematerialnych zostanie przeznaczony na powiększenie kapitału zakładowego Spółki. W przypadku, gdy wartość wniesionego zespołu składników materialnych i niematerialnych będzie przekraczać wartość nominalną akcji objętych przez wnoszącego aport, nadwyżka wartości zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki.

Podmiot wnoszący aport zamierza zwrócić się w trybie art. 306g § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej do właściwych rzeczowo i miejscowo organów podatkowych z wnioskiem o wydanie zaświadczeń o wysokości zaległości podatkowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1. Czy wniesienie aportem zespołu składników materialnych i niematerialnych opisanych w zdarzeniu przyszłym spowoduje u Spółki powstanie przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.

2. Czy Spółka nie będzie odpowiadać za zaległości podatkowe podmiotu wnoszącego aport, które nie zostały wykazane w zaświadczeniu wydanym na podstawie art. 306g Ordynacji podatkowej.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest wykładnia przepisów w zakresie pytania oznaczonego nr 1.

Wniosek Spółki odnośnie pytania oznaczonego nr 2 zostanie rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie aportem zespołu składników materialnych i niematerialnych opisanych w zdarzeniu przyszłym nie spowoduje u Spółki powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. Ponieważ w wyniku aportu zespół składników materialnych i niematerialnych opisany w zdarzeniu przyszłym powiększy kapitał zakładowy Spółki, nie powstanie u niej przychód z tego tytułu.

Z kolei zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się również wartości aportu w części stanowiącej nadwyżkę ponad wartość nominalną akcji objętych przez wnoszącego aport, jeżeli nadwyżka ta jest przekazana na kapitał zapasowy przez spółkę otrzymującą aport. Jeżeli więc wartość wnoszonego aportem zespołu składników materialnych i niematerialnych opisanego w zdarzeniu przyszłym przekroczy wartość nominalną akcji objętych podmiot wnoszący aport, również nadwyżka wartości nie będzie stanowiła dla Spółki przychodu, gdyż zostanie przekazana na kapitał zapasowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się - za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim, wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl