IPPB5/423-365/09-4/AS - Zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodów uzyskiwanych przez fundację i przekazywanych jednostkom policji oraz osobom poszkodowanym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 września 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-365/09-4/AS Zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodów uzyskiwanych przez fundację i przekazywanych jednostkom policji oraz osobom poszkodowanym.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Fundacji, przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2009 r. (data wpływu 2 lipca 2009 r.) oraz piśmie uzupełniającym z dnia 27 lipca 2009 r. (data nadania 27 lipca 2009 r., data wpływu 30 lipca 2009 r.) na wezwanie Nr IPPB5/423-365/09-2/AS z dnia 17 lipca 2009 r. (data nadania 17 lipca 2009 r., data doręczenia 21 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego od opodatkowania na cele statutowe dochodów uzyskiwanych przez Fundację i przekazywanych jednostkom Policji oraz osobom poszkodowanym:

* w części dotyczącej "dobroczynności" - jest nieprawidłowe,

* w części dotyczącej "ochrony zdrowia" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego od opodatkowania na cele statutowe dochodów uzyskiwanych przez Fundację i przekazywanych jednostkom jako materialne wsparcie Policji oraz osób poszkodowanych.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:

Wnioskodawca - Fundacja "B." w R., działa na podstawie przepisów o fundacjach i Statutu Fundacji z czerwca 1992 r. Wnioskodawca posiada osobowość prawną. Celem Fundacji jest materialne wspieranie Policji w zakresie ochrony zdrowia i życia obywateli, mienia i innych wartości przed działalnością przestępczą. Realizując cele określone w Statucie Wnioskodawca gromadzi środki finansowe oraz rzeczowe i decyduje o ich przeznaczeniu zgodnie z zapotrzebowaniem Policji.

W roku bieżącym Fundacja może otrzymać darowizny finansowe od sponsorów z przeznaczeniem dla jednostek Policji w R. i województwie.

W piśmie uzupełniającym z dnia 27 lipca 2009 r. (data nadania 27 lipca 2009 r., data wpływu 30 lipca 2009 r.) na wezwanie Nr IPPB5/423-365/09-2/AS z dnia 17 lipca 2009 r. (data nadania 17 lipca 2009 r., data doręczenia 21 lipca 2009 r.) Wnioskodawca wskazał ponadto, że celem Fundacji jest, zgodne z § 7 Statutu, materialne wsparcie Policji w zakresie ochrony życia i zdrowia obywateli, mienia i innych wartości przed działalnością przestępczą.

Fundacja gromadzi i przekazuje środki finansowe na potrzeby Policji i profilaktyki społecznej.

Środki pochodzące z darowizn Fundacja przeznaczała dotychczas na zakup komputerów, sprzętu kwaterunkowego, paliwa, sprzętu łączności, sprzętu techniki policyjnej itp.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy darowizny, które otrzyma Fundacja będą zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Zdaniem Wnioskodawcy przedmiotowe darowizny nie powinny stanowić przychodu Fundacji przeznaczonego do opodatkowania, ponieważ nie są przeznaczone na działalność Fundacji, lecz na poprawę stanu bezpieczeństwa mieszkańców R. i województwa mazowieckiego.

Zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach: "Nabycie przez fundację w drodze spadku lub darowizny pieniędzy lub innych rzeczy ruchomych albo praw majątkowych jest wolne od podatku od spadków i darowizn".

Według Wnioskodawcy cele statutowe Fundacji, na które przeznaczone są darowizny, wymienione są w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Fundacja wszelkie uzyskane środki przeznacza na działalność statutową, a dokładna analiza działań zadań statutowych Fundacji pozwala przyjąć, że Fundacja prowadzi działalność w co najmniej dwóch dziedzinach określonych w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, tj. dobroczynności i ochronie zdrowia.

Wnioskodawca podkreślił, że jako "dobroczynność" należy rozumieć niesienie bezinteresownej pomocy w postaci konkretnych działań, datków pieniężnych itp. Zatem działalność Fundacji polegająca na materialnym wsparciu Policji oraz osób poszkodowanych jest tożsama z pojęciem dobroczynności. Natomiast wsparcie Policji jest realizacją celów w zakresie ochrony zdrowia, gdyż zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy o Policji "do jej głównych zadań należy przede wszystkim ochrona życia i zdrowia obywateli". Zdaniem Wnioskodawcy przekazywanie środków na rzecz Policji jest praktycznie bezpośrednią realizacją zadań ochrony zdrowia.

Z powyższych względów Fundacja twierdzi, że prowadzi działalność określoną w art. 17 ust. 1 pkt 4 i dochody przeznaczone na te cele powinny korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Ustawa z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (tekst jedn. Dz. U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203 z późn. zm.) określa, że fundacje mogą być ustanawiane dla realizacji zgodnych z interesami Rzeczypospolitej Polskiej celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, szczególnie takich jak: ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska oraz opieka nad zabytkami.

Fundacje posiadają osobowość prawną, tak więc jako osoby prawne są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych.

Jednocześnie nie zostały one wymienione przez ustawodawcę w treści art. 6 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako podmioty, które zwolnione są od podatku.

Z uwagi na powyższe należy wskazać, iż fundacje, tak jak inne podmioty posiadające osobowość prawną, podlegają ogólnym regułom podatkowym przewidzianym w tej ustawie. Oznacza to, że fundacje ustalają dochód bez względu na rodzaje źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty.

Bez znaczenia pozostaje zatem, czy dochód osiągnięty został przez fundacje z działalności statutowej, czy też z działalności gospodarczej i czy przychody osiągane z tych źródeł mają charakter trwały, czy sporadyczny.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Fundacja "B." w R., działa na podstawie przepisów o fundacjach i Statutu Fundacji z czerwca 1992 r. Wnioskodawca posiada osobowość prawną. Celem Fundacji jest materialne wspieranie Policji w zakresie ochrony zdrowia i życia obywateli, mienia i innych wartości przed działalnością przestępczą. Realizując cele określone w Statucie Fundacja gromadzi środki finansowe oraz rzeczowe i decyduje o ich przeznaczeniu zgodnie z zapotrzebowaniem Policji.

W roku bieżącym Fundacja może otrzymać darowizny finansowe od sponsorów z przeznaczeniem dla jednostek Policji w R. i województwie mazowieckim.

Fundacja gromadzi i przekazuje środki finansowe na potrzeby Policji i profilaktyki społecznej.

Środki pochodzące z darowizn Fundacja przeznaczała dotychczas na zakup komputerów, sprzętu kwaterunkowego, paliwa, sprzętu łączności, sprzętu techniki policyjnej itp.

W tym miejscu należy nadmienić, iż przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia "darowizna", niemniej jednak umowę darowizny określa art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), zgodnie z którym przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swego majątku. Jest to świadczenie jednostronne i nieekwiwalentne, tzn. kwota darowizny przekazana na rzecz obdarowanego nie może wiązać się ze świadczeniem wzajemnym z jego strony względem darczyńcy. Zatem umowa darowizny ma charakter umowy zobowiązującej (konsensualnej) - do jej zawarcia dochodzi z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia woli - i jednostronnej, jako nie przynoszącej darczyńcy żadnej opłaty. Do zawarcia umowy darowizny, podobnie jak każdej innej umowy, niezbędne jest zgodne oświadczenie woli przez obie strony. Umowa darowizny dochodzi do skutku dopiero z chwilą złożenia oświadczenia woli przez obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Zauważyć należy, że dokonanie jednoznacznej oceny, czy dany rodzaj świadczenia spełnia kodeksowe kryteria darowizny możliwe jest po przeprowadzeniu postępowania dowodowego w oparciu o dokumenty źródłowe, co jest czynione w toku postępowania podatkowego i kontrolnego. Natomiast procedura wydawania przez organ podatkowy interpretacji indywidualnej w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej nie upoważnia do przeprowadzania postępowania dowodowego, w związku z czym na tym etapie organ podatkowy jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego przedstawionym przez Wnioskodawcę.

Biorąc pod uwagę charakter działalności statutowej Fundacji wskazać należy, że na mocy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych niektóre rodzaje dochodów uzyskiwanych przez fundacje są wolne od podatku dochodowego.

Warunki i zasady zwolnienia są określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W myśl przywołanego przepisu wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest:

* działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów,

* kulturalna,

* w zakresie kultury fizycznej i sportu,

* ochrony środowiska,

* wspierania inicjatyw społecznych oraz na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzeniu wsi w wodę,

* dobroczynności,

* ochrony zdrowia i pomocy społecznej,

* rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów,

* kultu religijnego.

Ze zwolnienia nie mogą korzystać, bez względu na cele ich działalności, podatnicy wymienieni w art. 17 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:

1.

przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielnie i spółki,

2.

przedsiębiorstwa komunalne mające osobowość prawną, dla których funkcję organu założycielskiego pełnią jednostki samorządu terytorialnego lub ich jednostki pomocnicze,

3.

zakłady budżetowe i inne jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, będące podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych - jeżeli przedmiotem ich działalności jest zaspokajanie potrzeb publicznych pośrednio związanych z ochroną środowiska w zakresie: wodociągów i kanalizacji, ścieków komunalnych, wysypisk i utylizacji odpadów komunalnych oraz transportu zbiorowego.

Wśród wyżej wymienionych podmiotów brak jest fundacji, w związku z powyższym ustawodawca nie wyłączył fundacji z możliwości skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Należy wskazać, iż zwolnienie to nie jest uzależnione od rodzaju uzyskiwanego dochodu, oprócz dochodów wymienionych w art. 17 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ważny jest bowiem cel, na jaki jest ten dochód przeznaczony, a nie źródło jego pochodzenia, przy czym źródłem dochodów mogą być przykładowo dochody z działalności statutowej, jak i z działalności gospodarczej.

Użycie przez ustawodawcę w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych sformułowania "w części przeznaczonej na te cele" oznacza, że jeżeli statut będzie przewidywał również realizację innych celów, niż wymienione w tym przepisie, to przeznaczenie dochodów podatnika na realizację tych "innych celów", nie będzie stanowiło podstawy do zwolnienia z podatku przeznaczonego na nie dochodu. Nie można bowiem w tym zakresie zastosować wykładni rozszerzającej ustawowy zakres zwolnienia podatkowego.

Zgodnie z art. 17 ust. 1b tej ustawy, zwolnienie dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków nie stanowiących kosztu uzyskania przychodów. Przedmiotowe zwolnienie dotyczy dochodów uzyskanych zarówno z działalności statutowej jak i gospodarczej, za wyjątkiem dochodu z działalności, o której mowa w art. 17 ust. 1a pkt 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponadto, stosownie do art. 17 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy:

1.

dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu poniżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami; zwolnieniem objęte są jednak dochody jednostek badawczo-rozwojowych, w rozumieniu odrębnych przepisów, uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego

1a) dochodów uzyskanych z działalności polegającej na oddaniu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do odpłatnego używania na warunkach określonych w art. 17a-17k,

2.

dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.

A zatem omawiane zwolnienie jest zwolnieniem warunkowym. Aby skorzystać z tego zwolnienia konieczne jest łączne spełnienie następujących przesłanek:

1.

jego celem musi być działalność wymieniona w tym przepisie, przy czym statut może przewidywać również inne cele działalności,

2.

uzyskane dochody muszą być przeznaczone wyłącznie na cele preferowanej przez ustawodawcę działalności statutowej, a następnie wydatkowane na cele określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

3.

dochody muszą być - bez względu na termin - wydatkowane na te cele, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodu.

Przeznaczenie i wydatkowanie dochodu powinna charakteryzować tożsamość celu, na który podatnik najpierw dochód przeznaczył, a następnie wydatkował.

Zatem warunkiem skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy podatkowej jest, aby cele przewidziane w statucie mieściły się w katalogu celów wymienionych w tym przepisie.

Pod pojęciem: "których celem statutowym jest działalność" należy rozumieć, że zwolnienie określone w tym przepisie ma zastosowanie jedynie w odniesieniu do tych jednostek organizacyjnych, które w sposób bezpośredni prowadzą działalność np. oświatową czy kulturalną, bądź też przyczyniają się w sposób pośredni do jej prowadzenia przez powołane do tego celu wyspecjalizowane placówki, tj. wspierają tę działalność.

Oznacza to, że przez pojęcie: "których celem statutowym jest działalność" należy rozumieć nie tylko bezpośrednie prowadzenie przez daną jednostkę organizacyjną np. placówki oświatowej czy kulturalnej, lecz także wspieranie takiej działalności, o ile wynika to wprost z zatwierdzonego statutu.

W przedmiotowej sprawie, jak wskazał Wnioskodawca celem Fundacji jest, zgodne z § 7 Statutu, materialne wsparcie Policji w zakresie ochrony życia i zdrowia obywateli, mienia i innych wartości przed działalnością przestępczą.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje takich pojęć jak "dobroczynność" czy "ochrona życia i zdrowia obywateli".

"Dobroczynność" jest pojęciem zbliżonym do filantropii i rozumiana jest jako działalność polegająca na niesieniu pomocy materialnej ubogim, jest to przynoszenie ulgi, odprężenia, oznacza też miłosierdzie, ofiarność, uczynność.

Należy zatem stwierdzić, iż dochody uzyskiwane przez Fundację i przekazywane zgodnie z zapotrzebowaniem Policji poszczególnym jednostkom Policji oraz osobom poszkodowanym, nie mogą być traktowane jako "dobroczynność" ponieważ wydatki na materialne wsparcie Policji i osób poszkodowanych nie spełniają celu dobroczynności.

W oparciu o powyższe stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zwolnienia przedmiotowego od opodatkowania na cele statutowe dochodów uzyskiwanych przez Fundację i przekazywanych jednostkom Policji oraz osobom poszkodowanym - w części dotyczącej dobroczynności należy uznać za nieprawidłowe.

"Ochrona życia" została przyjęta jako zasada konstytucyjna w art. 38 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.) i sformułowana w następujący sposób: "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia".

"Ochrona zdrowia" zmierza natomiast do zapewnienia stanu pełnego, dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko zapobieganie chorobom, co przekłada się w efekcie na prowadzenie produktywnego życia społecznego i ekonomicznego.

Należy zauważyć, iż zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277 z późn. zm.): "Tworzy się Policję jako umundurowaną i uzbrojoną formację służącą społeczeństwu i przeznaczoną do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego".

W myśl art. 1 ust. 2 ustawy o Policji do podstawowych zadań Policji należą:

1.

ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra;

2.

ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, w tym zapewnienie spokoju w miejscach publicznych oraz w środkach publicznego transportu i komunikacji publicznej, w ruchu drogowym i na wodach przeznaczonych do powszechnego korzystania;

3.

inicjowanie i organizowanie działań mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi;

4.

wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców;

5.

nadzór nad strażami gminnymi (miejskimi) oraz nad specjalistycznymi uzbrojonymi formacjami ochronnymi w zakresie określonym w odrębnych przepisach;

6.

kontrola przestrzegania przepisów porządkowych i administracyjnych związanych z działalnością publiczną lub obowiązujących w miejscach publicznych;

7.

współdziałanie z policjami innych państw oraz ich organizacjami międzynarodowymi na podstawie umów i porozumień międzynarodowych oraz odrębnych przepisów;

8.

gromadzenie, przetwarzanie i przekazywanie informacji kryminalnych;

9.

(uchylony);

10.

prowadzenie bazy danych zawierającej informacje o wynikach analizy kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA);

11.

(uchylony).

Ponadto, zgodnie z art. 1 ust. 3 przywołanej ustawy, Policja realizuje także zadania wynikające z umów i porozumień międzynarodowych, na zasadach i w zakresie w nich określonych.

Należy zatem stwierdzić, iż dochody uzyskiwane przez Fundację i przekazywane poszczególnym jednostkom Policji oraz osobom poszkodowanym w zakresie ochrony zdrowia, będą mogły zostać zakwalifikowane jako działalność w zakresie ochrony zdrowia, o ile zostaną wydatkowane po to, by stworzyć warunki do osiągnięcia celu statutowego Fundacji w zakresie ochrony zdrowia.

Istotnym jest, że fakt ponoszenia wydatków na cele statutowe musi wynikać z prowadzonej przez Fundację dokumentacji (art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W oparciu o powyższe stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zwolnienia przedmiotowego od opodatkowania na cele statutowe dochodów uzyskiwanych przez Fundację i przekazywanych jednostkom Policji oraz osobom poszkodowanym - w części ochrony zdrowia należy uznać za prawidłowe, o ile zostaną wydatkowane po to, by stworzyć warunki do osiągnięcia celu w zakresie ochrony zdrowia w ramach realizowanych celów statutowych Fundacji.

W tym miejscu zaznaczyć należy, że określenie celów statutowych pod kątem uprawnień podatkowych musi być precyzyjne, jasne i nie budzące wątpliwości, gdyż organy podatkowe nie są uprawnione do dokonywania wykładni zapisów statutu.

Jak wskazano powyżej, Organ podatkowy wydając interpretację w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej nie przeprowadza bowiem postępowania dowodowego; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego przedstawionym przez Wnioskodawcę i stanowiskiem Wnioskodawcy.

Niezależnie od powyższego podkreślenia wymaga, iż przepisy ustanawiające zwolnienia i ulgi podatkowe w systemie polskiego prawa podatkowego są istotnym wyjątkiem od zasady sprawiedliwości podatkowej (powszechności i równości podatkowej - toteż muszą być stosowane w sposób ścisły i jakakolwiek wykładnia rozszerzająca w odniesieniu do przepisów dotyczących ww. preferencji podatkowych jest niedopuszczalna.

Z uwagi na powyższe, dla możliwości nabycia prawa do zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - uprawniające do niego cele muszą jasno wynikać ze statutu, gdyż aby stwierdzić, czy został spełniony warunek wyłączenia dochodu z opodatkowania porównuje się treść celów statutowych oraz treść przepisu warunkującego zwolnienie podatkowe. Organy podatkowe, jak wykazano powyżej, badają jedynie, czy cele określone w statucie są tożsame z celami wymienionymi w treści przepisu regulującego zwolnienie podatkowe.

Podsumowując, w oparciu o przywołane przepisy prawa należy stwierdzić, iż darowizny, które otrzyma Fundacja:

* nie będą zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy dochody uzyskiwane przez Fundację i przekazywane jednostkom Policji oraz osobom poszkodowanym w części dotyczącej "dobroczynności";

* będą zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy dochody uzyskiwane przez Fundację i przekazywane jednostkom Policji oraz osobom poszkodowanym w części dotyczącej "ochrony zdrowia", o ile zostaną wydatkowane po to, by stworzyć warunki do osiągnięcia celu w zakresie ochrony zdrowia w ramach realizowanych celów statutowych Fundacji.

Jednocześnie nadmienia się, iż w gestii organów podatkowych nie leży dokonywanie wykładni zapisów statutu, co oznacza, iż tut. Organ nie dokonuje oceny, które z wymienionych celów statutowych Fundacji spełniają warunki do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl