IPPB5/423-388/09-2/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 września 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-388/09-2/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Szpitala przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2009 r. (data wpływu 13 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozliczenia straty podatkowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozliczenia straty podatkowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca świadczy głównie usługi w zakresie ochrony zdrowia, które stanowią 98% przychodu szpitala, pozostałe przychody stanowiące niespełna 2% pochodzą głównie z najmu, dzierżaw itp. usług.

Szpital na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych korzysta ze zwolnienia przedmiotowego, jako jednostka przeznaczająca dochody na cele statutowe związane z ochroną zdrowia. W latach 2000 - 2003, gdy na całości działalności koszty uzyskania przychodu przekraczały sumę przychodów, w szpitalu występowała strata, którą w zeznaniach CIT-8 Wnioskodawca wykazywał jako stratę podatkową. Gdy następnie w latach 2005 - 2007 szpital osiągał dochody, zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obniżył dochód w kolejno po sobie następujących latach o wysokość strat nie przekraczając 50% kwoty tej straty.

Postępowanie takie zostało zakwestionowane przez Urząd Kontroli Skarbowej wnosząc, że w przypadku uzyskiwania przychodów z działalności statutowej, z której dochody są wolne od podatku na postawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym należy stosować zasadę określoną w art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 oraz ust. 4 ustawy o podatku dochodowym, zgodnie z którą przy ustaleniu dochodów (straty) nie uwzględnia się przychodów oraz kosztów uzyskania tych przychodów ze źródeł przychodów z których dochody są wolne od podatku. Zatem osiągnięty dochód nie podlega opodatkowaniu a poniesiona strata na działalności statutowej nie może obniżać dochodów wolnych od podatku, a także dochodów z działalności opodatkowanej osiągniętych w następnych latach podatkowych. Tym samym stwierdzono, że szpitalowi nie przysługuje odliczenie od osiągniętego dochodu zwolnionego poniesionej straty na działalności zwolnionej z opodatkowania, ponieważ osiągnięta przez szpital strata nie jest stratą podatkową jak to zostało wykazane w zeznaniach CIT-8 ale stratą osiągniętą na działalności z której dochody są wolne od podatku.

Stosownie do otrzymanego protokołu kontroli Wnioskodawca zastosował się do stanowiska organu kontrolującego i dokonał korekty złożonych w latach 2005 - 2007 deklaracji. W związku z tym, iż obecnie ukazała się interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Nr IPPB5/423-60/09-2/lŚ z dnia 24 kwietnia 2009 r. m.in. pytanie 4 dotyczące kwestii możliwości odliczenia od dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w następnych kolejnych latach podatkowych straty wynikającej z działalności medycznej (do której szpitalowi na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p. przysługuje uprawnienie do zwolnienia przedmiotowego od opodatkowania) i niemedycznej która potwierdza prawidłowość postępowania Wnioskodawcy zakwestionowaną przez UKS, Szpital zwraca się z prośbą o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego od osób prawnych w zakresie prawidłowości ustalenia i rozliczenia straty.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy jeżeli na całości działalności koszty uzyskania przychodu (po wyłączeniu kosztów zgodnie z art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) przekraczają sumę przychodów to wyliczona strata jest stratą podatkową o którą szpital może obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż pomimo że korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma prawo do wykazania strat i odliczenia od dochodu na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zwolnienie zaś, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, ma charakter warunkowy, na jego podstawie wolne od podatku są dochody w części przeznaczonej na realizację celów statutowych. W dacie deklaracji przeznaczenia dochodów na cele statutowe są one wolne od podatku, ale w przypadku ich wydatkowania na inne cele podlegają opodatkowaniu. Zwolnienie zależy od decyzji podatnika, w tym sensie, iż to podatnik decyduje jaką część dochodu przeznaczy na realizację celów statutowych. Od podatku dochodowego mogą być zwolnione całkowicie lub częściowo nie tylko dochody z działalności statutowej, ale również z innych rodzajów prowadzonej działalności, tj. gospodarczej, z zastrzeżeniem działalności, o której mowa w art. 17 ust. 1a pkt 1 ustawy. Podatnicy korzystający z tego zwolnienia nie wykazują strat z działalności statutowej jako straty ze źródła wolnego od podatku dochodowego. Przepisy art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy nie mają bezpośrednio zastosowania do warunkowego zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, dlatego zdaniem Wnioskodawcy szpital ustala dochód zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako nadwyżkę przychodów podatkowych ze wszystkich źródeł (z wyjątkiem przychodów o których mowa w art. 21 i 22) nad kosztami ich uzyskania. W przypadku nadwyżki kosztów uzyskania przychodów nad przychodami powstaje strata podatkowa, która zgodnie z art. 7 ust. 5 może obniżyć dochód podatkowy w następnych latach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. Marii Curie - Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl