IPPB5/423-317/10-2/MB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-317/10-2/MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 czerwca 2010 r. (data wpływu 4 czerwca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* możliwości przedłużenia okresu obowiązywania umowy podatkowej grupy kapitałowej na kolejny rok lub kolejne lata podatkowe w drodze nowej umowy po uprzednim zgłoszeniu i zarejestrowaniu tego faktu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego - jest prawidłowe,

* w przypadku przedłużenia dochodzi do ciągłości funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej bez obowiązku wystąpienia o wydanie nowego numeru NIP, jak również bez obowiązku samodzielnego rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych przez Spółki wchodzące w skład przedmiotowej podatkowej grupy kapitałowej - jest prawidłowe,

* w przypadku przedłużenia okresu funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej nie dochodzi do wydania nowej decyzji przez naczelnika urzędu skarbowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 czerwca 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przedłużenia okresu obowiązywania umowy podatkowej grupy kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka S.A. z siedzibą na terytorium RP (dalej jako: "Spółka") mając na względzie korzyści płynące ze wspólnego opodatkowania podmiotów powiązanych kapitałowo rozważa utworzenie na terytorium RP podatkowej grupy kapitałowej.

Na potrzeby niniejszego wniosku Spółka zakłada, że wszystkie warunki wymagane do utworzenia oraz trwania podatkowej grupy kapitałowej zostaną spełnione.

Jednocześnie zakłada się, że podatkowa grupa kapitałowa zostanie utworzona na okres trzech lat podatkowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy możliwe jest przedłużenie okresu obowiązywania umowy podatkowej grupy kapitałowej na kolejny rok lub kolejne lata podatkowe w drodze nowej umowy po uprzednim zgłoszeniu i zarejestrowaniu tego faktu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego i czy w przypadku przedłużenia dochodzi do ciągłości funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej bez obowiązku wystąpienia o wydanie nowego numeru NIP, jak również obowiązku samodzielnego rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych przez Spółki wchodzące w skład przedmiotowej podatkowej grupy kapitałowej.

Stanowisko Spółki:

Zdaniem Spółki na gruncie obowiązujących przepisów prawa dopuszczalne jest przedłużenie obowiązywania umowy podatkowej grupy kapitałowej na kolejny rok lub kolejne lata podatkowe w przypadku gdy fakt ten zostanie zgłoszony i zarejestrowany przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego w drodze nowej umowy (dalej jako: "Nowa Umowa"). W konsekwencji, zdaniem Spółki, przedłużenie funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej nie skutkuje przerwaniem ciągłości funkcjonowania dotychczasowej "grupy kapitałowej (ustaniem jej bytu) oraz nie prowadzi do powstania nowej grupy kapitałowej a Spółka reprezentująca podatkową grupę kapitałową w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o p.d.o.p. oraz z przepisów Ordynacji podatkowej nie jest zobowiązana do wystąpienia o nadanie nowego numeru identyfikacji podatkowej lub też podobnie jak inne spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej nie jest zobowiązana do samodzielnego rozliczenia podatku.

W związku z powyższym, możliwe jest przedłużenie okresu trwania podatkowej grupy kapitałowej na okres krótszy niż 3 lata podatkowe.

1. Zgodnie z art. 1a ustawy o p.d.o.p. podatnikami mogą być grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych, jako tzw. "podatkowe grupy kapitałowe".

Jednocześnie zgodnie za art. 1a ust. 2 pkt 2 ustawy o p.d.o.p., jednym z warunków uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika, jest zawarcie przez spółkę dominującą i spółki zależne w formie aktu notarialnego umowy o utworzeniu, na okres co najmniej 3 lat podatkowych, podatkowej grupy kapitałowej i zarejestrowanie tej umowy przez naczelnika urzędu skarbowego.

W świetle powyższego zakładając podatkową grupę kapitałowej podmioty wchodzące w jej skład są zobowiązane do zawarcia umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej na okres nie krótszy niż 3 lata.

Natomiast zgodnie z art. 1a ust. 9 ustawy o p.d.o.p. do przedłużenia okresu funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej jest wymagane zawarcie nowej umowy, podlegającej zgłoszeniu i zarejestrowaniu przez naczelnika urzędu skarbowego.

2. Zdaniem Spółki Nowa Umowa nie ma jednak statusu analogicznego jak umowa zawierana w celu utworzenia podatkowej grupy kapitałowej, a tym samym, zdaniem Spółki Nowa Umowa powinna mieć formę aneksu do umowy zawartego w tej samej formie, tj. w formie aktu notarialnego. Tym samym możliwe jest przedłużenie funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej na kolejny rok lub kolejne lata. Takie też stanowisko prezentowane jest w doktrynie (m.in. D. Malinowski: "Problemy dotyczące przedłużania funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej" w: Przegląd Podatkowy, nr 4/2009, s. 4).

W ocenie Spółki za uznaniem za prawidłowe stanowiska Spółki przemawia wykładnia językowa oraz wykładnia celowościowa poszczególnych przepisów art. 1a ustawy o p.d.o.p.

Jak wskazała Spółka art. 1a ust. 9 ustawy o p.d.o.p. mówi o przedłużeniu funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej. Zgodnie ze słownikiem języka PWN "przedłużać" oznacza "spowodować, że coś jest ważne, przydatne dłużej", "sprawić, że coś trwa dłużej".

Wobec powyższego posłużenie się przez ustawodawcę pojęciem "przedłużenie" wskazuje na to, że w dalszym ciągu trwa ta sama utworzona poprzednio grupa kapitałowa, nie dochodzi do powstania nowej grupy kapitałowej. W konsekwencji, Spółka nie ma obowiązku ponownego ubiegania się o uzyskanie statusu podatkowej grupy kapitałowej w tym również nadanie nowego numeru NIP.

3. Należy zauważyć, że w przypadku przedłużenia okresu funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej nie dochodzi również do wydania nowej decyzji przez naczelnika urzędu skarbowego, co potwierdza konkluzje Spółki.

Ponadto art. 1a ust. 2 pkt 2 ustawy o p.d.o.p. wskazuje jedynie minimalny okres na jaki utworzona może zostać podatkowa grupa kapitałowa, w związku z czym w ocenie Spółki podatkowa grupa kapitałowa może zostać utworzona na okres dłuższy niż, wskazane trzy lata. W konsekwencji skoro dopuszczalne jest utworzenie podatkowej grupy kapitałowej na okres przekraczający 3 lata podatkowe to również za dopuszczalne należy uznać przedłużenie funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej na kolejne okresy w tym okresy krótsze niż 3 lata podatkowe.

4.

Za takim rozumieniem art. 1a ust. 9 ustawy o p.d.o.p. przemawia również wykładnia celowościowa powyższego przepisu. Należy zaznaczyć, że zawarcie umowy o utworzeniu zupełnie nowej podatkowej grupy kapitałowej po ustaniu bytu prawnego uprzednio utworzonej podatkowej grupy kapitałowej, co do zasady, możliwe jest bez zastosowania art. 1a ust. 9 ustawy o p.d.o.p., tj. na zasadach ogólnych (z zastrzeżeniem art. 1a ust. 13 ustawy o p.d.o.p.). Wprowadzenie odrębnego przepisu dotyczącego przedłużenia funkcjonowania nowej grupy kapitałowej byłoby więc pozbawione celu w sytuacji, gdyby do przedłużenia funkcjonowania takiej grupy miały obowiązywać te same przepisy co przy utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej. Takie działanie byłoby sprzeczne z założeniem racjonalności ustawodawcy.

5.

Odmienny status umowy dotyczącej utworzenia podatkowej grupy kapitałowej oraz przedłużenia umowy podatkowej grupy kapitałowej przejawia się również w nazewnictwie użytym przez ustawodawcę w art. 1a ustawy o p.d.o.p. Ustawodawca zdefiniował umowę o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej jako "Umowę", zaś w art. 1a ust. 9 ustawy o p.d.o.p. w odniesieniu do umowy o przedłużeniu okresu funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej posłużył się pojęciem "Nowa umowa" co wskazuje na jej odmienność od umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej.

Zdaniem Spółki stanowisko powyższe znajduje potwierdzenie w piśmiennictwie organów podatkowych. Dla przykładu Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 20 stycznia 2010 r., sygn. IPPP1-443-1121/09-2/JB uznał za, prawidłowe stanowisko spółki, że: "po zawarciu i zarejestrowaniu Nowej Umowy będziemy w dalszym ciągu mieli do czynienia z tą sarnę podatkową grupą kapitałową. (...) w związku z przedłużeniem okresu funkcjonowania, w trybie przewidzianym w art. 1a ust. 9 ustawy o p.d.o.p., nie powstanie obowiązek wystąpienia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego ze zgłoszeniem identyfikacyjnym w rozumieniu ustawy o NIP, tj. z wnioskiem o nadanie nowego numeru NIP".

Reasumując, zdaniem Spółki dopuszczalne jest przedłużenie obowiązywania umowy podatkowej grupy kapitałowej na kolejny rok lub kolejne lata podatkowe w drodze nowej umowy, w przypadku gdy fakt ten zostanie zgłoszony i zarejestrowany przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Tym samym przedłużenie obowiązywania podatkowej grupy kapitałowej nie będzie prowadziło do powstania nowej grupy kapitałowej a Spółka reprezentująca podatkową grupę kapitałową w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o p.d.o.p. oraz przepisów Ordynacji podatkowej nie będzie zobowiązana do wystąpienia o nadanie nowego numeru identyfikacji podatkowej.

Okres na jaki podatkowa grupa kapitałowa może zostać przedłużona może być przy tym krótszy niż 3 lata podatkowe.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaję stanowisko Wnioskodawcy w zakresie:

* możliwości przedłużenia okresu obowiązywania umowy podatkowej grupy kapitałowej na kolejny rok lub kolejne lata podatkowe w drodze nowej umowy po uprzednim zgłoszeniu i zarejestrowaniu tego faktu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego - za prawidłowe,

* w przypadku przedłużenia dochodzi do ciągłości funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej bez obowiązku wystąpienia o wydanie nowego numeru NIP, jak również bez obowiązku samodzielnego rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych przez Spółki wchodzące w skład przedmiotowej podatkowej grupy kapitałowej - za prawidłowe,

* w przypadku przedłużenia okresu funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej nie dochodzi do wydania nowej decyzji przez naczelnika urzędu skarbowego - za nieprawidłowe.

Organ podatkowy na wstępie zaznacza, iż odpowiadając na zadane pytanie przez Spółkę udziela odpowiedzi twierdzącej, tj.:

Jest możliwe przedłużenie okresu obowiązywania umowy podatkowej grupy kapitałowej na kolejny rok lub kolejne lata podatkowe w drodze nowej umowy po uprzednim zgłoszeniu i zarejestrowaniu tego faktu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

W przypadku przedłużenia dochodzi do ciągłości funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej bez obowiązku wystąpienia o wydanie nowego numeru NIP, jak również bez obowiązku samodzielnego rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych przez Spółki wchodzące w skład przedmiotowej podatkowej grupy kapitałowej.

Jednocześnie wskazać należy, iż tut. Organ wydając niniejszą interpretację indywidualną uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe jedynie ze względu na fakt, iż we własnym stanowisku w pkt 4 Spółka stwierdziła, że: "w przypadku przedłużenia okresu funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej nie dochodzi również do wydania nowej decyzji przez naczelnika urzędu skarbowego, co potwierdza konkluzje Spółki."

Zgodnie z art. 1a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), podatnikami mogą być również grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych, zwane dalej "podatkowymi grupami kapitałowymi".

Natomiast zgodnie z ust. 2 ww. przepisu, podatkowa grupa kapitałowa jest podatnikiem, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

podatkową grupę kapitałową mogą tworzyć wyłącznie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli:

a.

przeciętny kapitał zakładowy, określony w sposób, o którym mowa w art. 16 ust. 7, przypadający na każdą z tych spółek, jest nie niższy niż 1 000 000 zł,

b.

jedna ze spółek, zwana dalej "spółką dominującą", posiada bezpośredni 95% udział w kapitale zakładowym lub w tej części kapitału zakładowego pozostałych spółek, zwanych dalej "spółkami zależnymi", która na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji nie została nieodpłatnie lub na zasadach preferencyjnych nabyta przez pracowników, rolników lub rybaków albo która nie stanowi rezerwy mienia Skarbu Państwa na cele reprywatyzacji,

c.

spółki zależne nie posiadają udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących tę grupę,

d.

w spółkach tych nie występują zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa,

2.

spółka dominująca i spółki zależne zawarły, w formie aktu notarialnego, umowę o utworzeniu, na okres co najmniej 3 lat podatkowych, podatkowej grupy kapitałowej i umowa ta, zwana dalej "umową", została zarejestrowana przez naczelnika urzędu skarbowego,

3.

po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej spółki tworzące tę grupę spełniają warunki wymienione w pkt 1 lit. a - c), a ponadto:

a.

nie korzystają ze zwolnień od podatku dochodowego na podstawie odrębnych ustaw,

b.

nie pozostają w związkach powodujących zaistnienie okoliczności, o których mowa w art. 11, z podatnikami podatku dochodowego nie wchodzącymi w skład podatkowej grupy kapitałowej,

4.

podatkowa grupa kapitałowa osiągnie za każdy rok podatkowy udział dochodów w przychodach, określony zgodnie z art. 7a ust. 1, w wysokości co najmniej 3%.

Ponadto, w myśl art. 1a ust. 3 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych, umowa musi zawierać co najmniej:

1.

wykaz spółek tworzących podatkową grupę kapitałową oraz wysokość ich kapitału zakładowego,

2.

informację o udziałowcach (akcjonariuszach) i wysokości ich udziału w kapitale zakładowym w spółce dominującej i w spółkach zależnych tworzących podatkową grupę kapitałową, posiadających co najmniej 5% udziałów (akcji) tych spółek,

3.

określenie czasu trwania umowy,

4.

wskazanie spółki reprezentującej podatkową grupę kapitałową w zakresie obowiązków wynikających z ustawy oraz z przepisów Ordynacji podatkowej,

5.

określenie przyjętego roku podatkowego.

Artykuł 1a ust. 4 ww. ustawy stanowi, że umowa podlega zgłoszeniu przez spółkę, wskazaną jako reprezentującą grupę kapitałową w zakresie przepisów ustawy oraz Ordynacji podatkowej, do właściwego według jej siedziby naczelnika urzędu skarbowego, co najmniej na 3 miesiące przed rozpoczęciem roku podatkowego przyjętego przez podatkową grupę kapitałową. Organ ten jest właściwy w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym podatkowej grupy kapitałowej.

Zgodnie z art. 1a ust. 5 ustawy, o podatku dochodowym od osób prawnych, naczelnik urzędu skarbowego dokonuje, w formie decyzji, rejestracji umowy. W tej samej formie naczelnik urzędu skarbowego odmówi zarejestrowania umowy, jeżeli nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz w ust. 3 i 4.

W myśl ust. 8 cytowanego przepisu, spółka, o której mowa wyżej, obowiązana jest zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego, o którym mowa w ust. 4, wszelkie zmiany umowy oraz zmiany w kapitale zakładowym spółek tworzących podatkową grupę kapitałową - w terminie 30 dni od dnia zaistnienia tych okoliczności.

Podatkowa grupa kapitałowa ma prawo do przedłużenia okresu funkcjonowania grupy na podstawie art. 1a ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy czym wymagane jest zawarcie nowej umowy, podlegającej zgłoszeniu i zarejestrowaniu przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Stosownie do przepisów art. 1a ust. 10 ww. ustawy, w razie gdy w okresie obowiązywania umowy wystąpią zmiany w stanie faktycznym lub w stanie prawnym, zależne od którejkolwiek ze stron umowy, które naruszają warunki uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika podatku dochodowego, dzień naruszenia któregokolwiek z tych warunków, z zastrzeżeniem ust. 12, oznacza utratę statusu podatnika oraz koniec jej roku podatkowego.

Natomiast zgodnie z art. 1a ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku niezachowania warunku, o którym mowa w ust. 2 pkt 4, za dzień utraty statusu podatnika przez podatkową grupę kapitałową uznaje się ostatni dzień miesiąca, w którym złożono zeznanie podatkowe, nie później jednak niż dzień, na który, zgodnie z art. 27 ust. 1, przypada termin złożenia tego zeznania.

Biorąc pod uwagę powyższe należy wyjaśnić, iż zarejestrowanie umowy podatkowej grupy kapitałowej następuje w trybie decyzji administracyjnej, wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego. Umowa grupy kapitałowej ma charakter trwały. Oznacza to, że po zarejestrowaniu nie może być zmieniona, rozszerzona na nowe spółki. Naruszenie warunków umowy powoduje utratę przez grupę statusu podatnika.

Pkt 5 art. 1a stanowi, że naczelnik urzędu skarbowego dokonuje, w formie decyzji - rejestracji umowy podatkowej grupy kapitałowej.

Pkt 9 art. 1a stanowi, że do przedłużenia okresu funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej jest wymagane zawarcie nowej umowy, podlegającej zgłoszeniu i zarejestrowaniu przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Z powyższych przepisów wynika więc, że umowa "tworząca" podatkową grupę kapitałową jak i umowa "przedłużającą okres funkcjonowania" podatkowej grupy kapitałowej podlega zarejestrowaniu przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Postępowanie przed naczelnikiem urzędu skarbowego w przedmiocie rejestracji umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej jak i rejestracji umowy "przedłużającej okres funkcjonowania" podatkowej grupy kapitałowej regulują przepisy ustawy - Ordynacja podatkowa.

Na podstawie art. 2 § 1 pkt 4 Ordynacji podatkowej przepisy tej ustawy stosuje się do spraw z zakresu prawa podatkowego należących do właściwości organów podatkowych. Do zakresu działania naczelników urzędów skarbowych należy zaś m.in. rejestrowanie podatników.

Naczelnik przed zarejestrowaniem PGK bada warunki jej utworzenia. Warunki tworzenia PGK maja charakter wyraźny i jednoznaczny.

Postępowanie w sprawie rejestracji podatkowej grupy kapitałowej kończy się wydaniem decyzji administracyjnej w sprawie rejestracji podatkowej grupy kapitałowej.

Z analizy powyższych przepisów wynika także, że do przedłużenia okresu funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej niezbędne jest zawarcie nowej umowy podlegającej także zarejestrowaniu w urzędzie skarbowym. Naczelnik wymienionego przedłużenia umowy w trybie określonym w art. 1a ust. 9 u.p.d.o.p. dokonuje w formie decyzji administracyjnej.

Organ podatkowy przed wydaniem decyzji tworzącej jak i przedłużającej okres funkcjonowania PGK jest zobligowany do zbadania, czy umowa spełnia wymogi, jakie muszą zostać łącznie wypełnione przez podmioty, które chcą utworzyć PGK lub przedłużyć jej okres funkcjonowania.

Tym samy wypływa z powyższego wniosek, że twierdzenie Spółki, iż "w przypadku przedłużenia okresu funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej nie dochodzi również do wydania nowej decyzji przez naczelnika urzędu skarbowego" - nie jest prawidłowe.

Reasumując: jak zaznaczono powyżej organ podatkowy odpowiadając na zadane we wniosku pytanie - udzielił odpowiedzi twierdzącej.

Organ wydając niniejszą interpretację indywidualną uznał stanowisko Wnioskodawcy jednak za nieprawidłowe jedynie ze względu na fakt, iż we własnym stanowisku w pkt 4 Spółka stwierdziła, że: "w przypadku przedłużenia okresu funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej nie dochodzi również do wydania nowej decyzji przez naczelnika urzędu skarbowego, co potwierdza konkluzje Spółki."

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się w zakresie:

* możliwości przedłużenia okresu obowiązywania umowy podatkowej grupy kapitałowej na kolejny rok lub kolejne lata podatkowe w drodze nowej umowy po uprzednim zgłoszeniu i zarejestrowaniu tego faktu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego - za prawidłowe,

* w przypadku przedłużenia dochodzi do ciągłości funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej bez obowiązku wystąpienia o wydanie nowego numeru NIP, jak również bez obowiązku samodzielnego rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych przez Spółki wchodzące w skład przedmiotowej podatkowej grupy kapitałowej - za prawidłowe,

* w przypadku przedłużenia okresu funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej nie dochodzi do wydania nowej decyzji przez naczelnika urzędu skarbowego - za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl